بین الملل /17 کشور بیش از ۱۰۰ دیپلمات روس را اخراج کردند

 

رسانه های روسی خبر داده اند که ۱۴ کشور عضو اتحادیه اروپا به همراه آمریکا، کانادا و اوکراین، بیش از یکصد تن از دیپلمات های روس را اخراج کردند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، خبرگزاری تاس با انتشار خبرهای جداگانه از اخراج پی در پی دیپلمات های روس از کشورهای مختلف جهان خبر داد و اعلام کرد که آمریکا ۴٨ دیپلمات و ۱۲ نماینده روسیه در مقر سازمان ملل را اخراج کرده است.
همچنین گفته شده است که کنسولگری روسیه در سیاتل آمریکا نیز بسته خواهد شد.
خبر اخراج دیپلمات های روس از ۱۴ کشور عضو اتحادیه اروپا را دونالد توسک رئیس لهستانی شورای اروپا از طریق توئیتر اعلام کرد.
وی در توئیتر هیچ نامی از این کشورها نبرده است اما گفته این اقدام اتحادیه اروپا در حمایت از انگلیس صورت گرفته و در روزهای آتی احتمال اتخاذ اقدام ها و اخراج های بیشتر علیه روسیه وجود دارد.
اسامی کشورهایی که تا لحظه انتشار خبر اسامی آنها توسط رسانه های روسی منتشر شده به شرح زیر است:

آمریکا: اخراج ۴٨ دیپلمات و ۱۲ فرستاده روسیه در مقر سازمان ملل متحد

کانادا: اخراج چهار دیپلمات

اوکراین: اخراج ۱٣ دیپلمات

هلند: اخراج ۲ دیپلمات (اتحادیه اروپا)

دانمارک: اخراج ۲ دیپلمات (اتحادیه اروپا)

لتونی: اخراج ۱ دیپلمات (اتحادیه اروپا)

لیتوانی: اخراج ٣ دیپلمات (اتحادیه اروپا)

جمهوری چک: اخراج ٣ دیپلمات (اتحادیه اروپا)

فرانسه: اخراج ۴ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
-۱۰

آلمان: اخراج ۴ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
-۱۱

ایتالیا: اخراج ۲ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
-۱۲

لهستان: اخراج ۴ دیپلمات (اتحادیه اروپا)
-۱٣

ایرلند: اخراج یک دیپلمات (اتحادیه اروپا)
-۱۴

فنلاند: اخراج یک دیپلمات روس (اتحادیه اروپا)
-۱۵

استونی: اخراج وابسته نظامی روسیه (اتحادیه اروپا)
-۱۶

رومانی: اخراج یک دیپلمات (اتحادیه اروپا)
-۱۷

کرواسی: اخراج یک دیپلمات (اتحادیه اروپا)
به گزارش ایرنا، سرگئی اسکریپال ۶۶ ساله جاسوس پیشین روسیه که در انگلیس زندگی می‌کرد، چندی پیش به همراه دخترش، بی‌هوش بر روی یک نیمکت در مرکز خریدی در شهر سالزبری پیدا شد.
براساس گزارش رسانه‌های انگلیس، حال هر دو وخیم است و مامور پلیسی که آن‌ها را پیدا کرد، در بیمارستان بستری است.
اسکریپال در سال ۲۰۱۰ هنگام تبادل جاسوس میان آمریکا و روسیه به انگلیس پناهنده شد که در آن، مسکو چهار جاسوس خود را با ۱۰ جاسوس آمریکا مبادله کرد.
وی پیش‌تر مامور اطلاعاتی روسیه بود که به دلیل جاسوسی برای دولت انگلیس در سال ۲۰۰۶ به ۱٣ سال حبس در مسکو محکوم شد، او متهم بود که هویت جاسوسان روس را در اروپا به سازمان جاسوسی ‌ام.آی.۶ گزارش داده است.
مقامات انگلیس ادعا می‌کنند که اسکریپال براثر تماس با ماده سمی اعصاب ساخت روسیه، به‌شدت بیمار شده است.
برهمین اساس، انگلیس هفته گذشته ۲٣ دیپلمات روس را از این کشور اخراج کرد و در مقابل روسیه نیز علاوه بر اخراج ۲٣ دیپلمات انگلیس از تعطیلی شورای انگلیس در مسکو خبر داد.
ترزا می نخست وزیر انگلیس پس از واکنش شدیدتر روسیه به انگلیس، اعلام کرد که تدابیر دیگری به کار خواهیم بست که به نظر می رسد اخراج دست جمعی دیپلمات های روسی، برنامه مدنظر ترزا می بوده است.

وزارت خارجه روسیه: برخی کشورها کورکورانه از انگلیس پیروی می کنند
وزارت امورخارجه روسیه در بیانیه ای به اخراج جمعی از دیپلمات های روس از کشورهای غربی واکنش نشان داد و اعلام کرد: متحدان انگلیس کورکورانه از اصل وحدت یورو آتلانتیکی پیروی و از لندن حمایت می کنند که با منطق، اصول و معیارهای بین المللی سازگار نیست.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، در این بیانیه آمده است: به اخراج همزمان دیپلمات های روسیه از آمریکا و چند کشور غربی اعتراض خواهیم کرد چرا که رفتاری غیردوستانه است و به یافتن دلایل و عوامل حادثه چهارم ماه مارس سالزبوری (مسمومیت اسکریپال) کمکی نمی کند.
در بخش دیگر این بیانیه آمده است: حرکت تحریک آمیز این کشورها در همبستگی کذایی با لندن که رویکرد انگلیس در مساله اسکریپال را پذیرفته و منتظر نتایج تحقیقات درباره این رویداد نشده اند، ادامه سیاست رویارویی برای تشدید تنش ها است.
«دولت انگلیس با طرح اتهام بی اساس علیه روسیه و خودداری از همکاری در مساله اسکریپال با مسکو، در واقع موضع مغرضانه، سیاسی و ریاکارانه اتخاذ کرده است.»
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه خود آورده است: مساله سوء قصد به جان شهروند روس در قلمرو انگلیس مطرح است، طرف روسی به رغم درخواست های مکرر از انگلیس هیچ گونه اطلاعاتی در این مورد دریافت نکرده است، متحدان انگلیس هم اطلاعات قانع کننده در این باره ندارند و کورکورانه از اصل وحدت یوروآتلانتیکی پیروی می کنند که با منطق، اصول و معیارهای بین المللی سازگار نیست.
در پایان بیانیه آمده است: بدیهی است که این اقدام غیردوستانه بی پاسخ نمی ماند و روسیه به آن واکنش نشان خواهد داد

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

روسیه جواب رفتار گستاخانه غرب را خواهد داد

روسیه پاسخ مناسبی به اخراج دیپلمات های روسیه از کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا خواهد داد.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک، سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه  در تاشکند اعلام نمود: روسیه پاسخ رفتار گستاخانه و بی نزاکت کشورهای اروپایی، آمریکا، کانادا و اوکراین را بطور مناسبی خواهد داد. مطمئن باشند که جواب ما را دریافت خواهند کرد».

وزیر خارجه روسیه چنین رفتاری را نشانه بی نزاکتی و بی تمدنی و زشت نامید. وی افزود که از کشورهای زیادی  یک — دو دیپلمات روسیه را اخراج می کنند.  به عقیده وی اوضاع پیرامون قضیه اسکریپال گواه آن است که نخبگان حاکم در غرب به صدای ملت خود گوش فرا نمی دهد. « این نکته بخوبی گواه این امر است. امروز مقاله ای در روزنامه « دای ولت» آلمان را به من نشان دادند که در آن نظرسنجی  در باره  «آیا باید تحریم های جدیدی علیه روسیه وضع شود یا نه» انجام شده بود. در این مقاله نتیجه نظر سنجی آمده بود که بیش از 80 درصد مخالف وضع تحریم های جدید علیه روسیه بودند

+++++++++++++++++++++++++++++++++.

نزدیک تر شدن روسیه و چین به حذف دلار در مبادلات تجاری

بر اساس آمارهای منتشر شده، چین بزرگترین خریدار نفت خام از روسیه است و بخش عمده ای از نفت خود را از این کشور تامین می کند. در حالی که هنوز بیشتر نقل و انتقالات مالی بین این دو کشور به دلار انجام می شود، ورود معامله ی آتی نفت خام شانگهای به بازارهای بین المللی نفت (که مبلغ پرداختی آن به یوآن است) می تواند روسیه و چین را در رسیدن به هدف از پیش تعیین شده در رابطه با استفاده از ارز ملی در مبادلات تجاری خود ثابت قدم تر کند.

به گزارش  سایت همایون  به نقل ازروسیه آمروز ، چین و روسیه به طور فعال در حال کاهش وابستگی به دلار در مبادلات تجاری میان خود هستند. در این خصوص، در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ پکن سیستم پرداختی جدیدی را راه اندازی کرد که مطابق آن استفاده از ارزهای ملی روبل و یوان میسر شد. این بدان معنا خواهد بود که ارز مورد استفاده در پرداخت های مربوط به صادرات ۶۰ میلیون تن بشکه ای نفت در سال توسط روسیه به چین می تواند به ارزی به غیر از دلار انجام شود

این در حالی است که پس از ورود معامله ی آتی نفت خام شانگهای در روز دوشنبه به بازار دولت های چین و روسیه مذاکرات خود را در خصوص گسترش استفاده از ارزهای ملی در مبادلات آتی نفت خام آغاز کرده اند. همچنین، در سال ۲۰۱۶ مرکز مبادلات بورس سنت پترزبورگ مبادله ی آتی نفت خام اورال که قیمت آن به روبل پرداخت می شود را وارد بازار کرد و حمایت چین از نفت اورال می تواند جایگاه این نفت در بازار را ارتقا ببخشد.

باید خاطر نشان گردد که معامله ی آتی نفت خام شانگهای در نخستین روز فعالیت خود بسیار موفق عمل کرد. بر اساس آمارهای منتشر شده، روز دوشنبه شاهد ثبت ۶۲،۵۰۰ قرارداد مبادله ی آتی نفت خام شانگهای بوده که این میزان معادل ۶۲ میلیون بشکه نفت خام و ارزش اسمی ۲۷ میلیارد یوآن (۴ میلیارد دلار) است.

در پایان باید اشاره گردد که در ماه فوریه ی سال جاری روسیه همچنان جایگاه خود را به عنوان بزرگترین توزیع کننده ی نفت خام به چین حفظ کرده است. در ماه فوریه ی گذشته روسیه توانست میزان صادرات نفت خود به چین را به ۵۰۵۲ میلیون تن (۱.۳۲ میلیون بشکه در روز) برساند. این میزان از صادرات نفت به چین در مقایسه با ماه مشابه در سال ۲۰۱۷ میلادی افزایشی ۱۷.۸ درصدی را نشان می دهد. تحلیلگران بازار نفت دلیل افزایش میزان صادرات نفت به چین توسط روسیه را راه اندازی خط انتقالی جدیدی می دانند که در اول ژانویه ی سال جاری فعالیت خود را آغاز و ظرفیت کنونی خط صادراتی نفت سیبری شرقی-اقیانوس آرام را دو برابر کرد.

.