دو فروند هواپیمای جاسوسی امریکا از پایگاه هوایی میلدنهال بریتانیا خود را به نزدیکی ولایت کالینینگراد روسیه رساندند.

به گزارش  اسپوتنیک، دو فروند هواپیمای جاسوسی امریکا شامل یک بوئینگ آر. سی-۱۳۵ دبلیو و یک هواپیمای گشت دریایی پی-۸ پوسایدن ساخت بوئینگ با پرواز از پایگاه هوایی میلدنهال بریتانیا خود را به نزدیکی ولایت کالینینگراد روسیه رساندند.

این پرواز جاسوسی به دنبال آن صورت گرفت که اوایل این هفته یک فروند جنگنده سوخو ۲۷ نیروی هوایی روسیه برای رهگیری یک هواپیمای گشت نظارتی ارتش امریکا در آب‌های دریای سیاه در نزدیکی شبه جزیره کریمه به پرواز در آمد.

وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) با انتقاد از این اقدام روسیه آنرا غیرایمن توصیف و تصاویر رهگیری جنگنده روس را در فاصله‌ای بسیار نزدیک از هواپیمای خود منتشر کرد.

ارتش روسیه در واکنش به ادعای پنتاگون، رهگیری هواپیمای نظامی امریکا را اقدامی کاملا قانونی و امن خواند و از پنتاگون خواست پرواز‌های نظارتی و جاسوسی را در نزدیکی مرز‌های دریایی و زمینی این کشور متوقف کند.

هواپیما‌های نظارتی امریکا از شروع سال ۲۰۱۸ بار‌ها در نزدیکی مرز‌های روسیه پرواز کرده اند که این آمار تنها در مرز‌های روسیه در منطقه بالتیک به چهارده بار می‌رسد. هواپیما‌های جاسوسی امریکا به طور مداوم در نزدیکی شبه جزیره کریمه نیز گشت زنی می‌کنند.