مقام‌های وزارت دفاع افغانستان می‌گویند برای تامین امنیت محلات، نیروی جدیدی زیر نام “ارتش محلی” تشکیل می‌دهند.

محمد رادمنش، معاون سخنگوی وزارت دفاع افغانستان به بی‌بی‌سی گفت اعضای این نیروها از سربازان پیشین ارتش و پلیس خواهند بود که با تضمین بزرگان محل و افسران آن با تضمین قول اردو/سپاه منطقه استخدام خواهند شد.

به گفته او این افراد نباید سابقه جرمی داشته باشند. سربازانی که در این چارچوب استخدام می‌شوند باید از محل باشند اما افسران تحصیل کرده می‌توانند از خارج از منطقه باشند

در تشکیل نیروهای جدید، سربازان ۷۵ درصد حقوق و امتیازات سربازان ارتش ملی و افسران عین حقوق و امتیازات افسران ارتش ملی را خواهند داشت.

آقای رادمنش می‌گوید میزان تجهیزات این نیروها در حد نیروهای پیاده ارتش ملی خواهد بود و تحت امر ارتش ملی فعالیت خواهند داشت.

این نیروها به سطح روستاها و ولسوالی‌ها موظف می‌شوند و قرار است اولین گروه ۱۹۳ نفری این نیروها به زودی در شهر مهترلام ولایت لغمان جا به جا شوند

نگرانی‌ها از تشکیل ارتش محلی

شمار سربازان ارتش ملی افغانستان اکنون به بیش از ۱۸۰ هزار نفر می‌رسد. در کنار آن سربازان پلیس ملی افغانستان و نیروهای امنیت ملی این کشور نیز برای تامین امنیت کار می‌کنند.

پیش از این نیز، خارج از چارچوب این نیروها، نیروهای دیگری چون پلیس محلی، خیزش مردمی و نیروهایی زیر نام “کمپین” و “سنگوریان” از اهالی محل و با حمایت دولت و نیروهای خارجی برای تامین امنیت در افغانستان ایجاد شدند.

اما این نیروها به خصوص نیروهای پلیس محلی اگرچه در جنگ با مخالفان مسلح “جدی‌تر” خوانده می‌شوند بارها از سوی نهادهای مختلف به نقض حقوق بشر و ارتکاب سایر تخلفات متهم شدند. در مواردی هم به گروه‌های مخالف مسلح پیوستند

اقبال صافی، رئیس کمیسیون امنیتی و دفاعی مجلس نمایندگان نیز می‌گوید تشکیل چنین نیروها برای کوتاه‌مدت در مناطق ناامن موثر است اما پس از گذشت زمان، این افراد از سلاح خود سوء استفاده کرده و باعث آزار و اذیت مردم می‌شوند.

او می‌گوید که با توجه به تلفات نیروهای نظامی ملی و عدم موافقت تمویل‌کنندگان بودجه امنیتی افغانستان برای اضافه کردن تشکیل این نیروها، طرح تشکیل ارتش محلی به میان آمده است.

به گفته او، هزینه‌های نیروهای محلی کمتر از نیروهای ملی است اما باید برای موثریت واقعی آنها و جلوگیری از تخلفات آنها تدابیر لازم گرفته شود.

معاون سخنگوی وزارت دفاع تاکید دارد که نیروهای ارتش محلی مانند تجربه‌های گذشته نیروهای محلی نخواهند بود و “منضبط تر و قوی تر” عمل خواهند کرد.

او تاکید دارد که قوانین ارتش و کنوانسیون‌ها و توافق‌نامه‌های بین‌المللی لازم به اعضای ارتش محلی آموزش داده خواهد شد و در صورت تخلف، این افراد به گونه جدی به نهادهای عدلی و قضایی معرفی خواهند شد.

ایجاد و مقرری این نیروها نخست در مرکز شهرها و سپس در محلات ناامن ادامه خواهد یافت.

مسئولان وزارت دفاع می‌گویند اگر مرحله اول توظیف این نیروها موثر واقع شود و ضرورت دیده شود مرحله دوم و سوم تشکیل این نیروها ادامه خواهد یافت

 

++++++++++++++++++++++++++.

مطالب مرتبط

سفر هیئت کانگرس ایالات متحده امریکا به کابل

هیئت کانگرس ایالات متحده، به منظور آنچه که بررسی وضعیت امنیتی – سیاسی افغانستان خوانده شده است، پیش از چاشت امروز به کابل آمده است

یک هیئت از کانگرس ایالات متحده امریکا به رهبری ننسی پلوسی پیش از چاشت امروز به کابل آمده است.

دفتر رسانه های ریاست جمهوری در خبرنامه یی که به رسانه ها فرستاده، می گوید که این هیئت با رییس جمهور غنی و عبدالله عبدالله، رییس اجراییه و دیگر مقام های حکومت وحدت ملی، دیدار کرده است.

بربنیاد این خبرنامه، این هیئت امریکایی از تعهد و همکاری مردم، کانگرس و حکومت ایالات متحدۀ امریکا نسبت به افغانستان در راستای پیکار با هراس افگنی اطمینان داده است: «خانم پلوسی گفت که کشورش در راستای همکاری و مبارزه دوامدار برضد تروریزم متعهد است و منحیث متحد استراتیژیک در کنار افغانستان باقی خواهد ماند.»

در همین حال، رییس جمهورغنی در این دیدار گفته است که راهبرد جنوب آسیای رییس جمهور امریکا، تغییرات مثبتی آورده و «امروز نسبت به هرزمان دیگر کابل و واشنگتن به هدف های شان نزدیک شده اند.»

همزمان بااین، رییس اجراییه نیز گفته است که همکاری های واشنگتن در راستای سرکوب دشمن مشترک افغانستان و ایالات متحده و رسیدن به اهداف مشترک، مفید بوده اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

پخش نخستین نوار تصویری عملیات مشترک برضد گروه داعش

پنتاگون در خبرنامۀ می‌گوید که در جریان این عملیات نظامی شبانه، یک فرماندۀ شاخۀ خراسان گروه داعش، هدف قرار گرفته‌است

پنتاگون یا وزارت دفاع ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه نخستین نوار تصویری عملیات‌های مشترک نیروهای ویژه‌یی افغان و امریکایی را برضد گروه داعش در ولایت جوزجان، پخش کرد.

پنتاگون در این باره گفته‌است: «این شکست تأکتیکی جنگجویان شاخۀ خراسان گروه داعش در جوزجان اخیرأ در مجموعۀ از موفقیت‌های ضد هراس‌افگنی نیروهای افغان و امریکایی است که گروه داعش را در شمال افغانستان در سال روان، آماج قرار داده‌است.»

مقام‌های امریکایی گفته‌اند که این عملیات در شب‌های ۲۶-۲۷ ماه مارچ سال روان میلادی در روستای مغول ولسوالی درزآب، افزون‌بر یک فرماندۀ شاخۀ خراسان گروه داعش، یک هراس‌افگن دیگر نیز کشته شده‌است.

پنتاگون، افزود: «شش‌روز پیش‌از ۱۶مارچ، یک حملۀ هوایی امریکا، عمر و ابو سمایه، از فرماندهان داعش را، آماج قرار داد. زیرا این دوتن در ولایت سرپل دیدار داشتند. سپس، در عصر همان‌روز، درنتیجۀ یک حملۀ شبانه‌یی نیروهای ویژه‌یی افغان بر مرکز گروه داعش در جوزجان، سیزده هراس‌افگن دیگر کشته شدند. خطاب اکا، پیشوای عمر و ابو سمایه و تسهیل‌کنندۀ خارجی جنگجویان گروه داعش در جوزجان، توسط نیروهای افغان دستگیر شدند

نیروهای امریکایی نام و مشخصات افراد کشته‌شده را تا هنوز مشخص نساخته‌اند.

این خبرنامه درست چندساعت پس‌از آن پخش شد که وزارت دفاع افغانستان تأیید کرد که نیروی‌های هوایی ارتش ملی افغانستان برای نخستین‌بار در جنگ، یک بم هدایت‌گر لیزری را بر یک پایگاه طالبان در ولایت فراه واقع در غرب افغانستان، رها کرده‌اند.

محمد رادمنش، سخن‌گوی وزارت دفاع، می‌گوید که در این عملیات شبانه برخی‌از فرماندهان محلی طالبان کشته شدند.

این ویدیو پس‌از آن نشر می‌شود که روسیه در یک انکشاف جدید، امریکا را به گسترش ادامۀ فعالیت‌های گروه داعش در افغانستان متهم کرده‌است.

.

.

.

Advertisements