نتیجه مذاکرات بلخ: حزب جمعیت اسلامی با قاطعیت از استاد عطامحمد نور حمایت می کند

سران جمعیت اسلامی به شکل قاطع تصمیم گرفته اند که در صورت اعلام استعفای استاد توسط اشرف غنی و یا برکناری ایشان، حزب جمعیت اسلامی بصورت کامل با حکومت اعلام مقاطعه نموده و مسئولیت آن را بدوش حکومت می دانند

هیئتی مرکب از اعضای شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی روز گذشته طی سفر به ولایت بلخ با استاد عطامحمد نور والی این ولایت و رئیس اجرائیه حزب جمعیت اسلامی ملاقات نمودند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری جمهور، در این ملاقات و گفتگوی طولانی که در آن صلاح الدین ربانی وزیر امورخارجه و رهبر جمعیت اسلامی نیز حضور داشته، پیرامون بقا و یا اعلام استعفای استاد عطامحمد نور گفتگو صورت گرفته است.

یک منبع عالیرتبه حزب جمعیت اسلامی به خبرگزاری جمهور گفت که در این ملاقات، همه اعضای شورای رهبری با اتفاق نظر، از تداوم حضور استاد عطا به حیث والی بلخ، قاطعانه اعلام حمایت کرده اند.

این گزارش حاکی است که سران جمعیت اسلامی به شکل قاطع تصمیم گرفته اند که در صورت اعلام استعفای استاد توسط اشرف غنی و یا برکناری ایشان، حزب جمعیت اسلامی بصورت کامل با حکومت اعلام مقاطعه نموده و مسئولیت آن را بدوش حکومت می دانند.

همچنین گفته می شود که در صورت اعلام برکناری استاد عطا از ولایت بلخ، هواداران وی در سرتاسر افغانستان دست به اعمال خشونت آمیز برضد دولت خواهند زد.

محمد اشرف غنی مدتهاست که در توافق با عبدالله عبدالله درصدد برکناری والی ولایت بلخ هستند اما بر اساس توافقنامه حکومت وحدت ملی و نقش حزب جمعیت در این توافقنامه و نیز حمایت های سیاسی و مردمی از والی بلخ آنان تا کنون، استعفا و یا برکناری وی را اعلام نکرده اند.

حلقات قدرتمند سیاسی در افغانستان، با برکناری استادعطا ار ولایت بلخ اعلام مخالفت کرده و حکومت را متهم به تک روی و انحصارگری در کشور می کنند.

گزارش ها حاکی است که صلاح الدین ربانی در ملاقات با داکتر عبدالله پیام قاطع حزب جمعیت اسلامی را به وی ابلاغ کرده است.

از طرف دیگر، اشرف غنی به برخی مراکز نظامی جهت برخورد با اعتراضات مردمی، دستور آماده باش داده است.

حلقات سیاسی و مردمی زیادی اشرف غنی را به اخذ سیاست های تنش آفرین متهم می کنند و معتقدند که او با سیاست های احساسی اش کشور را به سمت آشوب به پیش می برد

++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

جمعیت: هیچ مقامی توان برکناری والی بلخ را ندارد

حزب جمعیت اسلامی می‌گوید که هیچ قدرتی به شمول رییس‌جمهور غنی توانایی برکناری عطامحمد نور رییس اجرایی این حزب را از ولایت بلخ ندارد.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک، عبدالحفیظ منصور عضو هیأت رهبری این حزب به «آریانانیوز» گفته است که عطامحمد نور آماده نیست از سمت ولایت بلخ کناره‌گیری کند و هیچ مقامی به شمول رییس‌جمهور و رییس اجرایی، توانایی برکناری وی را ندارند.

در حالی که هیأتی شامل صلاح‌الدین ربانی رییس حزب جمعیت برای رأی‌زنی با آقای نور به بلخ سفر کرده اند، آقای منصور می‌گوید که واکنش جمعیت بستگی به شیوۀ انتخابی حکومت خواهد داشت: «ارگ تصمیم بگیرد که با تقابل پیش می‌رود یا آمادۀ تفاهم است و اگر بخواهد زور گویی کند، حزب جمعیت آماده مقابله است».

این در حالی‌ست که گمانه‌هایی مبنی بر چراغ سبز داکتر عبدالله عبدالله به کنارزدن عطامحمد نور از ولایت بلخ وجود دارند. آقای عبدالله با حمایت حزب جمعیت در انتخابات پیشین نامزد شد و عطامحمد نور یکی از حامیان اصلی سیاسی و مالی او به حساب می‌رفت.

فضل‌احمد معنوی عضو دیگر شورای رهبری نیز گفته است که فشارهای زیادی از سوی ارگ برای برکناری آقای نور وجود دارد و داکتر عبدالله میخواهد بین دو طرف «تفاهم» کند.

در همین حال گزارش‌هایی وجود دارند که نتیجۀ جلسۀ سران جمعیت در بلخ، مقاطعۀ سیاسی با حکومت در صورت برکناری آقای نور است.

+++++++++++++++++++++++++++++

اگر عطا در بلخ نباشد…

حزب جمعیت اگر نتواند مانع برکناری عطا محمد شود و بلخ را از دست بدهد، شمال سقوط می کند، همچون جوزجانِ بدون جنرال دوستم و بدخشان غارت شده توسط خاینان حکومت، طالب و داعش

به گزارش سایت همایونبنقل از شبکه اطلاع رسانی افغانستان ، فشار ارگ برای برکناری والی بلخ به اوج خود رسیده و عطا محمد در آستانه از دست دادن بلخ است و حال، افغانستان پس از عطا چگونه خواهد بود؟

تمرکز قدرت در رییس جمهور، وی را معصون از هر انتقاد و باخواستی کرده است و با تکیه بر حمایت همه جانبه امریکا، اهداف یک قومیت در جامعه چند قومیتی اجرایی می شود تا آنجا که گذشته تاریک حذف و ترورهای دوران کمونیست و جنگ های داخلی به تکرار در حکومت کرزی و غنی رقم خورد.

با کنارگذاشتن مخالفت های کرزی با امریکا و حکومت که نمایشی دیگر از بازی های درون پشتونی می باشد، جنرال عبدالرشید دوستم، عطا محمد نور و محمد محقق تنها رهبران بازمانده برای مقابله با یکه تازی های ارگ هستند که هم جبهه مخالف طالبان را تشکیل می دهند و هم در تقابل با حکومت به سر می برند.

ارگ با تبعید جنرال دوستم، قدرت رهبری و توان به چالش کشیدن حکومت را از وی گرفت و این برای قومیت تاجیک بگونه دیگری می باشد، نقطه ضعف حزب جمعیت، عدم اتحاد در سطح رهبری است به طوری که با تکیه بر عبدالله زیان های بسیار دیدند که دیگر نمی توانند یک صدا به حمایت از والی بلخ برخیزند.

عطا محمد در صورت حمایت یک پارچه حزب جمعیت می تواند با عقب نشینی در مخالفت ها، ولایت بلخ را حفظ کند تا فرصت طلایی دیگر اما در برکناری از این ولایت، سرنوشت شمال و جناح مخالف پس از عطا، تاریک خواهد بود.

بلخ، آخرین پایگاه جبهه مخالف حکومت و تداعی کننده مقاومت علیه تروریستان می باشد که بدون حضور عطا محمد به مانند جوزجان در ناامنی ها فرو می رود و همچون بدخشان صحنه غارت خاینان حکومتی و طالب و داعش می شود و مانند هرات بدون اسماعیل خان مرکز ناامنی ها و فرار سرمایه ها می گردد.

رهبران پشتون از آدرس ارگ با طرح مذاکره به دنبال انزوای عطا محمد به مانند اسماعیل خان بوده و توسط گروه های تروریستی و مقام های درون حکومتی با به ناامنی کشاندن شمال، فضا را بر والی بلخ تنگ تر کردند اما سیاستمداری که تجربه چهار دهه حضور در دوران های مختلف سیاسی را دارد نه جنرال دوستم است که توسط یک دسیسه مغلوب و تبعید شود و نه عبداللهِ مصلحت اندیش و نه همچون برهان الدین ربانی که نه توسط تروریست بلکه به دلیل اعتماد به ارگ، به کام مرگ رفت.

و زمانیکه از هر سو فشار برای برکناری تنها رهبر غیرپشتون قدرتمند در قدرت آنهم ولایت بلخ به بالاترین درجه رسیده است، جزب جمعیت با درک وضعیت بغرنج باید متحد تر از هر زمانی در حمایت از عطا محمد گام بردارد زیرا زمانیکه بلخ را از دست بدهد، شمال سقوط خواهد کرد.

هرچند باید منتظر واکنش والی بلخ در برابر هیات جمعیت اسلامی اعزام شده از کابل بود اما نکته قابل پیشبینی این است که این برکناری برای ارگ عواقب خطرناکی دارد و عطا محمد، سیاستمداری نیست که به این سادگی از قدرت دست بکشد.

این در حالی است که با کنار رفتن تمامی مقام های غیرپشتون و ایجاد حکومتی تک قومیتی بر میزان نارضایتی سیاسی مقام های ارشد و جامعه می افزاید و خطر سقوط نظام را بیش از بیش افزون می کند.

در همین راستا، حزب جمعیت با وجود بزرگترین حزب در افغانستان هیچگاه نتوانست در ایجاد اتحاد از قدرت و حکومت، منفعت های بزرگ کسب کند و هر روز بر دامنه اشتباه های خود افزود، اختلاف ها در سطح رهبری می تواند تیشه به ریشه این حزب بزند آنهم در دورانی که حکمتیار از حمایت حکومت برخوردار شده و خواهان تسلط بر حکومت و تصاحب پارلمان است

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

واکنش تند عطا محمد نور پس از فشار ارگ برای استعفا

عطا محمد نور، والی بلخ با انتقاد از بی توجهی دولت در جلوگیری از گسترش گروه تروریستی داعش در شمال کشور گفت: گروه تروریستی داعش در شمال افغانستان در حال جذب نیرو است.

به گزارش اسپوتنیک، به نقل از رسانه های خبری افغانستان، وی اظهار داشت: سرکردگان این گروه تکفیری در ولسوالی های «درزاب» و «قوش‌تپه» ولایت جوزجان مستقر شده اند و این موضوع امنیت شمال افغانستان را به مخاطره انداخته و دولت نیز به آن بی توجه است.
عطا محمد نور تاکید کرد: دولت وحدت ملی باید تدابیر جدی برای سرکوب مراکز داعش در افغانستان اتخاذ کند.
والی بلخ همچنین درباره تقلب در انتخابات پارلمانی به دولت وحدت ملی هشدار داد و خواستار اصلاحات در ساختار کمیسیون انتخابات شد.
انتقاد والی بلخ از بی توجهی دولت در جلوگیری از نفوذ داعش این در حالی است که بارها نمایندگان مجلس و برخی از مقامات محلی، دولت را به سهل انگاری در مبارزه با گروه تروریستی داعش متهم کرده اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

تابو شدن ولايت بلخ براى جمعيت اسلامى

 

آيا كنار رفتن از مقام يك ولايت اين همه دشوار است؟ آيا جمعيت در نبود والی بلخ فرو مى پاشد؟ يا اينكه عطامحمد خان بغير از ولايت بلخ نمي تواند در سمت ديگرى مطرح باشد

جمعيت اسلامى كه زمانى به داشتن استادان و شخصيت هاى اكادميك، فرماندهان مدبر و مجاهدان مخلص و وطندوست معروف بود و افتخار محوريت جهاد، دولت اسلامى و مقاومت را دارا بود، حالا به ملعبه ى بازماندگان فاميلى رهبران سابق اش مبدل شده. اكثريت قاطع سران كنونى جمعيت يا پسر و يا هم برادر يكى از بزرگان قبلى اند كه اين تنظيم با قدامت را وجه المعامله بازى هاى فردى و گروهى شان قرار داده اند.

سوال اين است كه از آن همه اقتدار كه حاكميت رسمى كل كشور در اختيارشان بود و آن را دو دسته در طبق اخلاص به يك رستورانچى جاسوس تقديم نمودند، چرا كرسى يك ولايت براى شان تابويى شده كه در از دست دادن اش اين همه دلهره و اضطراب دارند و خواب هاى پريشان مى بينند؟

سير نزولى جمعيت از زمانى شروع شد كه فرمانده فقيد و نامدارش شهيد احمد شاه مسعود را از دست داد. توافقات بن، ضربه ديگرى بود كه نه تنها پيكر جمعيت را متلاشى ساخت بلكه زعامت كشور را نيز از آن گرفت. قبيله گرايان كه انديشه اعاده حاكميت سنتى و قومى شان را در سر داشتند در تبانى با اربابان خارجى شان و با تطميع و اغفال رهبران درجه دو جمعيت كه در قالب مثلثى در آن زمان ظهور نموده بود، پايگاه هاى اجتماعى جمعيت را در نقاط مختلف كشور، يكى پى ديگر فرو ريختند و خلع سلاح نمودند. به اين بسنده ننموده، رهبران و فرماندهان مطرح آن را با توطیه كشتند.

حالا كه جمعيت از اوج بازيگر بودن به حضيض بازيچه شدن در صحنه سياسى مبدل شده، هم و غم رهبران اش را صرفا حفظ ولايت بلخ تشكيل مى دهد. هر از گاهى خبرهاى ضد و نقيضى پخش مي شود كه والى بلخ بركنار مي شود. والى بلخ دوباره ابقا شد. والى بلخ اين شد و آن شد. توطیه گران ارگ كه نقطه ضعف حريف را يافته اند، از آن به مثابه ناخن افکار استفاده مى كنند.

چندى قبل ریيس اجرایی از والى بلخ خواست تا بطور مشروط از سمت اش كنار رود كه با تلقينات برخى از مغرضين، استاد عطا از اينكار ابا ورزيد. اخيرا صلاح الدين خان به مزار رفته تا عطامحمد خان را قانع نمايد كه آبرومندانه كنار رود. آيا شرم آور نيست؟ درحاليكه تمام قدرت در ارگ متمركز شده و روز تا روز دامن جمعيت از ساختار قدرت برچيده شده، سران جمعيت صرفا در مورد ماندن يا رفتن والى بلخ مى انديشند.

آيا كنار رفتن از مقام يك ولايت اين همه دشوار است؟ آيا جمعيت در نبود ولايت بلخ، فرو مى پاشد؟ يا اينكه عطامحمد خان بغير از ولايت بلخ، نمي تواند در سمت ديگرى مطرح باشد كه براى حفظ موقعيت اش از معامله با ارگ، تا ایتلاف با دوستم و از دق الباب كردن سفارتخانه هاى خارجى تا ملاقات با مقامات اطلاعاتى امريكا را توجيه نمود.

جمعيت كه ولايت بلخ را حق جناحى خود در حكومت وحدت ملى مى داند و صلاحيت تصميمگيرى در آن را خارج از حيطه قدرت اشرف غنى مى دانند. منطقى نيست بجاى ماجراجويى و يا مطالبه از ديگران به ریيس اجرایی كه بقول خود شان كانديد تنظيمى شان است، مراجعه نمايند .

حقيقت آن است كه اگر جمعيت نتواند خود را بازسازى و منسجم نمايد و از اين بازى هاى مقطعى و زودگذر به يك استراتژى مدون، دقيق و عملى عبور ننمايد. ظرفيت و قابليت مانور را در صحنه پر چالش، نفسگير و تنگاتنگ كنونى با رقبايش كسب نكند. اصول و قواعد بازى را نياموزد و رعايت نكند. نه تنها والى بلخ كه ده ها تن مشابه او و قدرتمندتر از وى نيز نخواهد توانست مرگ تدريجى آن را مانع شود.

بدون شك ايستادگى در برابر دسايس ارگ و مقابله با رقباى سياسى و جهادى قدرتمند، انسجام، كار تشكيلاتى، اهداف مشخص و برنامه ريزى مى طلبد كه در حال حاضر جمعيت فاقد آن است.

منصوری

.

.

.