جنرال عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش ملی افغانستان گفت که بدون حضور وی صلحی با طالبان صورت نخواهد گرفت

به گزارش  سایت همایون بنقل ازپیام آفتاب، وی که بر سر دوسیه «احمد ایشچی» به ترکیه تبعید شده‌است، امروز (پنجشنبه ۳ حوت ۱۳۹۶) از طریق تلیفون در مراسم سالروز تولد «امیرعلی‌شیرنوایی» از شاعران و شخصیت‌های تاریخی کشور و «ظهیرالدین محمد بابر»، بنیان‌گذار «امپراتوری بابریان» گفت که در ترکیه بیکار نیست و تمام اوضاع افغانستان را زیر نظر دارد.
جنرال دوستم تأکید کرد که اکنون قوی‌تر و نیرومندتر از پیش در اوضاع افغانستان نقش دارد و با وجود تعریف و تخریب دیگران، وی جایگاه خود را در تاریخ کشور به دست آورده‌است.
رهبر حزب جنبش ملی افغانستان در سخنرانی امروز خود در واکنش به بحث‌های اخیر بر سر صلح با طالبان گفت که وی نیز همیشه بر پایان جنگ در افغانستان از راه گفت‌وگو تأکید داشته‌است.
وی گفت: «مذاکره با طالبان، در نبود جنرال دوستم به آسانی صورت نمی‌گیرد. نه این شورای عالی صلح می‌تواند و نه کسی دیگر می‌تواند.»
معاون اول ریاست جمهوری تأکید کرد که وی تجربه کافی برای به میز صلح کشاندن مخالفان مسلح به خصوص رهبران طالبان را در سطح بالا دارد.
جنرال دوستم به عدم حضور خود در کابل و خلاء به میان آمده در حکومت به دلیل نبود معاون اول رئیس‌جمهور و جنجال‌ها بر سر استعفای عطامحمد نور اشاره کرد و گفت که برای گفت‌وگو با مخالفان مسلح، نخست باید مقامات و رهبران دولتی بین خود صلح کنند و نزاکت‌ها و اختلافاتی که اکنون بین‌شان وجود دارد، برداشته شود.
رهبر حزب جنبش ملی با تأکید بر تقویت نیروهای امنیتی افزود: «در مذاکره اگر جانب مقابل دستش را دراز کرد، آغوش خود را بزرگ بگیریم و گرم برخورد کنیم؛ اما از این طرف خبردار جان خود باشیم. از یک طرف فشار نظامی را وارد کنیم و ولسوالی‌ها را از آن‌ها بگیرم. آن‌ها را در قوطی جای بکنیم و در مذاکره و گفت‌وگو دست بالا داشته باشیم.»
جنرال دوستم همچنین تأکید کرد که به همراه «محمد محقق» و «عطامحمد نور»، «ائتلاف نجات افغانستان» را آگاهانه و سنجیده تشکیل دادند و قصد دارند در انتخابات آینده نقش کلیدی داشته باشند.
معاون اول رئیس‌جمهور گفت هیچ‌کسی نمی‌تواند این ائتلاف را خدشه‌دار کند و حتی نباید به این موضوع فکر کند.
جنرال دوستم امروز بار دیگر اعلام کرد که به زودی به کابل باز خواهد گشت. .