ژنرال دوستم و محقق در ترکیه با یکدیگر دیدار کردند

ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری و حاجی محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی کشور در ترکیه با یکدیگر دیدار کردند.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری جمهور؛ دفتر ژنرال دوستم، امروز یکشنبه (12 قوس) با نشر خبرنامه‌ای گفته که ژنرال دوستم در شهر انقره در اقامت‌گاه خویش با حاجی محمد محقق دیدار و گفتگو کرده است.

در این دیدار هردو طرف پیرامون اوضاع جاری در کشور و فعالیت های ائتلاف نجات ملی برای نجات افغانستان تبادل نظر نمودند.

نگرانی از وضعیت کنونی، تأکید بر مبارزه بر ضد تروریزم و دهشت افگنی، همبستگی و اتحاد مردم ما برای ساختن یک افغانستان متحد و با ثبات و جستجوی راه های پایان دادن به جنگ و برقراری صلح در کشور، محور های دیگر این گفتگو بودند.

در این دیدار محمد نبی کویچلی قومندان پولیس محلی ولایت قندوز که چندی پیش در اثر انفجار ماین در قندوز زخم برداشته بود با شماری از بزرگان و متنفذین ولایات مختلف کشور نیز حضور داشتند.

ژنرال دوستم و محقق در حالی در ترکیه با یکدیگر دیدار می‌کنند که پیش از این دفتر ژنرال دوستم اعلام کرده بود که معاون اول ریاست جمهوری به زودی به کشور باز می‌گردد.

گفته می‌شود که حکومت به شدت تلاش دارد تا مانع ورود ژنرال دوستم به کشور شود. پس از شکل گیری ائتلاف نجات افغانستان، این تلاش ها افزایش یافته است.

رهبری ائتلاف نجات افغانستان، حکومت را متهم به انحصار گرایی و فساد کرده و خواهان آوردن اصلاحات جدی در حکومت اند.

در همین حال روز به روز به صف مخالفان سیاسی حکومت افزوده می‌شود. نشست بزرگ مخالفان سیاسی حکومت، روز شنبه (11 قوس) با وجود مخالفت‌های شدید ارگ ریاست جمهوری در قندهار برگزار شد.

قرار بود که در این نشست، استاد عطامحمد نور والی بلخ و باتور دوستم پسر ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری نیز اشتراک کنند که حکومت مانع پرواز هواپیمای آنان شد.

مخالفان سیاسی حکومت در نشست قندهار؛ حکومت را به ایجاد تفرقه در میان مردم متهم کرده و گفتند که برخی حلقات در درون ارگ از وحدت و همدلی مردم هراس و تشویش دارند.

به گفته آنان حکومت نشست‌های پنهانی با آی‌اس‌آی و شبکه حقانی برگزار نموده و حاکمیت کشور را در نظر نمی‌گیرد اما از وحدت و یکجایی مردم افغانستان تشویش دارد.

مخالفان سیاسی حکومت؛ تفرقه گرایی حکومت را یک بازی خطرناک دانسته تاکید کردند که اکنون حکومت تلاش دارد تا مردم را به سمت، گروه، زبان، مذهب و قوم تقسیم کند.