احتمال قطع روابط اداری میان کابل و بلخ

عطامحمد نور که از سوی حکومت مرکزی به عنوان والی بلخ شناخته نمی‌شود گفته است در صورت رد امضایش در کابل، در بلخ از پذیرش مکاتیب و نامه‌های امضا شده در پایتخت خودداری خواهد شد.

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، در حالی که دو ماه از تصمیم رییس جمهور برای کناز زدن عطامحند نور از ولایت بلخ می‌گذرد، او هنوز این تصمیم را نپذیرفته و پای اسناد رسمی به عنوان والی بلخ امضا می‌کند.

در حالی که منیره یوسفزاده سخنگوی ادارۀ ارگان‌های محلی افغانستان پیش از این گفته بود که در نزد حکومت مرکزی، امضای آقای نور قابل اعتبار نیست، عطامحمد نور که خودش را والی برحال بلخ می‌داند به تصمیم‌گیری در این ولایت ادامه داده و به تازگی ولسوال شولگره را تبدیل کرده است.
آقای نور حالا هشدار داده است که اگر اداره‌های کابل، اسناد امضا شده توسط او را نپذیرد، امضای مسوول آن در بلخ قابل اعتبار نخواهد بود.

ذبیح فطرت معاون سخنگوی جمعیت اسلامی و از نزدیکان عطامحمد نور به نقل از وی نوشته است: «‏در صورت رد مکتوب ها و اسنادی که به امضای من به مرکز می‌رود، تمامی اوامر وزارت خانه ها و نهاد های مرکز، در بلخ، غیر قابل اجرا میگردد

عطامحمد نور؛
در صورت رد مکتوب ها و اسنادی که به امضای من به مرکز می‌رود، تمامی اوامر وزارت خانه ها و نهاد های مرکز، در بلخ، غیر قابل اجرا میگردد

++++++++++++++++++++++++++


از پشتون های پاکستان یاد بگیریم

 

نکته نمایی جالب از قلم عبدالله وطندار

حرکت مدنی عظیم پشتون های پاکستان، خبر خوبی برای همه ی منطقه است. این تظاهرات نشان می دهد که لااقل پشتون های پاکستان، فهمیده اند که با تندروی و تروریسم به جایی نمی رسند، وقت آن است که سرنوشت شان را از تندروان جهادی جدا کنند، و به استفاده ی ابزاری پاکستان از تندروان جهادی پشتون برای اهداف متفاوت از جمله سرکوب خودشان، نه بگویند.

این تظاهرات اما هیچ ربطی به افغانستان، دولت افغانستان و مردم آن ندارد. درست است که ما هم مثل بقیه مردم منطقه از حرکت های مدنی اقوام منطقه از جمله پشتون های پاکستان، استقبال و حمایت می کنیم، اما پشتون های پاکستان ثابت کرده اند که هم توانایی دفاع از حق خود را در دموکراسی نیم بند فدرالی پاکستان دارند، و هم نیازی به کمک فرامرزی مخصوصا از افغانستان ندارند. افغانستان خود در امر تامین حقوق شهروندان و غیر متمرکز کردن قدرت، برای رسیدن به مرحله ی پاکستان، راه بسیار طولانی در پیش دارد.

کاری بهتری که غنی می تواند انجام بدهد، یاد گرفتن از پشتون های پاکستان است. او می تواند در کنار احترام گذاشتن به حرکت های مدنی غیر پشتون ها در افغانستان، با تقلید از پشتون های پاکستان، یک حرکت مدنی گسترده ی قومی را در درون پشتون های افغانستان در اعتراض به تندروی، جنگ طلبی بی پایان و جهادی گری ویرانگر، راه اندازی کند. این دو کار می تواند برای همه ی ساکنین کشور و حتی کل منطقه، مفید و سازنده باشد. نگاه و عمل فرامرزی قبیلوی اما تکرار همان اشتباه وحشتناک داوود خان است که سر انجام خودش، خانواده اش و کل کشور را تباه کرد.گزارش نامه افغانستان

 

Advertisements