سازماندهی حمله به هوتل بین المللی کابل کار پاکستان نیست

گزارش هایی است که از درون هوتل کانتیننال خیانت شده و چند تن از کارکنان هوتل با مهاجمان درارتباط بوده اند. گزارشی دیگری هم دهن به دهن انتقال می شود که کمپنی خصوصی که به تازه گی مسئولیت تأمین امنیت هوتل را با استفاده از واسطه و معامله عهده دار شده بود، تجربه قبلی در خدمات امنیتی نداشته و افراد انتحاری از سوی نفرات آن ها از عقب دروازه آشپز خانه به حریم هوتل وارد شده بودند.
مسئول درجه اول این فاجعه، محفل توطئه درارگ است. گذشته گرایان به جای توجه به حیات مردم و تحکیم امنیت، تمام اداره ها و شبکه های دولتی را علیه حکومت بلخ به کار انداخته اند. از یک نظر، این حمله سازمان داده شده، به منظور تحت شعاع قراردادن عروج مقاومت به رهبری حکومت بلخ علیه ارگ و امریکا است. این عادت را باید به دور انداخت که برای توجیه هر خیانت داخلی و عملیاتی علیه مردم افغانستان، خسته را به پای پاکستان بشکنند و همه قبول کنند که آری چنین است.
مفاد این تهاجم خونین کار بُرد داخلی دارد و هیچ فایده ای به حکومت پاکستان ندارد.گزارش نامه افغانستان
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

۱۸ کشته و ۶ زخمی؛ درگیری در کانتیننتال پس از ۱۷ساعت پایان یافت

گواهان رویداد و خبرنگار طلوع‌نیوز می‌گوید که این حمله هنوزهم (ساعت دوازده‌ونیم پس از چاشت) ادامه دارد و صدای تیراندازی از محل شنیده می‌شود.

پس از در حدود هفده ساعت درگیری نیروهای امنیتی با مهاجمان گروه طالبان در هوتل کانتیننتال کابل پایان یافت.

گزارش سایت همایون بنقل ازبه طلوع نیوز می گویند که در این رویداد، دست کم ۱۸ تن جان باخته اند و شش تن دیگر زخمی شده اند؛ این آمار نهایی نیست و احتمال تغییر در آن وجود دارد.

این در حالی است که وزارت داخله، سه ساعت پیش گفته بود که درگیری در هوتل کانتیننتال پایان یافته است، اما شریف امیری، خبرنگار طلوع نیوز که در ساحه قرار داد، می گوید که درگیری تا ساعت ۲ پس از چاشت ادامه داشت.

نجیب دانش، سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که در این رویداد، حداقل پنج تن به شمول جمال‌الدین پاچاخیل، رییس مخابرات ولایت فراه، جان باختند و شش تن دیگر زخم برداشته‌اند.

آقای دانش گفت که شمار مهاجمان سه یا چهار تن بودند و تمام شان تا بامداد امروز یکشنبه از پا درآمدند.

تصویرهای گرفته شده از سوی طلوع نیوز نشان می‌دهند که ساعت هشت صبح امروز یکشنبه سه تن از مهمانان این هوتل در تلاش فرار از طبقۀ ششم این هوتل استند. در این تصویر دیده می‌شود که این سه تن توانستند خود شان را به طبقه‌هایی پایین‌تر این هوتل برسانند.

در جریان شب مهمانان و کارمندان این هوتل توانستند در گروه‌های کوچک فرار کنند. نیروهای امنیتی می‌گویند که توانستند ۱۲۶ تن را تا صبح امروز نجات دهند. به گفتۀ آنان، از میان نجات داده‌شده‌گان، ۴۱ تن آنان شهروندان خارجی بودند.

ده‌ها تن از کسانی که در دوستان و اعضای خانوادۀ شان در داخل این هوتل گیرمانده بودند می‌گویند که تمام شب در انتظار شنیدن خبر از دوستان شان بودند.

سخنگوی وزارت امور داخله همچنان گفت که نیرو های دولتی در حدود صد گیرمانده در این هوتل به شمول هشت شهروندان خارجی را نجات داده اند.

تاکنون روشن نشده است که مهاجمان چگونه خودشان را به داخل این هوتل به شدت محافظت شده رسانیدند.

مسؤولیت تأمین امنیت این هوتل چند هفته پیش به یک شرکت خصوصی واگذار شده است.

هوتل انترکانتیننتال در منطقه باغ بالای شهر کابل هفت سال پیش در ماه جون سال دو هزار و یازده میلادی نیز آماج حمله نُه مهاجم گرفته بود که کشته شدن دوازده تن را به دنبال داشت.

طالبان با نشر خبرنامه یی گفته اند که این حمله کار این گروه بوده است و در آن، پنج مهاجم آنان شامل بوده اند.

++++++++++++++++++++++++++++++++

حمله بر هوتل انترکانتیننتال پس از ۸ ساعت هنوز هم ادامه دارد

خبرنگاری طلوع‌نیوز از نزدیکی هوتل انترکانتیننتال گزارش می‌دهد که پس از بیش از دو ساعت وضعیت نسبتأ آرام در ساحه، با رسیدن نیروهای تازۀ نفس، درگیری‌ها شدت یافته است

حمله مهاجمان مسلح بر هوتل انترکانتیننتال در کابل، پس از هشت ساعت از زمان آغاز آن، هنوزهم ادامه دارد و نیروهای ویژه با مهاجمان درگیر استند.

در همین حال یک منبع امنیتی به گلاب الدین غبار، خبرنگار طلوع‌نیوز در محل رویداد گفته است که سه مهاجم مسلح وارد این هوتل شده‌اند که از آن جمله یک تن شان کشته شده است و دو تن دیگر شان هنوزهم با نیروهای امنیتی می‌جنگند.

به گفته این منبع امنیتی، یک تن از مهاجمان در منزل سوم و یک تن دیگر شان در منزل چهارم سنگر گرفته‌اند و نیروهای ویژه با آنان درگیر استند.

این حمله ساعت حوالی ساعت نه شنبه شب آغاز یافت و هنوزهم ادامه دارد. برای بیش از دو ساعت درگیری‌ها متوقف شد، اما پس از ساعت سه بامداد روز یک‌شنبه دوباره صدای تیراندازی‎ها در محل رویداد شنیده می‌شوند.

مدتی پیش از ساعت چهار صبح یک‌شنبه، صدای یک انفجار دیگر از داخل هوتل شنیده شد و سپس با رسیدن نیروهای تازه نفس به ساحه، تیراندازی‌ها نیز شدت گرفته‌اند.

ساعت چهار بامداد یک تن از کسانی که توانسته است از هوتل فرار کند، به غبار گفت که مهاجمان بر افراد داخل هوتل تیراندازی‌ می‌کنند و تاکنون شمار زیادی کشته و زخمی شده‌اند.

از سر شب ساحه از سوی نیروهای ویژه و پولیس مسدود شده است و هیچ کس نمی‌تواند نزدیک هوتل شود و موترهای آتش نشانی و امبولانس‌ها در نزدیک ساحه تا نیمه‌های شب متوقف بودند.

اما در ساعت چهار بامداد، شماری از زخمیان این حادثه توسط امبولانس‌ها به شفاخانه‌های ایمرجنسی و دو صد بستر پولیس انتقال یافته‌اند.

تا کنون شمار دقیق کشته‌ شده‌گان و زخمیان این رویداد روشن نیست.

در همین حال، احمد حارث نایاب، مدیر هوتل انترکانتیننتال که توانسته است از محل رویداد جان سالم به در ببرد به خبرگزاری رویترز گفته است که مهاجمان از راه آشپزخانه خود شان را به بخش اصلی هوتل رسانیده‌اند.

معاون سخنگوی وزارت امور داخله نیز به رویترز گفته است که چندین تن در این رویداد کشته شده‌اند و حداقل شش تن دیگر زخم برداشته‌اند.

این حمله در حالی صورت می‌گیرد که دو روز پیش سفارت امریکا در کابل از احتمال حمله بر هوتل‌ها در کابل هشدار داده بود.

تا کنون گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

این‌که این حمله چه‌گونه صورت گرفته است، تاکنون روشن نیست. اما سخنگوی وزارت امور داخله، نجیب دانش، گفته است که مسئولیت تأمین امنیت این هوتل سه هفته پیش از سوی نیروهای امنیتی به یک کمپنی خصوصی امنیتی واگذار شده است.

وزارت خارجه امریکا نیز به رویترز گفته است که آنان وضعیت را نظارت می‌کنند و با مقام‌های افغان در تماس استند تا دریابند که آیا کدام شهروند امریکا در این حادثه صدمه دیده است یا خیر

+++++++++++++++++++++++++++++++++++..

حمله مهاجمان به هتل اینترکنتیننتال کابل

. وزارت کشور/داخله افغانستان از حمله مهاجمان به هتل اینترکنتیننتال در غرب کابل خبر داده است.

 

نجیب دانش، سخنگوی این وزارت‌خانه همچنین گفته نیروهای امنیتی افغانستان فورا به محل رویداد رسیده و با مهاجمان درگیر شده‌اند

.

آقای دانش گفته که این رویداد ساعت ۷ شب به وقت محلی رخ داده، اما در باره تلفات این رویداد اطلاعی نداده است.

خبرگزاری فرانسه گزارش داده که سه یا چهار فرد مهاجم وارد هتل شده و به مهمانان شلیک کرده‌اند.

هیچ گروهی تاکنون مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

اینترکنتینانتال یکی از هتل های مشهور کابل و محل اقامت بسیاری از شهروندان کشورهای غربی است. این هتل بر روی تپه‌ای در غرب این شهر واقع است.

این هتل به شدت تحت محافظت قرار دارد و ایست های بازرسی متعددی برای ورود به آن وجود دارد.

بیش از ۶ سال پیش نیز به هتل کابل اینترکنتیننتال حمله شده بود که در نتیجه ۲۱ نفر کشته شدند

++++++++++++++++++++++++++

شماری از مهاجمان مسلح شام امروز شنبه بر هوتل انترکانتیننتال در شهر کابل حمله کرده‌اند و درگیری‌ها میان مهاجمان و نیروهای امنیتی هنوز هم ادامه دارند

وزارت امور داخله می‌گوید که نیروهای امنیتی به ساحه رسیده‌اند و تلاش دارند وضعیت را در اداره شان بیاورند.

گزارش‌های تأیید ناشده می‌رسانند که در میان حمله کننده‌گان یک تن مهاجم انتحاری نیز است و حمله کننده‌گان در حمله بر این هوتل از بمب‌های دستی استفاده کرده‌اند.

مقام‌های امنیتی می‌گویند که مهاجمان شماری از مهمانان این هوتل را به گروگان گرفته‌اند.

گلاب الدین غبار، خبرنگار طلوع‌نیوز از محل حمله گفت که هنوز شمار مهاجمان معلوم نیست و آنان خود شان در آشپزخانه و اتاق‌های این هوتل رسانیده اند.

مهاجمان بخشی از هوتل را آتش زده اند و آتش سوزی هنوز هم جریان دارد.

باشنده‌گان محل می‌گویند که شماری زیادی امبولانس به ساحه آمده اند.

تا هنوز از شمار دقیق کشته شده‌گان و زخمیان این حمله جزئیات دقیق در دست نیست.

تا هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

.

این خبر تکمیل می‌شود.