سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

اخبارگوناگون

رویدادهای منطقه و جهان

سرگئی لاوروف: حمله آمریکا به سوریه عواقب بسیار جدی خواهد داشت

وزیر امورخارجه روسیه اعلام کرد که در صورت حمله جدید آمریکا به سوریه، این اقدام پیامدهای بسیار جدی خواهد داشت.
به گزارش خبر گزاری “راشا تودی”، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، اظهار داشت که حمله جدید آمریکا به سوریه، که نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل، احتمال آن را اعلام کرد، عواقب بسیار جدی خواهد داشت.
لاوروف گفت: گر این حمله هوایی جدید صورت گیرد، عواقب آن بسیار جدی خواهد بود. خانم هیلی باید بداند که این مسائل چیزی است که در شورای امنیت مطرح نمیشود و نظامیان روسیه و آمریکا کانال‌های ارتباطی دارند و از طریق این کانال‌ها واضح است که چه باید انجام شود و چه نباید انجام شود. ائتلاف آمریکایی، این مسئله را به خوبی میداند.
وی افزود: قصد آمریکا برای ارائه یک پیش نویس جدید در مورد سوریه به شورای امنیت نشانگر شکست واشنگتن در اجرای قطعنامه ۲۴۰۱ در مورد آتش بس در سوریه است

+++++++++++++++++++++++++++++

با سفر و دیدار دو رئیس جمهور

آغاز روابط استراتژیک

میان ازبکستان و تاجیکستان

روزنامه پراودا- ترجمه نعمت بوستانی

روز های نهم و دهم ماه مارس، شوکت میرزایف، رئیس جمهور ازبکستان به دعوت امام علی رحمان، رئیس جمهور تاجیکستان، جهت دیدار دوستانه به دوشنبه سفر کرد. اهمیت دیدار این دو رئیس جمهور برای کشورهای منطقه آنقدر بود که در صدر خبرها قرار بگیرد.

پس از سال ها رویارویی و روابط پر تنش میان ازبکستان و تاجیکستان، با سفر شوکت میرزایف به تاجیکستان دو کشور با امضای اسناد همکاری های مهم، به اتحاد استراتژیک دست یافتند. ابتدا بستن قرارداد انتقال برق از تاجیکستان به ازبکستان بسته شد که قرار است اوایل ماه آوریل به مرحله اجرا درآید. در این زمینه وزیر انرژی و منابع طبیعی تاجیکستان آمادگی دو کشور جهت احیای سیستم متحد انرژی در آسیای میانه را اعلام کرد. قرار داد سیستم متحد انرژی، زمان اتحاد شوروی بین کشورهای منطقه منعقد گردیده بود. این قرار داد، در سالهای گذشته به علت خروج ترکمنستان و ازبکستان از این قرار داد، منحل شده بود.

با گذشت یک سال از روی کار آمدن شوکت میرزایف، روابط تجاری بین دو کشور روند رو به گسترش را نشان می دهد. تا پایان سال 2017 روابط تجاری دو کشور همسایه، رشد 20 در صد یعنی تا 250 میلین دلار را نشان می دهد. پس از گذشت سال های طولانی، اوایل ماه مارس، ترانسفور موتورهای الکترونیکی ساخت کارخانه های تاشکند به تاجیکستان فرستاده شد. علاوه بر این، خط راه آهن گلوبا- آموزانگ، ترمیم و باز گشایی شد و دو کشور توانستند به شبکه راه آهن یک دیگر متصل شوند.

سفر شوکت میرزایف همراه هیات دولت و مدیران شرکت ها و سران دولتی مناطق مرزی ازبکستان با تاجیکستان را می توان یک رویداد مهم در روابط بین دو کشور تلقی کرد. در دیدار های رسمی بین مقامات طرفین 27 قرار داد در زمینه های مختلف به امضا رسید. یکی از مهمترین قرار دادها توافق رژیم ویزایی بین دو کشور است. شهروندان دو کشور می توانند به مدت 30 روز در کشور یکدیگر بدون ویزا اقامت داشته باشند. برای عبور و مرور افراد 9 نقطه مرزی باز گشایی شده است.

با باز گشایی راه های ارتباطی بین ازبکستان و تاجیکستان انتظار می رود مبادله کالا در سال جاری ابتدا به 500 میلیون، سپس به یک میلیارد دلار برسد. در عین حال تاشکند علاقمندی خود را جهت مونتاژ ماشین آلات کشاورزی، تولید محصولات نساجی و الکرونیکی و ساختمانی با مقامات دوشنبه اعلام کرده است.

یکی دیگر از رویداد مهم در روابط تاجیکستان و ازبکستان مشارکت تاشکند در تکمیل سد آب برقی راگون است که طی سال های متوالی ازبکستان با ساخت آن مخالفت می کرد.

با پایان گرفتن سفر شوکت میرزایف به تاجیکستان، رهبران دو کشور طی بیانیه مشترک از ایجاد روابط تاریخی استراتژیک دو کشور ابراز خرسندی کردند و اهمیت آن را علاوه بر استحکام روابط دوکشور، بر کل منطقه نیز موثر دانستند.

( یاد آوری می شود: آخرین بار 18 سال قبل اسلام کریمف رئیس جمهور سابق ازبکستان از دوشنبه دیدار کرده بود. سال های ریاست جمهوری کریمف، روابط دوکشور به حدی تیره شد که تا تهدیدهای نظامی پیش رفت. یکی از عوامل مهم نزدیکی دو کشور ازبکستان و تاجیکستان را باید ارتباط همه جانبه و موثر این دو کشور با جمهوری خلق چین دانست. روابطی که امکان می دهد تا این کشورها ضمن حمایت تکنولوژیکی و اقتصادی، از پشتبانی سیاسی- نظامی نیز برخوردار باشند. م

http://gazeta-pravda.ru/issue/24-30667-13-14-marta-2018-goda/vizit-doveriya/

+++++++++++++++++++++++++

برای عامل کشتار فلوریدا مجازات اعدام درخواست می شود

مقام های دادستانی در آمریکا به دنبال مجازات اعدام برای فردی هستند که متهم به قتل ۱۷ نفر در دبیرستانی در ایالت فلوریدا در ماه فوریه است.

نیکلاس کروز، ۱۹ ساله، که به ۱۷ مورد قتل عمد متهم شده به انجام آن حمله اذعان کرده است.

آن حمله در دبیرستان مارجوری استونمن داگلاس در شهر پارکلند در جنوب فلوریدا خونین ترین تیراندازی جمعی در یک مدرسه در آمریکا از سال ۲۰۱۲ است.

آن کشتار بار دیگر به بحث های دیرینه در این کشور درباره اعمال محدودیت های شدیدتر بر سلاح های گرم دامن زده است.

براساس اسناد دادگاه نیکلاس کروز به پلیس گفته است که او بود که پیش از فرار از صحنه به روی تعداد زیادی دانش آموز آتش گشود.

اف بی آی اذعان کرده است که سال گذشته شهروندان در مورد مهاجم اخطار داده بودند.

دادستانی در یادداشتی که سه شنبه منتشر کرد گفت خواستار مجازات اعدام خواهد شد و ثابت خواهد کرد که این جنایت “تا چه حد شرورانه، فجیع و بی رحمانه” بوده است.

در این یادداشت آمده که آن کشتار “با بی رحمی و حساب شده” انجام شد.

وکلای نیکلاس کروز گفته اند که اگر برای او مجازات مرگ درخواست شود، اقرار به گناه نخواهد کرد.

هاوارد فینکلستاین وکیل تسخیری نیکلاس کروز گفت: “ما هنوز آماده ایم فورا ۳۴ مورد حبس ابد را بدون امکان عفو بپذیریم. ما نمی گوییم او گناهکار نیست اما نمی توانیم اتهام را در صورت مطرح بودن مجازات اعدام بپذیریم.”

نیکلاس کروز زمانی دانش آموز دبیرستانی بود که به آن حمله کرد.

بنابه گزارش ها پلیس محلی و سازمان خدمات خانواده و کودک در سال ۲۰۱۶ درباره او تحقیق کرده بودند که پس از پست کردن عکس هایی در شبکه های اجتماعی از خودش دایر بر خودزنی بود.

سازمان تحقیقات جنایی آمریکا (اف بی آی) اذعان کرد که گزارش های شهروندان در ماه ژانویه درباره کروز را به درستی پیگیری نکرده بود

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تصویب برنامه هسته ای عربستان سعودی

وزارت امور خارجه عربستان سعودی اعلام کرد که حکومت این کشور برنامه ملی هسته ای را تصویب کرد.

به گزارش اسپوتنیک، وزارت امور خارجه عربستان سعودی با نشر پیامی در شبکه اجتماعی از تصویب برنامه ملی هسته ای عربستان سعودی خبر داد.

به اساس این برنامه تمام فعالیت های هسته ای عربستان فقط در برای مقاصد صلح آمیز در چهارچوب توافقنامه های بین المللی انجام خواهد شد.

علاوه براین، در این سند آمده است که عربستان سعودی به طور کامل به اصل شفافیت در کار هسته ای پایبند است و همچنان استانداردهای ایمنی هسته ای را مطابق با الزامات جهانی رعایت میکند

+++++++++++++++++++++++++++++.

نمایش زنان نیمه برهنه در مدینه منوره

سیاستمدار تونسی خواستار خلع ولایت «آل سعود» بر حرمین شریف شد.

اسپوتنیک به نقل از اطلس، جشنواره مُد زنان نیمه برهنه در مدینه منوره در عربستان مورد انتقاد شدید مسلمانان قرار گرفت.

محمد الهاشمی سیاستمدار تونسی حکومت سعودی را بخاطر برگزاری جشنواره نمایش لباس در شهر مدینه منوره که در آن زنان لباس هایی نیمه عریان را به نمایش گذاشتند، شدیداً مورد انتقاد قرار داد.

سیاستمدار تونسی با انتشار تویتی خواستار خلع ولایت «آل سعود» بر حرمین شریف شد، فعالاً اجتماع و بسیاری از سیاستمداران در جهان عرب براین باورند که آل سعود به رسوم و باورهای دینی مسلمانان بی احترامی می کند، در آخرین نمونه این اقدامات جشنواره مُد در مدینه نبی برگزار شده است، در این جشنواره زنان نیمه عریان در مراسمی شرکت کردند که بدنشان را در حضور رسانه های گروهی در شهر پیامبر (ص) تحت حاکمیت رهبری سعودی نشان دادند.

برگزار کنندگان جشن مدعی شدند که هدف از اقدامشان کسب عاید حاصله برای “کودکان اوتیسمی” است اما کاربران اجتماعی گفتند که خدمت به این نوع کودکان می تواند با ایجاد موسسات بیشتر انجام شود نه با نشان دادن بدن عریان زنان در شهر رسول (ص) که دور از افکار جامعه عربستان سعودی است.

از هنگامی که “محمد بن سلمان” قدرت واقعی عربستان سعودی را در اختیار خود قرار داده کارشناسان معتقدند عربستان در مسیر شکستن سنت های دینی و اجرای شیوه های “لائیک” است که از آن زمان این نوع حوادث به وفور در عربستان رخ داده است

+++++++++++++++++++++++++.

در فرانسه 15 سالگی به عنوان سن قانونی برای “سکس” تعیین شد

دولت فرانسه قصد دارد سن ” 15 سالگی” را به عنوان حداقل سن لازم برای داشتن رابطه جنسی با رضایت طرفین تعیین کند، یعنی داشتن سکس با افراد زیر این سن تجاوز جنسی محسوب خواهد شد.

به گزارش سایت ههمایون بنقل از اسپوتنیک، در حال حاضر در فرانسه براساس قوانین کنونی، سارنوالان ” دادستان ها”باید ثابت کنند که رابطه جنسی با فرد زیر 15 سال،به اجبار بوده تا پرونده به عنوان تجاوز جنسی بررسی شود.
این تغییر به دنبال دو مورد اخیر در این کشور بوده است که طی آن دو مرد 28 و 30 ساله در سال 2017 به داشتن رابطه جنسی با دختران یازده ساله متهم بودند.
بر اساس قوانین کنونی، اگر اعمال خشونت و اجبار به اثبات نرسد، متهمان فقط به سوءاستفاده جنسی متهم می‌شوند و نه تجاوز جنسی. حداکثر مجازات برای چنین جرمی 5 سال حبس و جریمه نقدی تا حدود 87 هزار دالر خواهد بود.
مجازات برای آزار جنسی افراد بالغ و نابالغ یکسان است اما افرادی که به تجاوز متهم شوند، با مجازات شدیدتری رو به رو خواهند شد

+++++++++++++++++++++++++++++++++.

ترامپ تیلرسون را از وزارت امور خارجه آمریکا برکنار و پمپئو را جانشین او کرد

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سه‌شنبه 13 مارس رکس تیلرسون را از مقام وزارت امور خارجه این کشور برکنار و مایک پمپئو رئیس سازمان اطلاعات مرکزی CIA را به جانشینی او برگزید.

پیشتر نیز گمانه‌زنی‌هایی درباره احتمال برکناری تیلرسون مطرح شده بود. همچنین خبرهایی هم از اختلاف میان ترامپ و تیلرسون در رسانه‌ها منعکس شده بود.

ترامپ در حساب کاربری خود در شبکه اجتماعی توئیتر با تشکر از تیلرسون اعلام کرد که پمپئو، وزیر امور خارجه جدید آمریکا خواهد شد.

او همچنین اعلام کرد که جینا هاسپل معاون رئیس سازمان CIA ریاست این سازمان را بر عهده خواهد گرفت.

ترامپ در سخنانی گفت که «تعیین پمپئو به عنوان وزیر امور خارجه، ائتلاف‌هایمان را در مقابله با دشمنانمان تقویت خواهد کرد».

رئیس جمهوری آمریکا تاکید کرد: «همواره من و پمپئو در یک خط حرکت کرده‌ایم».

یک مقام بلندپایه آمریکایی هم درباره این تصمیم ترامپ گفت: «رئیس جمهوری خواست پیش از مذاکرات پیش‌رو با کره شمالی، تیمش را تغییر دهد

تنها چند روز پس از اعلام دیدار پیش‌رو میان رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، پمپئو مسئولیت‌های جدید خود را بر عهده می‌گیرد.

از زمان روی کار آمدن ترامپ، بارها اختلاف مواضع میان او و وزیر امور خارجه‌اش مشاهده شده است.

نوامبر گذشته ترامپ اعلام کرد که از ادامه حضور تیلرسون در مقام وزیر امور خارجه، اطمینان ندارد. او افزود از تایید نکردن برنامه سیاسی‌اش از سوی برخی کارمندان وزارت امور خارجه، راضی نیست.

در مصاحبه با شبکه خبری فاکس نیوز هم ترامپ به وزارت امور خارجه تاخت و گفت این تنها رئیس جمهوری است که سیاست خارجی آمریکا را تعیین می‌کند.

او در پاسخ به سوالی که آیا قصد ابقای تیلرسون را تا پایان دوره ریاست‌جمهوری‌اش دارد، گفت: «نمی‌‎دانم، خواهیم دید».

اما دسامبر گذشته، تیلرسون گمانه‌زنی‌ها درباره احتمال برکناری‌اش را رد و آن را «خنده دار» توصیف کرد

++++++++++++++++++++++++++++++

بازداشت یک ایرانی به اتهام قاچاق مواد مخدر در هرات افغانستان

نیروهای پولیس هرات افغانستان روز سه‌شنبه 13 مارس یک شهروند ایرانی را به اتهام قاچاق مواد مخدر در این ولایت، بازداشت کردند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری “افق”، عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی پولیس هرات در این مورد گفت، این فرد هنگامی از سوی نیروهای پولیس بازداشت شد که می‌خواست 29 کیلوگرام مواد مخدر نوع هیروئین را که در داخل یک تایر موتر جابجا کرده بود از نقطه صفری بندر “اسلام قلعه” عبور کند.

طی سال‌های اخیر، چندین شهرون ایران به جرم قاچاق مواد مخدر در افغانستان دستگیر شده‌اند.

چندی قبل مسئولان اداره مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات افغانستان اعلام کرده بودند که طی یک سال، تعداد زیاد از معتادان ایرانی در این ولایت شناسایی شده‌اند.

جیلانی دقیق، رییس اداره مبارزه با مواد مخدر ولایت هرات در این باره گفته بود که این افراد خود را شهروند افغانستان معرفی می‌کنند، اما پس از تحقیقات روشن می‌شود که این افراد شهروندان ایران هستند.

همچنان یک ماه قبل، یک تبعه ایران با 68 کیلوگرم مواد مخدر که در یک موتر تانکر تیل جابجا شده بود، از سوی مسئولان امنیتی فراه افغانستان در این ولایت دستگیر شد

++++++++++++++++++++++++++++++

پوتین در سال 2014 دستور سرنگونی یک هواپیمای مسافربری ترکیه را صادر کرد

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در فیلمی مستند که روز یکشنبه 11 مارس در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد، می‌گوید که در سال 2014 دستور سرنگونی هواپیمایی مسافربری متعلق به خطوط هوایی ترکیه را پس از رسیدن گزارش‌هایی مبنی بر وجود بمب در آن صادر کرد.

به گفته پوتین، گزارش‌ها حاکی از آن بود که این هواپیما قصد دارد بازی‌های المپیک زمستانی را در شهر سوچی روسیه، هدف قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، در فیلم مستند دو ساعته‌ای با عنوان «پوتین» که در شبکه‌های اجتماعی روسی منتشر شده، رئیس جمهوری روسیه به آندره کندراشوف خبرنگار روس می‌گوید: «روز هفتم فوریه اندکی پیش از برگزاری مراسم افتتاحیه المپیک زمستانی سوچی، تماسی تلفنی از مسئولان امنیتی المپیک دریافت کردم».

پوتین ادامه داد: «به من گفته شد هواپیمایی که از اوکراین به سمت استانبول می‌رفت ربوده شده و هواپیما ربایان خواستار فرود در سوچی هستند».

اما کندراشوف در این فیلم مستند می‌گوید کاپیتان هواپیمای بوئینگ 737-800 شرکت پگاسوز ترکیه گفته است، هواپیما از خارکیف به سمت استانبول می‌رفت و یکی از مسافران مدعی شد بمبی به همراه دارد، از این رو اعلام کردیم هواپیمای ناچار به تغییر مسیر و فرود در سوچی هستیم.

این خبرنگار ادامه داد که هواپیما 110 مسافر داشت در حالی که بیش از 40 هزار تن برای تماشای مراسم افتتاحیه المپیک، در استادیوم حضور داشتند.

در ادامه این مستند، پوتین می‌گوید: «تلاش کردم نظر مسئولان امنیتی را برای تعامل با این ماجرا جویا شوم. به من گفته شد طرح اضطراری در این‌گونه رویدادها، ضرورت سرنگونی هواپیما را ایجاب می‌کند».

رئیس جمهوری روسیه افزود: «به آن‌ها گفتم: برپایه طرح اضطراری اقدام کنید». او ادامه داد: «اندکی پس از این دستور به همراه مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک به محل برگزاری افتتاحیه این بازی‌ها رسیدم».

او افزود: «چند دقیقه بعد، تماس تلفنی دیگری دریافت کردم و به من گفته شد که کل ماجرا گزارشی دروغین بود و یکی از مسافران مست، مدعی در اختیار داشتن بمب شده بود، از این رو هواپیما به مسیر خود به سمت ترکیه ادامه خواهد داد».

دمتری پیسکوف سخنگوی کاخ ریاست‌جمهوری روسیه (کرملین)، این سخنان پوتین را تایید کرد.

.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: