مسوولين: ١٧طالب مسلح در بلخ کشته شدند

مزار شريف/ به گزارش سایت همایون بنقل از (پژواک، ٢٢ جدى ٩٦) : مقامات امنيتى در ولايت بلخ ميگويد که در نتيجه يک درگيرى ١٧   طالب مسلح بشمول يک ولسوالى نام نهاد آنان کشته شده است.

سید سرور حسینی سخنگوی زون ٧٠٧ پامیر با تایید این خبر میگوید که اين درگیری شب گذشته در منطقه اسلام پنجه ولسوالى شورتيپه رخ داده است.

موصوف افزوده است، در اين نبرد هفده جنگجو طالب بشمول مولوی عبدالحق ولسوال نام نهاد آنها برای ولسوالی قرقین ولایت جوزجان کشته شده است.

در همین حال ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان با تایید کشته شدن ٢ طالب مسلح ادعا نموده است، که در نتیجه اين درگیری هفت پوليس کشته و شش تن ديگر جراحت برداشته است.

اما سمونوال عبدالرزاق قادرى آمر امنيت قوماندانى امنيه ولايت بلخ اين ادعاى طالبان را  رد ميکند و ميگويد که به پوليس هيچ آسيبى نه رسيده است.

موصوف گفت که منطقه اسلام پنجه در ٥٠ کيلو مترى غرب ولسوالى شورتيپه موقعيت دارد،  وپوليس سرحدى نيز با پوليس ملى ولسوالى ياده  شده کمک نموده است.

++++++++++++++++++++++++++++

حکومت ۷۵ زندانی حزب اسلامی را آزاد کرد

نهادهای حقوق بشری در افغانستان، این زندانیان حزب اسلامی را عاملان چندین رویداد هراس‌افگنانه می‌دانند که در آن‌ها غیرنظامیان جان‌های‌شان را از دست داده‌اند

حکومت، ۷۵ عضو حزب اسلامی را که در زندان پل

چرخی کابل زندانی بودند، پیش از چاشت امروز آزاد ساخت

این در حالی است که روند آزادسازی این زندانیان، چندین‌بار از بهر انتقاد شماری از نهادهای مدافع حقوق بشر، به تأخیر افتاده بود.

هرچند حزب اسلامی می گوید که این زندانیان به علت های سیاسی از سوی حکومت بازداشت شده بودند، اما نهادهای حقوق بشری، آنان را متهم به دست داشتن در انجام حمله های هراس افگنانه می کنند؛ حمله هایی که در آن ها، غیرنظامیان جان های شان را از دست داده اند.

زندانیان حزب اسلامی، بر بنیاد توافق نامۀ صلح که در ماه میزان سال گذشته میان حکومت و گلبدین حکمتیار، رهبر این حزب امضا شد، آزاد شده اند.

بربنیاد ماده یازدهم این توافق نامۀ صلح، تمام زندانیان حزب اسلامی که محکوم به جرایم سیاسی و امنیتی استند و «حق العبد» ندارند، پس از بررسی پرونده های‌شان رها خواهند شد.

این زندانیان بربنیاد توافق نامۀ صلح که میان حزب اسلامی و حکومت امضا شد، رها شده اند.

این سومین گروه از زندانیان حزب اسلامی است که از زندان های افغانستان آزاد می شوند. در دوازده هم ماه میزان امسال، نخستین گروه ۵۵ نفری زندانیان این حزب، از زندان پل چرخی رها شدند – این در حالی بود که قرار بود ۶۸ تن آنان آزاد شوند، اما به دلایلی، سیزده زندانی دیگر آزاد نشدند.

این سیزده زندانی، پس از آن آزاد شدند.

۳۸

تن از آزاد شده گان امروز در زندان بگرام و ۳۷ تن دیگر آنان در در زندان پل چرخی به سر می بردند.

سمیع الله که شش سال پیش در میدان جنگ از ولایت نورستان از سوی نیروهای امریکایی بازداشت شده بود، در زندان بگرام زندانی بود. اما، اکنون امیدوار است که زنده گی به دور از خشونت و جنگ را در پیش بگیرد و برای آینده های بهتر برای خانواده اش بکوشد.

او می گوید: «بر می گردم به زنده گی عادی و مثل برادران مسلمان دیگر خود زنده گی می کنم.»

سمیع الله، شش سال پیش از سوی نیروهای امریکایی از ولایت نورستان بازداشت شد.

قاری سیف الله، یکی از اعضای دیگر حزب اسلامی که امروز آزاد شده نیز می افزاید: «شب بود که نیروهای امریکایی ما را گرفتار کرد و شش سال در زندان بگرام بودم.»

این زندانیان در حالی آزاد می شوند که پیش از این امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی، گفته بود که بیش از بیست زندانی گروه «داعش» که در زندان های افغانستان استند، گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی بارها تلاش کرده است آنان را آزاد سازد.

امرالله صالح ده روز پیش در صفحه فسبوک خود نوشته بود که حکمتیار در تلاش رهایی زندانیان داعش از زندان های کشور است.

اما، اکنون زندانیان که آزاد شده اند، گفته های آقای صالح را رد می کنند. بشیر احمد، یکی از آنان می گوید: «در میان ما داعشیان نیست! من، همۀ این ها را می شناسم.»

اما، چه ضمانتی وجود دارد که این آزاد شده گان اعضای حزب اسلامی هستند؟

شاه میر امیرپور، رییس ارتباط با دادگاه های ریاست عمومی محابس اظهار داشت: «به اسم داعش و معلومات های داعشی کسی ما در جمله این ها نداریم.»

با این همه، حزب اسلامی نیز اطمینان می دهد که این آزاد شده گان در آینده تهدیدی در برابر امنیت نخواهند بود. عبدالحی فقیری، نمایندۀ این حزب می افزاید: «هرکدام از این آزاد شده گان مثل برادران دیگر ما که آزاد شده اند، مصدر خدمت به کشور خواهند شد.»

نصرالله صفاری، رییس کمیسیون مشترک آزاد سازی زندانیان حزب اسلامی نیز اظهار داشت: «حکومت جمهوری اسلامی افغانستان از این اعضای حزب اسلامی می خواهد که پس از آزادی به احکام قانون اساسی کشور متعهد باقی بمانند.»

تاکنون ۱۴۵ زندانی حزب اسلامی از زندان ها در کشور رها شده اند.

حزب اسلامی می گوید که میان دو تا سه هزار زندانی دیگر این حزب در زندان های کشور به سر می برند و از حکومت می خواهد که در رهایی آنان نیز بکوشد.

گلبدین حکمتیار در بهار امسال پس از بیست سال دوری از افغانستان، به کشور بازگشت و فعالیت های سیاسی اش را آغاز کرد. این در حالی بود که وی توافق نامۀ صلح با حکومت را از راه دور امضا کرده بود و به کابل نیامده بود – هرچند که رییس جمهور، مراسم ویژه یی را در ارگ ریاست جمهوری به همین مناسبت تدارک دیده بود.

در مراسم امضای این توافق نامه، رییس جمهور، رییس اجراییه و شماری دیگر از مقام های دولتی و نیز برخی سران جریان های سیاسی، در ارگ حضور داشتند.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

هیئتی از شورای امنیت سازمان ملل به کابل می آید

بربنیاد گزارش های رسانه های امریکا، قرار است یک هیئتی از شورای امنیت سازمان ملل به منظور بررسی وضعیت امنیتی- سیاسی در افغانستان، در آیندۀ نزدیک به این کشور بیاید

ادارۀ دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در تلاش جلب همکاری سازمان ملل برای پایان دادن جنگ در افغانستان است – جنگی که ایالات متحده تاکنون ۷۰۰ میلیارد دالر روی آن مصرف کرده است.

روزنامۀ «دی هل» امریکا، در گزارشی می‌نویسد که مک مستر، مشاور امنیت ملی رییس جمهور امریکا در نشست روز سه شنبۀ شورای امنیت سازمان ملل در این باره صحبت کرده است.

بربنیاد این گزارش، قرار است برخی از اعضای شورای امنیت سازمان ملل متحد به شمول نیکی هیلی، نمایندۀ امریکا در سازمان ملل به منظور بررسی وضعیت در افغانستان، تا چند روز دیگر به این کشور بیایند.

نشست روز سه شنبۀ شورای سازمان ملل که به میزبانی نیکی هیلی، برگزار شده بود از سوی اعضای این سازمان استقبال شده است.

محمود صیقل، نمایندۀ افغانستان در سازمان ملل در صفحۀ توییترش در این باره نوشته است  «توضیحات خوبی در بارۀ وضعیت افغانستان امروز در شورای امنیت سازمان ملل از سوی مک مستر به اعضای این سازمان در نیویارک، ارائه شد.»

از سویی هم، وسیلی نبینزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل در گفتگو با خبرنگاران، گفته های مک مستر در بارۀ افغانستان را منطقی و همه جانبه خوانده و گفته است که در بسیاری موارد با وی موافق است.

او همچنان گفته است که آقای مک مستر در بارۀ نیاز برای همکاری روسیه با امریکا در افغانستان نیز صحبت کرده است.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

غنی: پس از این مقرری‌های وزارت داخله بر بنیاد روابط نخواهند بود

رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید که پس از این نباید هیچ‌کس بربنیاد روابط و واسطه در وزارت امور داخله تعیین شود و یا ترفیع کند.

رییس‌جمهور اشرف غنی امروز سه شنبه در مراسم فراغت افسران پولیس گفت که پس از این تمامی مقرری‌ها و ترفیعات در وزارت امور داخله بربنیاد قانون ذاتی افسران انجام شوند.

در این مراسم ۴۴۶ تن از افسران از اکادمی پولیس فارغ شدند.

آقای غنی به اعضای شورای ملی نیز هشدار داد که پس از این برای مقرری افراد مورد نیازشان در وزارت امور داخله یا هم برای ترفیع آنان به این وزارت مراجعه نکنند.

او گفت که اگر این کار انجام شود، نام‌های آنان به رسانه‌ها فاش خواهند شد.

او اظهار داشت: «من به وزارت امور داخله هدایت می‌دهم که پس از این تمام امور ذاتی افسران جوان، افسران بلند رتبه و عالی، تعیینات، تبدیلی‌ها، اجرائات و ترفیعات مطابق قانون امور ذاتی افسران انجام شود.»

رییس‌جمهور غنی همچنان بر عملی‌شدن برنامۀ ایجاد اصلاحات در پولیس تأکید کرد و گفت که هرگاه پولیس اصلاح نشود، قانون عملی نخواهد شد و عدالت در جامعه تأمین نخواهد شد.

به گفتۀ او، تأمین عدالت با گلوله نه بل با اعتماد به پولیس به‌وجود می‌آید.

او افزود که نیروهای پولیس دو مسؤولیت بزرگی را در پیش دارند: تأمین امنیت انتخابات شورای ملی و ریاست‎جمهوری.

آقای غنی گفت که در این راستا نیروهای دیگر امنیتی نیز پولیس را یاری خواهند کرد.

رییس‌جمهور غنی از برنامه‌های آینده برای پیشرفت نیروهای امنیتی کشور نیز سخن گفت.

او افزود: «قوای هوایی کشور سه برابر می شود و نیروهای کوماندوی ما دوچند شده است و این زمینه را فراهم می‌کند تا تمرکز پولیس بالای تنفیذ قانون باشد.»

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ننگرهار مرگبارترین ولایت برای نیروهای امریکایی در یک سال پسین

نیروهای امریکایی نخستین تلفات‌شان را در سال نو میلادی در جریان یک درگیری در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار متحمل شدند.

گزارش‌ها می‌رسانند که ولایت ننگرهار و ولایت‌های دیگر در شرق افغانستان که با پاکستان هم مرز استند، مرگبارترین محل برای نیروهای امریکایی در یک سال پسین بوده است.

از ماه مارچ (برابر ما ماه حمل سال روان خورشیدی) سال پار میلادی به این سو، جنگنده‌های امریکایی صدها حمله را در برابر هراس افگنان انجام داده اند. همچنان در این مدت، نیروهای ویژۀ امریکایی نیز صدها عملیات تکتیکی در این ولایت راه‌اندازی کرده اند.

ننگرهار یکی از جاهایی است که امریکاییان به‌گونۀ روزانه نیروهای افغان را در میدان نبرد همراهی می‌کنند. یک سوم از ۲۱ سرباز امریکایی که در سال گذشته کشته شده‌اند، در آن‌جا جان باخته‌اند. بیش از هر نقطۀ دیگری‌که سربازان در افغانستان، عراق، سوریه، یمن و سومالیا جنگیده‌اند.

در گزارش آمده است که تلفات سربازان امریکایی در سال ۲۰۱۷ میلادی به‌مراتب کمتر از زمانی‌ است که در جنگ‌های عراق در سال ۲۰۰۷ و افغانستان در سال ۲۰۱۰ بود، اما اخیراً ولایت ننگرهار گواه افزایش تلفات نیروهای امریکایی در کشور بوده‌است. همان‎گونه که ایالات متحده در طولانی‌ترین جنگ خود گسترش می‌دهد.

تلفات سال گذشته در ننگرهار، به‌دنبال تشدید مبارزه با هراس‌افگنی بود که نیروهای ایالات متحده را در کنار واحدهای افغان در خط نخست نبرد با داعش انعطاف‌پذیر قرار داد. این گروه در سال‌های اخیر ریشه‌ کرده‌است، جایی‌که طالبان نیز فعال استند و این یک جنگ سه‌جانبه است.

یک مأموریت تازه که در ماه جولای سال پار میلادی در ولایت هلمند آغاز شد، حمله‌های هوایی و عملیات‌های هوایی ویژۀ در برابر منابع مواد مخدر طالبان در این ولایت افزایش داده است.

این همه بخشی از آخرین تغییر در راهبرد ایالات متحده در افغانستان است که رییس‌جمهور دونالد ترمپ در ماه آگست سال گذشتۀ میلادی اعلام کرد که به نیروهای امریکایی اجازه می‌دهد تا گسترده‌تر به شورشیان طالبان حمله کنند و چندین هزار نیروی دیگر را برای پشتیبانی از واحدهای جنگی افغانستان فرستاده‌است.

هم اکنون نزدیک به ۱۴ هزار نیروی امریکایی در افغانستان است. این رقم یک سال پیش ۱۱ هزار بود.

+++++++++++++++++++++++++++++++

کوچی ها علیه باشندگان خوست تظاهرات کردند

پل علم/به گزارش سایت همایون بنقل از( پژواک،۱۹جدی۹۶): صدها تن از کوچی ها در پل علم مرکز ولایت لوگر، علیه شماری از باشندگان خوست بخاطر بستن راه های ارتباطی بر روی شان، تظاهرات کردند.

این افراد که تعداد شان به حدود ۵۰۰ تن می رسید، قبل از ظهر امروز در منطقۀ التمور پل علم دست به اعتراض زدند.

سالم جان کوچی، یکی از اعتراض کنندگان به پژواک گفت که شماری از باشندگان ولایت خوست راه را بر روی آنها در این ولایت است و

به کوچی ها اجازه نمی دهند گوسفندان شان را

بچرانند.

وی گفت:” باشندگان خوست علیه ما در این ولایت به زور متوصل شده اند، راه ها را بر روی ما بستند و تلاش می کنند که کوچی ها مجبور به ترک مناطق شان شوند.”

گلبت خان کوچی، یک تن دیگر از تظاهرکنندگان گفت که برای جلوگیری خشونت، این تظاهرات را علیه خوستی ها در لوگر برگزار کرده اند.

وی افزود:” عجب زمانه یی شده، اکنون خوستی ها، ما را در ملکیت های خود ما و دشت های دولتی نمی گذارند.”

شماری دیگر از تظاهر کنندگان نیز اظهارات مشابه داشتند و می گفتند که حکومت باید هرچه زودتر این مشکل را حل کند.

معترضان هشدار می دادند چنان چه این مشکل حل نشود، شاهراه خوست را در لوگر و گردیز بر روی تردد خواهند بست.

با وصف این،  حکم خان حبیبی، والی خوست که به محل تظاهرات آمده بود از کوچی ها خواست تا به تظاهرات خود پایان دهند.

وی عده سپرد که این مشکل را هرچه زودتر حل کند.

والی خوست گفت:” من تعهد می کنم که مشکل شما را طی دو دوز حل خواهم کرد، شما از صبر و تحمل کار بگیرید.”

با این تعهد والی خوست، تظاهرکنندگان به اعتراض خود پایان دادند.

این بار اول نیست که بین کوچی ها و باشندگان  محل بر سر زمین های دولتی مشکل ایجاد می شود و قبل از این نیز رویدادهای مشابه رخ داده بود و حتی باعث بروز تلفات نیز شده بود.

+++++++++++++++++++++++++++

واکنش تند مجلس نماینده‌گان به اظهارات سید حامد گیلانی: سید حامد گیلانی سخنگوی طالبان و آی اس آی در افغانستان است

مجلس ‌نمایندگان در واکنش به اظهارات سید حامد گیلانی؛ رییس حزب محاذ ملی مبنی بر موجودیت مراکز تروریستی در کشور، آن را متملقانه و خلاف منافع ملی خوانده، تاکید کردند که آقای گیلانی باید در شرایط کنونی از صحبت‌های غیر مسؤولانه خودداری کند.

سید حامد گیلانی؛ رییس حزب محاذ ملی، روز گذشته گفته بود که مراکز و لانه‌های تروریسم در پاکستان نه؛ بلکه در افغانستان، قرار دارند.
نمایندگان در واکنش به این اظهارات، خواستار فراخواندن رییس امنیت ملی به مجلس، در پیوند به درست و یا غلط بودن ادعاهای آقای گیلانی شدند.
عبدالرؤوف ابراهیمی؛ رییس مجلس ‌نمایندگان در نشست عمومی دیروز (دوشنبه ۱۸ جدی) آقای گیلانی را خلاف منافع ملی خواند و افزود که هیچکس از وجود لانه‌های تروریسم در کشورهای همسایه، چشم‌پوشی نمی‌تواند.
آقای ابراهیمی تأکید کرد که رهبران سیاسی باید در اظهارات خود به منافع ‌ملی توجه داشته ‌باشند و شهروندان را با اظهارات غیر مسؤولانه‌ نرنجانند.
در همین حال، شکیبا هاشمی؛ عضو مجلس نمایندگان، اظهارات آقای گیلانی را توهین به تمام مردم و مجاهدان خواند و افزود: جای تأسف است کسی که از جهاد و خون مردم تغذیه شده‌ است، اینک برای «آی.اس.آی» غلامی و نوکری می‌کند.
خانم هاشمی افزود که آقای گیلانی به جای دفاع از منافع ملی به سخنگوی «طالبان و آی.اس.آی» تبدیل شده‌است و سخنان وزیر خارجه پاکستان را تایید می‌کند.
او تأکید کرد که این‌گونه اظهارات، ضعف استخبارات و امنیت ملی کشور را نشان می‌دهد و باید رییس امنیت ملی در مورد صحت و سقم این ‌اظهارات، به مجلس فرا خوانده شود.
اکبر ستانکزی؛ دیگر عضو مجلس‌ نمایندگان نیز اظهارات رییس حزب محاذ ملی را برخلاف منافع ملی خواند و گفت که آقای گیلانی به صورت چاپلوسانه به نفع پاکستان و غیر مستند سخن می‌گوید.
آقای ستانکزی با بیان‌ اینکه تنها عوامل حملات تروریستی و افراد کوچک وابسته به گروه‌های تروریستی در کشور وجود دارند، افزود که به همه‌ جهانیان معلوم است که مراکز تجهیز، تمویل و سکونت رهبران مخالفین در کجا قرار دارد.
انجنیر زکریا؛ از دیگر اعضای مجلس هم گفت که ما وجود مخالفان را در کشور قبول داریم؛ اما لانه‌های اصلی این تروریست‌ها و مراکز تمویل و تجهیز آنان در کشورهای بیگانه به‌ویژه پاکستان وجود دارند.
آقای زکریا گفت که در شرایط حساس کنونی باید رهبران گروه‌ها متوجه اظهارات خود باشند و به منافع ملی آسیب نرسانند.
غلام حسین ناصری اما تاکید کرد که اگر آقای گیلانی از وجود تروریست‌ها در کشور آگاهی دارد باید نشانی بدهد و اگر چیزی نمی‌داند نباید اظهارات غیر مسؤولانه کند.
اظهارات آقای گیلانی همچنان با موجی از واکنش‌های شدید نهادهای دولتی و غیر دولتی، مواجه شده است.
ریاست امنیت ملی نیز در این رابطه واکنش نشان داد و تصریح کرد: اظهارات غیر مسؤولانه ادعای حضور رهبری طالبان در داخل خاک افغانستان برعکس واقعیت‌های ثابت شده به تمام جهانیان و مردم افغانستان و ناشی از عدم اطلاعات دقیق می‌باشد.
در بیانیه ریاست امنیت ملی خاطرنشان شده است که اطلاعات موثق این ریاست، نشان می‌دهد که رهبران طالبان و سایر گروپ‌های تروریستی در آن‌طرف خط دیورند و در شهرهای بزرگ پاکستان حضور دارند و از همان مراکز شان در برابر دولت و مردم افغانستان عملیات‌های تروریستی خود را سازمان دهی و هماهنگی می ‌کنند.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تلفات افراد ملکی در حملات راکتی در کنر و دستگیری سه فرماند ارشد طالبان در پکتیکا

مسؤولان محلی در شرق افغانستان از حملات راکتی نظامیان پاکستان بر ولایت کنر خبر می‌دهند که در نتیجۀ آن دست‌کم ۹ فرد ملکی کشته و زخمی شده‌اند.

حنیف‌ خیرخواه‌، ولسوال سرکان ولایت کنر می‌گوید که این حادثه ناوقت روز گذشته در این ولسوالی از سوی نیروهای نظامی پاکستانی رخ داده‌است.

ولسوال سرکان ولایت کنر اضافه کرده که در نیتجۀ حمله‌های راکتی نظامیان پاکستانی، یک خانم کشته و ۸ تن دیگر زخمی شده‌اند.

او جزیئات بیش‌تر در این مورد نه‌داده‌است و دولت افغانستان و نظامیان پاکستان هم تا به حال در این مورد اظهار نظر نکرده‌اند.

این درحالی‌ست که در یک‌ ماه‌ پشین پس از فشارهای امریکا بالای پاکستان، حملات راکتی از سوی نیروهای پاکستانی در بخش‌های از کشور کاهش یافته‌ بود.

گفتنی‌ست که این برای اولین‌بار نیست که افراد ملکی در ولایت‌های کنر و جلال‌آباد در نتیجۀ حمله‌های راکتی نظامیان پاکستانی کشته و زخمی می‌شوند؛ بل‌که قبل از این نیز چنین واقعه‌های رخ‌داده‌‌است.

از سوی وزارت امور داخله افغانستان از دست‌گیری سه فرمان‌ده ارشد طالبان در ولایت پکتیکا خبر داده که در حمله‌‎های تروریستی دست‌ داشته‌اند.

وزارت امور داخله با نشر خبرنامه‌یی گفته‌است که طی یک کمین نیروهای امنیتی ناوقت روز گذشته در مربوطات ولسوالی زیروک ولایت پکتیکا، سه فرد هم هراس‌افگنان طالب بازداشت شده‌اند.

د رخبرنامه گفته شده که افراد بازداشت شده، در طراحی و سازمان‌دهی حملات تروریستی در مربوطات ولسوالی‌های زیروک و ارگون ولایت پکتیا نقش مهمی داشته و از نزد آنان یک عراده واسطۀ تیزرفتار، یک پایه مخابره و یک مقدار سلاح و مهمات نیز به دست آمده‌است.