یا بلخ یا کابل؛ تصور سومی اگر درمیان باشد صرفن تصور است

>والی بلخ ابتکارتازه ای در دست گرفته است. هم با ارقام وآمار رسمی و تایید شده ادعا های خود را تقویت می کند و هم انتشار اعلامیه های خود به زبان انگلیسی را نیز آغاز کرده است.

استاد عطا محمد نور درمحضر نماینده گان مردم کاپیسا گفت

سفره های مردم بجای رنگین شدن، جمع شد و فقر مانند جنگ فراگیر شد؛ هر سال 200 هزار جوان جویای کار خانه نشین می شوند و سرمایه گذاری های خارجی شخصی که در سال 2009، 81 میلیون دالر بود امروز به صفر رسیده است؛ کجای این وضع به برنامه و وعده های آنان می ماند.مقام ولایت بلخ با بیان اینکه حکومت خودش طالب می سازد گفت: اینها در هر کجا خودشان طالب ساختند و حتی طالب هایی از جانب ارگان های کشفی و امنیتی ساخته شده است، پولی که برای تامین امنیت شما قرار بود مصرف شود به این دسته از طالبان داده شده است؛ داعش که برای آنها جای خودش را دارد.

نور بیان کرد: بارها گفته ام که این ها داعش را به افغانستان آورده اند و منکر آن شدند البته که اگر ادعا هم می کنند آن ها نیاورده اند از بی کفایتی و ناکارامدی شان است که داعش به کشور رسیده است؛ از ننگرهار تا بند آغور غزنی، از غزنی تا لوگر، از هلمند تا مناطق مختلف ارزگان و فراه، از دره های خوستک بدخشان تا تپه های فاریاب و کوه های بادغیس، از دره های قوش تپه تا درزاب جوزجان را داعش فراگرفته است و حضور آنان فراتر از آنچه تصور می کنید است.

وی اضافه کرد: داعشی های چینایی، چچنی، تاجیک، ازبکی، قرقز،قزاق، ترکمن و حتی الجزایری و فرانسوی و آنانی که در خاورمیانه جنگیدند اگر شما در آوردن شان شریک نیستید چطور آمدند و چرا ناامنی سراسری شده است!

والی بلخ به 121 میلیارد دالر کمک کشورهای خارجی به افغانستان اشاره کرد و گفت: 60 درصد این مقدار کلان در بخش قوای مسلح، کشفی و امنیتی مصرف شده است، این پول چه شده و کجا رفته است که هر روز پدران پاره های گوشت های فرزندان شان را از روی زمین داخل دامن شان جمع می کنند.

نور یادآور شد صرف سالانه 4 میلیارد دالر برای کشور کوچکی که 350 هزار نیرو دارد پول بسیار کلانی است، واضح است که جوانان را به کشتارگاه می برید و حق آنان را دزدی می کنید و دلتان هم نمی سوزد که حداقل آنان زنده بمانند. پلان چهارساله امنیتی که داکترین نظامی تان ساخته بودند چه شد و چطور استراتژی ای است که هر روز جنازه نیروهای امنیتی به درب خانه هایشان فرستاده می شود.

رییس اجرایی جمعیت دراین خصوص افزود: مشکل این است که در راس سربازان دلیر و جنرالان جنگ دیده و باغیرت ما، انسان های باکفایت نیستند و حتی افراد با شرافت را به بهانه تقاعد بیرون می کنید وگرنه چه عقل سالمی قبول می کند که کسی که حتی ابروهایش هم سفید شده، تقاعد جنرال عتیق الله خان بریالی جوان را اعلام کند و وی را خانه نشین کند.

وی ادامه داد: افراد کارکن و با وجدان را به بهانه تقاعد از کار بیرون می کنید و کاکای 85 ساله اش را سفیر روسیه تعیین می کنید، والی های توانا را برکنار و والی 75 ساله را به ولایت ها می فرستید؛ کدام این کارها درست است؟

نور درخصوص تقاعد جنرالان با تجربه اظهار کرد: برنامه تقاعد تصفیه کامل مسلمان ها و مجاهدین و افسران کادری وطن دوست است و حکومت به بهانه جوان سازی می خواهد کل وطن فروشان را یکجا جمع کند و اهداف بسیار خرابی دارند.

والی بلخ گفت: ملت هوشیار باشد که اگر درک درست از وضعیت نداشتم برای خود دردسر نمی خریدیم و به صدمعامله می توانستم چوکی ها بدست بیاورم و نگه داشتن چوکی بلخ که کاری نداشت اما هیچوقت نخواستم خواست مردم را در برابر امتیاز و پول به عوض بگیرم یا در برابر زور سر خم کنم.

رییس اجرایی جمعیت اسلامی بدون نامی از رییس جمهور گفت: هیچ دایه ای مهربانتر از مادر و هیچ کاسه ای داغ تر از آش نیست و هچگاه پرتاب شده ها به افغانستان دلشان برای وطن نمی سوزد و اینها فقط کیسه هایشان را پر می کنند و اگر توانستند کشور را لاییک و بی دین می کنند و ارزش ها را پایمال می کنند.

وی به حذف فیزیکی و کنار گذاشته شدن افراد شایسته از مقام ها اشاره کرد و گفت: آیا حوصله بس نیست و که عده ای هر روز برای اینکه تخت و بخت شان برقرار باشد جوانان را قربانی می کنند فکر می کنم وقت حساب فرارسیده است چراکه اگر خاموش بمانیم باید برای همیشه خاموش باشیم اما اگر ایستادیم تاریخ می سازیم و حق مان را از دهان شیر بیرون کشیده ایم. حق گرفتنی است و باید آن را گرفت.

نور با اشاره به قربانیان روز شمار امنیتی اظهار کرد: خون افرادیکه برای این کشور ریخته شده است اگر جوی آمون راه نیاندازد دریای آمون را سرخ می کند اما باز هم این این افراد صاحب حق نیستند و یک عده مفت خوری که با جیره غرب بزرگ شده اند بر آنها ادعای مالکیت و فرمانروایی می کنند.

+++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

مسکو: امریکا جنگجویان داعش را از سوریه به افغانستان انتقال می دهد

ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه برای افغانستان می گوید نشانه هایی وجود دارد که اردوی امریکا به تروریستان داعش که از سوریه و عراق فرار می کنند، اجازه می دهد وارد افغانستان شوند.

آقای کابلوف که قبلاً سفیر روسیه در کابل نیز بود، روز پنجشنبه در یک مصاحبه با خبرگزاری دولتی روسیه گفت: “بر بنیاد اظهارات چندین شاهد، تروریستان با سلاح های شان یکجا توسط هلی کوپترهای بدون نشانِ شناسایی به داخل خاک افغانستان منتقل می شوند.”

نماینده ویژه روسیه برای افغانستان ادعا کرد از آنجاییکه نیرو های امریکایی و ناتو کنترول حریم هوایی افغانستان را بدست دارند، آنان یا در انتقال جنگجویان داعش به افغانستان دست دارند و یا جلو پرواز این هلی کوپتر ها را نگرفته اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

معاون اول مجلس سنا:

حکومت با بحران مشروعیت روبروست/ تمامی اجراآت بر پایه سلیقه‌ها و منافع تیمی استوار است

محمدعلم ایزدیار معاون اول مجلس سنا کشور، حکومت وحدت ملی را فاقد مشروعیت قانونی خوانده می‌گوید که رهبران حکومت در جریان سه سال نتوانسته توافقنامه تشکیل حکومت‌شان را عملی کنند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری جمهور؛ آقای ایزدیار امروز پنجشنبه (19 دلو) در مراسم افتتاح “مرکز ابتکار و عمل افغانستان” در کابل از آنچه عملی نشدن تعهدات سران حکومت ‌خواند، آنان را به شدت مورد انتقاد قرار داد.

وی گفت که در جریان بیش از سه سال گذشته سران حکومت نتوانسته اند مواد توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی که سند مشروعیت آن محسوب می‌شود را عملی بسازند.

معاون اول مجلس سنا بیان داشت که رهبران حکومت به تعهداتی که به مردم افغانستان داده بودند نیز عمل نکرده از این جهت حکومت وحدت ملی با بحران مشروعیت روبروست.

آقای ایزدیار با اشاره به تاخیر سه ساله در برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان بیان داشت که هم اکنون این رکن دولت نیز از مشروعیت برخوردار نبوده و رای تایید و عدم تایید به وزرای کابینه که از مسوولیت مجلس است نیز فاقد مشروعیت قانونی می‌باشد.

وی، تاخیر در برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان را به کم‌کاری و بی تعهدی رهبران حکومت مرتبط دانسته و گفت که به دلیل ناتوانایی حکومت در برگزاری انتخابات، مجلس نمایندگان مشروعیت خود را از دست داده است.

معاون اول مجلس سنا به اختلافات و تنش‌های سیاسی در کشور اشاره کرد و اظهار داشت که هم اکنون اختلافات فرقه ای و قومی در کشور اوج گرفته و حتی برخی تحصیل یافتگان و کسانی‌که جهان دیده اند به این اختلاف و عصبیت‌ها رو آورده اند.

آقای ایزدیار در این باره گفت، تبعیض و اختلاف قومی هم اکنون در چهارچوب دولت جای گرفته و تمام اجراآتی که در سطح کشور صورت می‌گیرد بر پایه برخوردهای سلیقه‌ای، تیمی و گروهی استوار بوده و این امر جامعه را به سوی تباهی برده است.

وی، دامن زدن به تعصبات و تبعیض قومی در کشور را به نفع مصالح ملی مردم ندانسته از تمام اقشار و گروه‌های سیاسی به ویژه قشر جوان خواست که برای کمرنگ ساختن اختلافات دست به دست هم دهند.

معاون اول مجلس سنا در اخیر از کابینه حکومت وحدت ملی خواست که برای جلب حمایت نیروی جوان و جلوگیری از مهاجرت آنان به کشورهای خارجی استراتیژی کار را که زمینه سازی اشتغال زایی برای جوانان باشد را تدوین نمایند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

پروژه غنی؛ مشوره با رهبران یا گریز از حصر سیاسی؟

عبدالشهید ثاقب
روزی که غنی طی یک اقدام ناسنجیده و غیرمعقول تلاش کرد عطامحمد نور را از کرسی ولایت بلخ کنار بزند، تصور نمی کرد که این جدال پیامدهای سیاسی سنگینی برایش داشته باشد
اشرف غنی احمدزی، رییس جمهور افغانستان، چند روزی است که دیدارها و ملاقات هایی را با برخی رهبران جهادی و سران احزاب به بهانه مشوره پیرامون مسایل مهم ملی(!) آغاز کرده است.
اینکه در این دیدارها روی کدام موضوعات داغ ملی صحبت می شود هنوز معلوم نیست، اما از قراین معلوم است که هدف این دیدارها گریز از انزوای سیاسی است که به دنبال تنش ها میان ارگ و بلخ دامنگیر غنی شده است.
روزی که غنی طی یک اقدام ناسنجیده و غیرمعقول تلاش کرد عطامحمد نور را از کرسی ولایت بلخ کنار بزند، تصور نمی کرد که این جدال پیامدهای سیاسی سنگینی برایش داشته باشد. محاسبه ارگ ریاست جمهوری این بود که غایله بلخ حتا اگر بسیار دوام کند یک یا دو هفته دوام خواهد کرد و وی سرانجام قادر خواهد شد دو باره – با تطمیع یا تهدید – عطامحمد نور را رام سازد و به اینگونه به حاکمیت ١۵ ساله او در شمال پایان بخشد.
اما گذشت زمان نشان داد که عقل ریاضی غنی – خلیلزاد در این محاسبه لنگیده و اشتباه کرده اند. و این اشتباه از جایی سرچشمه گرفته است که غنی نفوذ نور را به درستی محاسبه نکرده بود. واقعیت این است که عطامحمد نور، به حیث رییس اجراییه جمعیت اسلامی، در سال های اخیر توانسته است که نفوذ خود را در میان قدرتمندان محلی و کانون های سیاسی در سراسر افغانستان گسترش بدهد و یک شبکه قدرتمند مردمی درست کند. این شبکه به صورت زنجیره وار از شمال تا مرکز از بلخ تا هریوا به همدیگر وصل بوده و توانایی مانور و قدرت بسیج گری عطامحمد نور را افزایش داده است. بسیج مردمی ای که در دو ماه اخیر به حمایت از نور صورت گرفت، گواهی بر این مدعا است.
امروزه حمایت های مردمی از والی بلخ چنان مشهود است که نور را اتوتامیک به رهبر جناح اکثریت سیاسی در افغانستان و غنی را به یک فرد منزوی و محصور در پشت سیم های خاردار دیوار ارگ ریاست جمهوری تبدیل کرده است.
چند روز پیش هنگامی که غنی خطابه ای خود به ملت را ارایه می کرد، چنان اطراف و ماحول او از افراد پرنفوذ و شخصیت های مطرح سیاسی خالی بود که قابل ترحم به نظر می رسید. انگار که قحط الرجال باشد!
به همین خاطر، آگاهان تلاش های اخیر او – از دیدار با رهبران جهادی تا تقرری های پسین در شورای امنیت و پست های ولایت – را تقلا برای گریز از انزوا و خروج از حصر سیاسی می خوانند.
اینکه آیا این دیدارها به حصر سیاسی او پایان خواهد داد یا خیر، گذشت زمان داوری خواهد کرد. اما آنچه کاملا هویدا است این است که غنی با عهدشکنی های متواتر خود به اعتماد مردم صدمه رسانده و رهبران سیاسی نسبت به نیت او بدگمان شده اند.
به نقل از صفحه عبدالشهید ثاقب .

.