مردم فقط منتظر دستور نور هستند تا شورش کنند

مردم پروان کاپیسا، پنجشیر، بغلان، قندوز، تخار، بدخشان، سمنگان سرپل، فاریاب، جوزجان، باد غیس، دایکندی، مزار شریف، بامیان، غزنی و هرات اعلام کردند همه نیروهای مسلح و غیر مسلح نیروهای مردمی آماده فرمان و دستور عطا محمد نور هستند تا همه ادرات دولتی را در اختیار بگیرند.

امروز مردم این ولایات با مراجعه به شوراهای ولایتی تاکید کردند که اگر استاد دستور دهد مامورهای وارداتی را از مناطق شان دور خواهند کرد و امنیت شهروندان توسط حرکت مردمی گرفته خواهد شد.

قاسانی

http://www.afghanpaper.com/nbody.php?id=143375

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

رادیکالیزم قومی درشمال درحال شکل گیری است

کارسازی غنی- عبدالله در مشوره با سفارت امریکا برای حذف آخرین پایگاه مقاومتی اردوگاه ضد طالب- داعش صبغه گذرا و آزمایشی دارد. نوعی دماسنج روحیات عمومی است. عملیات ارگ هرچند از سوی شخص عطا نور و نیروهای مردمی مقاومت برگشت خورده، اما قرار نیست متوقف بشود. هرگاه این فرصت وحضور تاریخی از بین برده شود،‌ درقدم اول،‌ این شکست تاریخی، همه چیز را به نقطه اول بر می گرداند. ثانیا جبران ضربه تاریخی، مقتضی صبر وایستاده گی درازمدت خواهد بود.
اما دوره نادرخان هرگز اعاده شدنی نیست. درعوض، فصل به مراتب رادیکال تری بازمی شود که حامل مطالبات تشکیل یک کشور مستقل درشمال خواهد بود. دلیلش این است که ارگ، همه طبقات اجتماعی را به نقطه صفری اعتماد و همزیستی سوق می دهد.
عطا محمد نور گفته است که واکنش او اقدام حذفی و سلبی ارگ “برای فعلا” فقط حرکت مدنی در چهارچوب قانون خواهد بود. او افزود: “اما در صورتی که از طریق قوه قهریه اقدام شود، هر گزینه‌ای را در نظر خواهیم گرفت”.
معلوم است که حرکت مدنی درچنین فضایی جواب نمی دهد. او باید برای یک آزمون تاریخی آماده گی داشته باشد.گزارش نامه افغانستان
+++++++++++++++++++++++

ریاست جمهوری افغانستان باید تصمیم بگیرد که آیا از در تفاهم وارد می‌شود و یا به زورگویی ادامه می‌دهد

تنش بین حکومت وحدت ملی و حزب جمعیت در مورد برکناری احتمالی عطا محمد نور: هشدار حزب جمعیت به «اشرف غنی» درباره برکناری والی بلخ
هیئت رهبری حزب جمعیت به ریاست «صلاح‌الدین ربانی» پس از دیدار و گفت‌وگو با عطامحمد نور اعلام کرد که رهبران حکومت وحدت ملی نمی‌توانند والی بلخ را برکنار کنند.بر اساس این گزارش، حزب جمعیت به اشرف غنی هشدار داده است که در صورت برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ با برخورد قاطعانه هواداران این حزب مواجه خواهد شد.یکی از اعضای ارشد حزب جمعیت به «جمهورنیوز» گفته که اعضای شورای رهبری این حزب به اتفاق نظر ضمن حمایت از عطامحمد نور با برکناری احتمالی وی مخالفت کرده‌اند.

روزنامه «ماندگار» به نقل از هیئت رهبری حزب جمعیت اسلامی نوشت: اشرف غنی و عبدالله نمی‌توانند والی بلخ را برکنار کنند و عطامحمد نور نیز در حال حاضر تصمیم ندارد تا از مقام ولایت بلخ کناره گیری کند.

هیئت رهبری حزب جمعیت اسلامی اعلام کرد: ریاست جمهوری افغانستان باید تصمیم بگیرد که آیا از در تفاهم وارد می‌شود و یا به زورگویی ادامه می‌دهد زیرا حزب جمعیت اسلامی افغانستان برای مقابله با اشرف غنی آمادگی دارد.

همچنین گفته می‌شود که هیئت رهبری حزب جمعیت اسلامی تصمیم گرفته است که در صورت عدم حمایت عبدالله از عطامحمد نور در برابر اشرف غنی روابط خود را با ریاست اجرایی دولت افغانستان قطع کند.

«فضل‌احمد معنوی» رئیس سابق کمیسیون انتخابات افغانستان و از افراد نزدیک به عبدالله گفت: اشرف غنی به برکناری عطامحمد نور از ولایت بلخ اصرار دارد و عطامحمد نور نیز در برابر این خواسته اشرف غنی مقاومت می‌کند اما عبدالله تلاش دارد تا به ایجاد تفاهم بین عطامحمد نور و اشرف غنی کمک کند.

اخیرا اشرف غنی از عطامحمد نور خواسته که از مقام ولایت بلخ استعفا کند، اما هیئت رهبری حزب جمعیت اسلامی افغانستان با این درخواست رئیس جمهور این کشور مخالفت کرده است

+++++++++++++++++++++++++++.

سخنى چند با استاد عطا محمد نور


اقاى عطا محمد نور طوريكه ديده ميشود دار و دسته فاشيستى ارگ به كمك باداران خود ميخواهند پايگاهاى تيروريستى داعش و طالب را در شمال كشور انتقال بدهند تا از انجا به اهداف دراز مدت استراتيژيكى خود نائل ايند و به همين سبب اولا دوستم را با يك توطئه برداشتند و حال با فشار و زور باداران خود ميخواهند شما را به مثابه اخرين سد راه و مانع دستيابى به پلانهاى شان از ولايت بلخ بركنار نمايند گرچه شما در فراز و نشيب روزگار ابديده شده ايد و گرمى و سردى ايام را به قدر كافى تجربه نموده ايد اما جاى دارد كه در اين برهه حساس و سرنوشت ساز به نظر دوستان هم توجه نمود بناء صادقانه و بدون تشريفات نكات ذيل را حضور تان عرض ميدارم :
١- اگر فشار بحدى زياد است كه شما را مجبور ساخته اندو يا مجبور ميسازند كه ولايت بلخ را ترك كنيد به هيچوجه تن به يك معامله و مواقفه و بديل ولايت بلخ به چند وزارت بى صلاحيت و نا كار امد ندهيد زيرا هدف انها سلب قدرت شماست ،
٢- پيش از اينكه شما را از ولايت برطرف كنند صادقانه مردم خود را در جريان قرار دهيد و براى مردم بگويد كه شما را به زور خارجى ها بركنار كرده اند شما خود به رضايت خود استعفاء نداديده ايد ،
٣- لطفا از اين تار هاى خام و تجربه هاى تلخ كه امروز فلان قوماندان امد و امروز فلان وكيل امد و پشتيبانى خود را اعلام كرد بگذريد اين همه نمود دسترخوان اند با احمد ضياء مسعود چه كردند كه با شما كنند ،
٤- اگر شما ولايت را در يك معامله ترك كنيد بدانيد كه با حيات سياسى خود و ابرو و حيثيت خود و با حيات مردمى كه شما را حمايت كرده و ميكند بازى ميكنيد بياد داشته باشيد كه با امير حبيب الله خان كلكانى به ضمانت مهر در قران معامله كردند و نتيجه انرا شما از همه بهتر ميدانيد ،
٥- اگر مردم را صادقانه در جريان قراداديد و در كنار مردم ايستاديد ولايت بلخ ارزش ندارد مردم با شما خواهد بود و قدرت و عزت و وقار تان زياد ميشود كم نى ،
٦- اگر خدا ناخواسته تسليم معامله شديد ديگر همه چيز را از دست ميدهيد

موفقيعت شما را از بارگاه منان خو

نداف شهر

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

مولوی مفلح:

حکومت با توطئه‌چینی علیه استاد عطا به فکر برپایی حکومت عبدالرحمانی است

رییس حزب نهضت اسلامی از کسی نام نگرفت اما گفت:” کسانیکه در مساله برکناری استاد عطا همانند مردگان متحرک سکوت اختیار کردند باید بدانند که به زودی نوبت حذف خودشان نیز خواهد رسید و این سرنوشت آنها را نیز ملاقات خواهد کرد
رییس حزب نهضت اسلامی افغانستان تاکید می‌کند که ارگ ریاست جمهوری با توطئه چینی علیه استاد عطامحمد نور والی بلخ در فکر آنست که خفقان دوران عبدالرحمن را دوباره برپا کند.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری جمهوری؛ مولوی مختار مفلح رییس حزب نهضت اسلامی افغانستان که امروز دوشنبه (27 قوس) در مراسم گرامی داشت از دومین سالیاد رحلت جنرال عبدالمومن شابه در کابل سخن می‌گفت، ارگ را متهم به توطئه چینی علیه رهبران سیاسی و مردمی کرد.

مولوی مفلح گفت:” حلقه ای که در چهار دیواری ارگ ریاست جمهوری نشسته و برای مردم خط و نشان می‌کشد به دنبال تداوم نظام خود بوده در تدارک آنست که سوار شدن به گرده مردم را ادامه دهند”.

وی با اشاره به تصمیم ارگ مبنی بر برکناری والی بلخ خاطر نشان ساخت:” حکومت با این توطئه آفرینی‌ها علیه شمال به دنبال برپایی نظام خفقان عبدالرحمانی است”.

مفلح این گونه رویکرد و روش سران حکومت را خواب در عالم سیاست عنوان نمود.

وی همچنین با اشاره به موجی از انتقاد ها که به دلیلی برکناری استاد عطا به آدرس حکومت حواله شده است گفت که سنگ و چوب در این باره موضع گرفته اند و از این تصمیم انتقاد کرده اند به جز عده ای که به دلیل ناز و نعمتی که نصیب شان شده در این باره موضعی نگرفته اند.

رییس حزب نهضت اسلامی از کسی نام نگرفت اما گفت:” کسانیکه در مساله برکناری استاد عطا همانند مردگان متحرک سکوت اختیار کردند باید بدانند که به زودی نوبت حذف خودشان نیز خواهد رسید و این سرنوشت آنها را نیز ملاقات خواهد کرد”.

تصمیم ارگ برای برکناری والی بلخ، با موجی گسترده ای از اعتراض ها روبرو شده و شمار زیادی از سیاسیون برکناری والی بلخ را برای ثبات و امنیت کشور خطرناک خوانده اند.

در همین حال شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی نیز با نشر اعلامیه ای گفته است که تصمیم ارگ درباره برکناری والی بلخ، یک اقدام عجولانه، غیر مسوولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و منافی اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی می‌باشد

++++++++++++++++++++++++++++++.

استعفای نور؛ خیانت غنی، حمایت عبدالله

با این وصف، در کمال شگفتی و ناباوری، پروژه حذف نور، امروز با خیانت غنی و حمایت آشکار عبدالله ازین توطئه کلید می خورد


ارگ ریاست جمهوری، اعلام کرد که استعفای استادعطا محمد نور را منظور کرده و به جای وی شخص دیگری را معرفی کرده است.

منابع رسانه ای می گویند که این استعفا مربوط به یک سال پیش زمان آغاز گفتگوها میان آقای غنی و آقای نور است که “برای اعتمادسازی این روند صورت گرفته بود” و مشروط به نتایج گفتگوها میان دوطرف بوده است.

این گفتگوها پس از تیرگی روابط آقای نور با عبدالله عبدالله؛ رئیس اجرایی آغاز شد و گفته شد که آقای نور به نمایندگی از حزب جمعیت برای به دست آوردن آنچه که آقای عبدالله به نمایندگی آنها در حکومت نتوانسته بود به دست بیاورد، آغاز شده است.
گفتگوهای یادشده بدون نتیجه خاص پایان یافت.

بنابراین، آنچه از سوی ریاست جمهوری به عنوان «تایید استعفا»ی آقای نور مطرح شده، موضوعی مربوط به گذشته است که نه به لحاظ حقوقی و نه از نقطه نظر سیاسی، واجد اعتبار و اعتنا محسوب نمی شود.

با این حال، در تصمیم اشرف غنی درباره والی بلخ این نکته،‌ بدیهی است که تصمیم او بخشی مهم از یک پروژه بزرگ و ریشه دار حذف و حاشیه نشین کردن نیروهای فعال و کارآمد و مؤثر سیاسی می باشد؛ نیروهایی که قانون شکنی، دیکتاتوری، استبداد، تمامیت خواهی قومی و ائتلاف جریان افراط گرای مسلط بر سرنوشت سیاست افغانستان با تروریست های بدنام و خون آشام، با استفاده از پایگاه قدرت قومی را برنمی تابند و به تأسی از قانون اساسی و با تکیه بر قدرت بلامنازع مردم و پایگاه نیرومند سیاسی و اجتماعی خود، در برابر کسانی که عمدا افغانستان را به سمت بحران و بی ثباتی و جنگ، هدایت می کنند، مقاومت می نمایند.

به بیان روشن تر، حذف عطامحمد نور یا دست کم تلاش های مذبوحانه برای حذف او، دقیقا در راستای همان توطئه ای قابل ارزیابی است که پیشتر به حذف و تبعید دوستم منتهی شد.

این پروژه تا حذف آخرین موانع بازدارنده در برابر نقشه های مزورانه حلقه فاشیست مسلط بر ارگ، ادامه پیدا خواهد کرد و به همین دلیل، به باور بسیاری از ناظران مسایل سیاسی، کسانی که امروزه، حفظ کرسی های بی صلاحیت حکومت را بر ایستادن در برابر این موج توطئه و ترور سیاسی که با مدیریت مستقیم حلقه قومی و امنیتی مسلط بر ارگ، در حال اجرا است، ترجیح می دهند، هرگز گمان نکنند که آنها از معرض این موج، برکنار خواهند بود و هرگز دامن آنها را نخواهد گرفت.

یکی از همان افراد، داکتر عبدالله؛ رییس اجرایی است؛ کسی که به اذعان دادفر سپنتا در کتاب خاطرات خود، با ۵۲ درصد رأی می توانست، رییس جمهور افغانستان شود؛ اما به دلیل بی کفایتی سیاسی، نتوانست از امانت مردم، به درستی، پاسداری و صیانت کند و در نتیجه، اشرف غنی، با جعل و تزویر و تقلب، بازی را به نفع خود، مصادره کرد.

آقای عبدالله که امروز به عنوان مأمور زیردست آقای غنی، کار می کند و تمام قامت به دفاع از قدرت قومی غنی، حتی در برابر نزدیک ترین و صادق ترین حامیان سیاسی خود نیز قد علم کرده است، باید به یاد بیاورد که همین قدرت فاقد صلاحیت را نیز مرهون حمایت های جانانه والی بلخ است؛ کسی که یک‌تنه به مصاف غنی و تمام حامیان داخلی و خارجی اش رفت تا در نهایت، مجبور شد، عبدالله را نیز در قدرت، شریک سازد.

با این وصف، در کمال شگفتی و ناباوری، پروژه حذف نور، امروز با خیانت غنی و حمایت آشکار عبدالله ازین توطئه کلید می خورد!

این پروژه، به نتیجه نخواهد رسید؛ اما میلیون ها رأی دهنده انتخابات ریاست جمهوری ۹۳، هرگز نه جفاهایی را که عبدالله در حق آنها روا داشت و نه از خودگذری ها، ایثارگری ها و پایداری هایی را که عطامحمد نور برای به قدرت رساندن عبدالله انجام داد، از یاد نمی برند.

آقای عبدالله می داند که اشرف غنی، با سوء استفاده ای ناجوانمردانه و غیر مشروع از یک استعفای مشروط، در صدد حذف مهم ترین حامی و متحد سیاسی او از عرصه سیاست افغانستان است؛ اما علیرغم این امر، از این تصمیم خیانتکارانه، پیدا و پنهان، حمایت می کند.

بدیهی است که او را افسون قدرت عاریتی فاقد صلاحیت امروزش، وسوسه کرده است؛ اما او اگر در بازی سیاست افغانستان، از هوش متوسطی نیز برخوردار باشد، به زودی به این نتیجه خواهد رسید که اگر امروز عطا را به کمک او زدند، فردا نوبت خودش خواهد بود؛ زیرا اگر عطا نباشد، دیگر چه کسی مانع از زدن او خواهد شد؟

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

امرالله صالح: اگر عطا محمد نور قوی است، چرا نگران هیچ شدن او هستیم

امرالله صالح در واکنش به استعفای عطا محمد نور، والی بلخ می‌گوید، نباید نگران اوضاع بود و از وضعیت پیش آمده ترسید. بلکه به گفتۀ او باید کاری شود تا یک سال دیگر حکومت به پای آنها خم شده و دوباره ولایت برای شان پیشنهاد کند.

آقای‌صالح، با انتقاد از جوانان منتقد وضعیت پیش آمده، حاکمان کنونی را افراد بدون ریشه، یک کتلۀ کوچک، باد آورده و کف روی دریا توصیف کرد و افزود که از خس و خاشاک نباید گله و شکایت کنند.

آقای صالح که در برنامۀ درکابل صحبت می‌کرد از جوانان خواست تا با عقلانیت تصمیم بگیرند، زیرا به گفتۀ او این قشر هنوز هم در قدرت دارای جایگاهِ غیر قابل انکار قرار دارند.

او همچنان در اشاره به حضور  عبدالله عبدالله در سمت ریاست اجرایی دولت گفت که حضور او در قدرت به معنای موجودیت حکومت است و چنانچه نباشد حکومت هم وجود ندارد. آقای صالح تأکید کرد “که همین اکنون نیز به در بیخ گوش ارگ” هستند و از منتقدان آقای عبدالله انتقاد کرد که چرا می‌خواهند این حضور را نیز از بین برده و نابود کنند.

آقای صالح، عطا محمدنور را یک شخصیت بزرگ و کوه پیکر تاریخ معاصر تاجیک توصیف کرد که به گفته او “در آن جای شک وجود ندارد.”  اما صالح تأکید کرد که “اگر واقعاٌ آقای عطا این قدر بزرگ است، چرا نگران هستند که او در نبود ماموریت دولتی هیج می‌شود؟”

امرالله صالح تاجیک‌تباران را به تجمع دور یک محور تشویق کرد و افزود که اینگونه آنان می‌توانند به یک قدرت تسخیر ناپذیر تبدیل شوند. زیرا به گفتۀ او تاجیک تباران در حال حاضر رهبری واحد ندارند.

آقای صالح یادآور شد که حضور تاجیک تباران در نصف قدرت اگر محتوای واقعی ندارد محتوای روانی دارد. آقای صالح افزود: “ما در قدت هستیم، حضور داریم اما آنچه نداریم تشکیل درونی واقعی و واحد است. هر وقت به این جایگاه رسیدیم، آن زمان از یک نیروی گلایه گرد، مقاله خوان و انتقاد گر، از دست‌گاه دولت به یک نیروی قدرت‌ساز، قدرت مند، تسخیر کن دستگاه و دهلیز قدرت تبدیل می شویم.”

استعفای عطا محمد نور که شماری آن را برکناری او از سمت ولایت بلخ عنوان می‌کنند، سراسیمه‌گی را در میان بسیاری از هواداران آقای نور و حزب جمعیت اسلامی ایجاد کرده است

++++++++++++++++++++++++++

طالبان به محمولۀ گندم کمکی هند اجازه حرکت به سمت کابل را نمی‌دهد

گروه طالبان در پی متوقف کردن کاروان گندم کمک هندوستان است که یک ماه پیش، از طریق بندر چابهار وارد افغانستان شده بود. در دهم عقرب این محموله بزرگ گندم، به بندر چابهار رسید و در بیستم عقرب  نخستن محمولۀ بازرگانی هند برای افغانستان وارد نیمروز شد.

این محموله، شامل ۶۴۰ کانتنیر به میزان ۱۵ هزار تن گندم است که در هفتم عقرب از بندر کاندلای هند به مقصد چابهار بارگیری شده بود. اکنون جنگ‌جویان طالبان مسیر انتقال این محموله را در شاهراه نمیروز – دلارام بسته است و اجازه نمی‌دهند این محموله به سمت کابل و دیگر ولایت‌های که قرار است در ذخایر وزارت زارعت جابجا شوند، حرکت کند.

منابع محلی در ولایت نیمروز و پولیس زون ۵۰۵ بست در هلمند می‌گویند، از چند روز به این‌سو، کاروان کمک‌های هند به دلیل تهدیدات امنیتی در ولایت نیمروز متوقف اند، زیرا طالبان در مسیر شاهراه نیمروز – دلارام، برای این کاروان‌ها کمین کرده اند

این مسوولان محلی می‌گویند که جنگ‌جویان طالبان تاکنون سه موتر بزرگ لاری حامل گندم را که از نیمروز به مقصد دلارام در حرکت بود، در مسیر راه آتش زده و متباقی موترهای حامل گندم، به دلیل تهدیدات امنیتی در نیمروز متوقف می‌باشند.

به تازه‌گی یک تولی از نیروهای قطعه خاص کوماندوی ارتش برای تأمین امنیت شاهراه نمیروز – دلارام به این محل رفته است اما هنوز مشخص نیست که چه زمانی گندم‌های کمکی هند، از این مسیر گذشته و به کابل خواهند رسید.

یک مقام ارشد پولیس در کندک ۵۰۵ بست هلمند به هشدار می‌گوید، که بیش از هفتاد موتر لاری حامل گندم هندوستان در نزدیک ولسوالی خاش‌رود ولایت نیمروز متوفق است و طالبان اجازۀ حرکت به این کاروان را به سمت کابل نمی‌دهند.

او می‌گوید، طالبان به دستور پاکستان سوگند یاد کرده اند که شهروندان افغانستان از گندم هندوستان استفاده نخواهند کرد. به گفته این منبع پولیس، طالبان قسمت‌های زیادی از مسیر راه را ماین فرش کرده و تا عملی نشدن یک عملیات قدرت‌مند تصفیوی، امکان انتقال این مواد به سمت کابل وجود ندارد

این در حالی‌ست که چند روز پیش، ۳ سرباز پولیس مربوط کندک حمایوی که برای تأمین امنیت انتقال این محموله در این منطقه رفته بودند، نیز در درگیری با جنگ‌جویان طالبان کشته شده اند.

این محموله ۱۵ هزار تنی براساس هم‌کاری های استراتژیک سه کشور ایران، افغانستان و  هند از بندر چابهار به افغانستان انتقال یافته است. هدف از این هم‌کاری دور زدن پاکستان و دست‌رسی هند به بازار افغانستان و آسیای میانه و نزدیک شدن افغانستان به دریای هند خوانده شده است.

سال گذشته افغانستان، هند و ایران موافقتنامه سه جانبه چابهار را امضا کردند که بر اساس آن افغانستان و هند می‌توانند مبادلات تجاری‌شان را از طریق بندر چابهار ایران انجام دهند. این در حالیست که تجارت افغانستان هنوز هم به بندرهای پاکستان وابسته است. اسلام آباد از این وضعیت بیشتر اوقات استفاده کرده و با مسدود ساختن راه بر تاجران افغانستان، بر دولت افغانستان فشار وارد می‌کند

هند در یک ونیم دهه گذشته همواره در پی تحکیم روابط بیشتر با افغانستان بوده است و در زمینه‌های مختلف به مردم و دولت افغانستان کمک کرده است. سال گذشته، بند سلما بزرگ ترین پروژه هند در غرب افغانستان به بهره برداری سپرده شد.

این کشور در کنار دیگر کمک‌ها، در پانزده سال گذشته ۷۰۰ هزار تن گندم به افغانستان کمک کرده است. اما همیشه برای رساندن این کمک‌ها به افغانستان با مشکل روبرو بوده، چرا که این گندم‌ها باید از مسیر پاکستان می‌گذشتند.

هند در سال جاری میلادی وعده کرده ۱۱۰ هزار تن گندم به افغانستان کمک کند که در شش ماه آینده از راه بندر چابهار به افغانستان خواهد رسید. قرار است این گندم در “ذخایر استراتژیک وزارت زراعت و مالداری” در شش ولایت افغانستان نگهداری شود.

.

.

.

.

Advertisements