ده روز از منظوری استعفای تاریخ‌ گذشته والی بلخ گذشت اما حکومت مرکزی تا هنوز جرات نتوانسته والی نام‌ نهاد خود را معرفی کند. دو روز پیش اگرچه سخنگوی ارگان‌ های محل گفت که به زودی این اداره انجنیر محمد داوود را طی مراسمی در ولایت بلخ به حیث والی معرفی خواهند کرد اما آگاهان این اظهارات را بخشی از جنگ روانی ارگ علیه جمعیت دانسته و آن را یک امر غیر عملی می‌ خوانند. آگاهان به این عقیده‌ اند که گره کور معضل بلخ جز از راه گفتگو و تفاهم با جمعیت حل‌ شدنی نیست و هر گونه زورگویی و لجاجت می‌ تواند معضل را گسترده‌ تر و پیچیده‌ تر بسازد.

پنج دلیلی که آگاهان برای غیرعملی‌ بودن اظهارات ارگان‌ های محل و احتمال عقب‌ نشینی غنی ارایه می‌ کنند به شرح زیر اند:

1)

ایستادگی مردم بلخ
سیزده سال حکمرانی عطامحمد نور بر ولایت بلخ سال‌ های توسعه، بازسازی و پیشرفت آن ولایت بوده و بلخیان در زیر چتر حاکمیت او در صلح و ثبات و امنیت زیسته‌ اند به همین خاطر مردم ولایت بلخ کنار زدن عطامحمد نور را از این سمت توطیه‌ ای در راستای اخلال صلح و ثبات آن ولایت تلقی کرده و آماده هستند در هر صورت در کنار نور بایستند و از وی حمایت کنند.
گزارش‌های چند روز پسین نشان می‌ دهد که بلخیان اعم از نمایندگان مجلس و اعضای شورای ولایتی، نظامیان، فرماندهان پیشین، نمایندگان احزاب سیاسی، متنفذان قومی و فعالان مدنی گروه گروه به منزل والی بلخ تشریف آورده و با وی تجدید بیعت کرده‌ اند. ویدیوهایی که از نشست‌ های مردمی ولایت بلخ به مطبوعات درز کرده است نشان می‌ دهد که مردم با شور و هیجان و با مشت‌ های گره‌ کرده به حمایت از نور شعار می‌ دهند و حکومت مرکزی را به نافرمانی تهدید می‌ کنند.

2)

ایستادگی جریان‌ های مطرح سیاسی
عطامحمد نور در کنار آنکه والی بلخ است رییس اجرایی جمعیت اسلامی و یکی از بنیانگذاران “ایتلاف نجات” نیز می‌ باشد. جمعیت اسلامی به عنوان یکی از طرف‌ های توافقنامه حکومت وحدت ملی به غنی و عبدالله هشدار داده اند که در صورت عدم تجدید نظر درباره منظوری استعفای والی بلخ آماده هستند برای دفاع از حقوق مردم به هر گزینه‌ ای متوسل شوند. جنرال دوستم و محمد محقق، همپیمانان والی بلخ در ایتلاف نجات نیز حمایت همه جانبه خود را از مواضع وی بیان کرده اند.

افزون بر این‌ ها جنرال رازق، فرمانده مقتدر قندهار، محمداسماعیل خان چهره پر نفوذ جهادی در غرب کشور و ده‌ ها فرمانده حوزه کابل و شمالی نیز اقدام منافی با توافقنامه حکومت وحدت ملی از سوی غنی و عبدالله را محکوم و از مواضع نور پشتیبانی کرده‌اند. به نظر می‌ رسد سیاسیون و مردم افغانستان بر سر حمایت از عطامحمد نور به “اجماع ملی” دست یافته باشند.

3)

انتفای گزینه نظامی
وقتی بر سر حمایت از نور هم در بلخ و هم در میان سیاسیون مطرح کشور اجماع نظر وجود داشته و شخص نور نیز ایستادگی کند تنها گزینه‌ ای که فرا روی ارگ و سپیدار باقی می‌ ماند توسل به قوه قهریه و استفاده از گزینه نظامی است اما آگاهان می‌ گویند این گزینه نیز منتفی است چون ساختار و ترکیب نیروهای امنیتی به گونه‌ ای است که اگر غنی این ماموریت را به آنها محول کند میل تفنگ شان به سوی همدیگر نشانه خواهد رفت و ارتش افغانستان فرو خواهد پاشید. آمارها نشان می‌ دهد که بیشترین قربانی را در جنگ علیه طالبان سربازانی می‌ دهند که مربوط به ولایات شمال کشور هستند و این را همه می‌ دانند که آنها هرگز به جنگ نور نخواهند رفت. افزون بر این جمعیت اسلامی نیز تهدید کرده است که در صورت توسل ارگ به قوه قهریه مردم حق دفاع از خود را دارند. معنای دیگر این سخن این است که جمعیت نیز مقابله بالمثل خواهد کرد.

4)

انتفای مداخله خارجی
برخی‌ ها شاید به این باور باشند که غنی روی حمایت خارجی‌ ها حساب می‌ کند و در صورت حادشدن معضل غربی‌ ها مداخله خواهند کرد اما منابع ما می‌ گوید که جامعه جهانی از مجاری مختلف دپلماتیک به نور اطلاع داده اند که در جنجال‌ های درونی افغانستان بی‌ طرف باقی خواهند ماند. خارجی‌ها به نیکی می‌ دانند که در صورت مداخله در جنجال‌ های درونی کشور تیغ آنهایی که ناتو را متهم به اشغال افغانستان می‌ کنند تیزتر خواهد شد.

5)

احتمال عقب‌ نشینی غنی
غنی یکی از زمامدارانی در منطقه است که بیشتر از همه با “بحران مشروعیت” مواجه است. او نه یک رییس جمهور منتخب بلکه رییس حکومت توافقی است و حق اعمال صلاحیت‌ های قانونی یک رییس جمهوری را ندارد. در این میان نارضایتی‌ ها از غنی نیز چنان گسترده است که مرزهای قومیت و جغرافیا را در نور دیده و از شمال تا لوی قندهار از هرات تا فاریاب مردم برای عزل او لحظه‌ شماری می‌ کنند.

غنی حتما این را محاسبه کرده که در صورت لجاجت با نور امکان دارد ولایات دیگر نیز از بلخ الگو گرفته و دست به نافرمانی بزنند و طغیان کنند. غنی از نسل زمامدارانی است که فروپاشی حکومت نجیب را خوب به یاد دارد. حکومت نجیب که توانایی‌ های بیشتر نظامی داشت دقیقا هنگامی فروپاشید که جنرال مومن و جنرال دوستم در بلخ دست به نافرمانی زدند و سایر ولایات نیز از آن الگو گرفتند. راه آبرومندانه‌ تر برای غنی عقب‌ نشینی است. احتمال دارد که غنی در تفاهم سیاسی با جمعیت از موضع خود عقب‌ نشینی کند و با ابقای نور موافقت نماید.

سامانيان

++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

مردم مسلح شمال منتظر دستور عطامحمد نور هستند

مردم مسلح شمال منتظر دستور عطامحمدنور و آماده هر نوع وضعیت هستند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رساني افغانستان، برشنا ربیع عضو مجلس نمایندگان در نشست علنی روز چهارشنبه 6 جدی 96 در واکنش به منظوری استعفای والی بلخ از سوی رییس جمهور گفته است که حکومت مرکزی قصد دارد با توطیه مجاهدین را از صحنه سیاسی کشور دور کند.

ربیع با بیان اینکه اگر تنش های میان حکومت و والی بلخ کنترل نشود، جنجال ها به برخوردهای مسلحانه می انجامد اظهار کرد: هم اکنون مردم ولایت های شمال در دفاع از والی بلخ مسلح شده اند و مرد و زن منتظر هستند نور چه می گوید.

گفتنی است که تنش ها میان رییس جمهور و والی بلخ با منظوری استعفای والی بالا گرفته است و جمعیت اسلامی بعنوان شریک عمده حکومت وحدت ملی این اقدام یک طرفه غنی را نمی پذیرد؛ پس از این اقدام یکجانبه رییس جمهور، اعضای رهبری جمعیت از جمله رییس اجرایی جمعیت (عطامحمدنور) در نشست های متعدد بیان کرد که مساله استعفا منتفی است و وی همچنان بعنوان والی بلخ باقی خواهد ماند

حمایت فرماندهان ولایت پنجشیر از عطامحمد نور والی بلخ

پیام قومندان قیوم نظامی به استاد عطا محمد نو

+++++++++++++++++++++++++++++++++

مردم ولایت‌های شمالی در دفاع از والی بلخ آماده هرنوع وضعیت می‌باشند

مجلس نمایندگان برای پا در میانی اعلام آمادکی کرد


خانم ربیع گفت که مردم ولایت‌های شمال کشور گروه گروه با والی بلخ دیدار می‌کنند و آماده هرنوع وضعیت می‌باشند

معاون دوم مجلس نمایندگان می‌گوید که در صورت ادامه تنش میان حکومت مرکزی و والی بلخ، این مجلس برای کنترل تنش‌ها حاضر است به بلخ هیات بفرستد.

به گزارش سایت همایون بنقل ازخبر گزاری جمهور ؛ نذیر احمد احمدزی معاون دوم مجلس نمایندگان که در نشست امروز چهار‌شنبه (6 جدی) صحبت می‌کرد، در مورد تنش های بوجودآمده میان حکومت مرکزی و والی بلخ گفت که مجلس حاضر است برای کنترل تنش‌ها پا درمیانی کند.

آقای احمدزی یاد آور شد که موضوع بلخ باید از راه صلح آمیز حل شده و به تنش‌ها پایان داده شود؛ در غیر آن مجلس برای جلوگیری از تنش‌ها به ولایت بلخ هیات روان می‌کند.

این در حالی است که پیش از این مجلس سنا نیز اعلام آمادگی کرده است، در صورتیکه حکومت و والی بلخ بخواهد، این مجلس برای حل تنش‌های به وجود آمده از راه مسالمت آمیز اقدام خواهد کرد.

در همین حال، برخی از نمایندگان مجلس می‌گویند که موضوع والی بلخ با حکومت مرکزی یک موضوع سیاسی است و از طریق برخورد اداری قابل حل نیست. آنان هشدار می‌دهند که اگر تنش میان حکومت و والی بلخ کنترل نشود، این جنجال به برخوردهای مسلحانه خواهد انجامید.

زهیر سعادت یک عضو مجلس گفت: “تنش میان والی بلخ و حکومت مرکزی یک موضوع سیاسی است و از طریق اداری حل نمی‌شود”.

آقای سعادت افزود، اگر حکومت تلاش کند این موضوع را از طریق اداری حل کند، مشکل ساز خواهد شد.

برشنا ربیع دیگر عضو مجلس نمایندگان نیز هشدار داد: “هم اکنون مردم ولایت‌های شمال کشور در دفاع از حل والی بلخ مسلح شده اند وهمه منتظر دستور والی بلخ هستند”.

خانم ربیع گفت که مردم ولایت‌های شمال کشور گروه گروه با والی بلخ دیدار می‌کنند و آماده هرنوع وضعیت می‌باشند.

او با اشاره به برکناری والی بلخ از سوی حکومت مرکزی خاطرنشان کرد که حکومت می‌خواهد با توطئه مجاهدین را از صحنه کنار بزنند و این موضوع برای مردم افغانستان قابل قبول نیست.

تنش میان عطا محمد نور والی بلخ و حکومت مرکزی پس از آن شدت گرفته است که حکومت استعفای آقای نور را اعلام کرد؛ اما او گفت که استعفایش مربوط به گذشته بوده و هم اکنون آن را نمی پذیرد.

آقای نور می گوید که او براساس توافقنامه تشکیل حکومت وحدت ملی در سمت ولایت بلخ کار می کند و حکومت مرکزی صلاحیت برکناری اش را ندارد.
.

.