واکنش حزب جمعیت در پیوند به اظهارات اخیر ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی

اظهارات یک روز پیش ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی مبنی بر آماد‌گی‌ها برای معرفی والی جدید بلخ با واکنش جمعیت اسلامی روبه‌رو شده‌است.

به گزارش مانیتورینگ خبرگزاری آوا، ذبیح فطرت؛ معاون سخنگوی حزب جمعیت امروز گفته است، جانب مقابل جمعیت ارگ ریاست جمهوری است نه اداره مستقل ارگان‎های محلی.
وی گفت: “طرف جمعیت اسلامی افغانستان ارگان‌های محلی نیست و فکر می‌کنم این صلاحیت از حیطه یک اداره شبیه ارگان‌های محلی خارج است، طرف ما ارگ است و ما با ارگ صحبت می‌کنیم، ارگان‌های محلی می‌تواند با مامورین خودشان چنین برخورد های داشته باشند.”

منیره یوسف زاده سخنگوی ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی عصر روز دوشنبه به رادیو آزادی گفت، حکم رئیس جمهور در باره والی جدید بلخ عملی می‌شود و آنان انجنیر محمد داوود را به عنوان والی بلخ به گونه رسمی معرفی خواهند کرد.

یوسف زاده از عطا محمد نور همچنان به عنوان والی مستعفی نام برده‌است.

در همین حال منیره یوسف زاده سخنگوی اداره مستقل ارگان‎های محلی روز سه‎شنبه گفت، عطا محمد نور به عنوان والی بلخ رسمیت ندارد.

وی افزود: “از زمانی‎که استعفای جناب استاد عطا منظور شده تقرر والی جدید رسماً اعلان شده، تا معرفی والی جدید اصولاً بر اساس پالیسی ادارات محلی، معاون والی وارسی کننده امور است.”

اما جمعیت اسلامی عطا محمد نور را والی رسمی و برحال بلخ خوانده می‌گوید، آقای نور روزمره به دفتر کارش می‌رود و به گونه عادی به کارش ادامه می‌دهد.

ذبیح فطرت معاون سخنگوی جمعیت اسلامی تأیید می‌کند که در مکاتبات و اوراق رسمی روزمره آقای نور منحیث والی بلخ امضا می‌کند

+++++++++++++++++++++++++++++++.

حکم اشرف غنی درباره معرفی والی جدید بلخ ‘اجرا می‌شود

اداره مستقل ارگان‌های محلی افغانستان می‌گوید که مکلف است تا حکم رئیس جمهوری درباره معرفی والی جدید بلخ را اجرا کند.

منیره یوسفزاده، سخنگوی این اداره به بی‌بی‌سی گفته که اداره ارگان‌های محلی، کارهای مقدماتی معرفی والی جدید بلخ را آغاز کرده است.

خانم یوسفزاده با تأکید بر این که تغییر و تبدیل در سمت‌های سیاسی یک امر عادی و مروج بوده، گفته که او امیدوار است عطا محمد نور، والی پیشین بلخ “با درایت و مدیریتی که در ۱۴ سال مأموریت از خود نشان داده، حکم رئیس جمهوری را بپذیرد”.

کاخ ریاست جمهوری افغانستان روز دوشنبه گذشته (۲۷ قوس/آذر) اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری، “استعفای” عطا محمد نور از ولایت بلخ را تأیید و به جای او محمد داوود را تعیین کرده است

حزب جمعیت اسلامی افغانستان تصمیم ریاست جمهوری در مورد عطا محمد نور، والی بلخ را اقدامی “عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی” خواند

.

آقای نور نیز اعلام کرد که استعفای او شرایط خاص داشت و به دلیل تأمین نشدن آن شرایط، منتفی است.

او همچنین دو روز پیش در جمع هوادارانش، استدلال کرد که در مسائل کشور به همراه متحدانش “یک طرف قضیه” است و رهبران حکومت وحدت ملی به این دلیل نمی‌توانند او را برکنار کنند که یکی از آنها (رئیس‌جمهوری) طرف توافق حزب جمعیت اسلامی در تشکیل حکومت وحدت ملی است و دیگری (رئیس اجرائی) منصوب جمعیت اسلامی است

واکنش عبدالله به حملات لفظی نور

عطا محمد نور درنشت دو روزپیش بخش زیادی از سخناش را به حملات شدید لفظی به عبدالله عبدالله، اختصاص داد و او را “مار آستین” خواند. او حمایت از آقای عبدالله در دو انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ و ۱۳۹۳ را “اشتباه” خواند و گفت که او به حزب جمعیت اسلامی، رهبران آن و خانواده احمدشاه مسعود “خیانت” کرده است.

آقای عبدالله امروز دوشنبه چهارم جدی/دی در نخستین واکنش پس از اعلام منظوری/پذیرش “استعفای” عطامحمد نور، در نشست شورای وزیران گفت: “پانزده روز قبل برای اولین بار موافقه کردم که این کار صورت بگیرد. قرار شد قبولی استعفا یک هفته بعدش اعلام شود. رهبری جمعیت با ما یکجای بودند… خودش (عطامحمد نور) استعفا را مطرح کرده، شرایط بوده یا نبوده، کار من نیست… من رئیس اجرایی هستم و خدمتکار همه. چه صحبت‌ها و وعده‌هایی شده به خودشان ارتباط دارد که مسائل گذشته است.”

به گفته وی، قرار بود رهبران حزب جمعیت اسلامی در سفری که به بلخ داشتند این مسایل را در خلال یک هفته حل کنند، اما وقتی از بلخ بازگشتند، نظرشان تغییر کرده بود.

رئیس اجرایی افغانستان می‌گوید که امیدوار است جنجال کناره‌گیری عطامحمد نور از ولایت بلخ “مسالمت‌آمیز” حل شود.

آقای نور حدود چهارده سال می‌شود که به عنوان والی بلخ کار کرده است. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.

او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی است. این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. آقای عبدالله هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند. بی بی سی

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

عبدالله: در قبولی استعفای نور موافق بودم؛ اما جمعیت هم در کنارم بود

عبدالله عبدالله، رئیس اجرائیه افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر عطا محمد نور، امروز در نشست شورای وزیران گفت که در پذیرفتن استعفای وی توسط رئیس جمهور غنی، موافقه کرده است.

رئیس اجرائیه افغانستان روز دوشنبه در جلسۀ نوبتی شورای وزیران در کاخ سپیدار که در مقابل خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که با پذیرفتن استعفای عطامحمد نور، والی پیشین بلخ، پانزده روز قبل موافقه کرده است.

رئیس اجرائیه افغانستان افزود “در جاهایی که گفت هشتاد درصد من مسؤول بودم، من فکر می‌کنم که صد در صد آن استعفا هم چی بوده، یک مدتی مذاکرات مستقیم داشتند و رئیس جمهور و باقی این تمام همکاران حکومت هستند، هر لحظه آن را من گفته ام نه این اقدام صورت نگیرد؛ اما بلاخره به یک جایی رسید که یک کاری باید صورت می‌گرفت، من فقط ۲۰ یا ۱۵ روز قبل، برای اولین بار موافقه کردم که این کار صورت بگیرد و قبولی استعفا اعلان شود یک هفتۀ بعد”.

به گفتۀ آقای عبدالله، در پذیرفته‌شدن استعفای آقای نور در کنار رئیس جمهور است و رهبری جمعیت اسلامی نیز موافقت داشت.

رئیس اجرائیه گفت “رهبری جمعیت اسلامی افغانستان در آن تصمیم با ما یک جای بودند و اینها وعده سپرده بودند که در همین خلا، آسمان به زمین نمی‌خورد، یک کسی که خدمت کرده به افغانستان واقعاً، در آن ولایت افغانستان خدمت کرده، فراتر از آن خدمت کرده در تأمین امنیت، در جلب سرمایه‌گذاری؛ اما خودش استعفای خود را قبلاً مطرح کرده البته باز شرایطی که می‌گوید، بودم نبودم، آن کار من نیست”.

به گفتۀ وی، رهبری جمعیت وظیفه گرفت که در خلال یک هفته، والی بلخ را متقاعد می‌سازند تا از رئیس جمهور بخواهد که استعفایش را قبول کند؛ اما پس از سفر به بلخ، مسایل طوری دیگری شد.

رئیس اجرائیه افغانستان تأکید کرد که باید این مسأله هم اکنون از طریق مسالمت‌آمیز حل گردد.

عبدالله عبدالله، در پاسخ اظهارات عطامحمد نور، والی پیشین بلخ که گفته بود، دندان‌های آقای عبدالله را خواهد کشید، به خنده گفت “در پهلوی تمام مصروفیت‌های که دارم، تکلیف دیگر هم به من متوجه شد که دندان‌های خود را متوجه باشم که کسی نکشد”.

عطامحمد نور، والی پیشین بلخ روز شنبه، در مراسم سی‌وسومین سال‌یاد عبدالقادر ذبیح‌الله، یک فرمانده پیشن جمعیت، گفت که والی بادآورده نیست و به مکتوب کسی برطرف نمی‌شود.

او در قبول استعفایش، ۲۰ درصد رئیس جمهور و ۸۰ درصد رئیس اجرائیه را مسؤول خواند و در سخنان تندش، به عبدالله عبدالله، دشنام نیز گفت؛ اما آقای عبدالله در امروزش، هیچ واکنشی در برابر آنها نشان نداد.

ریاست جمهوری افغانستان، هفتۀ گذشته اعلام کرد که رئیس جمهور غنی، استعفای عطامحمد نور، را پذیرفته است و به جای وی، انجنیر محمد داوود را به سمت ولایت بلخ گماشته؛ اما هنوز آقای داوود، به حیث والی بلخ کارش را آغاز نکرده است .صدای آمریکا

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

سخن روز
جمعیت اسلامی قربانی خصومت‎های درونی
نویسنده: آنیتا احمدی

عطا محمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی جمعیت اسلامی در نشستی هشدار داد که حکومت مرکزی توان برکناری او را ندارد.

عطا محمد نور در جمع هوادارانش گفت که برای جلوگیری از سلطۀ داعش و طالبان در شمال و ولایت بلخ در سمت‌اش باقی خواهد ماند و از جان و مال مردم حفاظت خواهد کرد.

رییس اجرایی جمعیت خاطرنشان ساخت که او یک طرف حکومت وحدت ملی است و اشرف‌غنی توان برکناری او را ندارد. آقای نور در برکناری‌اش عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت را مسوول دانست و گفت که عبدالله «مارآستین» و «عامل نفوذی» بوده است.

جنجال‌ها میان عطا محمد نور و عبدالله عبدالله از دوسال بدین‌سو ادامه دارد. عطا محمد نور که از ستون‌های تیم انتخاباتی عبدالله عبدالله بود، پس از تشکیل حکومت وحدت ملی انتظار داشت که عبدالله او را دوباره به ولایت بلخ تعیین کند. اما آقای عبدالله نتوانست طی دوسال به عمده‌ترین خواست متحد انتخاباتی و سیاسی خویش پاسخ بدهد.

عقدۀ استاد عطا به‌گونۀ روزافزون در برابر داکتر عبدالله بیشتر می‌شد تا این‌که والی بلخ به معاملۀ مستقیم با رییس‌جمهوری روی آورد. معاملۀ آن‌ها دیری نپایید و به زودی آقای نور تیر پیکان را باردیگر به سوی ارگ گرفت.

سپس، عطا محمد نور، به جمع و جورکردن جمعیت اسلامی پرداخت. شورای رهبری جمعیت را تشکیل داد و از عضویت داکتر عبدالله در رهبری آن جلوگیری کرد.

داکتر عبدالله و عطا محمد نور که تا دیروز دوستان و رفیقان بسیار نزدیک بودند، به دشمن و رقیب همدیگر تبدیل شدند. عطا محمد نور به تکرار اعلام کرد که عبدالله عبدالله دیگر نمی‌تواند از آن‌ها نمایندگی کند. عبدالله عبدالله که در برابر انتقادات عطا محمد نور سکوت پیشه کرده بود، با همدستی رییس‌جمهور در پی برکناری والی بلخ افتید و بالاخره حکم برکناری مرد قدرت‌مند شمال را صادر کردند.

عطامحمد نور که روزها از صدور حکم برکناری‌اش می‌گذرد، مقاومت کرده و حاضر به کناررفتن و انعطاف در برابر کابل نشده است.

به دنبال اظهارات خشم‌گینانۀ عطا محمد نور، رهبری جمعیت اسلامی وارد بلخ شد تا دربارۀ جنجال‌ها و کشمکش‌های سیاسی راه‌حلی جستجو کنند. عطا محمد نور در اظهارات روز شنبه‌اش یادآور شد که تنها به فیصلۀ جمعیت اسلامی افغانستان تن می‌نهند.

جمعیت اسلامی بزرگترین و قدرت‌مندترین حزب سیاسی در افغانستان است. این حزب نیرومند در پانزده سال پسین به درد و سر بزرگ به حکومت تبدیل شده است. اعضای جمعیت اسلامی معتقد هستند که اگر زمینۀ یک انتخابات عادلانه، فراگیر و عاری از تقلب فراهم شود، هیچ نیروی و جریانی قادر نیست تا در انتخابات‌های ریاست جمهوری، شورای ولایتی و … از آن‌ها پیشی گیرد. چنان‌چه نامزد جمعیت اسلامی در انتخابات 2009 تا مرز پیروزی پیش رفت. در انتخابات 2014 میلادی، نامزد جمعیت اسلامی پیروز شد. اما بر بنیاد آنچه مقام‌های ارشد دولت حامد کرزی اعتراف کرده‌اند، در نتیجۀ تقلب سازمان‌یافته و«مداخلۀ کشورهای انگلیس و امریکا» از پیروزی جمعیت اسلامی جلوگیری صورت گرفت. جمعیت اسلامی از بانیان نظام کنونی در افغانستان محسوب می‌شود و از نفوذ و قدرت بالایی در درون و بیرون دولت برخوردار است. اما اعضای جمعیت می‎پندارند که حذف عطا محمد نور، ضربۀ جبران‌ناپذیر بر آیندۀ سیاسی این جریان وارد خواهد کرد. جمعیت اسلامی که در پانزده سال گذشته به اندازۀ کافی قربانی داده و انعطاف داشته است، بلخ را به مثابۀ آخرین سنگر و پایگاه خویش می‌پندارد. با توجه به موقعیت استراتژیک بلخ و منابع سرشار مالی در این ولایت، بلخ برای جمعیت اسلامی از اهمیت استثنایی برخوردار است. چنانچه در پانزده سال گذشته حاضر نشده‌اند که این ولایت را با وزارت‌های کلیدی معاوضه کنند. اما حالا سمت ولایت بلخ هم برای جمعیت اسلامی و همچنان حکومت افغانستان حیثیتی شده است. حیثیت، اعبتار و جایگاه داخلی و خارجی حکومت افغانستان نیز با رفتن عطا محمد نور از بلخ بستگی دارد. اشرف‌غنی رییس‌جمهوری مصمم است که «جزایر قدرت» را از افغانستان جمع کند و در کابل متمرکز سازد. عطا محمد نور و جنرال رازق به عناون آخرین جزایر قدرت در افغانستان مطرح هستند که به دردسر حکومت مرکزی تبدیل شده‌اند. پیشتر امیراسماعیل خان، گل آقا شیرزی و برخی دیگر از فرماندهان جهادی به عنوان جزایر قدرت مطرح بودند؛ اما از سوی حامد کرزی به زیر کشیده شدند.

جنجال‌های درونی جمعیت به اندازۀ کافی این حزب نیرومند را تضعیف کرده است. اکنون، بخش بزرگ ظرفیت و پوتانشیل اعضای جمعیت اسلامی صرف منازعات و کشمکش‌های درون حزبی می‌شود. برندۀ اختلافات و تنش‌ها میان اعضای جمعیت اسلامی کسی نیست جز اشرف‌غنی و گلبدین حکمتیار. اشرف‌غنی احمدزی که کمر را برای انتخابات ریاست جمهوری 2019 بسته است، راهی جز متلاشی‌‍ساختن و انهدام جریان‌های رقیب ندارد. جمعیت اسلامی تنها رقیب بالقوه و بالفعل غنی است.

اشرف غنی با استفاده از سیاست «تفرقه بیانداز حکومت کن» در این راستا موفقانه عمل کرده و توانسته است در سه سال گذشته به آرامی حکومت نماید.

اگر خصومت‌ها میان اعضای رهبری جمعیت اسلامی ادامه یابد، این حزب سیاسی دیگر قادر به قدبرافراشتن در مناسبات کلان سیاسی و ملی نخواهد بود.

چنان‌چه در حال حاضر گروهی از اعضای رهبری جمعیت اسلامی، صف خویش را جدا کرده و به حکومت ملحق شده‌اند. شورای انسجام جمعیت اسلامی متشکل از چهره‌های ناراضی از رهبران جمعیت می‌باشد که در پی تشکیل شورای رهبری جمعیت دست به ایجاد تشکلی جداگانه زدند. در حال حاضر طرف‌‎داران عبدالله و نور به جان هم افتیده و همدیگر را دشنام می‌دهند. عبدالله عبدالله که قرار بود به اظهارات عطا محمد نور واکنش نشان دهد، مهر سکوت به لب زده و از اظهار نظر خودداری کرده است.

افغانستان رو

 

++++++++++++++++++++++++++++++++

 

 

داكتر عبدالله در واكنش با سخنان عطا محمد نور باز هم عوام فريبي كرد !!!!!!!
او در سخنرانى امروزش در شوراى وزيران اولا مستقيما چنين اخطار داد : ( در شرايط كنونى اگر تمام مردم افغانستان ، سياسيون و همه گروپ ها دست بدست هم بخاطر رفاه و نجات كشور بدهند كفايت نميكند !!!!!! چه رسد به انهايكه با تشدد و ،،،،،، ) به عبارت ديگر او ميگويد در شرايطي كه قواى امريكاه و ناتو در اينجا ه موجود باشد تمام مردم و تمام سياسيون و گروه هاى سياسى زورش بما نميرسد دست تان خلاص ،
از همه مهم تر اينكه عبدالله در رابطه به نقش مردم و مردم سالارى ميگويد : ( شخصا در تصاميم خود هميشه منافع مالى و ثبات كشور را مد نظر گرفيتم ونقش مردم ميتواند تضمين. كننده ثبات كشور باشد …..) اقاى عبدالله هدف شما از مردم كيست ؟ و نقش مردم چيست ؟ ايا بجز از پشتونها ديگر اقوام در افغانستان مردم نيستند ؟ اگر هستند چرا در برابر يكه تازى ها و تماميت خواهى ها و بيعدالتى هاى دار ودسته حكومتى كه خود در ان شريك هستيد خاموش و بيتفاوت بوده و در هر برهه زمان با دزدان و چپاول گران دهن جوال گفته ايد ؟ ايا از پشتون سازى اداره أمور و ارگ و زارت ماليه و وزارت دفاع و وزارت ترانسپورت و وزارت داخله و وزارت قبائل و سفارت خانه ها و ادارات دولتى و ولايت ها و قوماندانى هاى امنيه و اكادمي علوم و دانشگاه كابل ووووووو بيخبر ايد و يا بخاطر منافع علياى پشتون همه اقوام كشور را قربانى پشتونيزم ميكنيد؟ ايا از مدارك و اسناديكه بخاطر حذف قوم تاجيك ها كه در حكومت شما عملى ميگرد د انكار ميكنيد ؟ و يا خود در اين راه از همه پيشقدم هستيد ؟
اقاى عبدالله شما از كدام سهم گيرى و نقش مردم حرف ميزنيد ؟ ايا جنرال دوستم مردم نيست ؟ ايا نقش مردم صرف راى دادن به نفع شماست ؟ و شما راى انرا كار داريد و مطابق فرموده شما بعد از راى دهى همه چيز تمام است ، ايا بِسْم الله خان و بريالى خان و احمد ضيا مسعود و جنرال گلحيدر خان و سالنگى ها و جنرالهاى اردو و پوليس كه از قدرت حذف شده اند مردم نيستند ؟ و يا شما تنها راى انها را كار داريد ؟
اقاى عبدالله باز هم ديده درايي كرده و خاك به چشمان مردم زده خود را از پيرو هاى استاد ربانى و امر صاحب ميخواند و باز هم از نام انها سو استفاده ميگويد : من از جريانى امده ام كه استاد شهيد و امر صاحب رهبران انست !!!!!!!!!! و باز به بسيار چشم پاره گى ادامه ميدهد : بزرگترين افتخار انتقال قدرت مسالمت اميز استاد به حامد كرزى بود !!!!!!!! بلى اقاى عبدالله واقعا چنين بود كه مليون ها دالر امريكاه را شما گرفتيد و حكومتى را با خون هزار شهيد و قربانى همه در راس قربانى امرصاحب شهيد تشكيل شده بود به كرزى و امريكايي ها فرختيد بايد شما چنين لكه ننگ خود را پوشش چنانى بدهيد ؟؟؟؟؟؟
اقاى عبدالله صادقانه بجز از زمينه سازى براى پشتونيزم و خورد سازى اقوام ديگر در كشور، بجز از پر غلط دادن و جلوگيرى و سركوپ نيرو ه عدالت خواه و حق طلب در برابر نظام شما ، بجز از سركوب رهبران و اشخاص متنفذ و مطرح اقوام غير پشتون ، بجز از اب ريختاندن در أسياب دشمن دست اورد شما چيست ؟ چرا و تاكى از نام مردم سوء استفاده ميكنيد ؟ ايا مردم بخاطر اين بشما راى دادند كه هويت انراها بفروشيد؟ ايا ان همه فرياد و واويلاى و گريه كردن ها و قطعه قطعه شدن ها و وووووو مكر و فريب ها و وعده وعيد ها يادتان
رفت؟ ننگ هم خوب چيز بوده و غيرت و وقار هم ، اما فراموش نكنيد كه اين عوام فريبى ها و خاك بچشم زدن هاى تان ديگر كهنه شده و مردم فريب تانرا نميخورد ؟ شما تا چه وقت از نام استاد ربانى و امرصاحب استفاده خواهيد كرد ؟ و زير نام ان دو رهبر بزرگ قومش را و مردمش را و كشورش را به بازى گرفته همه روزه توهين و تحقير و خورد و خمير ميسازيد ؟

 

Advertisements