​توزیع شناسنامه‌های برقی براساس فرمان رئیس جمهور، غیر قانونی است

شماری از نهادهای مدنی، نمایندگان اقوام، وکلای شورای ولایتی برخی ولایات و شهروندان کابل ضمن اعلام حمایت از موقف عطا محمد نور، والی بلخ، خواهان لغو واژه “افغان” به عنوان هویت ملی شهروندان افغانستان شدند

به گزارش سایت همایون بنقل ازپیام آفتاب، در نشستی که امروز یکشنبه(۲۹، دلو) در کابل برگزار شده بود، اشتراک کنندگان خواست‌های عطامحمد نور را خواست تمام شهروندان افغانستان دانستند و از حکومت وحدت خواستند که از تحمیل هویت قومی یک قوم خاص، به سایر اقوام کشور، جدا پرهیز نمایند.
حسینی مدنی، رئیس نهاد همگرایی برای تغییر گفت که توزیع شناسنامه‌های برقی برمبنای فرمان تقنینی رئیس جمهور، غیر قانونی است و واژه”افغان” نمی‌تواند هویت ملی شهروندان کشور باشد.
وی تاکید کرد که تحمیل هویت افغانی، نادیده گرفتن اراده عمومی مردم است و یقیناً شهروندان افغانستان همان طوریکه در طول تاریخ از هویت‌شان دفاع کردند، این بار نیز دفاع خواهند کرد.
آقای مدنی خاطرنشان کرد که دیگر دوران زورگویی و قُلدری گذشته و ملت افغانستان در برابر هویت تاریخی و فرهنگی خود حساس است و تحت هیچ شرایطی این جعل هویتی را نمی‌پذیرند؛ بلکه متناسب با نیاز آن، واکنش شایسته از خود نشان خواهند داد.
وی در بخشی از گفته‌های خود از موقف عطامحمد نور حمایت کرد و گفت که ما به‌خاطر از استاد عطا حنایت می‌کنیم که او از حق مردمان مظلوم این سرزمین دفاع می‌کند.
رئیس نهاد همگرایی برای تغییر تصریح کرد که ما تابع زورگویی‌های ارگ و هم‌فکران‌شان نمی‌شویم و با تمام توان از جایگاه عطامحمد نور دفاع می‌کنیم.
عبدالغنی بلوچ، بزرگ و نماینده قوم بلوچ نیز گفت که موقف استاد عطا در حقیقت موقف تمام مردم افغانستان است و ما از ایشان در برابر توطیه‌های ارگ‌ حمایت می‌کنیم.
مولوی حسیب‌الله، رئیس کمیته روابط عامه نهاد همگرایی ضمن انتقاد از شورای علمایی سراسری کشور، مولوی قیام‌الدین کشاف، رئیس این شورا را غلام آی‌اس‌آی پاکستان دانست؛ زیرا به باور وی مولوی کشاف هیچگاه به منافع ملی کشور کاری انجام نداده است.
وی همچنان ارگ را متهم به همکاری با عاملان قضایایی حملات انتحاری و انفجاری در کشور کرد. به گفته او تروریستان بدون هماهنگی نهادهای امنیتی نمی‌توانند در مناطق حساس حملات‌شان را انجام دهند.
مولوی حسیب‌الله، هدف از توزیع شناسنامه‌های برقی را ایجاد اختلافات میان اقوام ساکن در کشور، از سوی ارگ ریاست جمهوری دانست.
به گفته او؛ از آن جایکه عطامحمد نور از تمام حقوق مردم دفاع می‌کند، ما نیز با تمام توان از موقف و جایگاه وی دفاع خواهیم کرد.
بحث توزیع شناسنامه‌های برقی چندین بار به تعویق افتاده است و همواره گزارش‌های از توزیع قریب‌الوقوع آن نشر می‌شود؛ اما بلافاصله تا مدت نامعلومی به تعویق می‌افتد.
مهم‌ترین موارد اختلافی برسر توزیع این شناسنامه‌های برقی، درج واژه “افغان” به عنوان هویت ملی شهروندان کشور و نیز ذکر دین اسلام و ملیت ۱۴ قوم که نام‌شان در قانون اساسی افغانستان آمده است.
اما بیشتر شهروندان مخالف درج این موارد، ویژه هویت افغانی هستند؛ زیرا به باور آنان واژه افغان نام دیگر قوم پشتون است و تحمیل هویت یک قوم خاص بر سایر اقوام کشور پذیرفتنی نیست..