سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

Uncategorized, صفحات ویزه

صفحه ویژه درباره قدس

جلسه شورای امنیت درباره قدس و افزایش پیش‌بینی‌ها درباره انزوای واشنگتن در این زمینه

شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه 8 دسامبر 2017 به درخواست 8 کشور جلسه‌ای فوری و فوق‌العاده تشکیل داد تا موضوع به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و نتایج احتمالی این تصمیم بر امنیت و ثبات منطقه را بررسی کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا روز چهارشنبه 6 دسامبر 2017 قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت و فرمان ساخت سفارت آمریکا در این شهر را امضاء کرد.

دونالد ترامپ در سخنرانی روز چهارشنبه خود با اعلام اینکه زمان آن رسیده که قدس به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته شود، گفت: «به وعده خود جهت به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل عمل کردم. اسرائیلی‌ها حق دارند پایتخت خود را انتخاب کنند.»

این تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا اعتراضات گسترده‌ای در جهان اسلام و جهان عرب در پی داشت و شرکای واشنگتن به شدت این تصمیم ترامپ را محکوم کردند.

یک دیپلمات درباره نتایج احتمالی نشست شورای امنیت گفت: «نتیجه این نشست افزایش انزوای واشنگتن در این موضوع خواهد بود.» دیپلمات دیگری درباره نتایج احتمالی گفت: «هیچ»

نیکولادی ملادینوف فرستاده سازمان ملل در خاورمیانه

نیکولادی ملادینوف فرستاده سازمان ملل به خاورمیانه درباره خطر افزایش خشونت در پی تصمیم رئیس‌جمهوری آمریکا، درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل هشدار داد.

ملادینوف به شواری امنیت گفت: «در حال حاضر خطر جدی وجود دارد که تصمیم‌های یک جانبه ما را از هدف مشترکمان که صلح است، دور کند.»

نماینده فرانسه در شورای امنیت

نماینده فرانسه در جلسه شورای امنیت خواستار خویشتنداری و جلوگیری از بحرانی شدن اوضاع در خاورمیانه شد و گفت که قدس باید از طریق مذاکرات پایتخت دو کشور باشد.

او افزود: «موضوع قدس دارای حالت خاصی است که محدوده آن از اسرائیل و سرزمین‌های فلسطینی فراتر می‌رود.»

نماینده فرانسه اعلام کرد که کشورش الحاق قدس شرقی به اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و آن را بخشی از سرزمین‌های اشغالی می‌داند و خواستار احترام به قانون بین‌المللی و حمایت از راه‌های دو دولت و جلوگیری از تنش است.

نماینده بریتانیا در شورای امنیت

نماینده بریتانیا نیز گفت که لندن تلاش برای جلوگیری از هر اقدامی که در مسیر صلح مانعی ایجاد کند، را ادامه می‌دهد. او گفت که کشورش به توافق صلح فلسطین و اسرائیل بر اساس مرزهای 1967 پای‌بند است.

نماینده بریتانیا قدس شرقی را بخشی از سرزمین‌های اشغال‌شده فلسطین دانست و گفت که اقدامات یک‌جانبه فرصت‌های صلح پایدار در خاورمیانه را تضعیف می‌کند.

نماینده مصر در سازمان ملل

نماینده مصر نیز در این نشست گفت اوضاع قدس به عنوان یک شهر اشغال شده، تغییر نکرده و با تصمیم آمریکا نیز تغییر نخواهد کرد. او تصمیم آمریکا را دارای آثار منفی بر روند صلح دانست.

نماینده مصر افزود: «ما به شدت نگران نتایج تصمیم آمریکا بر ثبات منطقه هستیم و جامعه جهانی قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت نمی‌شناسد. همه قطعنامه‌های شورای امنیت اشغال قدس توسط اسرائیل را محکوم کرده‌اند.»

سخنان نماینده سوئد در شورای امنیت

نماینده سوئد نیز گفت که نتایج موضوع قدس بسیار فراتر از خاورمیانه است و تصمیم یک‌جانبه دونالد ترامپ با موضع بسیاری از کشورها در تضاد است. اروپا موضع یکپارچه‌ای درباره قدس به عنوان پایتخت آینده دو کشور دارد. او گفت: «تصمیم واشنگتن درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسیم.

محمود عباس موضع ترامپ را در تضاد با اراده جهانی دانست

پس از سخنرانی چهارشنبه شب ترامپ، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت که تصمیم ترامپ با اراده جهانی در تضاد است.

محمود عباس گفت: «تصمیم ترامپ با اراده جهانی در تضاد است و تلاش‌های صورت گرفته برای صلح را تضعیف خواهد کرد.»

رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین افزود: «قدس پایتخت کشور فلسطین است و اصیل‌تر از آن است که یک تصمیم هویتش را تغییر دهد.»

سعودی اقدام ترامپ را خطرناک دانست و محکوم کرد

دیوان پادشاهی عربی سعودی نیز روز پنجشنبه 7 دسامبر 2017 با صدور بیانیه‌‌ای تصمیم دولت آمریکا مبنی بر انتقال سفارت خود در «دولت اشغالگر اسرائیلی» از تل آویو به شهر بیت‌المقدس اشغالی، را گامی توجیه‌نشدنی، غیرمسئولانه و خطرناک توصیف کرد، و آن را محکوم کرد.

خادم الحرمین الشریفین، ملک سلمان بن عبدالعزیز آل‌سعود، پادشاه پادشاهی عربی سعودی پیش از اعلام تصمیم ترامپ، در یک گفتگوی تلفنی این تصمیم را گامی خطرناک توصیف کرد که احساسات مسلمانان را تحریک خواهد کرد. پادشاه سعودی همچنین تاکید کرده بود که هر اعلام مواضعی درباره بیت‌المقدس پیش از دستیابی به حل و فصل نهایی به گفتگوهای صلح ضربه خواهد زد. خادم حرمین شریفین خطاب به ترامب بر حمایت پادشاهی عربی سعودی از حقوق تاریخی ملت فلسطین تاکید کرد

===============================================

مطالب مرتبط

حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به شمال غزه

 

در حمله جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به یک پایگاه نیروهای مقاومت در شمال غزه چند فلسطینی زخمی شدند.

به گزارش شبکه تلویزیونی المیادین، در حمله جنگنده های رژیم صهیونیستی به یک پایگاه نیروهای مقاومت در شمال غزه چند فلسطینی زخمی شدند.

شبکه تلویزیونی العالم نیز گزارش داد: پایگاه الجدار وابسته به نیروهای مقاومت فلسطینی در منطقه شیخ زاید در شمال نوار غزه هدف سه موشک قرار گرفت

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

برگزاری نشست اضطراری اتحادیه عرب درباره قدس اشغالی

شنبه هفته آینده، دولت مصر اعلام کرد، اتحادیه عرب نشست اضطراری با هدف بررسی مسأله قدس اشغالی برگزار می کند.

به گزارش شبکه المیادین، قاهره از تشکیل جلسه اضطراری اتحادیه عرب برای بررسی مسأله قدس اشغالی خبر داد.

تمام کشورهایی که با تصمیم ترامپ برای انتقال سفارت به قدس مخالفت کردند/ تنها کشوری که اقدام ترامپ را به رسمیت شناخت/درخواست ترامپ از عربستان برای پایان دادن به محاصره یمن/ میزان درآمد روزانه آمریکا از نفت سوریه

بر اساس این گزارش، قرار است این نشست اضطراری در روز شنبه هفته آینده برگزار شود.

این در حالی است که قرار است بر اساس اعلام دولت آنکارا، در چهارشنبه هفته آینده نیز سازمان همکاری اسلامی برای بررسی مسأله قدس اشغالی تشکیل جلسه دهد.

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

.

حمله موشکی به سرزمین‌های اشغالی /

درخواست جنبش «فتح» برای جنگ علیه اسرائیل/

پایان مأموریت شکست داعش در سوریه/ درخواست مقتدا صدر از عربستان در مورد قدس

اورمیانه در 24 ساعت گذشته همچنان متاثر از تصمیم دونالد ترامپ جهت انتقال سفارت آمریکا در اسرائیل از تل آویو به بیت المقدس بود. در این راستا، واکنش ها همچنان در برابر این اقدام رئیس جمهور آمریکا ادامه دارد و در مهم ترین آن شب گذشته شاهد حمله موشکی از نوار غزه به سوی اسرائیل بودیم.

 شب گذشته، شبکه خبری المیادین از شلیک چند موشک از نوار غزه به سرزمین های اشغالی تحت کنترل صهیونیست‌ها خبر داد.

بر اساس این گزارش، این دو موشک از شمال نوار غزه به ‌سمت دو شهرک صهیونیست‌نشین سدیروت و عسقلان خبر دادند.

همزمان رسانه‌های اسرائیلی نیز از به‌ صدا درآمدن آژیر هشدار حمله موشکی در شهرک‌های نزدیک به نوار غزه خبر داده‌اند.

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد، دو راکت از نوار غزه شلیک شده، ولی پیش از رسیدن به هدف منفجر شده است

این در حالی است که مناطق مختلف فلسطین اشغالی، روز گذشته، صحنه درگیری بین نظامیان صهیونیست و شهروندان فلسطینی بود

.

به گزارش رسانه‌های فلسطینی، بیش از صد شهروند فلسطینی که در مخالفت با تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا درباره قدس به خیابان‌ها آمده بودند، به ‌ضرب گلوله نظامیان صهیونیست زخمی شدند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در یک سخنرانی در کاخ سفید، روز چهارشنبه قدس را پایتخت فلسطین اشغالی اعلام کرد و به دولتش دستور داد، مقدمات کار برای اننقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به قدس را فراهم کنند. این تصمیم ترامپ با محکومیت‌های جهانی روبه رو شد.

در پی این تصمیم، گروه‌های فلسطینی، فراخوان تظاهرات خشم و اعتصاب عمومی در سراسر فلسطین صادر کردند.

درخواست جنبش «فتح» برای جنگ علیه اسرائیل

شاخه نظامی جنبش آزادی‌بخش فلسطین در بیانیه‌ای، خواستار اقدام مسلحانه علیه دشمن اسرائیلی شد.

بنا بر اعلام شبکه المنار، شاخه نظامی جنبش آزادی بخش میهنی فلسطین (فتح) در اعتراض به اعلام قدس به عنوان پایتخت فلسطین اشغالی از سوی دولت آمریکا، خواستاز ازسرگیری مقاومت مسلحانه در سرزمین‌های اشغالی شد.

شاخه نظامی فتح همچنین همه نیروهای خود را به حالت آماده باش درآورد و از دولت خودگردان فلسطین و سازمان آزادی بخش فلسطین (ساف) خواست دیگر اسرائیل را به رسمیت نشناسند.

در این بیانه که زنده قرائت شد، فتح از سازمان همکاری فلسطین، اتحادیه عرب و کشورهای اسلامی خواست قدس را به عنوان پایتخت فلسطین به رسمیت بشناسند و سفرای آمریکا و رژیم صهیونیستی را اخراج کنند.

این جنبش همچنین از همه نیروهای خود و مقاومت فلسطین خواست به هر نحوی که می‌توانند با دشمن صهیونیستی مبارزه مسلحانه کنند.

گفت وگوی تلفنی پوتین با اردوغان درباره قدس

«ولادیمیر پوتین»، رئیس جمهور روسیه در گفت وگوی تلفنی با «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه، در خصوص صحبت های «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مورد فلسطین و انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس رایزنی کرد.

پوتین و اردوغان در این تماس تلفنی درخصوص اوضاع خاورمیانه و کرانه باختری پس از اظهارات ترامپ در مورد قدس اشغالی بحث و تبادل نظر کردند.

این تماس تلفنی به درخواست طرف ترکیه ای صورت گرفته است.

حمله موشکی به سرزمین‌های اشغالی / درخواست جنبش «فتح» برای جنگ علیه اسرائیل/اتمام ماموریت شکست داعش در سوریه/ درخواست مقتدی صدر از عربستان در مورد قدس

طرفین در این گفت وگوی تلفنی، دیدگاه مشابهی درخصوص این موضوع ابراز و تأکید کرده‌اند که تصمیم ترامپ، تأثیر منفی بر ثبات منطقه خواهد داشت.

این دو رئیس جمهور تأکید کردند، تلاش ها درخصوص مسأله فلسطین باید بر یافتن راه حلی مبتنی بر مصالحه باشد که وضع قدس نیز در آن مشخص شود.

اتمام مأموریت شکست داعش در سوریه

رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح روسیه روز پنجشنبه از پاپان مأموریت نظامیان این کشور در نابودی داعش در سوریه خبر داد.

روز پنجشنبه، سرگئی رادسکوی، اعلام کرد نظامیان این کشور مأموریت شکست داعش در سوریه را به پایان رسانده‌اند و امروز دیگر هیچ منطقه مسکونی در این کشور تحت کنترل داعش نیست.

رادسکوی در اظهاراتی که اسپوتنیک آن را منعکس کرده، گفت: «وظیفه نابودی شبه‌نظامیان داعش در سوریه توسط نیروهای مسلح سوریه تکمیل شده است.»

خبرگزاری رویترز هم اظهارات این مقام نظامی روس را این طور بازتاب داده است: «مرحله نهایی شکست تروریست‌ها با اعزام بی‌سابقه نیروی هوایی روسیه همراه شد.»

رئیس ستاد مشترک ارتش روسیه گفت: ظرف یک ماه گذشته، شهر ابوکمال و تعدادی از واحد مسکونی در کرانه غربی رود فرات آزاد شده‌اند.

وی افزود: اکنون نظامیان روسیه در سوریه، تمرکز خود را بر حفظ آتش‌بس و بازگرداندن زندگی صلح‌آمیز به این مناطق معطوف خواهند کرد.

رئیس‌جمهور روسیه هم روز گذشته اعلام کرد، سرگئی شویگو، وزیر دفاع این کشور، او را از نابودی داعش در دو سوی فرات در سوریه مطلع کرده است.

صدر: عربستان ائتلاف خود را روانه قدس کند

سید مقتدا صدر رهبر جریان صدر در واکنش به تصمیم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا درباره قدس گفت: از امروز به بعد بهار عربی باید بهاری یکپارچه علیه اسرائیل و خائنان عاشق سلطه باشد.

وی روز پنجشنبه در نشستی خبری در بغداد گفت: ترامپ از طریق اعلام تصمیم خود درباره قدس، به دنبال کدام صلح است؟ ما تأکید می‌کنیم که هیچ صلحی با استکبار در کار نخواهد بود.

حمله موشکی به سرزمین‌های اشغالی / درخواست جنبش «فتح» برای جنگ علیه اسرائیل/اتمام ماموریت شکست داعش در سوریه/ درخواست مقتدی صدر از عربستان در مورد قدس

صدر گفت: عربستان باید جنگ در یمن و سوریه و بحرین را پایان دهد و به فلسطین برود.

رهبر جریان صدر گفت: من خواهان تظاهراتی یکپارچه در همه کشورهای عربی و اسلامی است.

واکنش روسیه به تصمیم ترامپ درباره قدس

«دیمیتری پسکوف»، سخنگوی کرملین درباره تصمیم «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا درباره به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت، این تصمیم وضعیت منطقه را پیچیده‌تر می‌کند.

بنا به گزارش اینترفکس، پسکوف تصریح کرد: «تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتخانه خود به قدس در راستای تحقق تقویت فرایند صلح خاورمیانه نیست و در جامعه بین‌الملل شکاف ایجاد می‌کند».

وی ادامه داد: «هرچند تصمیم به انتقال سفارتخانه آمریکا به قدس تا حد چشمگیری اوضاع را پیچیده می کند؛ اما جستجو برای یافتن یک راه‌حل سیاسی ـ دیپلماتیک برای مشکل خاورمیانه باید ادامه داشته باشد

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

نماز جمعه در محوطه مسجد الاقصی با آرامی برگزار شد، ولی عملیات خشونت باری در شرق اورشلیم رخ داد

 

ده ها هزار نفر مسلمان عرب، امروز (جمعه) در آئین نماز جماعت در محوطه مسجد الاقصی در شرق اورشلیم شرکت کردند و در پایان آن به صورت آرام پراکنده گردیدند. اما در چند نقطه اورشلیم گروهی از جوانان فلسطینی با نیروهای انتظامی اسرائیل در گیر شدند. همچنین در چند شهر و شهرک عرب نشین در شمال اسرائیل تظاهراتی صورت گرفت که در آن ادعا شد که اورشلیم به مسلمانان تعلق دارد و باید پایتخت فلسطینیان باشد. امام جمعه مسجد الاقصی نیز سخنان مشابهی بیان داشت و ادعا کرد که یهودیان هیچ حقی در اورشلیم ندارند و این شهر کاملا متعلق به اسلام است. آگاهان می گویند: گرچه تظاهرات پراکنده همچنان ادامه دارد، ولی در مجموع، بسیار آرامتر از آن بوده که پیشتر ارزیابی می شد.

تلویزیون های دولتی اردن و مصر آئین نماز جمعه در مسجد الاقصی را با اجازه مقامات اسرائیل، به طور مستقیم پخش کردند. امام جمعه مسجد در نطق خود اقدام پرزیدنت ترامپ را به شدت نکوهش کرد و گفت که مسلمانان به مبارزه خود برای حاکمیت در این شهر ادامه خواهند داد.

در نواحی فلسطینی نشین در کرانه باختری، و همچنین در نوار غزه تظاهرات خشونت باری برگزار شد، ولی به آن شدت نبود که پیشتر ارزیابی شده بود.

بزرگترین تظاهرات در اندونزی برگزار شد که خود برگزار کشور مسلمانان می باشد.

نیروهای انتظامی اسرائیل از سحرگاه امروز خود را برای رویارویی با اغتشاشات احتمالی آماده کرده بودند – گرچه مقامات مسوول ارزیابی کرده بودند که حوادث عمده ای رخ نخواهد داد.

فلسطینی ها در اعتراض به موضع پرزیدنت ترامپ که اورشلیم را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخته، و قصد دارد سفارت آمریکا را به اورشلیم منتقل کند، “روز خشم” اعلام کرده بودند که انتظار داشتند امروز به اوج خود برسد.

در جریان اعتراضات گسترده فلسطینی از روز چهارشنبه، پلیس اسرائیل چند تن را بازداشت کرد. فلسطینی ها می گویند که سیزده تن زخمی داشته اند.

نیروهای پلیس اسرائیل از بامداد امروز در نقاط حساس شرق اورشلیم مستقر شده بودند و رفت و آمد را زیرنظر داشتند. همچنین واحدهای ارتش اسرائیل در کرانه باختری بر ابعاد حضور خود افزوده بودند و به چند گردان از سربازان دستور داده شده بود تمرینات عادی را کنار گذارند و در اطراف شهرهای فلسطینی نشین مستقر گردند تا در صورت لزوم با اغتشاشات رویارویی کنند.

پلیس اسرائیل، این بار، برای ورود نمازگزاران به محوطه مسجد الاقصی هیچگونه محدودیت سنی قائل نشده بود – و این در حالی که در گذشته هرگاه بیم اغتشاش می رفت، از ورود مردان جوان و نوجوانان به “تپه معبد مقدس” (جایگاه کنونی مسجد الاقصی) جلوگیری می شد – گرچه ورود مردان میانسال وسالخورده آزاد بود. در مورد ورود زنان، هیچ محدودیت سنی اعمال نمی شد.

هدف نیروهای انتظامی اسرائیل از این تصمیم آن بود که احتمال برخورد با نمازگزاران به حداقل برسد.

در نوار غزه که تحت تسلط گروه تروریستی حماس است نیز، امروز تظاهرات گسترده ای به راه انداخته شده بود.

حکومت اسلامی ایران نیز دستور داده بود که راه پیمایی های اعتراضی در تهران و نقاط دیگر برگزار شود و تظاهر کنندگان دوباره شعار “مرگ بر آمریکا” و “مرگ بر اسرائیل” سر دادند.

آخوند احمد خاتمی، امام جمعه امروز تهران در خطبه خود از فلسطینیان خواست دوباره به خونریزی و درگیری دست بزنند. آخوند خاتمی از جمله گفت: «راه درمان قضیه فلسطینف تنها و تنها انتفاضه است».

گفتنی است: حکومت اسلامی ایران از روز اول به قدرت رسیدن، فلسطینیان را به ادامه خشونت و ترور علیه اسرائیل تشویق کرده و پول و اسلحه در اختیار گروه های خشونت جوی فلسطینی قرار داده است. رژیم ایران امید داشته و دارد که از طریق این جنگ نیابتی، و ربخته شدن خون فلسطینیان و شهروندان اسرائیل، بتواند به هدف های توسعه طلبانه خود در منطقه برسد.

آخوند احمد خاتمی در بخش دیگری از خطبه امروز خود، تهدیدهای رژیم علیه ایالات متحده را بازگو کرد و از جمله گفت:  «با توان موشکی خود، خواب را از چشم ساکنان کاخ سفید می گیریم».

آگاهان می گویند این شیوه تهدید از حانب خاتمی که یکی از افراطی ترین آخوندهای رژیم به حساب می آید، تهدیدهای مشابه دولت کره شمالی را به یاد می آورد.

در اسرائیل، مقامات امنیتی از این احتمال نیز غافل نشده بودند که ممکن است در کنار تظاهرات و اعمال خشونت بار، فرد یا افرادی نیز درصدد برآیند با انجام عملیات انتحاری موجب به راه انداختن کشتار شوند.

حماس و دیگر سازمان های ترور فلسطینی و اسلامی، پیشتر تهدیدهایی در این زمینه انتشار داده بودند.

برای ایجاد هماهنگی، در برگزاری هرچه گسترده تر تظاهرات و اغتشاشات در کرانه باختری و نوار غزه، مقامات فتح و حماس روز گذشته در غزه دیدار و گفتگو کردند.

رهبران اعراب اسرائیل، از اهالی شهرهای ام الفحم، کفر قاسم، بقعة الغربیه، کفر کنا  و چند شهرک و روستای عرب نشین دیگر در شمال کشور خواسته بودند امروز به تظاهرات بپردازند. در چند رشته از این تظاهرات پرچم فلسطینی ها به اهتزار در آمد و سخنرانان گفتند که اسرائیل در اورشلیم هیچ حقی ندارد و این شهر باستانی به طور کامل متعلق به اعراب و فلسطینی ها و مسلمانان می باشد.

اسرائیل دارای یک میلیون و چهارصد هزار عرب است که حدود ۲۰ درصد از جمعیت کشور را تشکیل می دهند.

همچنین در شهر عرب نشین ناصره در شمال اسرائیل و در شهرک “رهت” در جنوب کشور که اعراب بیابانگر (بدوی)۲ است، اعراب به تظاهرات دعوت شده اند.

در ناحیه عرب نشین “وادی عرة” در شمال اسرائیل، روز گذشته (پنجشنبه) یک اتوبوس هدف سنگ پرانی قرار گرفت و دو تن از مسافران آن به طور سطحی زخمی شدند. ولی در جریان تظاهرات امروز در مناطق عرب نشین شمال اسرائیل، جاده ها باز بود و هیچ حادثه سوئئ رخ نداد.

ماگن داوید سرخ اسرائیل نیز امروز پیراپزشکان و پرستاران خود را به حال آماده باش در آورده بود که به پانسمان زخمی ها و انتقال آن ها به بیمارستان بپردازند، ولی این تیم های پزشکی تقریبا بی کار ماندند

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

واکنش‌ها به تصمیم ترامپ؛ از کابل تا مسکو

 


دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحدۀ آمریکا به روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور بیت‌المقدس (اورشلیم) را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت می‌شناسد و به همین دلیل دستور انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به این شهر را صادر کرد.

رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل از سوی ترامپ واکنش‌های شدید جهانی را در پی داشته و نگرانی حکومت افغانستان را نیز برانگیخته است. دفتر رسانه‌های ارگ ریاست جمهور با نشر خبرنامه‌یی نگاشته است که تصمیم آمریکا برای انتقال سفارتش از تل‌آویو به بیت‌المقدس سبب جریحه‌دارشدن احساسات تمام مسلمانان جهان شده و روند صلح را در خاورمیانه به مخاطره می‌اندازد.

در این خبرنامه آمده است که حکومت وحدت ملی و مردم افغانستان با دیگر مسلمانان جهان خواهان تأمین حقوق حقۀ مردم فلسطین برای داشتن یک دولت مستقل هستند.

در بخش دیگری از این خبرنامه آمده که بیت‌المقدس به حیث نخستین قبلۀ مسلمانان جهان، باید بر بنیاد قوانین جهانی، مصوبات سازمان ملل‌متحد و خواست میلیون‌ها مسلمان تثبیت شود.

در همین حال، عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت در یک نشست خبری در این باره واکنش نشان داده و می‌گوید که مردم فلسطین حق دارند در صلح زنده‌گی کنند و این تصمیم به تحکیم صلح در خاورمیانه کمکی نمی‌کند.

به همین گونه شماری از احزاب جهادی نیز در افغانستان به این تصمیم ترامپ واکنش نشان دادند.

عبدالرب الرسول سیاف، رهبر حزب دعوت اسلامی افغانستان از پیامدهای این تصمیم هشدار می‌دهد و می‌گوید که آمریکا باید از پی‌آمدهای ناگوار این تصمیم توسط موقف جدیدش جلوگیری کند.


از سوی دیگر اسحاق اتمر، آگاه سیاسی دربارۀ اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل می‌گوید که با این تصمیم ترامپ امکان دارد تشنج در فلسطین و کشورهای عربی بیشتر شود.

اتحادیه اروپا و سازمان ملل متحد نیز اظهار نگرانی کرده‌اند که با به رسمیت شناخته‌شدن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به این شهر، راه حل دو کشور مستقل برای دستیابی به یک صلح پایدار بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌ها به خطر می‌افتد.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌یی مخالفت خود را با «تصمیم یک‌جانبه‌یی» که «صلح بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها را به خطر بیندازد» اعلام کرد، «اکنون در این لحظه التهاب‌آور تأکید می‌کنم هیچ راه‌حلی به غیر از تشکیل دو کشور مستقل وجود ندارد. راه حل جایگزینی وجود ندارد. موضوع اورشلیم آخرین موضوعی است که باید در جریان مذاکرات میان دو طرف طرح شود.»

فرانسه تصمیم ترامپ را به عنوان یک «تصمیم یک‌جانبه» رد کرده است. بریتانیا اعلام کرده که اقدام دولت ترامپ کمکی به صلح نمی‌کند و تنها راه حل مناقشه بیت‌المقدس این است که این شهر را که به دو نام شناخته می‌شود، بر اساس توافقی که سر میز مذاکرات حاصل می‌شود به دو بخش فلسطینی و اسرائیلی تفکیک کرد.

معاون وزیر خارجۀ روسیه نیز در واکنش به تصمیم ترامپ در به رسمیت‌شناختن بیت‌المقدس به عنوان پایتخت اسرائیل گفت که مسکو در شورای امنیت از موضع رییس جمهور آمریکا درباره بیت‌المقدس انتقاد خواهد کرد.


فلسطینیان کرانۀ باختری و نوار غزه شب گذشته با برپایی تظاهراتی خشم خود را از اقدام آمریکا ابراز کردند.

صدها شهروند ترکیه نیز چهارشنبه‌شب در برابر کنسول‌گری آمریکا در شهر استانبول در اعتراض به تصمیم ترامپ دربارۀ قدس تظاهرات کردند.

بسیاری از شهرهای اردن نیز چهارشنبه‌شب شاهد تظاهرات اعتراضی به تصمیم ترامپ بود.

صدها تن از آواره‌گان فلسطینی در لبنان نیز در اعتراض به تصمیم ترامپ به خیابان‌ها ریختند. تظاهرات‌کننده‌گان از اردوگاه راشدیه در جنوب لبنان در محکومیت تصمیم آمریکا شعار سر دادند.

در همین حال چراغ‌های صحن‌ مسجد الاقصی هم دیشت همزمان با اعلام تصمیم ترامپ درباره بیت‌المقدس خاموش شد و به گفتۀ شاهدان و خبرنگاران این اقدام در اعتراض به تصمیم آمریکا انجام شده است.

وزارت امور خارجۀ عراق تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا را رد کرد. این وزارت هشدار داد که این تصمیم منطقه را به سمتی که سرنوشت آن معلوم نیست سوق خواهد داد.

عربستان سعودی نیز تصمیم دونالد ترامپ را محکوم کرده و این اقدام را توجیه‌ناپذیر و غیرمسؤولانه خواند.

کنگره آمریکا در سال ۱۹۹۵ تصویب کرد که سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس منتقل شود اما در سال ۱۹۹۹ به دلیل آنکه تشخیص داده شد که این مصوبه «امنیت ملی» آمریکا را به خطر می‌اندازد به اجرا درنیامد. از آن زمان تاکنون رؤسای جمهور آمریکا هر شش ماه یک بار اجرای مصوبه کنگره را به تعویق انداخته‌اند.

.

.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: