سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

اخبارگوناگون

داغ ترین رویداد های مهم منطقه و جهان+ ویدیو

در پی فشارهای ارگ بر عطا محمد نور هیئت جمعیت اسلامی به بلخ رفت

پیش از این، رییس شورای ولایتی بلخ و یکی از نزدیکان عطامحمد نور، گفته بود که فشارهایی از سوی کاخ ریاست جمهوری برای استعفای آقای نور از سمت والی بلخ وجود دارد

پس از آن که شماری از نزدیکان عطا محمد نور، والی بلخ از فشارهای ارگ ریاست جمهوری بر آقای نور برای استعفای وی از سمت والی بلخ، سخن زدند، اکنون هیئتی از حزب جمعیت اسلامی برای گفتگو با آقای نور به بلخ رفته است.

این هیئت به رهبری صلاح الدین ربانی، رییس حزب جمعیت اسلامی و سرپرست وزارت خارجۀ افغانستان، به دیدار عطا محمد نور، والی بلخ و رییس اجراییه حزب جمعیت اسلامی رفته است.

تاکنون جزئیات گفتگوها روشن نیست.

پیش از این، رییس شورای ولایتی بلخ و یکی از نزدیکان عطامحمد نور، گفته بود که فشارهایی از سوی کاخ ریاست جمهوری برای استعفای آقای نور از سمت والی بلخ وجود دارد.

جمعیت اسلامی نیز تاهنوز موضع خود را در این باره اعلام نکرده است.

این همه در حالی است که پیش از این خبرهایی نشر شدند که گفته می شد، رییس جمهور، والی قدرتمند بلخ را برکنار کرده است. اما، همزمان با آن خبرهایی نیز نشر شدند که از استعفای آقای نور در آنها سخن زده شده بود.

تنش ها میان عطا محمد نور و ارگ ریاست جمهوری پس از آن اوج گرفتند که آقای نور با جنرال عبدالرشید دوستم، معاون نخست رییس جمهور و محمد محقق، معاون ریاست اجراییه «ایتلاف برای نجات افغانستان» را شکل دادند.

چندی پیش، هنگامی که آقای نور با پسر جنرال دوستم قرار بود در یک نشست مخالفان سیاسی رییس جمهور، در کندهار شرکت کنند، حکومت به طیارۀ حامل آنان اجازه پرواز را نداد و این نشست در غیاب آنان برگزار شد

+++++++++++++++++++++++++++++++++

.

جمعیت اسلامی افغانستان: فشارهای ارگ برای استعفای نور افزایش یافته

سخنگوی جمعیت اسلامی افغانستان گفته که فشارهای کاخ ریاست جمهوری برای استعفای عطامحمد نور، از سمت والی بلخ افزایش یافته است

.

واقف حکیمی روز جمعه (۲۴ قوس/آذر) به بی‌بی‌سی گفت که این فشارها به صورت “تقاضا و خواست‌هایی” مطرح شده، ولی تا حال آقای نور آماده کنار رفتن نشده است.

آقای حکیمی افزود که در حال حاضر هیئتی هم از جانب جمعیت اسلامی، که آقای نور رئیس اجرائی آن است، به ریاست صلاح‌الدین ربانی، رئیس این حزب و وزیر خارجه به بلخ رفته تا با والی بلخ “مذاکره” کند.

از سخنگوی جمعیت اسلامی پرسیده شد که آیا این هیئت به بلخ رفته تا از آقای نور بخواهد که استعفا کند یا این که از او در برابر این “فشارها” حمایت کند. پاسخ آقای حکیمی این بود که آنها “مذاکره خواهند کرد”.

پیشتر خبرهایی پخش شده که اشرف غنی، رئیس جمهوری آقای نور را برکنار کرده، در حالی که برخی خبرهای دیگر حاکی از استعفای او بوده است، اما آقای حکیمی تاکید کرد که “پیش از وقت” است که در این مورد صحبت شود.

او افزود که جمعیت اسلامی موضع خود را درباره این موضوع به زودی اعلام خواهد کرد.

بی‌بی‌سی نظر کاخ ریاست جمهوری را هم در خبر برکناری یا استعفای آقای نور پرسید. شاه‌حسین مرتضوی، سخنگوی ریاست جمهوری گفت که “در حکومت حرفی در این مورد در میان نیست

آقای نور در جشن نوروز امسال گفته بود که “به‌زودی” درباره استعفایش از ولایت بلخ تصمیم می‌گیرد، ولی در واقع، او تصمیمی در این مورد اتخاذ نکرد.

والی قدرتمند بلخ این موضوع را به دنبال چند ماه فراز و فرود روبطش با اشرف غنی، رئیس جمهوری اعلام کرد.

آقای نور پارسال چند دور مذاکره با آقای غنی انجام داد تا بتواند از نشانی خود با او در قدرت سهیم شود. به دنبال این این گفت‌وگوها آقای غنی به بلخ سفر و حکم ولایت آقای نور را هم امضا کرد، اما در نهایت مذاکرات آنها به نتیجه نرسید.

ولی پس از امضای توافقنامه آشتی بین دولت و حزب اسلامی ـ رقیب جمعیت اسلامی ـ و تنش لفظی بین رهبران جمعیت اسلامی و گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی، روابط آقای نور با دفتر ریاست جمهوری تیره شد

در نهایت، آقای نور با دو رهبر ناراضی و منتقد دیگر آقای غنی ائتلاف کرد: عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری که از ماه‌ها پیش در ترکیه به‌سر می‌برد و محمد محقق معاون دوم رئیس اجرائی.

آنها در ۹ سرطان/تیر در آنکارا، پایتخت ترکیه، “ائتلاف ملی برای نجات افغانستان” را تشکیل دادند. آنها با صدور اعلامیه‌ای، ضمن اعلام تشکیل این ائتلاف، آقای غنی را به “قانون‌شکنی، اقدامات فراقانونی و اعمال سلیقه‌های شخصی” متهم کردند.

تا حال اعضا و هواداران سه حزب جمعیت اسلامی، وحدت اسلامی مردم و جنبش ملی اسلامی در کابل و شمال کشور همایش‌هایی را برای حمایت از مواضع این رهبران برگزار کرده‌اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++..

از ورود دوستم به افغانستان بار دیگر جلوگیری شد

به عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهور غنی، باردیگر اجازه دخول به خاک أفغانستان داده نشد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری پژواک ، از ورود جنرال دوستم به مزارشریف باردیگر جلوگیری شده است.

بر بنیاد گزارش پژواک جنرال دوستم هم اکنون در اوزبکستان است و شب گذشته قصد سفر به مزار شریف را داشته ولی پرواز وی به علت نامعلوم به تعویق افتاده است.

اما نزدیکان جنرال دوستم این خبر را به شدت رد می کنند. بشیر ته ینج گفته است که آقای دوستم در ترکیه به سر می برد و سفری به اوزبکستان نداشته است

++++++++++++++++++++++++++.

درخواست کمک نظامی افغانستان از ایران

سخنگوی وزارت دفاع افغانستان با تأکید بر همکاری نظامی با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد،آموزش نیروهای امنیتی افغان و افزایش همکاری دو کشور در زمینه نظامی در مبارزه با تروریسم و نابودی داعش در افغانستان کمک می‌کند.«دولت وزیری»، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان اعلام کرد، همکاری‌های جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی ستودنی است؛ بنابراین، از این کشور می‌خواهیم تا همکاری‌های نظامی با افغانستان را افزایش دهد.وی افزود: ایران می‌تواند با آموزش نیروهای امنیتی افغان از این کشور در مبارزه با تروریسم حمایت کند.

پیش از این نیز سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفته بود، افغانستان کمک نظامی هر کشوری را می‌پذیرد که قصد یاری کابل در مبارزه با تروریسم را دارد.

وزیری تأکید کرده بود که دولت کابل برای مبارزه با تروریسم همکاری نظامی بدون قید و شرط هیچ کشوری از جمله ایران را رد نخواهد کرد

++++++++++++++++++++++++

خودکشی یک نماینده کنگره درپی رسوایی جنسی

نمایندگان ایالت کنتاکی در کنگره آمریکا با شلیک تیر جان خود را گرفت. این اقدام تنها چند روز پس از آن انجام شد که یک زن تاکید کرد در ۱۷ سالگی مورد آزار و اذیت جنسی این نماینده قرار گرفته است.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری فاکس نیوز، به گفته پلیس، “دن جانسون” ۵۷ ساله از جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا عصر چهارشنبه به وقت محلی روی یک پل دست به خودکشی زد، جنازه‌اش روی آب آمد و سلاح هم در همان اطراف پیدا شد. پیش از آن، جانسون در پیامی فیس‌بوکی گفته بود که “این ادعاها ساختگی است و تنها خداوند حقیقت را می‌داند.”

دوشنبه مرکز تحقیقات کنتاکی شکایت زنی را منتشر کرده بود که تاکید داشت در اول ژانویه ۲۰۱۳ مورد اذیت و آزار جنسی از سوی دن جانسون قرار گرفته است. این زن می‌گوید در شب واقعه در منزل او مهمان بوده است و همان زمان از جانسون شکایت کرد اما پلیس لوئیسویل پرونده را بدون ایراد اتهام بست.

جانسون سه‌شنبه به خبرنگاران گفته بود این اتهامات “تماما ساختگی” است اما رهبران احزاب جمهوری‌خواه و دموکرات خواستار استعفای او شده بودند

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++.

نخستین نشست کمیسیون نظامی روسیه و کره‌شمالی برگزار شد

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، سفارت روسیه در پیونگ‌یانگ امروز – پنجشنبه – در صفحه فیس بوک خود نوشت که نخستین نشست کمیسیون نظامی روسیه و کره‌شمالی با محوریت اجرای توافق‌نامه درباره جلوگیری از اجرای فعالیت‌‌های نظامی خطرناک که در سال ۲۰۱۵ میلادی بین دو کشور امضا شده بود، برگزار شد.

بر اساس این گزارش، هیات وزارت دفاع روسیه روز گذشته وارد پیونگ‌یانگ شده بود.

این هیات تا روز شنبه در پیونگ‌یانگ خواهد ماند

+++++++++++++++++++++++++++++++++.

وزارت دفاع روسیه گزارش رهگیری طیاره های روسی را رد کرد

وزارت دفاع روسیه خبر مبنی بر رهگیری دو طیاره جنگی روسی  سو خوی 25در آسمان سوریه را رد کرد

به گزارش اسپوتنیک، وزارت دفاع روسیه خبر مبنی بر رهگیری دو طیاره جنگی روسی Su-25 توسط دو طیاره جنگی F-22 نیروی هوایی امریکا در آسمان سوریه را رد کرد.

در خبرنامه وزارت دفاع روسیه آمده است: «طیاره F-22 نیروی هوایی امریکا از طرف ساحل شرقی دریا به طیاره های روسی نزدیک شد. جت امریکایی با چراغ های هشدار دهنده مانع جفت طیاره جنگی روسی Su-25 شد.»

وزارت دفاع روسیه می افزاید، پس از این مانور، طیاره جنگنده روسی Su-35S به F-22 نزدیک شد. در نتیجه، طیاره امریکایی مجبور شد که منطقه را ترک کند.

قابل یادآوری است، امروز شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داد که دو طیاره جنگی F-22 نیروی هوایی امریکا به منظور رهگیری طیاره های جنگی روسیه در آسمان سوریه به پرواز در آمدند

++++++++++++++++++++++++++++++++++

.

شماری از ارتشیان زن افغانستان در هند آموزش می‌بینند

شماری از ارتشیان زن افغان در یک مرکز آموزشی نظامی در شهر چنای ایالت تامیل نادو در هند آموزش می‌بینند.

به گزارش شبکه خبری “طلوع نیوز”، هند در سال‌های اخیر هزاران نظامی و غیرنظامی افغانستان را در بخش‌های گوناگون آموزش داده است.

این ارتشیان افغانستان از بخش‌های گوناگون ارتش به شمول بخش طبی، بخش لوژستیک و نیروهای ویژه در اکادمی آموزشی افسران هند آموزش می‌بینند.

رابعه، پرستار ارتش افغانستان به شبکه طلوع نیوز گفته است: “آموزش‌ها برای زنان در این جا بسیار مهم هستند زیرا افغانستان مکان‌های آموزشی نظامی زیادی ندارد”.

بر اساس یان گزارش، این آموزش‌ها برای سه هفته ادامه دارد و زنان در کنار یادگیری کارگری از جنگ افزار و مواد انفجاری، روش‌های دفاع شخصی را نیز خواهند آموخت.

سامریتی، آموزگار نظامی هندی گفت: “از آنجا که ما با افغانستان روابط دوستانه داریم، می‌کوشیم از تجربه‌های هم دیگر بیاموزیم. می خواهیم تجربه های خودمان را در اختیار آنان بگذاریم تا وقتی که آنان به افغانستان بازگشتند این تجربه‌ها را عملی سازند”.

کشور هند در کنار نظامیان افغان، هزاران غیرنظامی را نیز در بخش‌های گوناگون آموزش داده است

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++

یک سرباز امریکایی در حادثه ترافیکی در ننگرهار افغانستان کشته شد

در نتیجه حادثه ترافیکی روز سه‌شنبه 12 دسامبر 2017، در و لایت ننگرهار افغانستان یک سرباز امریکایی کشته و دو سرباز امریکایی دیگر زخمی شدند.

به گزارش خبرگزاری “پژواک”، به نقل از خبرنامه دفتر مطبوعاتی نیروهای امریکایی در افغانستان، در این رویداد، این سرباز زخمی شده اما بر اثر جراحت شدید در شفاخانه جان باخته‌ است.

در حال حاضر، دو سرباز دیگر امریکایی بستری هستند و وضعیت صحی آنان خوب توصیف شده است.

اما منبع محل دقيق و چگونگى رويداد را مشخص نکرده است.

در جريان یک سال گذشته، 17 سرباز خارجى در افغانستان کشته شدند که 15 تن آنها امريکايى بودند

+++++++++++++++++++++++++++++++++

هر ماه ١٠٠ افغان قربانی ماین می‌شود

مؤسسۀ “افغانان متاثر از ماین”در کابل می گوید که ماه هانه حدود ١٠٠ تن در افغانستان قربانی ماین می شوند.

به گفتۀ این مؤسسه، تعداد قربانیان ماین در سال ٢٠١٦ به ١٩۴٣ نفر میرسید در حالی که در ٢٠١٥ این رقم به ١٣١٠تن می‌رسید.

بر اساس آمار ارایه شده، افغانستان برای پنج سال متواتر بلندترین رقم قربانیان ناشی از ماین های جاسازی شده را داشته است.

بر اساس میثاق “اوتاوا” افغانستان ملزم است که تا سال ۲۰۲۳ میلادی ساحات ماین‌ گذاری‌ شده را پاکسازی کند. اما نهادهای ماین‌ پاکی نبود بودجه کافی، تداوم جنگ و ماین‌گذاری دوباره در ساحات پاکسازی‌شده را بزرگترین مشکل برای رسیدن به این هدف عنوان کرده اند.

در عین حال، وزارت خارجۀ ایالات متحده با نشر گزارش سالانه اش در مورد جوامع آسیب پذیر از ماین، گفته است که افغانستان در زمرۀ کشورهای قرار دارد که هنوز هم با تهدید ماین و دیگر مواد غیرمنفجر شده روبرو اند.

بر اساس این گزارش، از ماۀ جنوری ۲۰۱۶ الی ماۀ فبروری ۲۰۱۷، حدود ۶۰ در صد قربانیان ماین در افغانستان کسانی بوده که در اثر ماین های جاسازی شده توسط گروه های چون طالبان و داعش آسیب دیده اند.

در گزارش وزارت خارجۀ امریکا آمده است که از ماۀ دسامبر۲۰۱۶ بدینسو، ۳۹۰۳ ساحۀ که با تهدید ماین و مواد غیر منفجرشده روبروست تشخيص شده که در کل ۵۵۳ کیلومتر مربع مساحت را در ۳۵۹ ولسوالی کشور دربر می‌گیرد.

بر اساس این گزارش رقم افراد که مستقیماً آز ماین متاثر بوده، به بیش از ۶۱۰ هزار نفر می‌رسد.

گزارش وزارت خارجۀ امریکا می افزاید که از سال ۱۹۹۳ الی ۲۰۱۶، ایالات متحده بیش از ۴۲۲ میلیون دالر را بخاطر پاکسازی ماین در افغانستان کمک کرده است.

در این گزارش همچنان آمده است که از ماۀ دسمبر ۲۰۱۶ بدینسو مؤسسات ماین پاکی با همکاری مالی امریکا توانسته اند که بیش از ۲۳۱ کیلومتر مربع ساحه را در افغانستان از تهدید ماین پاک کنند و حدود هشت میلیون میان و مواد منفجر ناشدۀ دیگر را خنثی و از بین ببرد.

در سال ۲۰۱۶، رقم قربانیان ناشی از ماین و مواد منفجر ناشدۀ دیگر در جهان دو برابر افزایش یافته بود.

در گزارش وزارت خارجۀ امریکا، عامل عمدۀ این امر بی ثباتی در کشورها و فعالیت گروه های تندرو و تروریستی خوانده شده است

صدای آمریکا

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

سران کشورهای اسلامی: تصمیم ترامپ درباره قدس یاری رسان تروریسم است

بيانيه پایانی نشست فوق‌العاده سران کشورهای عضو سازمان همکاری‌های اسلامی که چهارشنبه 13 دسامبر برگزار شد با درخواست از جهان برای به رسمیت شناختن کشور فلسطین به پایتختی قدس شرقی، تاکید کرد که ایالات متحده باید از روند صلح خارج شود.

رهبران کشورهای اسلامی تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «غیر مسئول» و «باطل» دانسته و تاکید کردند که این تصمیم «به سوئد تندروی و تروریسم» است.

محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی هم، اقدام ترامپ را «وعده بلفور دوم» دانست.

او در افتتاحیه نشست سران سازمان همکاری‌های اسلامی که در استانبول ترکیه برگزار شد گفت: «به رسمیت شناختن بدس به عنوان پاینخت اسرائیل، مستلزم تصمیم‌هایی برای حفظ هویت شهر است». او افزود: «همه جهان در کنار ما در مقابل تصمیم ترامپ ایستاد».

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، به رسمیت قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را «جنایت بزرگ» توصیف کرد و افزود: «با تصمیم‌های یک‌جانبه و باطل آمریکا درباره قدس مخالفیم… دیگر نقشی برای آمریکا در روند صلح قائل نیستیم». او تاکید کرد که واشینگتن از حطوط قرمز درباره قدس عبور کرد.

عباس ادامه داد: «برپایی کشور فلسطین بدون پایتختی قدس شرقی، غیر ممکن است… چنانچه واشینگتن از تصمیم‌های اخیر خود عقب‌نشینی نکند، دیگر به تفاهم‌های سابق پایبند نخواهیم بود». عباس همچنین خواستار صدور قطعنامه‌ای از سوی شورای امنیت سازمان ملل متحد برای لغو تصمیم ترامپ درباره قدس شد.

از سویی رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه هم گفت که تصمیم دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره قدس «پادشی به اسرائیل برای اقدام‌های تروریستی‌اش است».
اردوغان از کشورهای جهان خواست تصمیم اخیر آمریکا را رد کرده و افزود که این تصمیم، پیامدهای خطرناکی خواهد داشت

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++

اعلام آمادگی ترکیه برای میان‌جیگری میان افغانستان و پاکستان

به گزارش سایت همایون بنقل ازاطلاعات روز، رییس‌جمهور غنی دیروز در حاشیه‌ی نشست سازمان همکاری کشورهای اسلامی در استانبول، با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه دیدار کرد.
براساس خبرنامه‎ی ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان، رجب طیب اردوغان گفته کشورش آماده است که برای بهترشدن روابط میان افغانستان و پاکستان، وارد عمل شود. آقای اردوغان تأکید کرده که کشورش دراین زمینه از «هیچ تلاشی» دریغ نخواهد کرد.
رییس‎جمهور ترکیه همچنان حمایت‌اش را از پروسه‌ی صلح به‌رهبری و مالکیت افغانستان اعلام کرده است.
ارگ ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گوید که دو طرف در این دیدار روی مسایل منطقه، پروسه‌ی صلح و همکاری‌های دوجانبه به‌گونه‌ی مفصل بحث و تبادل نظر کردند.
همچنان رییس‌جمهور ترکیه، از اعلام استراتژی جدید ایالات متحده امریکا برای افغانستان و جنوب آسیا استقبال نموده و آن را برای تغییر وضعیت در منطقه، مثبت ارزیابی کرده است.
رییس‌جمهور غنی گفته است که هدف اساسی افغانستان و استراتژی جدید امریکا، تأمین صلح و ثبات در افغانستان و منطقه می‌باشد و حکومت افغانستان از فرصت به‌وجودآمده استفاده مثبت و مؤثر خواهد کرد.
آقای غنی افزوده که حکومت افغانستان هم‌واره برای مذاکره آماده بوده و اکنون نیز مذاکرات را در دو بُعد؛ با پاکستان از طریق مذاکره دولت با دولت و با گروه طالبان از طریق گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آماده است.
از سوی دیگر رییس‌جمهوری غنی از کمک و همکاری‌های ترکیه در عرصه‌های مختلف با افغانستان به‌خصوص همکاری در چوکات آیساف، مأموریت حمایت قاطع و کمپنی‌های ترکی که در حال حاضر در افغانستان کار می‌نمایند، ستایش کرده است.
رییس‌جمهور ترکیه گفته که کشورش به‌مثابه‌ی همکار در کنار دولت و مردم افغانستان هم‌چنان باقی خواهدماند و آماده‌ی هرگونه همکاری در عرصه های‌مختلف با این کشور می‌باشد.
آقای اردوغان افزوده که کشورش همکاری خود را با افغانستان در عرصه‌ی تعلیم و تربیه افزایش خواهد داد و همچنان آماده است که دانشگاه مولانا جلال‌الدین محمد بلخی را برای زنان در افغانستان، ایجاد کند.
همچنان رییس‌جمهور غنی از ترکیه خواسته تا کمپنی‌های که در دولت آن کشور ثبت می‌باشند، به حکومت افغانستان معرفی نماید تا در عرصه‌های ساختمانی و تطبیق پروژه‌های زیربنایی پس از طی مراحل روند تدارکاتی، سهم بگیرند.
رؤسای جمهور دو کشور اتصال منطقه‌یی را برای تقویت همکاری‌ها در همه عرصه‌ها مهم خوانده و امضای گشایش راه‌لاجورد را گام ارزنده در عرصه‌ی رشد اقتصادی برای کشورهای منطقه عنوان کرده‌اند.
رییس‌جمهور غنی صبح امروز (پنج‌شنبه، ۲۳ قوس) به کشور برگشت

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

خطری بزرگتر از اسراییل

یسرائیل کاتس؛ وزیر اطلاعات رژيم اسرائیل از محمد بن سلمان؛ ولیعهد عربستان دعوت کرده تا به اسرائیل سفر کند.

او گفته است عربستان باید با امریکا ائتلافی استراتژیک برای مقابله با ایران داشته باشد.

وزیر اطلاعات اسرائیل در مصاحبه با روزنامه اینترنتی ایلاف عربستان، از پادشاه عربستان سعودی خواسته تا بنیامین نتانیاهو را به کشورش دعوت کند و ولیعهد خود را به اسرائیل بفرستد.

بخش دعوت از ولیعهد عربستان به اسرائیل از سایت ایلاف حذف شده؛ اما وزیر اطلاعات اسرائیل در مصاحبه با هاآرتص آن را تائید کرده است.

وزیر اطلاعات رژيم اسرائیل در این مصاحبه در باره گسترش نقش عربستان در منطقه صحبت کرده است.

یسراییل کاتس عربستان را در کنار مصر، «رهبر جهان عرب» خوانده و گفته است مهم است که عربستان در روند «صلح» منطقه نقش داشته باشد.

ماه پیش هم این روزنامه سعودی با گادی آیزنکوت؛ رئیس ستاد کل ارتش رژیم اسرائیل مصاحبه کرد که او در آن ایران را بزرگ‌ترین تهدید برای منطقه خواند و گفت عربستان هرگز دشمن اسرائیل نبوده است.

کارشناسان می گویند که مصاحبه اخیر وزیر اطلاعات رژیم اسراییل با این روزنامه سعودی، در ادامه تلاش های فشرده رژيم ریاض برای «عادی سازی» رابطه سعودی ها با صهیونیست ها و زمینه سازی برای سفرهای رسمی میان دو رژيم، قابل تفسیر است و نشان می دهد که سعودی ها به صورت مستمر،‌ در تلاش اند تا برای علنی سازی روابط خود را رژيم تل آویو، زمینه سازی ذهنی کنند.

این در شرایطی است که دونالد ترامپ؛ رییس جمهوری امریکا در اقدامی تکان دهنده اخیرا قدس را به عنوان بخشی از خاک اسراییل و پایتخت دایمی آن رژيم به رسمیت شناخت و سعودی ها در برابر این تصمیم، تنها به یک ابراز نگرانی ساده در خصوص تبعات و پیامدهای آن، اکتفا کردند و در اجلاس روز چهارشنبه، سران کشورهای اسلامی در استانبول نیز در کنار مصر، تنها به اعزام یک نماینده دون پایه در حد وزیر مشاور، بسنده نمودند.

با این حساب، به باور آگاهان، همه چیز حکایت از وقوع تکانه سیاسی ویرانگری در درون جوامع اسلامی دارد؛ تکانه ای که در پی علنی شدن اتحاد رژيم های سعودی و صهیونیستی، به وقوع خواهد پیوست و در نتیجه آن، امرای سعودی که تاکنون با پسوند مقدس «خادم الحرمین» شناخته می شدند، عملا به عمال و مزدوران صهیونیزم در دنیای اسلام بدل شده و به کمک صهیونیست ها و امریکایی های حامی آن، نقشه های آنان را بر علیه کشورها، سرزمین ها و حاکمیت های اسلامی، عملیاتی سازند.

این به باور آگاهان، خطری بزرگتر از اسراییل است؛ زیرا دشمنی اسراییل با اسلام و مسلمانان، کاملا محرز و با دیرینه ای مشخص است؛ اما عربستان سعودی به مثابه مار آستین پرورده جهان اسلام که از قضا، بر سرزمین وحی نیز سلطه دارد و مهم ترین اماکن مقدس دینی عموم مسلمانان در ظل سلطه و حاکمیت آنها واقع شده اند، از درون بر علیه اسلام و مسلمانان توطئه خواهد کرد و به این ترتیب، کاری را که اسراییل و امریکا پیش از این نتوانسته بودند انجام دهند، این بار به کمک سعودی ها به انجام خواهند رساند.

این خطری بزرگتر از صهیونیزم اسراییلی و امپریالیزم امریکایی است. دنیای اسلام با علنی شدن این اتحاد نحس و نامیمون، در برابر یک آزمون بزرگ و دشوار قرار خواهد گرفت؛ آزمونی که در نهایت باید مشخص کند که مبارزه برای احقاق حق فلسطینی ها، بازگرداندن قدس به دامن فلسطین و ریشه کن کردن غده سرطانی اسراییل از بدنه امت مسلمان، چگونه می تواند با علنی شدن اتحاد خادمان حرمین شریفین با غاصبان و غارت کنندگان قبله اول، مسیر و سرنوشت تازه ای را تجربه کند.

رژيم های سعودی و صهیونیستی، پیوسته تلاش می کنند تا با سیاه نمایی نقش ایران در خاور میانه، این کشور را بزرگترین دشمن جهان اسلام و جوامع مسلمان معرفی کرده و به این ترتیب، مانع از عطف توجهات آنها به دشمن اصلی و قسم خورده اسلام و مسلمانان یعنی اسراییل غاصب و جنایتکار، حامیان قدرتمند بین المللی آن و همچنین مزدوران متحد آن در درون کشورهای اسلامی شوند.

این ایده انحرافی حتی در افغانستان نیز با قدرت، در حال پخش و اشاعه است. سخنان چند روز پیش گلبدین حکمتیار؛ رهبر حزب اسلامی در ولایت خوست که در آن، ایران را بزرگترین دشمن امت مسلمه معرفی کرد، ریشه در همین امر دارد.

مزدوران اسراییل و امریکا و عوامل سعودی ها و صهیونیست ها، با این القائات خرافی و انحرافی سعی می کنند تا مانع از واکنش جمعی و متحد مسلمانان به تبانی صهیونیست ها و سعودی ها شوند؛ اما ملت های مسلمان بیدار اند و می دانند که چه کسانی دشمنان واقعی و اصلی اسلام، کشورهای اسلامی و امت مسلمه هستند؛ آنهایی که به سوی یهودی های صهیونیست غاصب قدس، دست دوستی دراز کرده اند یا کسانی که با تمام توان، برای احقاق حق فلسطین و صیانت از حریم مقدس قبله اول، ایستاده و مبارزه می کنند

============================================

گزارش های تصویری از منطقه و جهان

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: