بازی پیچیده سیاسی – نظامی
در مناطق کرُد نشین سوریه

راشا تو دی- ترجمه رضا نافعی

رجب اردغان رئیس جمهور ترکیه تصمیم گرفت به امریکا درسی بدهد و به همپیمان کرُد آنها در سوریه حمله کرد- با تانک و پیاده نظام.
ایا این حمله بر علائق روسیه نیز تاثیر می گذارد؟ قطعا.
وضعیت حاکم بر مرز مشترک سوریه- ترکیه تا چه میزان به روسیه مربوط می شود؟
نخست آن که چون عفرین به سوریه تعلق دارد، طبعا بخشی از آن عرصه ایست که در حیطه مسئولیت سیاست خارجی مسکو قرار میگیرد. دست کم از سال 2015 که نیروی هوائی و فضائی روسیه بنا به دعوت دولت سوریه در آنجا وارد عمل شد.
دوم آن که کرملین قاطعانه مصمم به حفظ تمامیت ارضی کشوری است که با رهبری آن کشور همپیمان است. بالاخص از آن رو که ترکیه در عفرین رو در روی کردها ایستاده است.
در روزهای 29 و 30 ژانویه، کنگره گفتگوی ملی برای حل و فصل اختلافات سوریه در سوچی برگزار آغاز شد.افزون بر روسیه و ایران، ترکیه نیز از تضمین کنندگان گفتگوی ملی سوریه است. کردها این بار نیز به این گردهم آئی دعوت نشده اند.
بطور خلاصه برای آن که پروسه مذاکرات مورد سؤال قرار نگیرد روسیه نیازمند آنست که زد و خورد ها در سوریه کاملا متوقف گردند.
اما در اینجا یک مسئله مهم مطرح می شود: آیا امکان دستیابی به حفظ وحدت جمهوری عربی سوریه بدون استفاده از زور وجود دارد؟ بعنوان مثال آیا می توان النصره و داعش را به مذاکره دعوت کرد؟ این پرسشی است بی معنی.
کرد ها از داعش رنج و عذاب کشیده اند و اینک خواستار دریافت خسارت هستند
البته نمیتوان کردها را با داعش مقایسه کرد . افزون بر این کردها حاضر به شرکت در مذاکرات هستند.
اما باید درنظر داشت که هزاران نفر از کردهای سوریه و عراق بدست داعش کشته اند تا سرانجام بتوانند داعش را بزانو در آورند و اینک خواستار دریافت خساراتی هستند که به آنها وارد آمده است. خواستار دریافت بخشی از شیرینی پیروزی هستند : استقلال.
کیستند آنها که حامی تلاشهای کردها برای کسب استقلال هستند؟ امریکا و اسرائیل. انگیزه کردها برای کسب استقلال روشن است: یک خلق 40 میلیونی حق دارد که دست کم یک کشور داشته باشد. ولی کرد ها در سوریه بیشتر سخن از خودمختاری می گویند تا از استقلال.
برای امریکا یک کردستان مستقل وسیله مطلوبی است برای تضعیف ابرقدرت های محلی. در درجه اول ترکیه و ایران که حاضر به تمکین از امریکا و پذیرفتن قواعد بازی امریکا نیستند. در سالهای آغازین 2هزار، پنتاگون با کمک کردها، کشور متحد عراق را متلاشی کرد.
سقوط تدریجی ایالات متحده طبق قانون چرخه زندگی قدرتهای بزرگ همراه با نیرومند شدن ترکیه و ایران، نفوذ آمریکا را در خاورمیانه تضعیف می کند. اسرائیل نیز علاقمند به تضعیف کشورهای اسلامی است. تنها کشوری که در پائیز گذشته اعلامیه استقلال کردستان عراق را برسمیت شناخت اسرائیل بود.
گرچه کردهای سوریه در گفتگوی سیاسی که روسیه در سوچی برپا کرد می خواهند شرکت کنند ، ولی آنها از لحاظ نظامی در تیم ناتو هستند – بعنوان بخشی از نیروهای ائتلاف تحت رهبری امریکا ، که معلوم شد هدفشان نه مبارزه با تروریسم بلکه فروپاشاندن سوریه است. آخرین پیشنهاد امریکا که تاییدی است بر این نقشه این است که : باصطلاح» نیروهای امنیتی» (YPG) یگان های مدافع خلق را برای کنترل مرزهای سوریه و ترکیه و سوریه – عراق در آن مرزها مستقر سازد و به آنها آموزشهایی متناسب با این ماموریت بدهد.
یگان های مدافع خلق
یگانه های مدافع خلق با (PKK) حزب کارگران کردستان ارتباط دارد، با حزبی که متهم به ترور افراد غیر نظامی در ترکیه است. هدف ترکیه آنست که شمال سوریه را از کنترل یگان های خلق خارج سازد تا مانع از آن گردد که این نیروها اسلحه به حزب کارگران کردستان در بخش خاوری ترکیه برسانند. دست یافتن کردهای سوریه به استقلال برای حفظ تمامیت ترکیه خطرناک است. یگانهای خلق کرد تقریبا 30 در صد از خاک سوریه را به تصرف خود در آورده اند . آنها در طول سالهای جنگ مناطقی را نیز بتصرف خود در آوردند که پیش از آن نه هیچگاه منطقه کرد نشین بوده و نه یگان های خلق کرد در آنجا حضور داشته اند، مثلا مانند منطقه رقه .
واکنش روسیه
مسکو با بشار اسد رئیس جمهور سوریه همپیمان است. اسد پیشنهاد کرد که یگان های خلق کرد کنترل منطقه روج آفا را به دمشق واگذار کنند. کردها این پیشنهاد را رد کردند.
حال که ترکیه جنگ را آغاز کرده است، یگان ها ی مدافع خلق از اسد – و در واقع از روسیه- تقاضا ی کمک می کنند. در حالی که همین رزمندگان کرد که امروز مسکو را متهم به » خیانت » می کنند ، تا سال2017 مانع از پیشروی ارتش سوریه در «حمله به فرات» شدند و نگذاشتند ارتش سوریه در دیرالزور به جنگ با داعش ادامه دهد.
در پایان ماه نوامبر برخی از رسانه ها حدس می زدند که کردها تحت نظارت امریکا در استان الحسکه با داعش مذاکره کرده و بر سر نوعی وقفه به توافق رسیده اند. » یورگن تودن هوفر|» روزنامه نگار آلمانی در کتاب خود » 100 روز با داعش» با ذکر جزئیات گزارش داده است که ، همه شرکت کنندگان در جنگ، در سوریه و در عراق ، از جمله افراد داعش ، النصرت، و یگان های مدافع خلق، سلاحهای امریکائی و اروپائی به یکدیگر می فروختند.
بازگردیم به عملیات : » شاخه زیتون». حضور درازمدت ترک ها در عفرین با علائق روسیه هماهنگ نیست. و پس از پایان جنگ در سوریه روس ها برای خروج تمام نیروههای نظامی تلاش خواهند کرد.
ولی چنین بنظر می رسد که گویا مسکو قصد دارد، در این مرحله، به شبه نظامیان کرد که می کوشند تا به یک نیروی نظامی مشروع تبدیل گردند و بخش قابل توجهی از خاک سوریه را تحت کنترل خود در آورده اند، با کمک ترکیه درسی بدهد.
چراغ سبزی که ستاد ارتش روسیه برای عملیات نظامی به ترکیه نشان داد، سبب می گردد تا جاه طلبی های کردهای سوریه برای دست یابی به دولت مستقل خود، تعدیل گردد. همپیمان های روسیه، دمشق ، تهران و ترکیه هیچ یک خواستار دست یافتن کردها به استقلال نیستند. افزون بر این اقدامات انکارا موجب تشدید تنش میان امریکا و ترکیه خواهد شد، روندی که روسیه می تواند با رضایت خاطر به آن بنگرد.
به هر حال ترکیه نه تنها عفرین – که پنتاگون آن را در محدوده مسئولیت ائتلاف امریکا نمی شمارد، بلکه کانتون کردی کوبانی را نیز بمباران می کند. طبق منابع YPG، در شهر منبیج، که ترک ها ادعا کرده اند دست به حملات هوایی زده اند، نیروهای ویژه ایالات متحده و مربیان نظامی آن مستقر هستند.» بکر بوزداغ» معاون نخست وزیر ترکیه گفت کسانی که به یگان های مدافع خلق کمک کنند
بطور خود کار » هدف» ارتش ترکیه هستند. » Rhein Dillon» نماینده ائتلاف ایالات متحده امریکا گفت امریکا و متحدان آن درشرائط اضطراری از » حق دفاع از خود» استفاده خواهند کرد. بوی انشعاب از ناتو می آید.
امریکا از کرد ها در عفرین چشم نپوشیده است، بلکه تا کنون نتوانسته به آنها کمک کند. «میخیائیل آلکساندروف» ، کارشناس نظامی روسیه، این را سابقه ای ( آغازی) می داند برای درماندگی های آتی امریکا . او می گوید این وضعیت سبب خواهد شد تا روسیه و اسد در موقعیتی قرار گیرند که آن بخش از سوریه که تحت کنترل کردهاست، از جمله رقه به سوریه بازگردد. امریکا نمی تواند مانع این روند گردد زیرا آنجا ارتش جدی ندارد.
اگر روابط ایالات متحده و ترکیه همچنان بدتر شود، اردوغان از حمایت تام و تمام روسیه و ایران برخوردار خواهد شد.
در ارتباط با عراق باید در نظر داشت که امریکا تا کنون بارها متحدان خود را در تنگنا ها تنها گذاشته است. در اکتبر سال پیش که کردها تحت فشار ترکیه و ایران قرارداشتند، در برابر حمله ارتش عراق میدان را خالی کرده از منطقه نفخیز کرکوک گریختند و تلاش خود را برای کسب استقلال نیز تعطیل کردند.
کاخ سفید کاملا به جدی بودن وضعیت واقف است و می داند که ترکیه می تواند با حمایت روسیه و ایران دست به اقداماتی خلاف خواست متحدان خود در ناتو بزند. از این رو » هربرت مک ماستر» مشاور ترامپ در امور امنیت ملی ، روز 27 ژانویه اعلام کرد که امریکا دیگر برای «یگان های مدافع خلق» اسلحه نخواهد فرستاد. تحت شرائط فعلی، امریکا از هیچ تلاشی برای ایجاد تفرقه میان روسیه، ایران و ترکیه فروگذار نخواهد کرد. واشنگتن به حوادث تازه ای مانند سقوط هواپیمای„ Su24“ نیاز دارد.

https://deutsch.rt.com/meinung/64348-operation-olivenzweig-russland-zwischen-tuerkei-und-kurdischem-

autonomiebestreben/

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

احتمال ارجاع پرونده جنرال «دوستم» به «لاهه»؛جنایات آمریکا در افغانستان بررسی می‌شود؟

برخی منابع از احتمال بررسی پرونده معاون اول ریاست جمهوری افغانستان در دادگاه بین المللی لاهه خبر می دهند

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، فاتو بنسودا دادستان دادگاه بین المللی لاهه چندی پیش اعلام کرده بود، که در تلاش گرفتن مجوز بررسی جنایات جنگی در افغانستان است و در صورت اخذ مجوز جنایات جنگی در این کشور موارد شکنجه و نقض حقوق بشر توسط نظامیان امریکایی، سازمان سیا، مخالفان مسلح و نیروهای امنیتی افغانستان مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

این دادگاه برای آسانی ثبت شکایات قربانیان جنگی و نقض حقوق بشری بخشی از پایگاه انترنتی را به این موضوع اختصاص داده است.

این درحالیست، که قضات دادگاه لاهه هنوز تصمیم بر صدور مجوز برای بررسی جرایم جنگی در افغانستان را نگرفته اند.

براساس این گزارش، یکی از مقامات ارشد افغانستان که احتمال بررسی شکایات علیه وی در این دادگاه وجود دارد جنرال دوستم است که اکنون در ترکیه به سر می‌برد.

یادآوری می کنیم، که جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور افغانستان توسط «احمد ایشچی» رقیب سیاسی اش متهم به ربودن و ضرب و شتم و آزار و اذیت جنسی است، که این اتهامات را سخنگوی دوستم مکررا رد کرده است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ضمیر کابلوف دلیل افزایش داعشی ها در افغانستان را فاش کرد

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان گفت، تروریست‌های داعش برای جنگ با نظامیان امریکایی و ناتو در افغانستان حضور ندارند بلکه هدف آن‌ها رسیدن به آسیای مرکزی است

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، ضمیر کابلوف نمایند ویژه رئیس جمهور روسیه در افغانستان در گفت‌وگو شبکه تلویزیونی «روسیه 24» از افزایش شمار تروریست‌های داعش در افغانستان و انتقال آن به شمال این کشور ابراز نگرانی کرد.

ضمیر کابلوف گفت: در سه سال گذشته با دقت بسیار فعالیت داعش در افغانستان را بررسی کرده‌ایم و اعضای این گروه تروریستی در این کشور در حال افزایش است.

نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه برای افغانستان گفت، نیروهای خارجی و دولت افغانستان برای شناسایی اعضای ذخیره و غیرفعال این گروه تروریستی اقدامی انجام نمی‌دهند.

کابلوف در ادامه سخنانش افزود: اعضای داعش برای جنگ در برابر امریکا و دیگر نظامیان خارجی به افغانستان نمی‌آیند، بلکه به این کشور آمده‌اند تا پایگاهی را برای گسترش به سمت شمال و آسیای مرکزی ایجاد کنند.

نماینده رئیس جمهور روسیه این سخنان را در حالی اظهار می کند، که پیش از این، بورتینکوف رئیس سرویس امنیت فدرال روسیه نیز هشدار داده بود، که تروریست‌های داعشی پس از شکست در عراق و سوریه اکنون به صورت گروه بندی شده در حال اعزام به افغانستان هستند تا از آنجا به کشورهای آسیای مرکزی نفوذ کنند.

یادآوری می کنیم، که چندی پیش نیز روسیه برای حفاظت از مرزهای مشترک تاجیکستان با افغانستان چندین تانک پیشرفته و شماری هلیکوپتر جنگی را به ارتش تاجیکستان تحویل داد

 

++++++++++++++++++++++++++++++++.

بازی مرگ با ورق داعش سخت تر می شود

از فحوای اوضاع واحوال استنباط می شود که ایران و روسیه در افغانستان برسر سرکوب و مقابله با داعش تدابیر عملیاتی سهمگینی را پلان کرده اند. این دیگر شوخی نیست که رهبرمذهبی ایران آیت الله خامنه ای به طور مستقیم اطلاعات استخباراتی را از دهان برون داد و گفت امریکا سرگرم انتقال واحد های باقی مانده داعش از عراق و سوریه به افغانستان است.
بنا برین دو اتفاق درپیش است:‌یا استراتیژی دو شاخه جدید ترمپ درگرده آسیای میانه و مشهد و نیمروز ایران فرو می رود یا می شکند. تجربه سوریه و عراق به ما چه می گوید؟ اما من بدین می اندیشم که درزورآزمایی داعش وضد داعش درسطح نیروهای داخلی افغانستان، کمرکدام حلقات به گونه ای مرمت ناپذیر خواهد شکست؟
گزارش نامه افغانستان
++++++++++++++++++++++
همه به دست آمریکا است؛ تولید جنگ و حمایت

دونالد ترامپ به دنبال حملات مرگبار اخیر در کشور گفته است که آمریکا دیگر نمی خواهد با طالبان مذاکره کند. وی با تاکید بر مقابله و شکست طالبان گفت آنچه را دیگران به پایان رسانده نتوانسته اند آنها پایان می دهند.

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان ، سید نقیب الله هاشمی عضو شورای ولایتی کابل در برنامه «چشم انداز» معتقد است آمریکا تابحال در جنگ و صلح با ما صادق نبوده است و بیان داشت: در کل از این حرف ها و از تجربه ها در می یابیم که آمریکا با ما صادق نیست، ترامپ با این حرف ها پلان های کوتاه مدت و میان مدت و طویل مدت برای خودش دارد. چرا که می خواهد افغانستان را مرکز رقابت قدرت های جهانی بسازد و برای افغانستان هم صادقانه کار نمی کند. همین آمریکا بود که باعث شد جنگ از جنوب به طرف شمال برود.

هاشمی، در این مورد ادامه داد: ما با وجودیکه پیمان امنیتی با آمریکا داشتیم، نیروهای امنیتی ما دچار کمبود امکانات می شدند اما مهمات به مخالفان ما می رسید و طیاره های ناشناس در مناطق آنها مهمات می بردند. پس از این متوجه می شویم که آمریکا، هم خود کوزه است و هم کوزه گر و هم گل کوزه. همه چیز به دست خودش است. هم تولید ترویست، حمایت آنها و ایجاد جنگ. اگر اینطور نبود در حالیکه آمریکا اینهه قدرت دارد چطور می شود که جنگ در افغانستان از جنوب به شمال برود و چطور می شود هر روز نفوذ دشمن زیادتر شود؟

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ده ها زخمی در درگیری میان مهاجران افغان و افریقایی در کاله

در یک درگیری شدید میان گروهی از مهاجران افغان و افریقایی در شهر کالهِ فرانسه ده ها تن زخمی شده اند. در این درگیری گلوله نیز شلیک شده و وضعیت پنج تن از زخمیان وخیم گفته شده است.

به گزارش منابع سارنوالی شهر کالهِ فرانسه که پنجشنبه شام منتشر گردید، در یک درگیری شدید میان مهاجران افغان و مهاجران اریتریایی ده ها تن زخمی گردیده اند. در این درگیری، پنج تن در اثر اصابت گلوله زخم برداشته اند که وضعیت شان بسیار وخیم توصیف شده است. همچین ۱۸ تن دیگر در اثر ضرباتی با دنده های آهنین زخم برداشته اند.

پس از این رویداد ژیرار کولومب وزیر امور داخله فرانسه نیز به کاله رفته و با مقام های مسئول در مورد وضعیت به شدت متشنج در این محل گفتگو نمود.

کولومب وزیر امور داخله فرانسه در پاسخ به سوالهای خبرنگاران گفت: “من به کالهِ آمدم زیرا این رویداد به شدت رویداد وخیمی است. وقتی امروز پنج تن در پی شلیک زخمی می شوند و پنج تن دیگر در بین مرگ و زندگی قرار می گیرند، بیانگر این است که به یک مرحله بسیار خشونت آمیز رسیده ایم که پیش از این ندیده بودیم. اگر پولیس در اینجا نمی بود، حتمن تعداد بیشتری حتی احتمالاً به مرگ نزدیک می شدند. وضعیت در کالهِ خیلی جدی است.”

او در ادامه افزود:
“در کشورهای اروپایی، طور مثال در آلمان، در سه سال اخیر حدود ۳۰۰ هزار پناهجو رد شده اند و تعدادی از آنان اینجا آمده اند. این وضعیت به این مفهوم است که اگر ما سیاست درستی را در پیش نگیریم، نمی توانیم این معضل را حل کنیم. قرار است حکومت در هفته های آینده یک پروژه جدید را برای حل مشکل مهاجران و پناهجویان برای رسیدن قانونی آنان به هدف طرح کند. “

۴۰ زخمی در درگیری میان پناهجویان افغان و سودانی در کاله

براساس گزارش های پولیس، اولین دور این درگیری ها بعد از چاشت پنجشنبه اتفاق افتاد که در آن حدود صد مهاجر اریتریایی و ۳۰ تن از مهاجران افغان حین توزیع غذا زمانی درگیر شدند که یک افغان دست به شلیک برد.

سپس در یک درگیری دیگر فقط لحظاتی بعد از آن، در یک پارک صنعتی حدود پنج کیلومتر دورتر از محل درگیری نخست، یک گروه صد نفری مهاجران اریتریایی با دنده های آهنین بر ۲۰ مهاجر افغان حمله کردند. بنا بر منابع پولیس، نیروهای پولیس مجبور شدند تا برای حفاظت از افغان ها در این درگیری دخالت نمایند.

تخلیه کامل “کمپ جنگل” و بازداشت چهار پناهجوی افغان

به گزارش سارنوالی، چهار زخمی اریتریایی میان ۱۶ و ۱۸ ساله به یکی از شفاخانه های شهر کالهِ منتقل شده اند. اما زخمی پنجم به دلیل وضعیت بسیار وخیم اش به یکی از شفاخانه های شهر لیل در همسایگی کالهِ منتقل شده اند.

Migranten in Calais beim gemeinsamen Mittagessen (DW/D.Pundy)

مهاجران در شهر کالهِ در فرانسه حین صرف غذای چاشت

قبل از این در ماه نوامبر سال گذشته میان مهاجران صورت گرفته بود که در جریان آن پنج مهاجر افغان زخمی شده بودند. افزون بر این در آغاز ماه جولای ۲۰۱۷ نیز در یک درگیری شانزده تن زخمی گردیده بودند. همچنین در ماه جون سال ۲۰۱۶ در یک درگیری میان مهاجران ۴۰ تن زخمی شده بودند.

بنا بر منابع سازمان های امدادی، در حال حاضر حدود ۸۰۰ تن در شهر کالهِ زندگی می کنند، اما مقام های رسمی این شهر تعداد مهاجران را ۶۰۰  تن می گویند. مهاجران در کاله تلاش می کنند با پنهان شدن در لاری ها، یا از مسیر دریایی و یا هم با عبور از کانال مانش به بریتانیا برسند.

تخلیه کمپ جنگل در کاله طبق برنامه پیش می‌رود

این مهاجران در بدترین وضعیت ممکن زندگی می کنند، آنچه که دلیل درگیری ها میان مهاجران نیز می گردد.

در گذشته مهاجران در این شهر کمپی خودساخته ای مشهور به «جنگل» را برپا کرده بودند که در سال ۲۰۱۶ توسط پولیس برداشته شد. یک زمانی تا ۱۰ هزار مهاجر در این کمپ زندگی می کردند. این کمپ در فرانسه به نماد ناتوانی مقامات در برخورد با مهاجرانی بود که رقم آنان روز تا روز افزایش می یافت.

آژانسها/ ع.ف/ ن.ف

++++++++++++++++++++++++++++++++++

جالب است بدانید، هیتلر چگونه به قدرت رسید؟

هیتلر پس از پابرجا کردن حکومتش در آلمان از سال 1936 توسعه طلبی در صحنه جهانی را آغاز کرد

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، ادولف هیتلر، رهبر حزب ناسیونال سوسیالیست (نازی) در سال 1933 میلادی یعنی 85 سال قبل در آلمان به سمت صدراعظمی منصوب شد.

از این سیاستمدار 43 ساله که حتی نیمی از جمعیت آلمان حمایت نمی کردند، طی مدت بسیار کوتاهی نظام پارلمانی پیشرفته در کشور خود را به خاک سپرده و دیکتاتوری و حکومت فردی خود را برقرار کرد. هیتلر پس از پابرجا کردن حکومتش در آلمان از سال 1936 توسعه طلبی در صحنه جهانی را آغاز و پس از الحاق تدریجی کشور های همجوار به آلمان، آتش جنگ دوم جهانی را شعله ور کرد که طبق ارزیابی های گوناگون باعث کشته شدن 50 تا 80 میلیون نفر شد.
فعالیت سیاسی هیتلر سال 1919 شروع شد که وی به عضویت حزب کارگر آلمان در آمد. دیرتر این حزب به حزب ناسیونال سوسیالیست یا حزب نازی تغییر نام داد. این سیاستمدار با پوپولیسم و عوام فریبی توانست با سوء استفاده از مشکلات ناشی از بحران اقتصادی سالهای 1929 تا 1933 در آلمان و در شرایط پراکندگی و عدم اتحاد مخالفانش به سرعت میزان محبوبیت خود را در بین مردم را بالا برده و با به دست گرفتن سکان های رهبری، پیشوای بلا منازع و بی رقیب آلمان شود.
بحث ها در اینباره که آیا می شد جلوی به قدرت رسیدن هیتلر را گرفت تا به امروز ادامه دارد.