ترجمه رضا نافعی

روز دوشنبه وزارت خارجه روسیه در باره وضعیت جاری در ایران به اظهار نظر پرداخت. تظاهرات گسترده مردم جمهوری ایران را تکان داده است. بیانیه تصریح می کند که دخالت خارجی در ایران غیر قابل قبول است:
دخالت خارجی [در امور داخلی ایران] که می تواند وضعیت را بی ثبات کند غیر قابل قبول است.
وزیر خارجه ترکیه نیز روز چهارشنبه، طی مصاحبه ای با تلویزیون CNNTürk، رفتار امریکا را مورد انتقاد قرارداد.
چاووشوغلو وزیر خارجه ترکیه گفت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل و دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا، از اعتراضات ضد دولتی در ایران حمایت می کنند، چاووشوغلو تاکید کرد که ترکیه علیه مداخله خارجی در ایران است.
در روز 28 دسامبر مردم در شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، کرمانشاه و رشت دست به تظاهرات زدند و برای اعتراض به بیکاری، فقر و افزایش هزینه های زندگی به خیابان ها روی آوردند. پس از اندک زمانی تظاهرات تبدیل به اعتراض علیه سیاست های حسن روحانی رئیس جمهور ایران و آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران تبدیل شد. براساس گزارش های رسانه ها، شمار افرادی که در اعتراضات مذکور کشته شده اند، به 21 نفر افزایش یافته است. به گفته تحلیلگرانِ وابسته به دولت، بسیاری از کشته شدگان از نیروهای نیروهای امنیتی بوده اند.
معاون فرماندار استان لرستان در مصاحبه ای، که در روز 31 دسامبر در تلویزیون دولتی پخش شد، «عوامل خارجی» را مسئول مرگ دو تن از اعتراض کنندگان در تظاهرات روز گذشته دانست. او گفت پلیس و ماموران انتظامات گلوله ای شلیک نکرده اند. ما مدارکی بدست آورد ایم حاکی از این که دشمنان انقلاب و عوامل خارجی در این امر دخیل بوده اند.
پیش از موضع گیری روسیه دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا از طریق تویتر مردم ایران را تشویق به ساقط کردن دولت ایران کرده بود : » ایران در تمام سطوح، با وجود توافق وحشتناکی که دولت اوباما کرد شکست خورده است.
مردم بزرگ ایران مدت زیادی تحت ستم قرار گرفته اند. آنها گرسنه غذا و آزادی هستند. علاوه بر حقوق بشر، ثروت ایران نیز غارت می شود.زمان تغییر فرارسیده است!
این نخستین بار است که ترامپ به تفسیر اعتراضاتی پرداخته است که روز پنجشنبه در ایران آغاز شد.
رییس جمهور روز یک شنبه گفت که ایالات متحده در حال بررسی «اعتراضات بزرگ در ایران» در مورد نقض حقوق بشر است.
روز یکشنبه، روحانی، رئیس جمهور ایران، در یک برنامه تلویزیونی گفت:» این آقا از ایالات متحده، که در حال حاضر بنظر می رسد در تلاش برای همدردی با ملت ایران هستند، فراموش کرده اند که همین چند ماه پیش ملت ایران را ترویست نامید.
به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، علی ربیعی وزیر کار و امور اجتماعی ایران گفت: » «دولت و مقامات به خواسته های مردم گوش فرا می دهند و از هیچ تلاشی برای تحقق آنها فروگذار نخواهند کرد.»
روز یکشنبه، رسانه ها گزارش دادند که تهران به طور موقت دسترسی به رسانه اجتماعی اینستاگرام و Telegram را که فعالان برای تبادل اخبار در مورد اعتراضات مورد استفاده قرار می دادند محدود کرده است.
محمدجواد آذری جاشروی وزیر صنعت، فناوری اطلاعات و ارتباطات روز دوشنبه گفت که محدودیت دسترسی به شبکه های اجتماعی در ایران یک اقدام موقت است
https://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/63092-russland-warnt-trump-auslandische-einmischungen-iran

Advertisements