قصه پر رمز و راز داعش
وقتی هواپیمای امریکایی داعشی ها را نجات می دهند

اگر روابط مشکوکی میان امریکا و داعش وجود دارد پس چرا این همه ویرانی به بار آمد، آیا امریکا می خواست عراق را اشغال و ویران کند بعد مسئولیت تکمیل این ماموریت را به نیروهای داعش بسپرد؟

دیپلماسی ایرانی: صحنه عجیبی بود، دنیا در صفحه های تلویزیون و شبکه های اجتماعی می دید که هواپیماهای امریکایی عناصر داعش را از اراضی سوریه به جاهایی نامعلوم منتقل می کنند.

دنیا نمی تواند این موضع را تفسیر کند، آیا آن را باید در چارچوب مسائل حقوق بشری و انسانی تفسیر کرد یا این که به صراحت کاری مزورانه از سوی بزرگترین کشور دنیاست که با شبکه جنایت کار داعش هماهنگی و همکاری می کند.

اگر روابط مشکوکی میان امریکا و داعش وجود دارد پس چرا این همه ویرانی به بار آمد، آیا امریکا می خواست عراق را اشغال و ویران کند بعد مسئولیت تکمیل این ماموریت را به نیروهای داعش بسپرد؟ دنیا همواره می پرسید که منابع تامین سلاح های پیشرفته که شامل موشک هم می شدند کجا بودند و چگونه این سلاح ها به دست داعش رسیدند و منابع حمایت و تامین برای رفع نیازهای این شبکه تروریستی که بود؟

دنیا می دانست که ترکیه نفت را از داعش می خرد و در مقابل به آن سلاح می دهد. دنیا این را هم می دانست که داعش از منابع مختلف سلاح های پیشرفته به دست می آورد، اما مواضع امریکا درباره داعش همواره به گونه ای بوده که نشان می داد امریکا از هر گونه کارهای وحشیانه ای که این شبکه تروریستی انجام می داد و جهان عرب را ویران کرد، مبراست.

سوال مهمتر این است که هواپیماهای امریکایی که نیروهای داعش را حمل می کردند به کجا رفتند و کدام کشور منتظر استقبال از آنها بوده است، ماموریت جدید آنها چه خواهد بود؟

بعضی ها احتمال می دهند که ممکن است آنها به ترکیه رسیده باشند یا به اسرائیل رفته باشند تا از آن جا به کشورهای دیگر بروند، گفته می شود احتمالا مقصد بعدی آنها لیبی یا سینا یا هر دوی آنها با هم است.

چه چیزی باعث می شود که امریکا بخواهد بقایای به جا مانده از داعش را نجات دهد، آیا باید آن را در چارچوب هماهنگی و پشتیبانی تفسیر کرد، اگر امریکا می توانست عملیات داعش را در سرزمین های عربی متوقف کند چرا در طول این سال ها این کار را نکرد و اجازه داد این شبکه تروریستی پایتخت های عربی را ویران کند؟

نکته عجیب این است که داعش یک گلوله به سمت اسرائیل شلیک نکرد و یک موشک به اراضی ترکیه نفرستاد با وجود این که سال ها در سوریه و عراق جنگید، هر دوی این کشورها با ترکیه مرز دارند.

شبکه داعش همچنان پر رمز و راز باقی خواهد ماند و سوال های بسیار را مطرح خواهد کرد، چگونه ظاهر شد، از کجا آمد و روابطش با امریکا و ترکیه و اسرائیل چه بود. رازهایی پوشیده همچنان وجود دارد.

منبع: الاهرام / تحریریه دیپلماسی ایرانی/

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

طرح جدید دولت ترامپ برای افزایش فروش تسلیحات نظامی به کشورهای خارجی

دولت ترامپ در آستانه نهایی کردن یک طرح جدید است که بر اساس آن از وابسته‌های نظامی و دیپلمات‌ها برای افزایش فروش تسلیحات نظامی آمریکایی در سراسر جهان کمک گرفته خواهد شد

به گزارش  رویترز، دولت ترامپ در آستانه تکمیل یک طرح جدید است که در چارچوب آن از رابط ها و وابسته های نظامی و دیپلمات های آمریکایی برای فروش میلیاردها دلار تسلیحات نظامی و رشد و رونق صنعت نظامی آمریکا کمک گرفته می شود.

این طرح از دیپلمات ها و وابسته های نظامی آمریکا در کشورهای مختلف می خواهد تا فراتر از اقداماتی که هم اکنون برای فروش تسلیحات نظامی انجام می دهند، کمک های بیشتری را برای توسعه فروش سلاح های شرکت های آمریکایی در کشورهای خارجی انجام دهند.

انتظار می رود دونالد ترامپ اوایل فوریه تلاش های جدید دولت آمریکا برای تسهیل قوانین صادراتی مربوط به خرید تسلیحات از سوی کشورهای خارجی را اعلام کند، از هواپیماهای جنگنده و پهپاد گرفته تا کشتی ها جنگی و توپخانه.

ترامپ قصد دارد به وعده های انتخاباتی خود عمل کند. وی قول داده است تا با فروش کالاها و خدمات بیشتر آمریکایی به کشورهای خارجی، فرصت های شغلی بیشتری را ایجاد کند. ترامپ قصد دارد با افزایش صادرات کالا و خدمات، کسری تجاری 50 میلیارد دلاری این کشور را کاهش دهد، رقمی که بالاترین سطح در شش سال اخیر است.

دولت آمریکا از سوی دیگر تحت فشار شدیدی از سوی پیمانکاران نظامی قرار دارد که با افزایش رقابت از سوی رقبای خارجی به خصوص چین و روسیه روبرو هستند. ولی هر گونه تسهیل قوانین مربوط به صادرات اسلحه و جنگ افزارهای نظامی، در تناقض با حقوق بشر و اهداف طرفداران و کمپین های کنترل سلاح قرار دارد. کمپین های کنترل سلاح بر این باورند که اقدامات دولت ترامپ می تواند موجب تشدید خشونت ها در مناطق مختلف جهان به خصوص خاورمیانه و جنوب آسیا شود یا این تسلیحات برای انجام حملات تروریستی مورد استفاده قرار گیرد.

دولت آمریکا قصد دارد علاوه بر استفاده از شبکه‌ای از وابسته های نظامی و تجاری که پیش از این در سفارتخانه های آمریکا در پایتخت های خارجی مستقر شده اند، طرح مربوط به مقررات مقابله با قاچاق بین المللی اسلحه را اصلاح کند. این در شرایطی است که قوانین مربوط به صادرات اسلحه در آمریکا از سال 1976 میلادی تاکنون تغییر نکرده و مورد بازنگری قرار نگرفته است. این مطلب را منابع آگاه و آشنا به این مساله اعلام کرده اند.

راهبردی که به پنتاگون و وزارت خارجه آمریکا اجازه ایفای نقش فعالتر در انعقاد قراردادهای فروش سلاح به کشورهای خارجی را می دهد، در نهایت به نفع پیمانکاران نظامی به خصوص لاکهید مارتین و بوئینگ خواهد بود.

یک مقام رسمی وزارت خارجه آمریکا که نامش فاش نشده است، در این باره گفت: رویکرد اصلاحی قوانین مربوط به صادرات اسلحه، به شرکای ما ظرفیت بیشتری می دهد تا در تامین امنیت بین المللی سهم بیشتری را ایفا کنند، این رویکرد به نفع صنایع دفاعی آمریکا خواهد بود و همچنین فرصت های شغلی بیشتری را برای نیروهای کار آمریکایی فراهم خواهد کرد.

مقام های صنعت دفاعی و لابی گرهای نظامی از این رویکرد جدید دولت ترامپ استقبال کرده اند. مقام های رسمی دولت ترامپ تاکید کردند که هنوز مشخص نیست که دیپلمات ها و افسران ارتش که در خارج از آمریکا هستند، چگونه و تا چه حدی در عقد قراردادهای تسلیحاتی نقش خواهند داشت و چه دستورالعمل هایی برای آنها صادر خواهد شد.

یک تحلیلگر امنیت ملی آمریکا گفت: تسهیل محدودیت های مربوط به صادرات تسلیحات نظامی به پیمانکاران نظامی اجازه خواهد داد تا سود بیشتری از افزایش فروش تجهیزات و تسلیحات نظامی کسب کنند ولی از سوی دیگر این خطر را افزایش می دهد که سلاح های آمریکایی به دست دولت هایی بیفتد که وضعیت نابسامانی از نظر حقوق بشر دارند، این خطر نیز وجود دارد که سلاح های آمریکایی در نهایت به دست گروه های تروریستی بیفتد.

راشل استوهل مدیر برنامه دفاع متعارف در مرکز استیمسون در واشنگتن در این باره گفت: این دولت از همان ابتدا نشان داده است که وضعیت حقوق بشر اهمیت کمتری نسبت به نگرانی های اقتصادی دارد. دیدگاه های کوته بینانه درباره سیاست صادرات تسلیحات، می تواند تبعات جدی بلندمدتی داشته باشد.

البته مقام های دولت ترامپ بر این باورند که ملاحظات حقوق بشر همچنان بخشی از فرمول مربوط به فروش تسلیحات خواهد بود

+++++++++++++++++++++++++++++++++

روسیه حمله تمام عیار به ناتو را شبیه سازی کرده است

فرمانده ارشد ناتو طی سخنانی با اشاره به تمرینات نظامی زاپاد ۲۰۱۷ روسیه و بلاروس در دریای سیاه گفت: روسیه در این تمرینات، حمله تمام عیار به ناتو را طراحی و تمرین کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ایندیپندنت، «ریهو تراس» فرمانده نیروهای دفاعی استونی در ناتو از شبیه سازی جنگ تمام عیار روسیه با ناتو توسط مسکو خبر داد.

بر اساس این گزارش، «ریهو تراس» با اشاره به تمرینات نظامی «زاپاد» روسیه که سپتامبر سال گذشته میلادی توسط ارتش های دو کشور روسیه و بلاروس در آبهای دریای بالتیک انجام شد گفت که روسیه در حقیقت در این عملیات یک جنگ تمام عیار با ناتو را تمرین کرد و توانایی خود را با استفاده از این عملیات و هشداری کوچک (به ناتو) به رخ کشید.

به گفته وزیر دفاع روسیه، نیروهای نظامی این کشور در تمرینات نظامی زاپاد در حقیقت نوعی رزمایش دفاعی در برابر حمله نیروهای نظامی خارجی را به همراه ارتش بلاروس تمرین کردند.

اما تراس با رد سخنان وزیر دفاع روسیه در خصوص دفاعی بودن ماهیت تمرینات نظامی زاپاد تاکید کرد: اجازه بدهید واضح بگویم؛ روسیه با انجام تمرینات زاپاد ۲۰۱۷ یک حمله نظامی تم عیار علیه ناتو را تمرین کرد.

وی افزود: این تمرینات تنها کشورهای حوزه دریای بالتیک را هدف خود قرار نداد بلکه نمایشی وسیع از تمریناتی بود که گستره آن از منتها علیه شمال تا دریای سیاه را در بر می گرفت.

این فرمانده نظامی ارشد ناتو تاکید کرد: دامنه و مقیاس کل این تمرین نظامی بسیار فراتر از آن چیزی بود که به طور رسمی اعلام شد.