امید است توافق سیاسی

استاد عطا، باخت سیاسی نباشد

توافق جدید بین جمیعت و ارگ نیز شکسته خواهد شد.

جمیعت اسلامی زیرکی سیاسی به کار برد و صلاحیت امضای توافق نامه با حکومت را به استاد عطا واگذار کرد. بدین ترتیب، نقش تاریخی و سیاسی عطا را بیشتر تقویت کرد. این یک گام به پیش!
اما توافق نامه بین عطا و ارگ هرگاه به تقسیم کوتاه مدت چند وزارت، سفارت وولایت خلاصه شود، معادله را به نفع ملت تغییر نخواهد داد و آفت تاریخی بدتری را سبب خواهد شد.

 

تجربه اثبات کرده که کرنش ارگ، جنبه وقت کشی دارد. ارگ، هرگز از خطوطی که برای خود و برای حریف سیاسی خویش تعیین کرده، درعمل به نفع حریف عدول نخواهد کرد؛ یعنی ممکن است جای عبدالله را یک کس دیگری بگیرد؛ مگر هیچ گاه مشارکت واقعی ایجاد شدنی نیست. خیلی احتمال دارد که ارگ برای تیمارداری از جنبش ملی و شقه کردن «شورای نجات» با گروپ دولتی جنبش نیز سرگرم دادوستد باشد و این فکر منفی را القا کند که عطا وجمیعت غم خود را خوردند و پروای متحدان خود را ندارند و بهتر است شما هم درهمان خط تعامل گام بردارید. این احتمال نیست؛ امری صد درصدی است.

ارگ به توافق سیاسی نمی اندیشد. چنین توافقی با حضور جان کری هم حاصل آمده بود اما دیدیم که حتی به بهای آتش بازی قومی آن را زیر پا کردند. دلیلش قاطع و روشن است: گذشته گرایان به چنین چیزی اعتقاد ندارند؛ فقط روی فشارهای امریکا و هراس از یک خیزش عظیم به چنین کاری بر روی کاغذ سر تکان داده اند. فکر می کنند مشارکت ملی، اسباب زوال قدرت سنتی خواهد شد.
جزئیات توافق اگر با بیانیه های سه ماه اخیر عطا نور متفاوت یا در چهارچوب یک معامله محدود در سطح یک سازمان سیاسی صورت گرفته باشد؛ دلسردی می آورد و برای ایجاد و حفظ اقتدار سیاسی در آینده کدام فایده ای چشمگیر نخواهد داشت.

بحث کلیدی، چه گونه گی توزیع شناسنامه برقی و ترکیب حکومت جدید است. اما مسلم است که تیم غنی- عبدالله با تمام قوا سعی در تقویت گلبدین برای انتخابات پارلمانی دارند. این توافق جدید نیز مثل توافق قبلی زیر پا خواهد شد. گزارشنامه افغانستان
++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

عطا محمد نور از حل مشکلش با حکومت وحدت ملی خبرداد

عطا محمد نور، والی مخلوع بلخ اعلام کرد که حزب جمعیت اسلامی با حکومت وحدت ملی به رهبری محمد اشرف غنی بر سرخواست‌های این حزب به توافق رسیده است.

عطا محمد نور از حل مشکلش با حکومت وحدت ملی خبرداد

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری آوا، عطا محمد نور که امروز، چهارشنبه اول حمل در مراسم جشن نوروز در شهر مزارشریف،  صحبت می‌کرد، گفت که به‌زودی توافق‌نامه‌ای با دولت وحدت ملی اعلام خواهد شد.
آقای نور افزود که این توافق “براساس منافع کلان و تقویت نظام کشور” و بر اساس تقاضای شخصیت‌های ملی و دوستان بین‌المللی افغانستان صورت گرفته و او نیز از این توافق استقبال می‌کند.
به گفته او قرار است که از میان سه کاندید حزب جمعیت و متحدانش یک نفر به عنوان والی بلخ انتخاب شود.
او در ادامه افزوده که صلاحیت امضا این تفاهم‌نامه را حزب جمعیت اسلامی به او “تفویض کرده” و قرار است که عنقریب تفاهم‌نامه حکومت وحدت ملی با جمعیت اسلامی اعلام و مطابق جدول زمان‌بندی شده به پیش رود.
آقای نور گفت که با این رویکرد تازه آرامش بیشتر نصیب مردم خواهد شد و نیروهای سیاسی بیشتر از گذشته برای سرو سامان دادن به امور سیاسی برای برگزاری انتخابات آینده کار خواهند کرد.
او همچنین از تصمیم رئیس جمهوری به ادامه گفتگو قدردانی کرد و از او خواست که به منظور گسترش و تقویت پایه‌های نظام، مشکل ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان را نیز حل کند.
آقای نور گفت که رئیس جمهوری افغانستان باید ژنرال عبدالرزاق را در سمت فرمانده پلیس ولایت قندهار دوباره ابقا کند.
او هچنین دراین مراسم دستاوردهای ۱۴ سال خود را به مردم گزارش داد و گفت که در این مدت برای ولایت بلخ چه کارهایی انجام داده است.

Advertisements