ارگ ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان “استعفای عطامحمد نور، والی بلخ” را تایید کرده است.

در خبرنامه ارگ که صبح امروز دوشنبه ۲۷ قوس/آذر به رسانه‌ها فرستاده شده، آمده که این استعفا چندی قبل صورت گرفته بود

.

ارگ ریاست جمهوری گفته محمد داوود به حیث والی جدید بلخ تعیین شده است

این خبر در حالی منتشر می‌شود که در چند روز گذشته، بحث برکناری یا کناره گیری آقای نور داغ شده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که رهبران دولت وحدت ملی، اشرف غنی و عبدالله عبدالله هردو خواهان کناره‌گیری آقای نور از ولایت بلخ هستند.

آقای نور حدود پانزده سال می‌شود که به عنوان والی بلخ کار می‌کند. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.

او رئیس اجرائی حزب جمعیت اسلامی نیز است. این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. آقای عبدالله هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

حزب جمعیت دو روز پیش گفته بود که در صورت برکناری آقای نور با دولت وحدت ملی “مقاطعه سیاسی” خواهد کرد.

آقای نور هم قبلا گفته بود که او برای کنار رفتن از ولایت بلخ شرایطی دارد و اگر شرایطش پذیرفته نشود، از ولایت بلخ کنار نخواهد رفت

+++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

انجنير محمد داوود كيست؟

انجنير داوود باشنده‌ی اصلى ولايت بلخ و از فرمانده‌هان جمعيت به رهبرى مرحوم استاد ذبيح الله بود و اكنون در لندن زنده‌گى مى‌كند .

تصویر از انجنیر داوود:

++++++++++++++++++++++++++++++++++

انجنیر محمد داوود بحیث والی جدید بلخ مقرر شد

انجنیر محمد داوود والی جدید بلخ

ریاست جمهوری با پخش خبرنامه‌ی کوتاهی در صفحه تویتر خود نوشته است که استعفای عطامحمدنور والی بلخ توسط رییس جمهور منظور شده است. به نقل از این خبرنامه، والی بلخ چندی قبل استعفانامه اش را به ریاست جمهوری فرستاده بود. ریاست جمهوری، دیپلوم انجنیر محمد داوود را بحیث والی بلخ منظور کرده است.

خبر منظور شدن استعفای والی بلخ در حالی نشر شده است که از سه سال بدینسو تنش ها میان رییس جمهور و عطامحمدنور بر سر برکناری وی از بلخ جریان داشت. سال گذشته و پس از موج جدیدی از تنش ها، والی بلخ با رییس جمهورغنی وارد مذاکره شده و در بدل کنار رفتنش از بلخ خواستار ده ها پست مهم حکومتی برای نزدیکانش در سطح وزارت، سفارت، معینیت و ریاست ها شده بود.

والی بلخ در جریان این مذاکرات استعفانامه ی بدون تاریخ را به ریاست جمهوری فرستاد تا اعتماد رییس جمهور را جلب کرده و به وزارت خانه ها و سفارت خانه ها دست یابد. والی بلخ تاکید کرده بود که پس از عملی شدن مواد کامل موافقت‌نامه استعفایش منظور شود.

به دنبال رد خواست های نور توسط ارگ و شکست مذاکرات، استعفانامه بدون تاریخ والی بلخ، تنها کارت برنده ی ارگ برای کنار زدن وی از قدرت بود. پس از تنش ها و واکنش ها زیادی در پی تلاش ارگ برای برکناری نور، صبح امروز دوشنبه خبر منظوری استعفانامه‌ی والی بلخ توسط ریاست جمهوری پخش شد.

برخی از سران حزب جمعیت چند روز قبل برکناری والی بلخ را خط سرخ این حزب اعلام کرده و خاطرنشان ساخته بودند که برکناری نور باعث مقاطعه سیاسی حزب جمعیت با حکومت خواهد شد.

تاکنون واکنشی از سوی نور و متحدان سیاسی اش در پی نشر خبر استعفای ناخواسته اش از بلخ دیده نشده است. انجنیر محمد داوود شخصی که بحیث والی جدید بلخ معرفی شده، از جمله اعضای حزب جمعیت و از باشندگان ولایت بلخ است. او در دوران مبارزه علیه رژیم تحت حمایت شوروی در جبهات نظامی حزب جمعیت در بلخ و ولایات شمال جنگیده و از سال 2001 تاکنون در لندن زندگی می کند.

داوود از جایگاه اجتماعی گسترده برخوردار نیست و نیز در حکومت‌داری و رهبری سواد و تجربه‌ی چندانی ندارد. داوود که مانند نور از پایگاه قدرتمند اقتصادی و اجتماعی در بلخ برخوردار نیست، نمی تواند مانند نور برای حکومت مرکزی دردسر ایجاد کند. با تقرر وی بحیث والی بلخ، رییس جمهورغنی سکان یکی از مهم ترین ولایت ها را در شمال در دست گرفته و اوامرش را در قلمرو امپراتوری پیشین عطامحمدنور که تاکنون اهمیتی نداشت تطبیق می کند.

مختار وفایی

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

ارگ استعفای والی بلخ را اعلام کرد/ مواضع حزب جمعیت و استاد عطا به زودی اعلام می‌شود


ارگ ریاست جمهوری اعلام کرده است که استعفای استادعطامحمد نور والی بلخ تایید شده است. قرار است که به زودی حزب جمعیت اسلامی و استاد عطا مواضع شان در قبال این تصمیم را اعلام کنند.

به گزارش خبرگزاری جمهور؛ شاه حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخنگوی ریاست جمهوری، امروز دوشنبه (27 قوس) گفت که محمداشرف غنی استعفای آقای عطامحمد نور والی بلخ را تایید کرد.

آقای مرتضوی بیان داشت که این استعفا چندی قبل از طرف آقای نور صورت گرفته بود.

وی افزود که دیپلوم انجنیر محمد داوود به حیث والی جدید بلخ تقرر حاصل کرد.

ارگ ریاست جمهوری در حالی، به گونه یک جانبه استعفای والی بلخ را اعلام کرد که مساله استعفای استاد، زمانی مطرح بود که گفتگوهای سیاسی میان استاد عطامحمد نور و اشرف غنی جریان داشت.

استعفای والی بلخ، زمینه گفتگوهای سیاسی استاد با اشرف غنی بود و مشروعیت آن نیز مشروط به تحقق تمامی خواسته‌های استاد بود.

تا زمانی که تمامی خواسته‌ها و شرایط استاد از طرف اشرف غنی مورد تایید قرار نگیرد، استعفای استاد نیز باطل و بی اعتبار است.

تصمیم ارگ، مورد قبول حزب جمعیت اسلامی افغانستان و شخص استاد و میلیون‌ها هوادار ایشان نمی‌باشد. دو روز پیش سران حزب جمعیت اسلامی در یک نشست بزرگ، حمایت شان از استاد عطا را اعلام کرده بودند.

سران حزب جمعیت اسلامی تاکید کرده بودند که در صورت اعلام استعفای استاد توسط اشرف غنی و یا برکناری ایشان، حزب جمعیت اسلامی بصورت کامل با حکومت اعلام مقاطعه نموده و مسئولیت آن را بدوش حکومت می‌دانند.

به زودی حزب جمعیت اسلامی افغانستان و شخص استادعطامحمد نور، مواضع شان درباره این تصمیم یک جانبه ارگ را اعلام خواهند کرد.

پیش بینی می‌شود که اگر ارگ ریاست جمهوری بر این تصمیم خود پافشاری کند، حزب قدرتمند و مردمی جمعیت اسلامی افغانستان با حکومت وحدت ملی مقاطعه سیاسی کند.

پیش از این شماری از بزرگان سیاسی و رهبری حزب جمعیت هشدار داده بودند که اعلام استعفای والی بلخ از سوی ارگ، زمینه جنجال‌ها و تقابل‌ها را فراهم خواهد ساخت

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

دولت نبايد با بركناري والي بلخ، زمینه جنجالها و تقابل ها را فراهم کند

ه گفته آقای ایزدیار، هرگونه اقدام يكجانبه كه تفاهم طرفين را در قبال نداشته باشد عواقب ناگواري را متوجه نظام و مردم خواهد ساخت و از همه بيشتر، مردم درد اينگونه اقدامات و اختلافات را متحمل خواهند شد

محمدعلم ایزدیار معاون مجلس سنا در جمع بندی مباحث امروز جلسه مجلس سنا گفت: دولت نبايد با بركناري والي بلخ گره دست را با دندان باز نمايد.

به گزارش خبرگزاری جمهور، نايب اول مجلس سنا در اين مورد علاوه كرد فلسفه ی وجودي حكومت وحدت ملي اين است كه حكومت از گروه هاي مختلف سياسي كه در انتخابات گذشته رياست جمهوري سهم داشتند و رأي مردم را بدست آورده اند تشكيل شده است.

به گفته آقای ایزدیار، هرگونه اقدام يكجانبه كه تفاهم طرفين را در قبال نداشته باشد عواقب ناگواري را متوجه نظام و مردم خواهد ساخت و از همه بيشتر، مردم درد اينگونه اقدامات و اختلافات را متحمل خواهند شد.

معاون اول مجلس سنا ابراز اميدواری کرد که رهبران حكومت وحدت ملي بر اساس مفاد موافقتنامه تشكيل حكومت وحدت ملی و تفاهم جانبين به اين معضله نقطه ی پايان بگذارند و در شرايط نهايت حساس و شكننده كنوني زمينه كشمكش ها، جنجال ها و تقابلهاي ذات البيني را فراهم نسازند.

نايب اول سنا همچنین از آوارگي مردم در زمستان سوزان در ولايات شمال بويژه ولايت سرپل يادآوري نموده و آنرا فاجعه بار خواند.
ايزديار از نهادهاي حكومتي مسئول و مراجع خيريه بين المللي خواست تا با تهيه مواد اوليه خوراكي، خيمه، لباس و مواد ارتزاقي به نجات اوارگان بپردازند.

موصوف همچنین از نهادهای امنيتي حكومت تقاضا كرد تا با راه اندازي عمليات هاي تصفيوي در آزادسازي مناطق اشغال شده و برگشت آبرومندانه مردم به خانه هايشان اقدام عاجل نمايند.