تهدیدهای موجود یکبار توسط مسئول جمهور نیوز در حضور دهها نفر از مسئولین رسانه‌ها با سخنگویان ارگ مطرح شد اما بازهم توجهی صورت نگرفت.

خبرگزاری جمهور بعنوان یکی از معتبرترین و مطرح‌ترین رسانه‌های خبری_ تحلیلی افغانستان، سالهاست که در عرصه اطلاع رسانی و تحلیل قضایای کشور و جهان، فعالیت دارد و اکنون به لطف پروردگار و زحمات همکاران دلسوز و مسلکی شان به حیث رسانه ای قابل احترام و قابل اتکا شناخته می‌شود.

متاسفانه به موازات فعالیت های آبرومند خود مدت هاست که مورد تهدید عناصر توطئه گر و دشمنان عزت و آزادی مردم افغانستان می‌باشد که از طرف مختلف صورت می گیرد. متاسفانه هیچکدام از ارگان‌های امنیتی نه تنها کمترین همکاری را با ما ندارند بلکه بعضا خود نیز تهدیداتی را متوجه ما ساخته اند.

تهدیدهای موجود یکبار توسط مسئول جمهور نیوز در حضور دهها نفر از مسئولین رسانه‌ها با سخنگویان ارگ مطرح شد اما بازهم توجهی صورت نگرفت.

روز گذشته نیز سیدمهدی حسینی خبرنگار خبرگزاری جمهور در حادثه تروریستی مرکز فرهنگی تبیان به شهادت رسید.

بدین لحاظ خبرگزاری جمهور چند نکته را تذکر می‌دهد:

1-

حکومت افغانستان به جای پرداختن به امنیت مردم و توجه به سلامتی جامعه، تمام توان و امکانات خود را مصروف تخریب جریان‌های خودی و نیروهای داخلی نموده و هم به سهو یا عمد، زمینه را برای آرامش و جابجایی نیروهای تروریستی و داعشی فراهم آورده است؛

2-

ادارات و نهادهای امنیتی افغانستان توانایی و حتی انگیره تامین امنیت همایش های مردمی و مدنی را ندارد؛

3-

خبرگزاری جمهور خود را در برابر سلامت و امنیت همکاران خود، مسئول می داند؛ لذا ازین پس بنا به بی کفایتی سران نهادهای امنیتی، هیچکدام از خبرنگاران خود را برای پوشش خبری به همایش های مردمی و نشست های پرخطر رسانه ای، اعزام نمی کند؛

4-

تصمیم فوق الذکر در اعتراض به بی کفایتی های حکومت موجود در تامین امنیت و سلامت خبرنگاران مان گرفته شد؛

با احترام به آزادی بیان و احترام به حقوق و سلامت خبرنگاران

اداره خبرگزاری جمهور

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

عطامحمد نور: هر روز در این سرا ماتم است

سرپرست ولایت بلخ با انتشار پیامی با عنوان «هر روز در این سرا ماتم است» در واکنش به حمله تروریستی به دفتر خبرگزاری صدای افغان در کابل نوشت: «حمله خونین امروز بر مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، روایتی از حوادث دردناکی است که هر روز سرزمین ما با آن روبرو است
 
«عطامحمد نور» ریاست اجرائیه حزب جمعیت اسلامی افغانستان و سرپرست ولایت بلخ با انتشار پیامی با عنوان «هر روز در این سرا ماتم است» در واکنش به حمله تروریستی به دفتر خبرگزاری صدای افغان در کابل نوشت: «حمله خونین امروز بر مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، روایتی از حوادث دردناکی است که هر روز سرزمین ما با آن روبرو است.»
ریاست اجرائیه حزب جمعیت اسلامی افغانستان افزود: «نبود راهبرد درست امنیتی، ضعف مدیریت در حکومت و نهادهای امنیتی از عمده‌ترین عواملی است که این رویدادها در قلب تپنده افغانستان، بوقوع می‌پیوندد.»
سرپرست ولایت بلخ گفت: «مراتب همدردی خود را با رهبری مرکز فرهنگی تبیان و خبرگزاری صدای افغان، خانواده‌های شهدای این رویداد ابراز داشته، برای شهدا بهشت برین، به خانواده‌های گرامی شان صبر و شکیبایی و به مجروحان شفای عاجل می‌طلبم.»
در حمله انتحاری صبح امروز (پنجشنبه ۷ جدی ۱۳۹۶) به ساختمان خبرگزاری صدای افغان (آوا) و مرکز فرهنگی اجتماعی تبیان در کابل بیش از ۱۰۰ تن کشته و زخمی شدند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

حمله کابل؛ راه خونین خبرنگاری در افغانستان

بنابراین، اگر در این رویداد نیز همانند همه دیگر رویدادهای خونین تروریستی، رهبران دولتی، تنها به یک ابراز محکومیت ساده، اکتفا کنند، میزان رنج و محنت و مشقت و مصیبت ناشی از زخمی که تروریست‌های بی رحم بر پیکرهای زخمی و درد کشیده خبرنگاران و فعالان بی دفاع رسانه ای در افغانستان وارد می آورند، دو برابر خواهد شد

قبل از ظهر روز پنجشنبه هفتم جدی، سه انفجار انتحاری در حوزه ششم امنیتی در غرب کابل، دفتر مرکزی خبرگزاری صدای افغان (آوا) و مرکز فعالیت های فرهنگی- اجتماعی تبیان را هدف قرار داد.

براساس آماری که وزارت صحت عامه منتشر کرده در این رویداد تروریستی، دست کم ۴۱ نفر شهید و نزدیک به ۱۰۰ نفر زخمی شده اند.

سید حسن حسینی؛ مسؤول خبرگزاری آوا در کابل گفته که در هنگام حمله، نشستی علمی و پژوهشی برای بحث روی سالروز ششم جدی (هجوم نیروهای شوروی به افغانستان) نیز در این دفتر جریان داشته است.

به نظر می‌رسد همین امر، آمار تلفات رویداد را به شدت بالا برده است.

گروه طالبان در همان ساعت های اولیه، اعلام کرد که این انفجار کار آنها نبوده است.

گروه تروریستی داعش، مسؤولیت آن را بر عهده گرفت.

دشمن قسی القلب جریان آزاد اطلاعات و رسانه های افشاگر و آگاهی بخش، با این حمله، نهایت قساوت و خشونت را برای بروز نفرت و خشم شان از آزادی و آگاهی به نمایش گذاشتند.

داعش در این حمله به آنچه می خواست رسید؛ نیرویی جهنمی و خون ریز که تنها هدف اش، ایجاد حد اکثر وحشت و خشونت و برانگیختن بالاترین میزان نفرت و محکومیت است.

بنابراین «محکومیت» این اعمال جنایتکارانه، از سوی هر مرجع دولتی یا غیر دولتی که صورت بگیرد، نه تنها آسیبی به داعش و عزم آن برای ادامه راهی که در پیش گرفته، ایجاد نخواهد کرد؛ بلکه تقلیل «محکومیت» به تنها حربه و کارابزار دولت و سایر نهادها و سازمان های هدف این گروه تروریستی، برای مقابله با اعمال و اقدامات خونین آن، نیروهای آن را در اجرا و ارتکاب حمله های خشن و خونین بیشتر، تشجیع خواهد کرد.

بنابراین، اگر در این رویداد نیز همانند همه دیگر رویدادهای خونین تروریستی، رهبران دولتی، تنها به یک ابراز محکومیت ساده، اکتفا کنند، میزان رنج و محنت و مشقت و مصیبت ناشی از زخمی که تروریست‌های بی رحم بر پیکرهای زخمی و درد کشیده خبرنگاران و فعالان بی دفاع رسانه ای در افغانستان وارد می آورند، دو برابر خواهد شد.

به همین دلیل است که حمله روز پنجشنبه بر خبرگزاری آوا و آمار بالای قربانیان این رویداد هولناک و غم انگیز، نشانگر راه خونین کار خطیر خبرنگاری در کشوری مانند افغانستان می باشد؛ کشوری که رهبران سیاسی آن، با یک اعلامیه ساده محکومیت، از کنار مرگبارترین جنایت های تروریستی می گذرند و در برابر، جامعه رسانه ای آن، همه ساله در رقم زدن خونین ترین سال برای خبرنگاران، رکوردهای بین المللی را جا به جا می کنند.

در چنین وضعیتی که هیچ سپر حفاظتی برای پاسداری از حریم رسانه ها و تأمین مطمئن امنیت جانی اصحاب رسانه وجود ندارد و بدتر از آن اینکه گستره حضور و دامنه نفوذ لشکر جور و جهل و جمود و جنون داعش و طالبان نیز روز به روز، گسترده تر و وسیع تر می شود، هیچ راهی جز وحدت و همبستگی رسانه ها صرف نظر از هر سلیقه و گرایشی که دارند، وجود ندارد.

رسانه هایی که به آزادی بیان به عنوان یک اصل اصیل و اساسی، اهمیت می دهند، رسانه هایی که نسبت به آینده ارزش هایی که سال ها برای تحقق و تأمین آن، مبارزه و تلاش و سرمایه گذاری کرده اند، رسانه هایی که در این مسیر سخت و جانکاه، با از دست دادن جان های عزیز نیروی کار جوان، نخبه و متخصص خود، هزینه داده اند، باید دست در دست هم دهند و سکوت سنگین و پرسش برانگیز و غیر مسؤولانه و ناموجه دستگاه های دولتی در برابر هجوم آشکار لشکر سیاهی و تباهی تروریزم تکفیری و حامیان و پشتیبانان پیدا و پنهان آن را بشکنند.

این رسالت جمعی و مشترک همه کسانی است که به رسانه و کار رسانه ای، به مثابه یک حق مشروع و ارزشی پایدار و ارجمند نگاه می کنند.

البته در این میان، حساب رسانه های مزدور و وابسته و غیر وارسته‌ ای که عملا در خدمت ایدئولوژي تکفیر و ترور و تفرقه قرار دارند، جداست. آنها نه به کار رسانه ای، به عنوان یک اولویت استراتژيک و ارزشی غیر قابل جایگزین نگاه می کنند و نه حضور شان در میان اعضای خانواده مطبوعات و رسانه های افغانستان، برای تقویت و تحکیم پایه های این آزادی اساسی و ماندگار است.

آنها اینجا هستند تا پس از هر رویداد تروریستی بر علیه مردم و رسانه های افغانستان، با پخش و اشاعه نسبت های کذب و نادرست به ارباب رسانه، اقدام قبیح و زننده تروریست ها را توجیه کنند. آنها نیروهای تروریزم بین المللی و نمایندگان ایدئولوژي افراط و تکفیر و ترور در عرصه جنگ نرم اند.

بنابراین، دومین رسالت بزرگ رسانه های واقعی، مبارزه با این جریان خطرناک است.

 

++++++++++++++++++++++++++++

ارگ درمانده تر از داعش در نفرت قومی و مذهبی

از مساجد تا رسانه در سکوت حکومت صحنه کشتار برای گسترش وحشت است و پیامی از آدرس نسل کشی برای قومیت؛ قتل عام های گسترده تر در کمین و هیچ حاشیه امنی باقی نمانده است

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان ، داعش پس از چند صباح دوری از انفجار و کشتار در پایتخت اینبار خبرگزاری و مرکز فرهنگی را آماج حمله قرار دارد که دستکم 41 تن کشته و 84 زخمی برجای گذاشت اما چرا این گروه تروریستی تنها قومیت شیعه را هدف قرار می دهد که در ارتباط و نزدیکی با کشور ایران است؟

داعش یک پروژه از سوی امریکا با حمایت کشورهای عربستان و پاکستان در کنار هماهنگی های درون حکومتی است و برهمین اساس، بیش از ده هزار نیروی جابه جا شده آن در خاک افغانستان، منطقه ای برای استقرار می طلبد که شمال بهترین فرصت هم برای شکستن جهبه مقاومت است و هم در نزدیکی مرزهای کشورهای تحت نفوذ روسیه.

از سوی دیگر، عربستان و قطر که از سوی پاکستان مجاب به کمک های بیشمار مالی پس از سرنگونی طالبان از سال 2005 شده اند خواهان کنترل و به حاشیه راندن نفوذ ایران در افغانستان است و در این راستا، حمایت از داعش نیز به مانند طالبان هم وهابیت و خشونت را گسترش می دهد و هم جنگ مذهبی را شعله ور می کند.

داعش که اکنون جایگزینی برای انجام حمایت تکان دهنده و جنایت های مذهبی و قومی طالبان شده نه تنها خیال ماندن در کشور را ندارد بلکه افغانستان، گذرگاهی برای رسیدن به کشورهای تحت نفوذ روسیه است که بنا به حکومت های دیکتاتوری آنها به مانند انباری باروت می ماند اما تا زمانی که در کشور حضور دارد بنا به اهداف شوم امریکا و حامیان این گروه و حکومت قوم گرای افغانستان، سلاحی هستند برای تداوم نبرد و نسل کشی.

پس از حمله های بسیار بر مساجد و گردهمایی های مذهبی شیعه و قومیت هزاره اکنون یک مرکز فرهنگی و خبرگزاری مورد سه حمله انتحاری داعش قرار می گیرد، رسانه ای که ارتباط نزدیک با ایران و مراکز فرهنگی و مذهبی این کشور دارد با دو نمایندگی در تهران و مشهد.

حمله بر مساجد و سربریدن نمازگزاران و کشتار بی رحمانه باشندگان میرزاولنگ که نتوانست سبب رعب و وحشت مد نظر داعش و حامیان آنان شود، حمله بر خبرگزاری شیعه عمق انزجاری را می رساند که تاب تحمل هیچ حرکت را از قومیت هزاره ندارند و عملا به تهدید هر جریانی وابسته و در ارتباط با ایران می پردازد.

در این میان، حکومت که تنها نظاره گر نسل کشی و به خاک و خون افتادن مردم است تنها به خود زحمت محکوم کردن می دهد زیرا اگر به طالب به عنوان ذخیره قومی می نگرد از داعش برای نسل کشی و از میان بردن قومیتی سود می برد که هیچ گاه رهبران پشتون تحمل قدرت یابی آنان را ندارد، بنابرین وظیفه حذف رهبران جهادی و مقام های مخالف از آنِ ارگ و نسل کشی و قتل عام اقوام غیرپشتون بخصوص شیعیان به عهده داعش می باشد.

و از آنجایی که گردهمایی های به تکرار گلبدین حکمتیار در هر ولایت و مکانی به دور از کوچکترین تهدید و ناامنی صورت می گیرد اما تجمع هواداران عطا محمد نور هدف حمله انتحاری می شود آیا رویکرد قوم گرایانه حکومت نیست؟ چرا هیچ مسجد و تجمع مذهبی شیعیان از حفاظت نیروهای امنیتی برخوردار نیست و بماند که دستگاه استخباراتی و کشفی امنیت ملی با وجود اطلاعات حمله و انتحاری تروریستان هیچ اقدامی حتی برای آگاهی دادن به مردم صورت نمی دهد.

اگر رسانه و مرکز فرهنگی در سکوت ریاست جمهوری در سه حمله انتحاری صحنه کشتار زنان، کودکان و مردان می شود برای ایجاد رعب و وحشت گسترده در کشور می باشد و بخصوص پیامی که به قومیت هزاره و پیروان شیعه داده می شود: نسل کشی و قتل عام های گسترده تر در کمین و هیچ حاشیه امنی باقی نمانده است.

حکومت از نیروی امنیتی و تجهزات نظامی برای حفظ امنیت مردم حداقل در پایتخت برخوردار است اما مشکل اساسی ارگ نشیانی می باشد که بنا به تفکر پشتونیزمی، حاضر به قتل عام همه قومیت ها جز پشتون می باشد تا به سیاست شوم پاکسازی قومیتی دست یابد و تروریست تر از هر تروریستی در این مسیر حرکت می کند.

اگر نسل کشی برای این کشور جوابگو بود و تنها برای یک قومیت می ماند در دوران عبدالرحمان رخ می داد و یا حاکمیت طالبان به آن می رسید اما زمانی که افغانستان با وجود تمامی قومیت ها و مذاهب معنا پیدا می کند چنین کشتارها از سوی سیاست حکومت و یا عوامل خارجی که به دست گروه های تروریستی رخ می دهد هیچ گاه به کشوری پشتونیزمی و یا حاکمیت افراط گرایان نمی رسد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

سکوت و تماشا در برابر کشتار سیستماتیک تاکی؟

این چندمین بار است که اجتماعات غرب کابل مورد حمله وسیع، وحشیانه و برنامه ریزی شده قرار گرفته و در اثر آن ده ها انسان ملکی، بی دفاع و غیر نظامی به خاک و خون کشیده می شوند.!
در حمله امروز ، سه انتحار و انفجار در سه مرحله در مرکز خبر‌گزاری آوا و مرکز تبیان صورت گرفت و طی آن بیش از ۳۰ نفر به شهادت‌رسیدند.

از مدتها به اینسو صدای برای دادخواهی این مظلومین بلند گردیده و بی تفاوتی حکومت در برابر تهدیدات داعش و ضرورت های تامین امنیت مراکز و مساجد خاطر نشان گردید اما کدام گوش شنوایی وجود نداشته و بجایی که باید، نرسید.
از سوی دیگر با تاسف، کمپنی ارگ تعدادی دیگری از “بزرگان مردم”را صرفا مصروف امور روزمره نموده و از کارهای بنیادی دور نگهداشته است!،

اکنون پرسش این است که تاکی مردم شاهد بی تفاوتی ها ، اهمال و ندانم کاری ها بوده و یک جانبه به همسویی و همراهی حکومتی فکر کنند که قادر نیست امنیت جان و مال آنها را برعهده بگیرد.؟

اندک اندک این‌ مظنه در میان توده های مردم نضج گرفته است که حکومت نه تنها هیچ اراده ‌ای در حفاظت از جان مردم این سامان نداشته است بل در مواردی شریک جرم و راهنمای مجرمین تلقی گردیده است.

اکنون برای همه‌ ادرس هایی که ادعای در سر داشته و دغدغه ی خدمت به مردم دارند فرض است تا خود خواهی ها ، گروه گرایی ها و سمت محوری ها را کنار گذاشته از تفرق و تشتت تهوع آور شان حذر نموده و فکری به حال این مردم بی دفاع و همیشه مظلوم نمایند.

همچنین تجارب و گذر زمان آموخته است که هیچ معجزه ای از این حکومت تعصب پیشه پدیدار نخواهد شد و مردم باید به صورت خود جوش و مدبرانه به تشکیل بسیج مردمی و امنیتی پرادخته و خوداتکایی و خود غم خواری را در تمامی عرصه ها_که متولی مطمئن ندارند_ برعهده گیرند.

محمد عیسی رحیمی

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

حمله انتحاری بر مرکز تبیان در کابل

.