پاسخ جانانه ی خانم ماریا به حریفان

وزارت خارجه روسيه؛ غرب بايد به شاهکارهايش در افغانستان و عراق افتخار کند

ماريا زاخارووا در پاسخ به ادعاي وزير خارجه فرانسه درباره آزادسازي سوريه توسط نيروهاي ائتلاف گفت که بهتر است غرب به پيروزي هاي خود در افغانستان، ليبي و عراق افتخار کند.
به گزارش تاس، «ماريا زاخارووا» سخنگوي وزارت خارجه روسيه به سخنان «ژان ايو لودريان» در تمجيد از نيروهاي ائتلاف به عنوان پيروز اصلي ميدان نبرد عليه داعش در سوريه پاسخ داد.
بر اساس اين گزارش، زاخارووا با انتقاد از سخنان لودريان، با سخناني طعنه آميز موفقيت هاي غرب در عراق، ليبي و افغانستان را به وزير خارجه فرانسه يادآور شد.
زاخارووا در صفحه شخصي فيسبوک خود نوشت: شرکاي غربي (ما) در روزهاي اخير مي گويند اين روسيه نبوده که داعش را در سوريه شکست داده بلکه اين کار توسط نيروهاي ائتلاف انجام شده است. آخرين سخنان از اين دست را آقاي لودريان، وزير خارجه فرانسه عنوان کرده است.
وي در ادامه اين پيام فيسبوکي خود نوشت: عاليجنابان ديگر بس است. موفقيت هاي شما در عراق، ليبي و افغانستان مشهود است. بياييد به آنها افتخار کنيد!
لازم به ذکر است وزير خارجه فرانسه در مصاحبه دیروز خود با شبکه تلويزيوني «بي اف ام» بيانيه وزارت دفاع روسيه در خصوص پيروزي ارتش سوريه به کمک نيروي هوايي روسيه عليه داعش را گمراه کننده خواند.
بر اساس اين گزارش، «ژان ايو لودريان» در خصوص شکست داعش در سوريه مدعي شد که اين پيروزي با تلاش هاي نيروهاي ائتلاف بين المللي عليه داعش حاصل شده و اين نيروهاي ائتلاف بودند که تروريست ها را از خاک سوريه دور کردند.
وي همچنين در ادامه ادعاهاي خود گفت: ارتش روسيه تنها به نيروهاي بشار اسد کمک کرد و دست آخر هم با تاخير معناداري دير الزور را آزاد کرد.

+++++++++++++++++++++++

فرانس پرس: تروریستان فرانسوی داعش از سوریه به افغانستان رفته اند

در گزارش  خبرگزای فرانسه آمده است که اکثریت تروریستان فرانسوی و الجزایری مربوط به گروه داعش پس از ختم جنگ در سوریه به افغانستان رفته اند و در شمال کشور فعالیت دارند.

به گزارش اسپوتنیک، خبرگزاری فرانسه (AFP) در گزارشی نوشته که تروریستان وابسته به داعش که پیش از این در سوریه می‌جنگیدند در ماه نومبر سال ۲۰۱۷ به افغانستان رفته اند.
در این گزارش آمده است که بیشتر تروریستان فرانسوی و الجزایری داعش که به افغانستان رفته اند در شمال کشور به ویژه در ولایت جوزجان جا به جا شده اند.
این در حالیست که باز محمد داور، ولسوال درزاب ولایت جوزجان به خبرگزاری فرانسه گفته است که در این اوخر شماری از اتباع فرانسوی و الجزایری در ماه نومبر به این ولسوالی آمده و در مناطق تحت کنترول گروه داعش فعالیت‌های خود را آغاز کرده اند.
وی افزوده که در بین این تروریستان، دو خانم و همچنان اتباع کشورهای تاجکستان، ازبکستان و چیچین نیز دیده شده است.
محمد رضا غفوری، سخنگوی والی جوزجان نیز حضور داعش در ولسوالی درزاب را تایید کرده و گفته است که هم اکنون حدود ۵۰ کودک در این ولسوالی در استخدام داعش درآمده اند.

++++++++++++++++++++++++++++

بریکس و تجارت جدید طلا

روسیه و چین قیمت طلا را تعیین می‌کنند

در کنفرانس مسکو، شوستوف همچنین توضیح داد که روسیه جمع آوری رسمی ذخیره طلا خود را ادامه داده است و از این طریق به هدف تقویت امنیت ملی روسیه کمک خواهد کرد. این صحبت‌ها جای شک و تردیدی باقی نمی‌گذارد که روسیه ذخیره طلا را به عنوان یک دارایی استراتژیک و ژئوپولیتیک می‌بیند

 

نویسنده: رونان مانلی

دیپلماسی ایرانی: یکی از قابل توجه ترین حوادث در تقویم بازار فلزات گرانبهای روسیه  کنفرانس سالانه «بازار شمش روسی» است. این کنفرانس شناخته شده در حال حاضر سال دهم خود را می گذارند و 24 نوامبر در روسیه برگزار شد. سخنران افتتاحیه آن سرگی شوستوف، معاون ال رئیس بانک مرکزی روسیه بود.

او در سخنرانی خود حرف های مهمی را درباره پیشرفت مهم بانک مرکزی روسیه در مورد بازار جهانی طلا بیان کرد و درباره ادامه سیاست طولانی مدت ذخیره فیزیکی طلا که به نفع منافع اقتصادی و استراتژیک روسیه است. اولا، در سخنرانی شوستوف تایید شد که گروه بریکس شامل گروهی از کشورهاست که در حال حاضر روی سیستم تجاری مبتنی بر طلا بحث می کنند. گروه بریکس شامل کشورهای روسیه، چین، هند، آفریقای جنوبی و برزیل می شود.

چهار کشور از گروه بریکس یعنی چین، روسیه، آفریقای جنوبی و برزیل تولیدکنندگان عمده طلا هستند. علاوه براین، دو کشور نیز شامل روسیه و چین، بزرگ ترین وارد کننده و مصرف کننده طلای فیزیکی هستند. بنابراین آنچه که این کشورها را به هم نزدیک کرده این است که همه آنها بازیگران بزرگی در عرصه بازار طلا هستند. شوستوف اعلام کرد که به دنبال ایجاد سیستم تجارت طلای جدیدی هستند که از طریق ارتباطات دوجانبه بین کشورهای بریکس ممکن خواهد شد و اولین اقدام ایجاد تفاهمی میان بانک روسیه و چین است. اولین گام این پروژه در سال 2018 آغاز خواهد شد.

جالب توجه است که معاون اول رئیس بانک مرکزی روسیه درباره تجارت طلا با لندن و سویس در بازار طلا نیز صحبت کرده و می گوید که عملیات تجاری لندن و سوئیس کمتر و کمتر به جهان امروز مرتبط است. او همچنین بیان داشت که قیمت جدید طلا و شمش طلا با همکاری تجاری بریکس مشخص خواهد شد.

همچنین باید یادآوری کرد که اوایل ماه مارس امسال، بانک روسیه اولین نمایندگی خارجی خود را در پکن چین افتتاح کرد. در آن زمان، بانک روسیه این حرکت را گام دیگری به سمت همکاری بیشتر بین روسیه و چین اعلام کرد و این همکاری را در زمینه مسائل مالی، همکاری های استراتژیک بین بانک روسیه و بانک خلق چین متصور شد.

امنیت ملی و تامین مالی تروریسم

در کنفرانس مسکو، شوستوف همچنین توضیح داد که روسیه جمع آوری رسمی ذخیره طلا خود را ادامه داده از این طریق به هدف تقویت امنیت ملی روسیه کمک خواهد کرد. این صحبت ها جای شک و تردیدی باقی نمی گذارد که روسیه ذخیره طلا را به عنوان یک دارایی استراتژیک و ژئوپولیتیک می بیند معتقد است که این طلا منبع ثروت و قدرت پولی برای استقلال خارجی روسیه در بازارها و سیستم های مالی فراهم خواهد کرد. همه مقامات روسی با این سیاست جدید کاملا هماهنگ هستند. برای نمونه آنتون سیلونف، وزیر مالی روسیه در شبکه روسیه وان استدلال کرد که طلا راهی است برای اینکه بودجه روسیه تامین شده و تحریم ها علیه این کشور کارایی خود را از دست بدهند به این ترتیب قدرت خارجی روسیه افزایش پیدا خواهد کرد.

اما اینکه بانک روسیه چه مقدار از طلاهای خود را در خارج از کشور دارد قابل بحث است. چراکه به صورت رسمی دو سوم از طلاهای روسیه در داخل کشور و در مسکو ذخیره شده و یک سوم بای مانده در سن پترزبورگ نگهداری می شود. اما سیلونف روی این نکته تاکید دارد که بانک مرکزی روسیه یکی از بزرگ ترین ذخیره کنندگان طلا در جهان است.

1800 تنی که ادامه دارد

از سال 2000 تا اواسط 2007، بانک روسیه در حدود 400تن طلا را به صورت رسمی ذخیره کرده بود اما در سه ماه اخر سال 2007، سیاست طلای بانکی تغییر کرد. در ابتدای سال 2011، طلای ذخیره شده روسیه به 800 تن رسید و در انتهای سال 2014 این ذخیره به 1200تن رسید و در سال 2016 روسیه اعلام کرد که میزان ذخیره طلای این کشور به 1600تن رسیده است. اگرچه که در ظاهر مدیریت طلای روسیه برعهده بانک روسیه است اما بانک مرکزی این کشور توسط دولت فدرال اداره می شود و ذخیره طلا به فدراسیون روسیه تعلق دارد. این ذخیره بر اساس استراتژی فدراسیون روسیه در ذخیره طلا از اواخر سال 2007 شکل گرفت. استراتژی ای که در پاسخ به بحران مالی جهانی اتخاذ شد. با توجه به آمار انتهای اکتبر 2017 بانک روسیه 21,8تن دیگر طلا به ذخیره خود اضافه کرده تا حجم کل طلای ذخیره شده این کشور به 1801 تن برسد. بر اساس اعلام بانک مرکزی این ذخیره تا انتهای سال افزایش پیدا کرده و 186تن دیگر به آن افزوده خواهد شد. این عدد، هدف اضافه شدن سالانه 200 تن طلا به ذخیره را محقق خواهد کرد. بانک مرکزی چین نیز به صورت رسمی اعلام کرده که 1842 تن طلا در ذخیره طلای ملی خود دارد.

تهدیدی برای بازار طلای لندن

سیستم جدید قیمت گذاری بانک روسیه که شوستوف آن را اعلام کرد شامل کشورهای بریکس و سیستم تجارت جدید است. با وجود کشورهای بریکس که تولید کننده یا مصرف کننده بزرگ طلا هستند به نظر سیستم تجارت طلا به مانند گذشته و سیستم فیزیکی تجارت طلا عمل خواهد کرد. بنابراین تعیین قیمت طلا بر اساس تجارت فیزیکی طلا خواهد بود که کاملا جدا از روش فعلی تعیین قیمت طلاست. درحالی که در بازار طلای لندن و نیویورک همه تجارت ها 24 ساعته و به صورت مجازی انجام می شود.

نتیجه گیری

به نظر می رسد که به آرامی کشورهای عمده تولیدکننده طلا سعی دارند بر تعیین قیمت بین المللی طلا تسلط پیدا کنند و با ایجاد یک محیط تجارت فیزیکی طلا، محیط خسته کننده و با کارکرد اندک معاملات مجازی را کنار بگذارند. بورس طلای شانگهای که شعبه آن در آوریل 2016 آغاز به کار کرد در حال حاضر معاملات فیزیکی طلا را سروسامان می دهد درحالی که هنوز رتبه بندی نشده و نمی تواند در تعیین قیمت بین المللی طلا اثرگذار باشد اما زیرساخت های آن برای ایجاد تاثیر آماده است.

منبع: بولن استار/ مترجم: روزبه آرش

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

جدال جدید مسکو و واشنگتن بر سر قاهره

روسیه پایگاه‌های نظامی مصر را برای چه می‌خواهد؟

واضح است که آمریکایی ها از رشد روابط میان مصر و روسیه خشنود نیستند مشخصا پس از اینکه 40 سال را در مصر صرف کرده و اردوگاه‌های خود را در این کشور گسترش داده‌اند. اما منافع روسیه در اینجا چیست؟

 

نویسنده: مارکو مارجانوویچ

دیپلماسی ایرانی: قاهره و مصر به توافقی اولیه دست پیدا کرده اند که براساس آن دو طرف قادر خواهند بود از پایگاه های نظامی و هوایی یکدیگر استفاده کنند. نیویورک تایمز با اشاره به این موضوع این توافق را مشکلی عمده در روابط ایالات متحده و مصر خوانده است: «در عمل حضور جت های روسی در مصر نگرانی ها را در مورد امنیت عملیات نظامی نیروهای آمریکایی افزایش داده و نیاز به هماهنگی با هواپیماهای نظامی که در آن پایگاه ها حضور دارند را بیشتر می کند. این مشکلی بزرگ در ارتباطات دفاعی ایالات متحده و مر خواهد بود.» اندرو میلر، مقام ارشد سابق وزارت امور خارجه که هم اکنون در پروژه دموکراسی در خاورمیانه کار می کند این اظهارات را در نیویورک تایمز انجام داد.

واضح است که آمریکایی ها از رشد روابط میان مصر و روسیه خشنود نیستند مشخصا پس از اینکه 40 سال را در مصر صرف کرده و اردوگاه های خود را در این کشور گسترش داده اند. اما منافع روسیه در اینجا چیست؟ دیکتاتور مصر دیگر به حامی آمریکایی خود اطمینان ندارد به ویژه پس از اتفاقات سال 2011 که در جریان تقابل با اخوان المسلمین روی داد. علاوه بر این ایالات متحده در سوریه از شورشیان حمایت می کند درحالی که مصر علاقمند است که نیروهای روسی حامی اسد به پیروزی برسند. بنابراین مصر دلایل زیادی دارد که رابطه خود را با مسکو گسترش دهد اما روسیه با استفاده از پایگاه های نظامی مصر به چه دستاوردی می رسد؟

باید صادقانه اعتراف کنم که نمی دانم. مصر آن قدر دور است که نتواند در جریان مداخله روسیه در سوریه کمکی به نیروهای روسی باشد. استفاده از پایگاه های مصری در صورتی برای مسکو مفید خواهد بود که بخواهد با نیروهای داعش در صحرای سینا مقابله کند یا در لیبی مداخله کند اما فکر نکنم نشانه ای وجود داشته باشد که روسیه بخواهد ماجراجویی خود را پس از سوریه ادامه دهد. شاید روسیه بخواهد به این وسیله نظارت خود را بر کشتی های جنگی اش در شرق مدیترانه افزایش دهد همان طور که کشتی ها و هواپیماهای جنگی ایالات متحده را در این منطقه نظاره می کند.

مسکو در روزهای شوروی سابق عادت داشت که حضور زیادی در مصر داشته باشد. هزاران مشاور شوروی سابق، کشتی و نیروهای دفاع هوایی در جریان جنگ اعراب و اسرائیل در بین سال های 1967 تا 1973 در مصر حضور داشتند. اما هیچ ایده ای درباره اینکه این روزها روسیه چه نگاهی به پایگاه هایش در مصر دارد در دست نیست.

آنچه می توانم بگویم این است که واشنگتن هر کاری خواهد کرد تا از نهایی شدن این قرارداد جلوگیری کند. در غیر این صورت روسیه در کشوری نفوذ پیدا می کند که می تواند به خوبی از آن بهره ببرد. حالا همه چیز به مصر تحت هدایت سیسی بستگی دارد که آیا بخواهد سیاست مستقل تری را دنبال کند یا همچنان آلت دست ایالات متحده باقی بماند.

منبع: چک پوینت آسیا/ مترجم: روزبه آرش

++++++++++++++++++++++++++++++++++++

شطرنج روسی و آمریکایی در خاورمیانه

کدام سفارتخانه اول در بیت المقدس به راه خواهد افتاد؟

این قطعنامه توسط 14 کشور از 15 عضو شورای امنیت تصویب شد و تنها ایالات متحده بود که به آن رای ممتنع داد. بر این اساس شرق بیت‌المقدس بخشی جدایی ناپذیر از خاک فلسطین بوده و به این ترتیب حاکمیت بخش غربی به اسرائیل واگذار شده است.

نویسنده: نویل تلر

دیپلماسی ایرانی: یک بار دیگر رئیس جمهور آمریکا با این تصمیم مواجه شده است که آیا باید تصمیم به تعویق انتقال سفارت ایالات متحده از تل آویو به بیت المقدس را اتخاذ کند یا خیر. این تصمیم باید طی چند روز گرفته شود. مساله به سال 1995 بازمی گردد که کنگره قانونی را مبنی بر نیاز به انتقال سفارت آمریکا بعد از 31 می 1999 تصویب کرد. اگرچه این قانون در مجلس نمایندگان و سنا با اکثریت قریب به اتفاق به تویب رسید اما هرگز اجرا نشد. به مدت 22 سال تمام روسای جمهور از بوش پدر، کلینتون، بوش پسر، اوباما و ترامپ، با اتکا به حفظ منافع ایالات متحده با فرمان هایی 6 ماهه مساله انتقال سفارت را به آینده موکول کرده اند.

ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی خود به صراحت اعلام کرد که سفارت آمریکا در اسرائیل از تل آویو به بیت المقدس منتقل خواهد کرد. او همچنین بسیار مشتاق بود که نقش واسطه را در پروژه صلح میان اسرائیل و فلسطین ایفا کند و احتمال چنین مساله ای را با ارداه دنبال کند. برای جلوگیری از ایجاد تداخل در مذاکرات صلح که به رهبری داماد او جارد کوشنر انجام می شود، ترامپ تاکنون اقدامی درباره سفارت انجام نداده است. این مساله برای پوتین فرصتی ایجاد می کند که چندان به طول نخواهد انجامید.

درحال حاضر هیچ سفارتی در بیت المقدس وجود ندارد. دلیل اصلی این است که در دیدگاه بین المللی وضعیت بیت المقدس همچنان نامعین باقی مانده است. در سال 1947 طرح دو دولت مجزا به رهبری سازمان ملل و نظارت ویژه این سازمان کلید خورد. سازمان ملل در کل به مانند اتحادیه اروپا هنوز به این مفهوم پایبند است. سازمان ملل و اتحادیه اروپا هر دو از دولت پایدار فلسطینی در کرانه غربی که شامل شرق بیت المقدس شود حمایت می کنند. حالا شهر بیت المقدس یک داستان بین المللی است که بخشی از آن به فلسطین مربوط می شود. شورای امنیت در این موضوع در بیانیه های خود خواسته تا کشورها «بین قلمرو دولت اسرائیل و سرزمین های اشغال شده» تمایز قائل شوند. در قطعنامه 2334 هیچ اشاره ای به بین المللی شدن بیت المقدس نشده اما سه بار «به سرزمین های اشغال شد فلسطین از سال 1967» از جمله شرق بیت المقدس اشاره می شود. این قطعنامه توسط 14 کشور از 15عضو شورای امنیت تصویب شد و تنها ایالات متحده بود که به آن رای ممتنع داد. بر این اساس شرق بیت المقدس بخشی جدایی ناپذیر از خاک فلسطین بوده و به این ترتیب حاکمیت بخش غربی به اسرائیل واگذار شده است.

در آپریل 2017 روسیه با دور بیانیه ای از راه حل دو دلت و وجود شرق بیت المقدس به عنوان پایتخت فلسطین حمایت کرد. مسکو همچنین عنوان کرد: «همزمان باید این را اعلام کنیم که در این زمینه با غرب بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل می بینیم.» در پس زمینه این بیانیه می توان این طور برداشت کرد که روسیه به دنبال ایجاد سفارتخانه ای در بیت المقدس است چرا که سفارتخانه ها برای روابط دیپلماتیک در پایتخت کشورها ایجاد می شوند. آیا پوتین از نظرسیاسی به دنبال چنین نتیجه ای است؟ نتیجه گیری ای که منطقی به نظر می رسد.

روسیه شانه به شانه با ایران در سوریه مبارزه و از بشار اسد برای باقی ماندن در قدرت حمایت کرده است. ایران و نیروی نیابتی اش حزب الله به عنوان دشمنان اصلی اسرائیل شناخته می شوند. از سوی دیگر حضور مسکو در جنگ کنار این دشمنان اسرائیل هیچ تاثیری بر این نداشته که مسکو غرب بیت المقدس را پایتخت اسرائیل بداند. پوتین روابط خوبی با محمود عباس دارد اما این روابط در مقایسه با ارتباط درحال شکوفایی روسیه و اسرائیل چیزی محسوب نمی شود. گازپروم قراردادی 20 ساله و چند میلیون دلاری را در سال 2016 به امضا رساند تا بازار گاز مایع مورد نیاز اسرائیل را فراهم کند. همکاری دو کشور در زمینه های دیگر از جمله تجارت آزاد، هسته ای و کشاورزی در حال توسعه است. احتمال انتقال سفارت روسیه می تواند به افزایش این همکاری های رو به رسد منجر شود. پوتین با این حرکت در بازی شطرنج آمریکا و روسیه در خاورمیانه می تواند تاثیر خود را در خاورمیانه بیشتر کرده و سوالی باقی نمی ماند که می تواند حرکتی مات کننده انجام دهد. این می تواند اثباتی دیگر بر این موضوع باشد که ردپای روسیه در خاورمیانه گسترده تر می شود.

منبع: اوراسیا ویو/ مترجم: روزبه آرش

+++++++++++++++++++++++++++

عبدالله صالح رفت و طلاهایش ماند + عکس

یک مقام یمنی از کشف یک گنج در خانۀ علی عبدالله صالح رییس‌جمهور کشته‌شدۀ این کشور خبر داده است.

به گزارش سایت همایون بنقل از اسپوتنیک، این مقام یمنی گفته است که پس از جستجو در خانۀ آقای عبدالله صالح، مقدار زیادی دارایی او کشف شده است.

این دارایی شامل مقدار زیادی پول نقد و شمش‌های فراوان طلا است.

شورشیان شیعه‌ی حوثی مربوط به جنبش “انصارالله” به تاریخ 4 دسمبر با نشر ویدیویی از جسد خونین علی عبدالله صالح، رئیس جمهور اسبق یمن از طریق شبکه تلویزیونی رسمی خبر قتل رهبر اسبق کشور را اعلام نمودند. حزب صالح بعدتر مرگ وی را تائید نمود.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

در ایتالیا یک موتر جمعی از مردم را زیر گرفت

در شهر سوندریو ایتالیا یک موتر جمعی از مردم را زیر گرفت.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازاسپوتنیک، در یکی از بازارهای کریسمس شهر سوندریو ایتالیا یک موتر جمعی از مردم را زیر گرفت.

در این حادثه دست کم ۵ نفر زخمی شده اند.

به گفته پولیس محلی، راننده این موتر مست بود و نتوانست موتر خود را کنترول کند.

  تحقيقات در مورد این حادثه جريان دارد

++++++++++++++++++++++++++++++++++

گزارش های تصویری از منطقه و جهان

 

http://cdn.tabnak.ir/files/fa/news/1396/9/18/811956_961.mp4.

 

.