درنگی جایز بر عطا محمد نور

هرچند هنوز فشارها باعث کنار رفتن اقای نور از ولایت بلخ نشده است اما دیگر هم حزبی های وی را واداشت تا کابل را به مقصد مزار شریف ترک کرده به گفتگو با عطامحمد نور به نتیج دلخواه برسند

با افشای فشارهای ارگ بر عطامحمد نور برای استعفا از ولایت بلخ، هیات حزب جمعیت اسلامی به مزار شریف رفت تا با عطامحمد نور درباره وضعیت پیش آمده و فشارهای ارگ گفتگو و مذاکره نماید.

در میان تمام کسانیکه سر ناسازگاری با حکومت حاکم و شخص اشرف غنی برداشته اند و ساز مخالف زده اند؛ می توان به جرات گفت اکثریت قریب به اتفاق آنان چه بصورت حقیقی یا حقوقی چه در قالب ایتلاف نجات، جایگاه سیاسی و پایگاه مردمی خود را از دست داده اند یا آن را از دست رفته می دیده اند جز…

جز یکی که در آن میان نقش پیوند دهنده و بند زننده ی چینی شکسته ی اتحاد و اعتماد متقابل با ارگ ریاست جمهوری را بازی می کرد و خواسته یا ناخواسته خودآگاه یا ناخودآگاه مرکز ثقل تجمعات و رجوعات اعضای ایتلاف نیز قرار گرفت: والی مقتدر ولایت بزرگ بلخ!

قدرت چینش مهره های شطرنج سیاسی و راهبردهای به جای دیپلماتیک و بهره گیری از تجربیات استراتژیک درخصوص ولایت بلخ و به تبع آن پل زدن با کابل و ارگ ریاست جمهوری، قدرتی است که آن را از سکوت نور هم می شد تشخیص داد و نیازی به سخنرانی های کنایه آمیز و طعن بارش در محافل نبود.

پس از تمام کش و قوس هایی که اشرف غنی به صورت جداگانه و تک تک با محمد محقق، عبدالله، عبدالرشید دوستم، صلاح الدین ربانی، احمد ضیا مسعود و عطا محمد نور داشت و اختلافات کهنه ای که میان ایشان سر باز کرده و زخمی که تازه شده بود؛ یکایک افراد مذکور از دایره ی قدرت به کنار گذاشته شدند و حتی…

حتی می توان به جرات مدعی شد که محبوبیت خود را در دل افکار عمومی و مردم ملکی ای که روزی ایشان را نماینده ی منتخب خود می خواندند نیز از دست دادند و اینک بازندگانی هستند که نه تنها عرصه را بر اشرف غنی تنگ نتواستند بلکه میدان را برای یکه تازی هرچه بیشتر وی خالی از رقیب گذاشتند.

در این میان، تنها و مشخصا می توان روی عطا محمد نور والی قدرتمند بلخ درنگی جایز داشت که از آب گل آلود، ماهی بزرگی صید کرده و در سخنرانی های غرا و جهت گیری های هدفمندش، نشان داد که هرگز تسلیم و محصور در خواب هایی که ارگ برایش دیده نمی شود.

سخنرانی وی به مناسبت سالروز استقلال ترکیه که خود را در صورت مبارزه انتخاباتی، صرفا مستحق جایگاه ریاست جمهوری دانسته بود و بس! بار دیگر امیدها را در دل تاجیک تبارهایی که مدتها است از عملکرد عبدالله و ربانی و مسعود دلسرد و نومید شده اند، زنده کرد و توأمان خط بطلانی بر اندیشه های اشرف غنی در ارگ کشید.

پس از آن ، ارگ ریاست جمهوری در پی آن برآمد تا زمینه برکناری نور را از ولایت بلخ فراهم سازد که دسیسه های پیش آمده کارساز نبوده بناچار ارگ بر عطامحمد نور فشار وارد آورد تا خودش از ولایت بلخ کنار برود.
هرچند هنوز این فشارها باعث کنار رفتن اقای نور از ولایت بلخ نشده است اما دیگر هم حزبی های وی را واداشت تا کابل را به مقصد مزار شریف ترک کرده به گفتگو با عطامحمد نور به نتیج دلخواه برسند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

بیجا شدن ۵ هزار خانواده در شمال افغانستان

دست کم ۵ هزار خانواده در ولایت سر پل از ترس حملات طالبان از خانه های شان بیجا شده اند.

به گزارش اسپوتنیک به نقل آژانس خبری شینهوآ، محمد نور رحمانی، رئیس شورای ولایتی سرپل میگوید که دست کم ۵ هزار خانواده در چهار روز گذشته در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل از ترس حملات طالبان به غیرنظامیان از خانه های شان بیجا شده اند.

محمد نور رحمانی: «حملات طالبان به غیرنظامیان در قریه تبر ولسوالی سانچارک ولایت سرپل از چهار روز بدینسو دوام دارد. این حملات دست کم ۵ هزار خانواده را مجور کرده است تا خانه هایشان را ترک کنند.»

رحمانی افزود، تا هنوز در نتیجه این حملات ۱۸ نفر کشته شده اند و اگر حکومت کدام اقدام نکند این قریه بدست طالبان خواهد افتاد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

اطفال افغانستان – سهمیه برای داعش

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به تاریخ 9 دسمبر خبر شکست کامل داعش در سوریه را اعلام کرد. همچنین نخست وزیر عراق در مورد پایان جنگ علیه داعش در این کشورش خبر داد.

بازمحمد داور سرپرست ولسوالی درزاب این ولایت به آژانس خبری پژواک گفته است که گروه داعش چندی پیش نشستی برای سربازگیری در قریۀ مغل این
عضویت این گروه جذب کرده است.
به گفتۀ سرپرست ولسوالی درزاب، این اعضا در حال حاضر نزد مربیان خارجی گروه داعش، آموزش میبینندوی افزود:

داعشيان بيشتر روی نوجوانان زير سن 20 سال سرمايه گذاری مى‌کنند و با تدريس امور نظامی توسط اساتيد خارجی، آنها را برای جنگ با نيروهای دولتی آماده مى‌سازند. داعشيان در قريه مُغل و سردره ولسوالی درزاب مراکز نظامی را ايجاد کرده اند که نوآموزان در اين دو مرکز، استفاده از سلاح و ساير جنگ افزارها را مى‌آموزند.»
باید گفت که داعش در عراق و سوریه تلفات بزرگی را متحمل شد، اما کارشناسان می گویند که این گرده می‌تواند به افغانستان، پاکستان و هر کشور قابل دسترس‌شان، انتقال کنند.

اما دولت وزیری سخنگوی وزارت دفاع افغانستان در گفتگوی با آژانس خبری اسپوتنیک در مورد شکست داعش خبر داده گفت:

>«در افغانستان داعش در حالت شکست است. این گروه در هیچ جای مراکز بزرگ تروریستی ندارد. آن ها در ننگرهار، هلمند، فراه، ارزگان و زابل نابود گردیده اند. و البته در شمال کشور درولایت جوزجان تحرکات دارند که در اینده نزدیک نابود می شوند».
او می گوید که در درزآب ما تحرکات داعش را تاید می کنیم، اما آن ها تلفات بسیار زیاد درنتیجه عملیات های هوای و مهاروبی ما داشتند.
وزارت دفاع یک عملیان بزرگ را پلان گزاری نموده که در آینده نزدیک در ولایت جوزجان اجرا خواهد شد و در نتیجه منطقه از وجود داعش پاکسازی می شود.
او در مورد گزارشات بعضی از رسانه مبنی بر این که امروز طالبان تقریباً 50 فیصد خاک افغانستان را تحت تسلط خود دارند گفت:

«امروز در 34 ولایت افغانستان و اضافه تر از 400 ولسوالی امنیت دولتی تامین است. تمام شهر ها و راه های بزرگ به روی ترافیک باز است و شما خود قضاوت بکیند که چند فیصد از خاک افغانستان بدست طالبان است.»
او می گوید که در جنگ چریکی تروریست ها ماین گزاری نموده و فرار می کنند و این به این معنی نیست که تمام منطقه بدست مخالفین است. به طور مثال در شهر کابل انتحار می شود، ما حال بگویم که کابل بدست ترورست ها افتاده است؟

اما فهمیمه سادات نماینده ولایت جوزجان در پارلمان افغانستان با گفته های آقای وزیری موافق نبوده و می گوید:

« این وعده ها به امروز و فردا باقی می ماند».

زمانی که داعش درجوزجان فعالیت خود را آغاز کرد سرو صداهای مردم بلند شد و مقام های مسول به آن ها وعده های در مورد پاکسازی مناطق تحت کنترول تروریست ها را دادند، اما تا به حال کدام عملیات در این ولایت آغاز نشده و در نتیجه امروز95 فیصد ولایت جوزجان به دست داعش است.
خانم سادات به نقل و قول از احالی مردم درزآب و قوش تیپه ولایت جوزجان گفت:
«در درزآب و خوش تیپه داعش بالای هر قریه سهمیه گذاشته است. این گروه مطابق این سهمیه از بیست تا چهل طفل را از سن 9 الی 14 ساله با خود به جا های دوردست می برند و فامیل های آن ها دیگر این اطفال را نمی بینند و نمیدانند که گروه داعش با آن ها چی می کنند و چه را آموزش می دهند.»

به نظر این نماینده پارلمان داعش از این اطفال تروریست و انتحاری تربیه می کنند.
بازمحمد داور سرپرست ولسوالی درزاب گفته است که گروه داعش با دادن امتياز مالی از ٣٠ تا ٤٠هزار افغانی برای نوجوانان و جوانان، آنها را به صفوف شان جذب کرده و در عمليات های نظامی ضد دولتی سهيم مى سازند.

خانم سادات در این مورد گفت:
« برای من درمورد امتیازات مالی مردم چیزی نگفته اند، اما تا جایکه من آگاه هستم، برای آنعده از کسانیکه به داعش می پیوندند پول کافی میدهند، حتی سه برابر بیشتر از سربازان که در صف دولت کار میکنند.

و دلیل پیوستن جوانان افغان را در صفوف گروه تروریستی داعش بیکاری نامیده و می گوید که همین سبب شده که این گروه در افغانستان روز به روز قویتر و بزرگتر می شود.
در مورد اینکه آیا دولت و مقامات امنیتی در رابطه به جلب و جذب اطفال درزاب و قوش تیپه ولایت جوزجان به صفوف داعش آگاه هستند یا نه، خانم سادات گفت:

«ما با وزرای دفاع و داخله و ارگان های مسول به تماس هستیم. آن ها از ما کرده بیشتر و خوبتر آگاه هستند که آنعده از احالی محل که توانایی فرار از آن جا را نداشتند در یک حالت غیرعادی بسر می برند، اما دولت تا به حال اقدام جدی علیه داعش اتخاذ نکرده».
در افغانستان نگرانی وجود دارد که با شکست گروه داعش در عراق و سوریه، جنگجویان این گروه تلاش دارند تا خود را به این کشور و بخصوص به مناطق شمالی برسانند. باید گفت که پیش از این شماری از اعضای شورای ولایتی و مجلس سنا نیز تائید کرده اند که گروه داعش از شش ماه به این سو در ولایت جوزجان فعالیت دارد.
فهیمه سادات در مورد نفوذ داعش در شمال افغانستان می گوید:
«برای همه معلوم است که جنگ افغانستان جنگ منطقه ای و فرا منطقه ای و حتی جهانی است. افغانستان از نظر جغرافیای به مثابه یک پل بین شرق و غرب قرار دارد و این پل میتواند شرق و غرب را با هم وصل کند و یا هم قطع کند. از سویی دیگر چندین ولایت شمال افغانستان سرحد مشترک با اسیای میانه دارد و هدف داعش تنها افغانستان نه بلکه کشور های همجوار نیز می باشد. داعش می خواهد که تهدید برای این کشور ها نیز باشند و همین سبب شده تا آن ها بیشتر در شمال افغانستان نفوس داشته باشند.

به نظر این نماینده پارلمان داعش همچنین میتواند یک تهدید اقتصادی بالای حکومت افغانستان باشد.
او می گوید که داعش تلاش دارد مانع پروژه های بزرگ اقتصادی شمال مانند «کاسا 1000»، «توتاب»، «تاپی» و غیره که از صفحات مختلف شمال افغانستان عبور می کنند شود تا دولت تحت فشار اقتصادی قرار بگیرد.

قابل یادآوریست که با افزایش فعالیت‌های داعش در ولسوالی‌های قوش‌تیپه و درزآب ولایت جوزجان، این گروه دروازۀ شصت مکتب را بسته و درس خواندن برای سی‌هزار دانش‌آموز را ناممکن کرده اند

+++++++++++++++++++++++++++++++

صلاح الدین درارتباط به استاد عطا اعتنایی به دکترعبدالله ندارد

صلاح الدین درارتباط به استاد عطا اعتنایی به دکترعبدالله ندارد
جنگ امریکا با جمیعت و شاخه نظامی آن درشمالی و شمال، به نفع امریکا نیست. پروژه ارگ از روی میز معامله برداشته خواهد شد.

مصدر اصلی فشار ها به منظور استعفای اجباری والی بلخ، دکترعبدالله است. دکترعبدالله دست کم درواپسین دور دیدار متشنج با استاد عطا درکابل به مهمان بلخی خود با این زنهار نیابتی اتمام حجت کرده بود:

اشرف غنی هرچه نباشد رئیس جمهور است وباید اوامرش اجرا شود. اگر شما می گویید که نی ما قبول نداریم و به گپ خود ایستاد هستی، شاید بحران بیاید!

این پیام رسانی نیابتی عبدالله بیشتر از فشار های غنی و شبکه های سبوتاژی دور و پیش، برخشم و والی بلخ قمچنین زده بود.

حالا سخنگوی جمیعت اسلامی از «افزایش فشارها» برای واداشتن عطا به کنار کشی از سنگرگاه بلخ خبر داده که هرچند نکته ای تازه در آن به چشم نمی خورد، اما این که رسمن جمیعت اسلامی درین باره صدا بلند کرده، معلوم می شود که این بار از صلاح الدین ربانی خواسته شده که برای آخرین بار مطالبه مشترک غنی- عبدالله را به سمع استاد عطا برساند که « اینه برادر از گردن ما خلاص و ازین پس هرچه پیش آید، ازما گله ای نداشته باشی.»

اما تجربه اثبات کرده که صلاح الدین مظروفی نیست که در ظرف خواهش های غنی- عبدالله قالب شود. او بود که برکناری حنیف اتمر را از آدرس جمیعت اسلامی و متحدانش ابلاغ کرد و هنوز حرف خود را رسمن پس نگرفته است.
امکان دارد صلاح الدین با یک بسته مشوقی جدید به بارگاه بلخ رفته باشد که بنا به حساب و کتاب امریکا و ارگ، ایستگاه آخر این معامله شکستن اتحاد استاد عطا با جنرال دوستم است.
موضوع دیگر این است که ارگ و امریکایی ها قطعا مایل به تقابل ونادیده گرفتن زیگنال های اطلاعاتی و دپلوماتیک از سوی روسیه و ایران نیستند. جنگ افغانستان هیچ گاه امرداخلی نبوده ونخواهد بود.

پوتین دو روز پیش به نحوی خواستار تقسیم حوزه افغانستان با امریکا شده است. او دریک نشست بزرگ درمسکو از امریکا خواست بیایید در باره افغانستان به یک موافقه برسیم. یعنی که شما درحال انتقال داعش از عراق وسوریه به حوزه امنیتی ما در شمال افغانستان هستید. پس قبل از آن که کار به تقابل بکشد، بیایید روی یک میکانیزم دو جانبه و چند جانبه توافق کنیم. سرنوشت استاد عطا به این مسایل نیز رابطه ناگسستنی دارد و او می داند که چه گونه درین بازی موقعیت خود را نگهدارد، چه وقت عقب برود چه زمانی پیشدستی کند. جنگ امریکا با جمیعت و شاخه نظامی آن درشمالی و شمال، به نفع امریکا نیست. پروژه ارگ از روی میز معامله برداشته خواهد شد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

صلاح الدین درارتباط به استاد عطا اعتنایی به دکترعبدالله ندارد

جنگ امریکا با جمیعت و شاخه نظامی آن درشمالی و شمال، به نفع امریکا نیست. پروژه ارگ از روی میز معامله برداشته خواهد شد.

مصدر اصلی فشار ها به منظور استعفای اجباری والی بلخ، دکترعبدالله است. دکترعبدالله دست کم درواپسین دور دیدار متشنج با استاد عطا درکابل به مهمان بلخی خود با این زنهار نیابتی اتمام حجت کرده بود:

اشرف غنی هرچه نباشد رئیس جمهور است وباید اوامرش اجرا شود. اگر شما می گویید که نی ما قبول نداریم و به گپ خود ایستاد هستی، شاید بحران بیاید!

این پیام رسانی نیابتی عبدالله بیشتر از فشار های غنی و شبکه های سبوتاژی دور و پیش، برخشم و والی بلخ قمچنین زده بود.

حالا سخنگوی جمیعت اسلامی از «افزایش فشارها» برای واداشتن عطا به کنار کشی از سنگرگاه بلخ خبر داده که هرچند نکته ای تازه در آن به چشم نمی خورد، اما این که رسمن جمیعت اسلامی درین باره صدا بلند کرده، معلوم می شود که این بار از صلاح ا را به سمع استاد عطا برساند که « اینه برادر از گردن ما خلاص و ازین پس هرچه پیش آید، ازما گله ای نداشته باشی.»

اما تجربه اثبات کرده که صلاح الدین مظروفی نیست که در ظرف خواهش های غنی- عبدالله قالب شود. او بود که برکناری حنیف اتمر را از آدرس جمیعت اسلامی و متحدانش ابلاغ کرد و هنوز حرف خود را رسمن پس نگرفته است.

امکان دارد صلاح الدین با یک بسته مشوقی جدید به بارگاه بلخ رفته باشد که بنا به حساب و کتاب امریکا و ارگ، ایستگاه آخر این معامله شکستن اتحاد استاد عطا با جنرال دوستم است.

موضوع دیگر این است که ارگ و امریکایی ها قطعا مایل به تقابل ونادیده گرفتن زیگنال های اطلاعاتی و دپلوماتیک از سوی روسیه و ایران نیستند. جنگ افغانستان هیچ گاه امرداخلی نبوده ونخواهد بود.

پوتین دو روز پیش به نحوی خواستار تقسیم حوزه افغانستان با امریکا شده است. او دریک نشست بزرگ درمسکو از امریکا خواست بیایید در باره افغانستان به یک موافقه برسیم. یعنی که شما درحال انتقال داعش از عراق وسوریه به حوزه امنیتی ما در شمال افغانستان هستید. پس قبل از آن که کار به تقابل بکشد، بیایید روی یک میکانیزم دو جانبه و چند جانبه توافق کنیم. سرنوشت استاد عطا به این مسایل نیز رابطه ناگسستنی دارد و او می داند که چه گونه درین بازی موقعیت خود را نگهدارد، چه وقت عقب برود چه زمانی پیشدستی کند. جنگ امریکا با جمیعت و شاخه نظامی آن درشمالی و شمال، به نفع امریکا نیست. پروژه ارگ از روی میز معامله برداشته خواهد شد
اشرف غنی هرچه نباشد رئیس جمهور است وباید اوامرش اجرا شود. اگر شما می گویید که نی ما قبول نداریم و به گپ خود ایستاد هستی، شاید بحران< بیاید!

این پیام رسانی نیابتی عبدالله بیشتر از فشار های غنی و شبکه های سبوتاژی دور و پیش، برخشم و والی بلخ قمچنین زده بود.

حالا سخنگوی جمیعت اسلامی از «افزایش فشارها» برای واداشتن عطا به کنار کشی از سنگرگاه بلخ خبر داده که هرچند نکته ای تازه در آن به چشم نمی خورد، اما این که رسمن جمیعت اسلامی درین باره صدا بلند کرده، معلوم می شود که این بار از صلاح الدین ربانی خواسته شده که برای آخرین بار مطالبه مشترک غنی- عبدالله را به سمع استاد عطا برساند که « اینه برادر از گردن ما خلاص و ازین پس هرچه پیش آید، ازما گله ای نداشته باشی.»

اما تجربه اثبات کرده که صلاح الدین مظروفی نیست که در ظرف خواهش های غنی- عبدالله قالب شود. او بود که برکناری حنیف اتمر را از آدرس جمیعت اسلامی و متحدانش ابلاغ کرد و هنوز حرف خود را رسمن پس نگرفته است.

امکان دارد صلاح الدین با یک بسته مشوقی جدید به بارگاه بلخ رفته باشد که بنا به حساب و کتاب امریکا و ارگ، ایستگاه آخر این معامله شکستن اتحاد استاد عطا با جنرال دوستم است.

موضوع دیگر این است که ارگ و امریکایی ها قطعا مایل به تقابل ونادیده گرفتن زیگنال های اطلاعاتی و دپلوماتیک از سوی روسیه و ایران نیستند. جنگ افغانستان هیچ گاه امرداخلی نبوده ونخواهد بود.

پوتین دو روز پیش به نحوی خواستار تقسیم حوزه افغانستان با امریکا شده است. او دریک نشست بزرگ درمسکو از امریکا خواست بیایید در باره افغانستان به یک موافقه برسیم. یعنی که شما درحال انتقال داعش از عراق وسوریه به حوزه امنیتی ما در شمال افغانستان هستید. پس قبل از آن که کار به تقابل بکشد، بیایید روی یک میکانیزم دو جانبه و چند جانبه توافق کنیم. سرنوشت استاد عطا به این مسایل نیز رابطه ناگسستنی دارد و او می داند که چه گونه درین بازی موقعیت خود را نگهدارد، چه وقت عقب برود چه زمانی پیشدستی کند. جنگ امریکا با جمیعت و شاخه نظامی آن درشمالی و شمال، به نفع امریکا نیست. پروژه ارگ از روی میز معامله برداشته خواهد شد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
منطقه بلوچ با دو پوسته امنيتى در ولسوالى شيرين تگاب سقوط کرد

منابع محلى در ولايت فارياب، از سقوط منطقه بلوچ و دو پوسته امنيتى نيروهاى خيزش مردمی در ولسوالی شيرين تگاب اين ولايت خبر می دهند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازآوا، يک منبع معتبر امنيتی که نخواست نامش گرفته شود به پژواک گفت که طالبان مسلح ديشب بالای نيروهای خيزش مردمی در منطقه بلوچ حمله کردند و پس از چندين ساعت درگيری، دو پوسته و منطقه ياد شده را تصرف نمودند يک قوماندان را کشتند و خود را تا ۵۰۰ متری ساختمان ولسوالی رساندند.

اين منبع با انتقاد تند از بی تفاوتی رهبری ولايت و مقام های امنيتی گفت که از سه ماه بدينسو پرسونل پوسته های ياد شده در محاصره بودند، مرمی و مهمات نداشتند بار بار در خواست کمک کردند به فرياد شان کسی گوش نداد و سر انجام امشب مهمات شان ختم شد مجبور شدند پوسته ها و منطقه را به طالبان واگذار نمايند.

محمد داود يکی از متنفذين منسوب به حزب جنبش در شيرين تگاب، حکومت محلی را به عوام فريبی و بی پروايی در قبال کشته شدن نيروهای امنيتی و خيزش مردمی متهم کرده و می گويد که از سه ماه بدينسو پوسته های بلوچ از سه استقامت تحت محاصره طالبان قرار داشت، مهمات نداشتند بخاطر دفاع از حکومت جنگيدند و سرانجام ديشب با کشته شدن عبدالرحمن قومندان مجبور شدند منطقه را ترک نمايند.

سمونوال محمد نعيم اندرابی آمر امنيت قوماندانی امنيه فارياب تائيد می کند که دو پوسته نيروهای خيزش مردمی و منطقه بلوچ در شيرين تگاب به دست طالبان افتاده و يک سر گروه خيزش های مردمی نيز کشته شده است.

منطقه بلوچ و دو پوسته در حالی به دست طالبان سقوط می کند که نيروهای امنيتی سه روز قبل عملياتی را تحت نام نويد ۸، از طريق زمين و هوا به منظور بازگشايی شاهراه ميمنه – مزار، سرکوب طالبان و ايجاد پايگاه های امنيتی در امتداد شاهراه ولسوالی های خواجه سبزپوش، شيرين تگاب و دولت آباد راه اندازی نموده اند.

Advertisements