امروز، پس  از آن که  قبولی استعفای عطای نور در تیتر تمام رسانه ها قرار گرفت؛ و جان نشین موصوف به نام انجنیر داوود از لندن(انجنیر داوود  ۱۷ سال است در انگریز زندگی می کند.  شما انگریز را دست کم نگیرید. 
همان طوریکه که در دانشکده هنرهای زیبا از گل و موم هرچه بخواهند، می سازند؛ در انگریز از آدم   ها هر  چیزی یا هرکسی بخواهند می سازند.
از مهاجرین دوساله وچهار ساله چه اجیران مقتدری نبود که نساختند؛  اما طی ۱۷ سال از انجنیر داوود چه ابزارکی ساخته باشند.
چطور یک مهاجر بیرون از وطن پس از ۱۷ سال  به یکبارگی چنین گل کرده  و همچو سمارق در یکی از ساختار های مهم اداری کشور سبز و نصب می شود؟
جاییکه معامله و تطبیق پروژه داعش مطرح است.) معرفی شد؛ آقای نور نیز  در برابر این تصمیم و کنش  ارگوستون پنجم  و حامیان خارجی شان واکنش نشان داد.
به گزارش  طلوع نیوز 

عطا محمد نور برکناری‌ او از سمت‌اش به حیث والی بلخ را رد کرد

عطا محمد نور می‌گوید ولایت بلخ تحت رهبری او پیشرفت‌های بزرگ داشته است و او نباید با دیگران مقایسه شود.

عطا محمد نور در نشستی که به پشتیبانی او در شهر مزار شریف برگزار شده بود برکناری‌اش را رد کرد و گفت که رییس‌جمهور صلاحیت ندارد که در باره او تصمیم بگیرد.

آقای نور از هوادارانش خواست که حرکت‌های شان مدنی و بر اساس قانون باشند.

«حرکت‌های تان برای فعلاً فقط مدنی می باشد. در صورتی که این ظلمی که بر سر ما می شود، این ظلم و تهدید بیشتر شود و از قوه قهریه استفاده شود، آن وقت از هر گزینه دیگر استفاده کرده می توانیم.»

او در ادامه گفت:‌ «از همینجا می گوییم که برطرفی من یا ظاهراً به معنای استعفای من منتفی است، قابل قبول نیست و آن را رد می کنم و تصامیم بعدی را در مشوره با جمعیت اسلامی و ائتلاف ملی می گیریم.»

به گفته آقای نور، وی استعفاء نامه‌اش را به خاطری روی میز رییس جمهور گذاشت که رییس جمهور گفته بود وی بالای او اعتماد ندارد و مطمئن نیست که پس از برآوردن خواست‌هایش از مقام ولایت بلخ کنار خواهد رفت یا نه.

آقای نور گفت: «ملاقات و مذاکرات ما از آدرس یک تیم با رییس جمهور جریان داشت. جانب ارگ تقاضا کرد که ما اعتماد نداریم و می‌ترسیم که پس از مذاکرات تو «نور» شاید استعفاء ندهی. برای همین من گفتم اینه استعفاء.»

او در ادامه افزود که پس از اعلامیه حزب جمعیت اسلامی تصمیم بعدی را خواهد گرفت.

او  تأکید کرد: «ما منتظر نشر اعلامیه جمعیت هستیم. فردا این اعلامیه نهایی می‌شود و در روشنایی آن تصامیم بعدی را می‌گیریم.»

آقای نور همچنان گفت که وی در این رابطه با جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری و محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرائیه صحبت کرده است و ائتلاف نجات افغانستان نیز در این باره موضع خواهد گرفت.

نور در ادامه از کشورهای بین المللی خواست که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند.

نور در اخیر سخنان‌اش گفت که وی طرف‌دار خشونت نیست و در حل و فصل این مشکل هیچ‌گونه خشونت را نمی‌خواهد.

این در حالی است که ریاست جمهوری در یک خبرنامه که بامداد روز دوشنبه به نشر رسید اعلام کرد که رییس جمهور غنی استعفای عطا محمد نور، والی بلخ، را تأیید کرده است.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط:

درین گزارش کچگی وخدمتگذاری امرالله خان صالح به ستون پنجم کاملن برجسته شده است.
اصل گزارش:

واکنش‎ها به برکناری عطا محمد نور از کرسی ولایت بلخ

نزدیکان عطا محمد نور می گویند که آقای نور سال پار هنگامی که با رییس جمهور مذاکره می کرد، استعفایش را با چند پیش شرط به رییس جمهور سپرد، اما، آنان می گویند تا هنگامی که این پیش شرط ها برآورده نشوند، این تصمیم رییس جمهور را نخواهند پذیرفت.

حزب جمعیت اسلامی، در اعلامیه یی تصمیم رییس جمهور در بارۀ تأیید کردن استعفای عطا محمد نور از سمت والی بلخ را محکوم می کند و آن را عجولانه و غیر مسؤولانه می‎خواند.

این حزب تأکید دارد که این تصمیم رییس جمهور، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و نیز بر خلاف اصول موافقتنامه (ایجاد) حکومت وحدت ملی است.

در خبرنامۀ این حزب آمده است: «جمعیت اسلامی افغانستان پس از بازگشت رییس جمعیت از سفر رسمی و حضور برخی از اعضای شورای رهبری جمعیت اسلامی که در کابل نیستند، به زودی موضعش را به صورت مشخص در این مورد اعلام می‌دارد.»

همزمان با این، صلاح الدین ربانی، رییس جمعیت اسلامی و سرپرست وزارت خارجه که در یک سفر رسمی در یونان بود، دیدار هایش را با رییس جمهور، نخست وزیر و رییس پارلمان یونان لغو کرده و قرار است امشب به کابل برگردد.

برخی از اعضای جمعیت اسلامی، پیش از این گفته اند که اگر ریاست جمهوری آقای نور را از کرسی ولایت برکنار کند، با حکومت وحدت ملی مقاطعه سیاسی خواهند کرد.

احمد ولی مسعود، عضو جمیت اسلامی در این باره می گوید: «نمی شود که شما هر روز یک نفر کلان این کشور را حذف کنید! مشکلات چندین برابر می شود. شما شکایت دارید هر روز که طالب می آید و داعش می آید، پس نسبت به استاد عطا در برابر داعشیان کی موثرتر بوده که شما اورا حذف کرده اید؟ چه کسی کاراتر بود که وی را حذف کرده اید؟»

اما، امرالله صالح، رییس پیشین امنیت ملی افغانستان، برکناری آقای نور را از کرسی ولایت بلخ، قابل نگرانی نمی داند.

او می گوید: «اگر آنان (عطا محمدنور) اینقدر تاریخ عمیق دارند، که دارند، ما چرا اینقدر نگرانیم که در نبود یک مأموریت دولتی، هیچ می شود. چرا این نگرانی را داریم؟  چرا  تا یک سال دیگر از لحاظ سیاسی به اندازۀ خودتان را شکل نمی دهیم که به پای ما خم شوند و بگویند که ما به شما ولایت می دهیم… از کی ترسیده ایم ما؟ اگر حاکمان بی ریشه اند، یک کتله کوچک استند، باد آورده استند، خس روی دریا استند، بی ریشه استند و ما که دعوا داریم هندوکش در اختیار ماست و هر بار از این قله ها پایین بیاییم همه ذوب می شوند، پس از این همه خس و خاشاک چرا گله داریم؟»

این در حالی است که معاون سخنگوی رییس جمهور در پیامی به رسانه ها، می گوید که رییس جمهور استعفای عطا محمد نور، والی بلخ را منظور کرده است.  بربنیاد این پیام، آقای نور استعفایش را چندی پیش به رییس جمهور سپرده بود.

ریاست جمهوری می گوید که رییس جمهور، مهندس داوود، از اعضای جمعیت اسلامی را به حیث والی تازۀ بلخ معرفی کرده است.

حکومت تا کنون متن استعفای آقای نور را در اختیار رسانه ها قرار نداده است، اما نزدیکان عطا محمد نور می گویند که آقای نور سال پار در هنگامی که با رییس جمهور مذاکره می کرد، استعفایش را با چند پیش شرط به رییس جمهور سپرد، اما، آنان می گویند تا هنگامی که این پیش شرط ها برآورده نشوند، این تصمیم رییس جمهور را نخواهند پذیرفت.

عطا محمد نور در حدود پانزده سال والی بلخ بود، گزارش هایی وجود دارند که حامد کرزی رییس جمهور پیشین نیز چند بار می خواست آقای نور را از ولایت بلخ کنار بزند، اما این تصمیم عملی نشد.

عطا محمد نور، رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز است. جمعیت اسلامی  در ساختار قدرت سهم برجسته‌ یی دارد. رییس اجراییه حکومت و شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی از اعضای این حزب اند.

پارسال، آقای نور با رییس جمهور تفاهم نامه یی را امضا کرد و کنار رفتنش را از کرسی ولایت بلخ، به برآورده شدن خواسته هایش از حکومت مشروط ساخت.