به نظر می‌رسد حزب جمعیت اسلامی با معرفی سه گزینه پیشنهادی به ارگ ریاست جمهوری، با کناره‌گیری عطامحمد نور از مقام ولایت بلخ موافقت کرده‌است

به گزارش  سایت همایون بنقل ازپیام آفتاب، «سلام‌وطندار» به نقل از یک منبع مطلع نوشت: بن‌بست در مذاکرات میان حزب جمعیت اسلامی و ارگ ریاست جمهوری حقیقت ندارد، زیرا این حزب «فرهاد عظیمی»، «اسحاق رهگذر» و «علم‌خان آزادی» را برای رهبری ولایت بلخ به ارگ ریاست جمهوری پیشنهاد کرده‌است.
گفتنی است هر سه گذینه پیشنهادی جمعیت اسلامی برای مقام ولایت بلخ نماینده مردم این ولایت در مجلس نمایندگان هستند.
بیش از یک ماه پیش دفتر ریاست جمهوری اعلام کرد که استعفای «عطامحمد نور» را پذیرفته و «اینجنیر محمدداوود» را به مقام ولایت بلخ تعیین کرده‌است. در واکنش به این اقدام ارگ عطامحمد نور اعلام کرد که وی استعفا نداده‌است و تنها با تصمیم حزب جمعیت اسلامی از مقام ولایت بلخ کنار خواهد رفت.
پیش از این نیز «کمال‌الدین حامد» از اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی به روزنامه «ویسا» گفته بود که تیم مذاکره کننده این حزب به توافقات مهمی با تیم ریاست جمهوری دست یافته‌است.
اما وی تأکید کرده بود که دو طرف دربارهٔ تعیین والی جدید بلخ و کناره گیری عطامحمد نور از این ولایت به توافقی دست نیافته‌اند.
ادامه تنش‌ها بین محمد اشرف غنی و عطامحمد نور نگرانی مقامات آمریکایی را نیز برانگیخته است و پس از آنکه پادرمیانی «مایک‌پنس» معاون رئیس‌جمهور آمریکا نتیجه نداد کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای خواستار حل این مشکل شد.
روز گذشته «زلمی‌خلیلزاد» از مشاوران کاخ سفید و عضو حزب حاکم دولت آمریکا نیز وارد کابل شده‌است تا ظاهراً برای حل اختلافات بین حزب جمعیت اسلامی و ارگ ریاست جمهوری میانجی‌گری کند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

به خلیلزاد بگویید به آمریکا برگردد

شناخت هریک ما از خلیلزاد در طی تقریبا هفده سال گذشته چندان بد و ناتکمیل نیست. او آمریکایی افغانی الاصل، نویسنده و دیپلومات معروفی است که بحیث نماینده ی خاص رییس جمهور وقت آمریکا و سفیر آن کشور در افغانستان ایفای وظیفه کرده است.

نسبت به نتیجه کارکرد او در سمت های ذکر شده دیدگاه های متفاوت وجود دارد اما دید مسلط بر کارکرد او علیرغم آمریکایی بودن اش، قوم گرایانه و در خط تیوری “پشتون اکثریت” بوده است در حالیکه تلاش خلیلزاد در جهت فراهم آوری تسهیلات برای جلب حمایت جامعه ی بین المللی برای افغانستان و مبارزه با تروریزم قابل انکار نیست. در معادلات قدرت به خصوص در آغازین روزهای حضور کاری اش در افغانستان او با نشان دادن زور آمریکا به آرام کردن بلند پروازی های چهره های سرشناس داخلی می پرداخت اما در عمل منافع قومی اش نسبت به منافع آمریکا رجحان و تقدم داشت.

دوران جدید محافظه کاران جمهوری خواه در کاخ سفید دوران بالندگی و صعود خلیلزاد بود که با آمدن دموکرات ها به رهبری اوباما به کاخ سفید ابتدا ساحه ی فعالیت و صلاحیت او محدود شد و بعدتر کاملا از دست رفت اما در اوج رقابت های انتخاباتی در آمریکا او از ترامپ حمایت کرد شاید به این مقصد که بتواند جایگاه قبلی را در دولت او و در صورت موفقیت به دست بیاورد که این هم تاحال محقق نه شده است.

حالا او تنها یک شهروند آمریکا است و در جدی ترین حالت اش عضوی از اعضای یک حزب سیاسی. با وجودی که ایشان به رغم عادت گاه گاهی سیاسیون افغانستان را از آمریکا می ترسانند ولی به هیچ صورت از نظر توان و تاثیر ایشان آن “خلیلزاد نماینده ” نیستند. حالا که درگیر و دار میان عطا محمد نور و غنی به وساطت گفته می شود که آمده است معلوم نیست که به نمایندگی از دولت آمریکا است یا حداقل شهروند آمریکایی بودن اش یا بحیث یک افغانی که می خواهد از ادامه ی تنش میان دو طرف جلوگیری کرده و مساله را حل کند؟

در نتیجه باید گفت هرچه که باشد خلیلزاد در این زمینه حداقل نمی تواند بی طرف باشد و یا بی طرف باقی بماند چون او بود که زمینه ی دور زدن دیگران را به نفع تیمی که رییس جمهور فعلی عضو آن می باشد دور زده است پس بهتر است جمعیت اسلامی افغانستان از خلیلزاد بخواهد که به حساب این موضوع وقت تلف نکرده و دوباره به آمریکا برگردد.

برنا صالحی

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

عطا، مغلوب امریکا در دسیسه ارگ

 

زمانیکه امریکا با وجود تقلب گسترده غنی و رسوایی بزرگ انتخابات گوسفندی، بنای حکومت وحدت ملی را گذاشت و تعبیر به پادرمیانی کرد، معضل بلخ در قومگرایی آشکار ارگ، دخالت در امور داخلی محسوب می شود؟

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان ، در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، امریکا که نتوانست عبدالله را به دلیل حمایت های گسترده سیاسی و اجتماعی از صحنه قدرت برکنار کند با توافقنامه ای حکومت وحدت ملی از دل بحران، اشرف غنی را به ریاست جمهوری رساند که همان نیم بند مشروعیت نیز طی سه سال قوم گرایی و زد و بندهایی درون حکومتی با گروه های تروریستی از میان رفت.

حل فوری و مسالمت آمیز انتقال رهبری ولایت بلخ از سوی سفیر جدید آمریکا به این بهانه که کاخ سفید در امور داخلی افغانستان دخالت نمی کند و عزل کردن والی در دایره اختیارات ریاست جمهوری برگفته از قانون اساسی است، همان سیاست پس پرده واشنگتن برای تهی کردن شمال از هر مهره دردسر ساز برای جابه جایی کامل داعش می باشد.

زمانیکه امریکا با وجود تقلب های گسترده اشرف غنی و رسوایی بزرگ انتخابات گوسفندی، بنای حکومت وحدت ملی را گذاشت و تعبیر به پادرمیانی کرد، عزل عطا محمد در قوم گرایی آشکار ارگ، دخالت داخلی محسوب می شود؟

در حالیکه پس پرده برکناری والی قدرتمند بلخ، نقش جان نیکلسون پررنگ می باشد به این دلیل که عطا محمد مانع عبور تانکرهای سوخت قاچاق زیر نام ناتو شد و از دلایل اصلی به سرانجام نرسیدن پروژه شمال برای داعش می باشد.

قانون اساسی که در تشکیل حکومت وحدت ملی زیر پا نهاده شد و رییس جمهور منفور کشور هیچ اعتقادی به قانون و حق اشتراک دیگر اقوام در حکومت و قدرت ندارد، دم زدن از آن نیز به سخره گرفتن جامعه ای می باشد که اگرچه درگیر با فقر، جنگ و بی کاری هستند اما توان تشخیص دست های پیدا و پنهان ناامنی ها را دارند.

زمانیکه پشت اشرف غنی به حمایت همه جانبه امریکا گرم است و اهداف شوم پشتونیزمی را دنبال می کند و برای عزل، ترور، حذف، برکناری رهبران جهادی و مقام های بانفوذ غیرپشتون و حتی پشتون های درسرساز از تمامی روش ها استفاده می کند، عطا محمد راهی جز مقابله همه جانبه برای بقا ندارد تا توسل شدن به قیام سراسری.

در این میان، هر رهبر و مقامی که در افغانستان به قدرت رسیدن و در قدرت باقی ماند بدون توسل به زد و بند سیاسی و معامله در کنار فساد نبوده و نخواهد رسید چه رسد به عطا محمد که در میانه تهدید طالبان و یک حکومت قوم گرای پشتون برای حفظ بلخ از گزند ناامنی تا رسیدن به اقتصاد پویا، آلوده به فساد است و یک لشکر نظامی غیر مسوول و قومی را سازماندهی می کند تا در چنین روزهای مورد استفاده قرار گیرد.

اشرف غنی که حتی جرات خارج شدن از میان دیوارهای ارگ بدون چرخ بال را ندارد به خوبی می داند که جز حمایت امریکا و نظامیان ناتو یک روز هم در این سرزمین دوام نمی یابد چه رسد به نبرد همه جانبه با رهبران جهادی تا بانفوذان قومیت پشتون در کنار ناامن کردن شمال.

در همین راستا، هرچند برکناری از سوی ارگ در حمایت امریکا سبب فشار بسیار بر وی شده و ناامنی در یک قدمی بلخ قرار گرفته است اما فرصتی طلایی برای بدل شدن به رهبر بلامانع جریان مخالف از تاجیک گرفته تا هزاره و ازبک و حتی برخی مخالفان پشتون در اختیار دارد اگر به جای توسل تنها بر حزب جمعیت، حمایت باقی قومیت های غیر این حزب را به دست آورد و با جرات از منافع تمامی مخالفان سخن بگوید.

و زمانیکه اشرف غنی برای تصفیه کامل به خصوص قومیت تاجیک ها از حکمتیار و طالبان در کنار نفوذی های خودی استفاده می کند تا در راستای خواست امریکا مهم ترین مهره شمال را از جبهه مقاومت عزل و به مانند دوستم و محقق منزوی کند، سخنان سفیر کاخ سفید از قانون و انتقال مسلامت آمیز به بزرگی دروغ های اشرف غنی می باشد زیرا دیگر چه کسی اعتقادی به قانونی بودن رویکرد وحدت ملی دارد و یا خیرخواهی امریکا برای صلح افغانستان.

در این میان، ارتش که در رابطه با نبرد میان ارگ و عطا محمد اعلام بی طرفی کرد و به عبارتی پشت رییس جمهور خالی شد، غنی به دیدار نیروهای امنیتی می رود و از پیروزی های امنیتی می گوید که هیچ گاه تحقق نیافته زیرا فساد گسترده در میان رهبران امنیتی که حتی از هزینه لباس و غذای سربازان دزدی می کنند دلیل شکست ها هستند اگر عملیاتی در میانه هماهنگی های درون حکومتی با دشمنان صورت بگیرد.

و با اوج گیری سیاست سلطه گری ارگ در میانه حذف ها جدای از قومیت های دیگر، پشتون ها از قندهار تا خوست از عطا حمایت کرده اند اما همچنان عطا محمد بر حزب جمعیتی تکیه کرده که در ضعف رهبری تهی از برنامه و اقتدار برای مقابله با حکومت می باشد

++++++++++++++++++++++++++++++++++

ارگ بدون غرب نمی تواند جنرال دوستم را تبعید نماید
رییس دفتر ژنرال دوستم:

دوستم نمی‌خواهد حتی یک روز بیرون از افغانستان باشد/ حلقاتی در ارگ مانع بازگشت دوستم به افغانستان می‌شوند

رییس دفتر ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهور می‌گوید که دوستم علاقمند نیست که حتی یک روز هم در بیرون از کشور باشد اما “ممانعت‌های نامرئی” جلو برگشت ژنرال را به افغانستان گرفته است.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ عنایت الله بابر فرهمند در صحبت با صدای امریکا گفته که حلقاتی در ارگ مانع برگشت ژنرال دوستم به افغانستان می‌شوند. او از رویداد جلوگیری از نشست هواپیمای حامل ژنرال دوستم به شهر مزار شریف به حیث ثبوت این ادعای خود یاد کرد.

آقای فرهمند افزوده که ارگ می گوید “کشور های خارجی” مخالف برگشت ژنرال دوستم به افغانستان اند، اما “کشور های خارجی” می گویند که برگشت معاون اول رئیس جمهور غنی یک مساله داخلی بوده و به آنان ربطی ندارد.

ژنرال دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان حدود یک سال پیش پس از آن به شهر انقره ترکیه رفت که از سوی احمد ایشچی، والی پیشین ولایت جوزجان به لت و کوب و آزار و اذیت جنسی متهم شد.

این اتهام ها علیه ژنرال دوستم که وی آن را رد کرده است، سبب شد تا معاون اول ریاست جمهوری افغانستان برای چندین ماه به دفترش کارش نرود و در خانه اش به سر ببرد.

رولا غنی، بانوی اول افغانستان در سال گذشته میلادی اقامت ژنرال دوستم را در خانه اش را حبس خانگی او خوانده بود و گفت که بالای او قانون تطبیق شده است. خانم غنی همچنین در آن زمان گفته بود که ژنرال دوستم هیچ گونه وظیفه رسمی را به پیش نمی برد.

ژنرال دوستم پس از سفر به ترکیه، بارها خواسته به افغانستان برگردد و نزدیکان او همواره از بازگشتش به کشور خبر داده اند اما به نظر می‌رسد که افرادی مانع بازگشت ژنرال به کشور می‌شوند.

در همین حال عنایت الله بابر فرهمند در واکنش به اظهارات رولا غنی گفته که آقای دوستم هنوز هم معاون اول ریاست جمهوری افغانستان بوده و نظام حمایت می کند.

آقای فرهمند افزوده که عدم حضور ژنرال دوستم در افغانستان نه تنها باعث حل “مشکلات” نشده بلکه به گفته او سبب افزایش ناامنی ها به ویژه در شمال افغانستان و گسترش نفوذ گروه طالبان و داعش در آنجا نیز شده است.

رییس دفتر ژنرال دوستم در پیوند به تشنج های اخیر بین ارگ و عطا محمد نور، والی پیشین ولایت بلخ گفته که آقای دوستم “حامی تمرکز زدایی قدرت و تامین مساوات و عدالت” در افغانستان است. او افزود که ژنرال دوستم برای حل این بحران به ارگ ریاست جمهوری افغانستان پیشنهاد میانجیگری داده است.

آقای فرهمند بیان داشته که همراه با باتور دوستم، پسر ژنرال دوستم به ایالات متحده آمده است، هدف این سفرش را اشتراک در نخستین نمایش فلم سینمایی “دوازده نیرومند” و ملاقات با مقام های امریکایی خواند.

فلم “دوازده نیرومند” که به تازگی در سینما های امریکا به نمایش گذاشته شده، داستانی است که بر بنیاد رویداد های واقعی سال ۲۰۰۱ در افغانستان نوشته شده و جنگ ایتلاف شمال را با حمایت امریکا بر ضد گروه طالبان به تصویر می کشد.

Advertisements