جمعیت ‘تصمیم ریاست جمهوری’ در مورد والی بلخ را علیه امنیت افغانستان خواند

حزب جمعیت اسلامی افغانستان بدون اشاره یا یاد‌آوری از استعفا، “تصمیم ریاست جمهوری در مورد عطا محمد نور، والی بلخ” را اقدامی “عجولانه، غیرمسئولانه، مخالف ثبات و امنیت افغانستان و اصول موافقتنامه حکومت وحدت ملی” خوانده است.

این حزب با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این تصمیم را شدیدا محکوم می‌کند.

جمعیت اسلامی افغانستان گفته پس از بازگشت صلاح الدین ربانی، رئیس این حزب که اکنون در سفر رسمی است و حضور برخی دیگر از اعضای شورای رهبری این حزب در کابل، موضع خود را به صورت مشخص در این مورد اعلام خواهد کرد.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان صبح امروز (دوشنبه، ۲۷ قوس/آذر) اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی، رئیس جمهوری افغانستان، “استعفای عطامحمد نور، والی بلخ” را تایید کرده است.

در خبرنامه ارگ که به رسانه‌ها فرستاده شد، آمده که این استعفا چندی قبل صورت گرفته بود.

ارگ ریاست جمهوری گفته محمد داوود به حیث والی جدید بلخ تعیین شده است.

یک منبع به بی‌بی‌سی گفت که این استعفا مربوط به یک سال پیش زمان آغاز گفت‌وگوها میان آقای غنی و آقای نور است که “برای اعتمادسازی این روند صورت گرفته بود” و مشروط به نتایج به گفت‌وگوها میان دو طرف بوده.

این گفت‌وگوها پس از تیرگی روابط آقای نور با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان آغاز شد و گفته شد که آقای نور به نمایندگی از حزب جمعیت برای به دست آوردن آنچه که آقای عبدالله به نمایندگی آنها در حکومت نتوانسته بود به دست بیاورد، آغاز شده. این گفت‌وگوها بدون نتیجه خاص پایان یافت

ضیا شهریار – بی‌بی‌سی

واکنش حزب جمعیت به “تایید استعفای” عطا محمد نور، والی بلخ و رئیس اجرایی این حزب از سوی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان نشان می دهد که این حزب تا کنون در مورد تصمیم نهایی‌اش در این مورد مطمین نیست.

در خبرنامه کوتاهی منتشر شده از جانب این حزب، بدون اشاره یا یادآوری استعفای آقای نور، این تصمیم رئیس جمهوری محکوم شده و تصمیم نهایی به بازگشت صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت و وزیر خارجه افغانستان موکول شده است.

پیش از این سخنگوی این حزب گفته بود جمعیت مخالف برکناری آقای نور از بلخ است و اگر رئیس جمهوری بدون در نظرگرفتن شرایط آقای نور، او را از بلخ برکنار کند، جمعیت با دولت وحدت ملی مقاطعه سیاسی خواهد کرد.

جمعیت یکی از طرف‌های اصلی تشکیل‌دهنده دولت وحدت ملی است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان که از اعضای ارشد حزب جمعیت است، تا حال در این مورد ابراز نظری نکرده است.

بلخ از ولایت‌های کلیدی در شمال افغانستان است و در ۱۵ سال گذشته از امنیت نسبی برخوردار بوده و شاهد پیشرفت‌های اقتصادی بوده است.

شماری نگران هستند که کنار رفتن آقای نور از این ولایت موجب گسترش ناامنی و نفوذ مخالفان مسلح دولت در این ولایت و دیگر ولایات شمالی افغانستان شود.

آقای نور در انتخابات ریاست جمهوری گذشته مهمترین حامی و متحد آقای عبدالله و یکی از جدی‌ترین مخالفان رئیس جمهور اشرف غنی به شمار می‌رفت

خبر تایید شدن استفعای آقای نور در حالی منتشر می‌شود که در چند روز گذشته، بحث برکناری یا کناره‌گیری او داغ شده بود.

گزارش‌ها حاکی از آن بود که رهبران دولت وحدت ملی، اشرف غنی و عبدالله عبدالله هردو خواهان کناره‌گیری آقای نور از ولایت بلخ هستند.

آقای نور حدود پانزده سال می‌شود که به عنوان والی بلخ کار می‌کند. ولایت بلخ در شمال افغانستان به دلایل سیاسی، اقتصادی و اجتماعی اهمیت دارد و پایگاه اجتماعی آقای نور است.

 آقای داوود از سوی حکومت به عنوان والی جدید بلخ تعیین شده است

او رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی نیز است. این حزب در ساختار قدرت دولتی سهم برجسته‌ای دارد. آقای عبدالله هم از اعضای این حزب است. غیر از وزیر خارجه، شماری دیگر از مقام‌های ارشد دولتی هم از اعضای جمعیت اسلامی هستند.

حزب جمعیت دو روز پیش گفته بود که در صورت برکناری آقای نور با دولت وحدت ملی “مقاطعه سیاسی” (قطع رابطه سیاسی) خواهد کرد.

آقای نور هم قبلا گفته بود که او برای کنار رفتن از ولایت بلخ شرایطی دارد و اگر شرایطش پذیرفته نشود، از ولایت بلخ کنار نخواهد رفت.

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++

استعفای عطا محمد نور با واکنش تند جمعیت اسلامی مواجه شده است

کابل(پژواک، ۲۷قوس۹۶): اعضای ارشد حزب جمعیت، در پیوند به “استعفای” عطا محمد نور واکنش تند نشان داده می گویند که با کنار رفتن نور از بلخ، بی ثباتی در شمال کشور افزایش خواهد یافت.

اعضای ارشد جمعیت، امروز در مراسمی در کابل که به مناسبت یادبود از عبدالمؤمن شابه، از قوماندانان سابق جهادی برگزار شده بود، صحبت کردند.

محمد اعلم ایزدیار معاون مشرانوجرگه، با اشاره به “استعفای” عطامحمد نور والی بلخ، گفت: “هرگونه تصمیم یک جانبه که در تفاهم با رهبران حکومت وحدت ملی بخصوص رئیس جمهور و رئیس اجرایی و تیم های آنها نباشد، می تواند عواقب زیان بار به میان آورد.”

وی افزود: “حالت کشور شکننده و نگران کننده است، اگر تصامیم عقلانی گرفته نشود؛ بحران جدی را پیش رو خواهیم داشت و کنترول و مدیریت آن، از توانایی حکومت به دور خواهد بود.”

امرالله صالح رئیس روند سبز و از دیگر چهره های جمعیت اسلامی گفت: “در نظام فعلی سیاست حذف وجود دارد، مقاومت گر حذف می شود، مجاهد حذف می شود، حزب سیاسی حذف

می شود، والی حذف می شود، بلاک سیاسی حذف می شود، رای ما در صندوق حذف می شود، و ناظر ما در کمیسیون انتخابات حذف می شود.”

وی افزود: “ما منحیث سنگر واحد عمل نکردیم و تا زمانی که عملکرد خود را واحد نسازیم، این حذف کردن ها ادامه خواهد داشت.”

با وصف این، صالح گفت: “هر گونه انتقاد علیه داکتر عبدالله و تضعیف او، برخورد احساساتی است و بیایيد از تضعیف بیشتر وی دست برداریم و تیشه را از ریشۀ خود دور سازیم.”

احمد ولی مسعود رئیس بنیاد مسعود گفت: “حکومت وحدت ملی، نزد مردم هیچ نوع مشروعیت ندارد و برکناری استاد عطا، باعث افزایش مشکلات و بی ثباتی در شمال خواهد شد.”

وی افزود: “برکناری استاد عطا که به یک بهانۀ قانونی صورت گرفته، ناشی از یک غرض شومی است که برای کنار زدن مجاهدین از راس هرم قدرت، توسط حکومت روی دست گرفته

شده است”.

حکومت، تا کنون به این انتقادها واکنش نشان نداده است.

دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری، امروز در خبرنامه یی اعلام کرد که محمد اشرف‌ غنی رئیس جمهور، “استعفای” عطامحمد نور والی بلخ را تایید کرده است.

گفته شده است که این استعفا، چندی قبل صورت گرفته بود.

برپایه خبرنامۀ ارگ، محمد داوود به حیث والی جدید بلخ تعیین شده است.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

محمد داوود، والی جدید بلخ

در خبرنامه اداره ارگان‌های محل آمده است که آقای داوود آموزش متوسطه خود را در بلخ به پایان رسانده و تحصیلات عالی‌اش را در رشته مهندسی تحقیقات نفت و گاز در انگلستان ادامه داده است.

او پیش از این در بخش تحقیقات نفت و گاز در وزارت معادن افغانستان و ریاست امنیت فرماندهی پلیس بلخ کار کرده است.

گفته می‌شود که او نیز از اعضای حزب جمعیت اسلامی افغانستان است.