قطعنامه ی همایش قندهار

متن قطعنامه گردهمایی کندهار

امروز در کندهار گردهمایی بزرگی با شرکت جمعی از جریان‌های سیاسی، احزاب سیاسی، نمایندگان مردم در مجلس، به دنبال جلسات‌ پی‌هم قبلی، به خاطر مشورت ودریافت راه حل در ولایت کندهار گردهم آمدند و پس از تحلیل و ارزیابی اوضاع جاری کشور در سطوح گوناگون با اعلام قطعنامه به پایان رسید.

به گزارش اسپوتنیک، شرکت کنندگان گردهمایی امروز کندهار با صدور قطعنامه ای به این نشست به پایان دادند.

متن قطعنامه این گردهمایی:

نزدیک به چهار سال از عمر حکومت وحدت ملی می‌گذرد. این حکومت در حالی بالای مردم افغانستان تحمیل شد که تقلب‌های انتخاباتی کشور را تا پرتگاه سقوط کشانده بود. همان بود که از روی مجبوریت و بنا بر وعده‌های حکومت وحدت‌ملی مبنی بر آوردن اصلاحات انتخاباتی، این حکومت پذیرفته شد.

از سوی دیگر تقلب‌های گسترده انتخاباتی، دامن‌زدن به مسایل قومی و قومی‌سازی انتخابات، بحرانی‌شدن انتخابات گذشته و آمادگی گرفتن به اعلام حکومت جداگانه و بی ثبات سازی افغانستان از مسایلی بود که مردم افغانستان در دو راهه: میان بحران‌های احتمالی و خطرناک  یا حکومت وحدت ملی، باید یکی را انتخاب می کردند.

توقع این بود که حکومت وحدت ملی که تعهداتی را که برای مردم کرده بودند به آن متعهد باشند و در راستای عملی ساختن تعهدات پایبند و صادق بماند. اما با دریغ باید گفت: که حکومت وحدت ملی ازهمان آغاز؛ به  دامن زدن به مسایل قومی، سیاسی کردن مبارزه علیه فساداداری،سرکوب جنبش‌های عدالت خواهانه مدنی وگردهمآیی سیاسی، سیاسی‌سازی نهادهای امنیتی و دفاعی کشور، عدم اراده سیاسی جهت تکمیل کابینه حکومت، ادامه سرپرستی‌ها، عدم توجه به مصوبات و تصامیم شورای ملی، صدور فرامین سلیقه‌یی در مغایرت به قانون اساسی، اقدام کرد. اینها از مواردی اند که حکومت مسیر استبداد، برهم زدن تفکیک قوا و نهادینه کردن خودکامگی  را تا به اکنون راه رفته است.

از طرفی دیگر بنا بر دلایل زیرین حکومت نتوانست خواست‌ها و مطالبات مردم افغانستان را برآورده سازد:

1:-

حکومت در امر تأمین امنیت و حفظ جان شهروندان افغانستان ناکام بوده؛ چنانچه ناامنی‌ها در سراسر کشور گسترش یافته است.

2:-

حکومت اراده سیاسی راستین برای تأمین صلح عادلانه و پایدار ندارد و با پروسه صلح خواهی برخورد پروژه‌یی می‌کند.

3:-

مشکلات اقتصادی، فقر، بیکاری، فرار سرمایه، فرار جوانان و گسترش مهاجرت‌ها، روند فرار و مهاجر از کشور به صورت بی پشینه، نشان می‌دهد که حکومت در زمینه تأمین رفاه اجتماعی مردم نیز ناکام است.

4:-

حکومت اصل تفکیک قوا را زیر پا کرده، شدیدا درگیر اختلافات سیاسی در سطح رهبری حکومت و انحصار قدرت در یک حلقه کوچک شده است.

5:-

حکومت اراده راستین سیاسی جهت راه اندازی انتخابات شفاف و عادلانه پارلمانی و ریاست جمهوری ندارد و در تلاش مهندسی کردن این پروسه برای نهادینه کردن تقلب‌های انتخاباتی و تکرار تجربه ناکام انتخابات 2014 است.

با توجه به موارد فوق: امروز در این گردهمآیی بزرگ جمعی از جریان‌های سیاسی، احزاب سیاسی،نمایندگان مردم در ولسی جرگه، به دنبال جلسات‌ پی‌هم قبلی، به خاطر مشورت ودریافت راه حل در ولایت کندهار گردهم آمدند و پس از تحلیل و ارزیابی اوضاع جاری کشور در سطوح گوناگون به این نتیجه رسیده اند:

1:-

نهادینه کردن دموکراسی بدون به وجود آوردن شفافیت در پروسه‌های انتخاباتی، ممکن نیست. ما به این باور هستیم که کمیسیون های موجود توانایی برگزاری انتخابات شفاف،آزاد و عادلانه را دارا نیستند. زیرا رییس حکومت وحدت ملی، خودش عملا در پروسه انتخابات مداخله کرده و افراد معیین و مشخص را از طریق کمیته گزینش به عنوان کمیشنر تعیین و مقرر می کند. درحالی‌که ما خواهان تعیین کمیشنران بی طرف و غیر وابسته در مشورت با جریان‌های سیاسی و اپوزسیون کشور هستیم. در صورتیکه حکومت به این خواست ما، تا دوماه آینده پاسخ مثبت ندهد و یا دروازه‌های گفت‌وگو  و مشورت را باز نکند در آن صورت، اشتراک کنندگان این نشست بزرگ مردمی کندهار، حرکت‌های بزرگ مدنی را در سراسر کشور علیه حکومت سازماندهی خواهند کرد.

2:-

حکومت سه سال است که برگزاری انتخابات پارلمانی را به تاخیر انداخته است و دراین رابطه ضیاع وقت می‌کند. اشتراک کنندگان نشست امروز خواهان برگزاری

انتخابات پارلمانی در تابستان سال 1397 و انتخابات ریاست‌جمهوری در بهار 1398 هستند.

3:-

حکومت به اصطلاح وحدت ملی، در بسا موارد  احکام قانون اساسی و دیگر قوانین نافذه کشور را  نقض کرده است. اشتراک کنندگان این گردهمآیی در مورد نقض قوانین از نشانی مسوولان حکومت شدیدا اعتراض دارند و به این حکومت هشدار می‌دهند تا به این نوع قانون شکنی‌ها و تخلفات پایان بدهند در غیر آن با واکنش‌های شدید و سراسر مردم کشور رو به رو خواهند شد.

4:-

اشتراک کنندگان این گردهمآیی به وحدت، اتحاد، همبستگی میان شهروندان و اقوام افغانستان تأکید می رزند و به حکومت افغانستان هشدار می دهند که تا هرچه زود تر  از تفریقه افگنی، دامن زدن به تعصبات قومی و پارچه کردن مردم افغانستان جلوگیری کند. در صورتیکه حکومت وحدت ملی به مسایل قومی و تعصبات تباری ادامه دهد، بدون شک مردم افغانستان دست به کار شده و این عمل حکومت را بی پاسخ نخواهند گذاشت.

5:-

مردم افغانستان از انگیزه، فداکاری‌ها و شهامت قوای دفاعی و امنیتی  کشور  تمجید و تقدیر می‌کند. همچنان مردم افغانستان خواهان تجهیز و تکمیل نمودن این نیروها با وسایل و تجهیزات مدرن هستند. زیرا مردم خواهان امنیت و صلح هستند. درحالی‌که صلح و امنیت از خواست‌های دیرینه و اولویت مردم ما می باشد. با تاسف حکومت،طالبان و جامعه جهانی هیچ برنامه یی مشخصی را برای نهادینه کردن صلح عادلانه در افغانستان ندارند. مردم افغانستان از حکومت و جامعه جهانی می‌خواهند که تا برنامه و استراتژی مشخص وروشن را برای آوردن صلح عادلانه و مذاکره  برای آن روی دست گیرند.

در فرجام ما به مثابه شهروندان این سرزمین  در حالیکه از “سکوت استراتژیک ” حکومت آگاه هستیم  و در عین حال از عدم تمکین و پاسخگویی حکومت در رابطه به اعتراضات و خواسته های مدنی و قانونی خود سخت معترض هستیم با آنهم از حکومت می خواهیم که تا در رابطه به مسایل طرح شده، هرچه زودتر پاسخ مثیت ارایه کرده و برای تحقق  این خواست‌ها، دست به کار شوند.

و من الله توفیق

زنده باد مردم سرافراز کشور

پاینده و جاوید باد همبستگی و اتحاد پایدار مردم افغانستان

+++++++++++++++++++++++++++++++++

وزارت داخله افغانستان: با جنرال عبدالرازق اگر در نشست کندهار نقش داشته باشد، برخورد می کنیم

معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت، در صورتی که جنرال عبدالرازق در برگزاری گردهمایی کندهار نقش داشته باشد، با وی برخورد جدی خواهد شد

به گزارش اسپوتنیک به نقل از تسنیم، نصرت رحیمی معاون سخنگوی وزارت داخله افغانستان درباره نقش جنرال عبدالرازق گفت: در صورتی که جنرال عبدالرازق در برگزاری نشست کندهار نقش داشته باشد، با او برخورد جدی خواهد شد.

او گفت: در نشست کندهار برخی از سیاسیون کشور گردهم آمده بودند و جنرال عبدالرازق نیز به عنوان فرمانده پولیس کندهار وظیفه تامین امنیت آنها را دارد.

رحیمی در ادامه گفت: اگر جنرال عبدالرازق در نشست کندهار حضور فزیکی داشته باشد، مشکلی ندارد، اما اگر فرمانده پولیس کندهار در مسایلی که خلاف منافع ملی است، نقش داشته باشد بر اساس مصوبه اخیر ریاست جمهوری با وی برخورد خواهد شد.

در همین حال یک منبع دولتی که نمی خواست نامش فاش شود، گفته است: جنرال عبدالرازق از برخی ولسوالی ها 500 نفر از مخالفان سیاسی دولت افغانستان را برای شرکت در نشست سیاسی کندهار دعوت کرده بود.

یادآوری می کنیم، که نشست کندهار در حالی برگزار شد که به هواپیمای حامل عطا محمد نور و باتور دوستم چند روز پیش از میدان هوایی مولانا جلال الدین بلخی مزار شریف اجازه پرواز داده نشد.

++++++++++++++++++++++++++++++++++

نشست کندهار برگزار شد/ منتقدان جدی حضور نداشتند

امروز شنبه نشست کندهار پس از دو روز تاخیر با حضور شماری از نمایندگان مجلس، سران احزاب و شخصیت های سیاسی و در نبود منتقدان جدی دولت وحدت ملی افغانستان برگزار شد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از ایرنا، امروز شنبه نشست کندهار پس از تنش های که میان دولت و اپوزیسیون دولت رخ داده بود، با شرکت شماری از نمایندگان مجلس، سران احزاب و شخصیت های سیاسی و حضور هزاران تن از شهروندان با شعار «صلح، وحدت و انتخابات شفاف» و در غیاب منتقدان جدی دولت وحدت ملی افغانستان برگزار شد.

در همین حال بشیر احمد تینج عضو مجلس نمایندگان و نماینده جنبش ملی افغانستان گفت: خواسته های مردم از دولت برای برقراری صلح، وحدت و برگزاری انتخابات به صورت آشکار مطرح شد و شرکت کنندگان خواستار عملی کردن آنها شدند.
وی گفت: «عطا محمد نور» والی «بلخ» و رئیس اجرایی جمعیت اسلامی همراه با «باتور دوستم» رئیس حزب جنبش ملی با ممانعت دولت برای پرواز هواپیمایشان به کندهار مواجه شدند و آنها موفق نشدند در این نشست حضور یابند.

برگزاری نشست سیاسی قندهار با دو روز تأخیر و بدون حضور عطامحمد نور و باتور دوستم/ قندهار می‌تواند افغانستان را متحد کند

همایون همایون معاون نخست مجلس نمایندگان افغانستان هم در این نشست گفت: دستگاه اطلاعات خارجی در پی اختلاف میان مردم افغانستان است و بعضی از افراد از درون دولت با آنها همکاری می کنند و ما اینجا گردهم آمدیم که مانع تفرقه بشویم و یک وحدت واقعی را میان مردم افغانستان ایجاد کنیم.
وی افزود: در دو سال گذشته شماری از افراد در تلاش بوده اند که بین مردم افغانستان اختلاف ایجاد کنند و تلاش می کنیم مقابل این تفرقه افکنان بایستیم کار خود را برای وحدت مردم از قندهار آغاز کردیم.
وی گفت: 70 نماینده مجلس با شماری از رهبران احزاب و افراد سیاسی به این دلیل به کندهار آمده اند ،چون باور دارند کندهار نقش مهمی را در وحدت مردم این کشور بازی می کند.

سپس رحمت الله نبیل رئیس پیشین اداره امنیت ملی افغانستان به ایراد سخن پرداخت و گفت: افغانستان در مسیر نادرست در حرکت است و اگر انتخابات شفاف در شان افغانستان و قابل قبول برای مردم افغانستان برگزار نشود؛ کشور به طرف بحران خواهد رفت زیرا فضای بی اعتمادی پس از سال 2014 در بین مردم به بالاترین سطح رسیده است.
نبیل افزود: ما اطلاع دقیق داریم که «آی اس آی» یا دستگاه اطلاعات نظامی پاکستان در پی ایجاد تفرقه میان مردم است و تلاش دارند تا در بین نیروهای سیاسی در درون و بیرون آن تفرقه ایجاد کنند و این گزارش ها را به دولت افغانستان ارائه کرده است.
نبیل تأکید کرد: بزرگترین خطر و بازی بزرگ این است که مقامات عالی رتبه به نام زبان، قوم و مذهب میان مردم افغانستان تفرقه می اندازند.
وی اضافه کرد که با بحران اقتصادی، امنیتی و بحران تقسیم قدرت مواجه هستیم و انحصار قدرت یک بحران است دولت باید بطور جدی به آن بپردازد تا تمام افغان ها خود را مالک قدرت و صاحب این خاک بدانند.
وی گفت:مردم افغانستان از روی ناچاری دولت وحدت ملی را قبول کردند اما از اول این افراد به خاطر منابع فردی و گروهی خود دست بکار شدند.
انورالحق احدی وزیر سابق مالیه افغانستان و رهبر حزب «افغان ملت» نیز در این نشست ابراز امیدواری کرد که از آن یک اپوزیسیون قوی تشکیل شود و اختلافاتی که توسط حکومت به خاطر مقاصد سیاسی میان مردم دامن زده می شود، توسط اپوزیسیون رفع شود و بتواند جلو قانون شکنی های حکومت را بگیرد.
وی گفت، که اگر شخصی توسط رئیس جمهوری به ریاست کمیسیون انتخابات منسوب شود؛ امیدی به استقلال این کمیسیون باقی نمی ماند.
وی تصریح کرد که دولت بدنبال برگزاری انتخابات شفاف نیست و مقامات دولتی از بودجه سوء استفاده می کنند.

یادآوری می کنیم، که این نشست دوبار به علت های مختلف به تعویق افتاد

+++++++++++++++++++++++++++.

در حالی که عطامحمد نور، والی بلخ و باتور دوستم، فرزند جنرال دوستم نتوانستند شب گذشته خود را به قندهار برسانند، نشست مخالفان سیاسی حکومت وحدت ملی صبح امروز با دو روز تأخیر در قندهار برگزار شد. قرار شد پس از این نشست، شرکت کنندگان آن برای دیدار با عطامحمد نور به ولایت بلخ بروند.

به گزارش خبرگزاری صدای افغان(آوا)، برگزاری این نشست، محمداشرف غنی، رییس جمهور را بسیار هراسان ساخته است. او که روز گذشته در مراسم افتتاح نشست قلب آسیا به آذربایجان رفته بود، ۵ ساعت پیش از پایان رسمی این نشست به کابل برگشت.

با این حال، شرکت کنندگان نشست قندهار که در میان صدها تن از چهره های متنفذ قومی و مردم شهر قندهار صحبت می کردند، سخنان و انتقادهای تندی را در مورد عملکرد رهبری حکومت وحدت ملی مطرح کردند.

نبیل: جای تعجب است که چرا بعضی ها از نشست قندهار هراس دارند
رحمت الله نبیل، رییس پیشین امنیت ملی کشور در این نشست گفت: “در درون حکومت کسانی حضور دارند که با آی.اس.آی، سپاه قدس، لشکر طیبه و با دشمنان افغانستان گفتگوهای مخفی انجام می دهند، اما حکومت از تجمع و همسویی مردم افغانستان نگران است”.

وی تأکید کرد که در حال حاضر، فساد اداری در نقاط مختلف کشور جریان دارد، اما کسانی که در رأس حکومت کنونی قرار دارند، کاملا در این مورد بی تفاوت هستند.

به گفته نبیل، امروزه از سوی مخالفین حکومت در بعضی از ولسوالی های افغانستان جنگ شدیدی در برابر نیروهای نظامی ادامه دارد و روزانه ده ها تن از نیروهای نظامی و غیرنظامی افغان به قتل می رسند. وی تأکید کرد این کشتار دیگر برای هیچ افغان قابل تحمل نیست.

آقای نبیل تصریح کرد: “محمد اشرف غنی در زمان کمپاین انتخاباتی شعارها و وعده های زیادی برای مردم افغانستان داد، اما امروز هیچ دست آوردی نداشته و کار خاصی برای ملت افغانستان انجام نداده است”.

رییس پیشین امنیت ملی گفت: “جای تعجب است که چرا بعضی ها از نشست قندهار هراس دارند”.

وی گفت که خطرناک ترین موضوع این است که به نام مذهب، گروه، سمت و زبان در بین مردم افغانستان تفرقه می اندازند. نبیل خاطرنشان کرد که پاکستان در تلاش ایجاد مشکلات در داخل افغانستان است و حلقاتی در نظام، مانع کنار آمدن اقوام افغانستان می‌شوند.

وی تأکید کرد که انتخابات شفاف و سراسری می خواهند و در هر شرایطی، باید انتخابات شفاف برگزار شود.

قدیر: مشوره غنی با امریکایی ها و خارجی ها، بازی کردن با سرنوشت ملت است
ظاهر قدیر، نماینده مردم ولایت ننگرهار در مجلس نمایندگان نیز در نشست سیاسیون قندهار گفت: “مطابق قانوانین کشور، یک دولت مربوط تمام جامعه می باشد، اما دولت فعلی افغانستان فقط به دست اشرف غنی و یک حلقه خاص می باشد”.

او تأکید کرد که اشرف غنی اکثر موضوعات داخلی را با امریکایی ها و خارجی ها مشوره می کند و این مشوره ها بازی کردن با سرنوشت ملت افغانستان است.

به گفته قدیر، مردم افغانستان به خاطر آزادی کشور خود ۷۰ درصد شهید داده اند، اما امروز اشرف غنی این آزادی ها را که با ریختن خون مردم به دست آمده، از ملت گرفته است.

او ادامه داد: “زمانی که اشرف غنی در رأس حکومت افغانستان قرار گرفت، برای مردم وعده سپرد که فساد را از کشور ریشه کن خواهد کرد، اما امروز خودش فساد را انجام داده و تمام قراردادها را به دست خود گرفته است” .

این عضو مجلس نمایندگان تصریح کرد: “اشرف غنی طی چند سال گذشته خلاف قانون اساسی، شماری از افراد دولتی را به سارنوالی معرفی کرده و این کار خلاف قوانین نافذه کشور می باشد.”

او خطاب به آقای غنی گفت: “ریس جمهور در دوره سه سال حکومت خود، میلیون ها دالر امریکایی را حیف و میل یک تعداد افراد خاص هم‌پیمانان خود کرده و باید برای مردم افغانستان جواب قناعت بخش بدهد”.

به عقیده وی، اکثر کارهای ریس جمهور غنی خلاف قانون اساسی کشور است که بدون شک خیانت ملی به حساب می آید.

او تأکید کرد که آقای غنی در انتخابات گذشته غیرقانونی در رأس حکومت افغانستان قرار گرفت، با این حال از چنین رییس جمهوری نباید انتظار آینده ای روشن و درخشان را داشت.

حکومت در برابر مردم پاسخ‌گو نیست/ مردم با پارلمان و احزاب سیاسی، گام های اساسی بردارند
در همین حال انورالحق احدی، رییس جبهه نوین نیز در سخنانی گفت: “این حکومت در برابر مردم پاسخ‌گو نیست، اپوزیسیون هیچ وقت از سوی این حکومت نهادینه نشد، علاوه بر آن عده ای در درون حکومت هستند که با شبکه حقانی جلسه گرفته و دید و باز دید دارند که قطعا به نفع مردم نیست”.

همایون همایون، معاون اول مجلس نمایندگان نیز گفت که وضعیت کنونی کشور برای تمامی سیاسیون کشور روشن است. به گفته او، در دو سال گذشته شماری از افراد قیچی گرفته اند و می خواهند نقشه افغانستان و مردم افغانستان تکه تکه کنند، به همین دلیل ما نقش اول را برای وحدت مردم به قندهار داده ایم و اینجا آمده ایم.

او همچنان گفت: “من سوالی از مردم قندهار دارم، آیا می دانید که چرا ۷۰ وکیل، احزاب متعدد و شخصیت های کلان به چه خاطر به قندهار آمده اند؟ بدانید که این مردم به این دلیل به قندهار آمده اند؟ زیرا این مردم می توانند مردم افغانستان را متحد کنند. ما امروز برای آن جمع شدیم که از تضادها جلوگیری کنیم”.

اما عبدالودود پیمان، عضو مجلس نمایندگان اظهارداشت: “وضعیت کنونی افغانستان ایجاب می کند که مردم با پارلمان و احزاب سیاسی برای حل مشکلات افغانستان، گام های اساسی بردارند”.

او تأکید کرد که زحمت و تلاش گذشتگان ما نباید به فراموشی سپرده شود، به خصوص زحمات احمدشاه ابدالی که برای حفظ این سرزمین، تلاش های فراوانی کرد.

پیمان ابراز داشت: “ما یک بار دیگر صادقانه از مردم تقاضا داریم که با هدف واحد حرکت کنند و با کنار گذاشتن مسأله قومیت، توطئه های دشمن را خنثی کنند”.

به گفته او، اگر پاکستان امروز از همسایه به رقیب تبدیل شده، تنها با وحدت می توانیم این رقیب را سر جایش بنشانیم.

پیمان خطاب به مردم قندهار گفت، هرگاه کسی از مردم قندهار به زعامت و رهبری کشور رسیده، ملت افغانستان روز بد ندیده است.

ته‌ینج: حکومت در حال مهندسی کردن انتخابات است
بشیراحمد ته‌ینج، سخنگوی حزب جنبش اسلامی افغانستان نیز در سخنانی گفت: “خانه ما ویران شده، حکومت و مردم مشکلات عدیده ای دارند، پس راه حل این است که بر اساس مشترکات زیادی که داریم، باید هدف مشترک داشته باشیم و بر مشکلات فایق آییم”.

به گفته ته‌ینج، هدف از برگزاری نشست قندهار نیز این است که آن نقطه های مشترک دینی و ارزشی زنده شوند.

او از نبود معاون اول ریاست جمهوری در سمتش سخت انتقاد کرد و گفت: “یک مکتب آموزشی بدون معاون تدریسی کارش درست پیش نمی ورد، چه رسد به ریاست جمهوری”. او تأکید کرد که لازم است آقای اشرف غنی در این مورد صحبت کنند و به مردم وضاحت بدهد و این مشکل را حل کند.

او نسبت به انتخابات آینده اظهار بی باوری کرد و گفت: “حکومت در حال مهندسی کردن انتخابات است، رییس جمهور افرادی را تعیین می کند که فقط بلی بگویند و به نفع خودش کار کنند و این کار را عمدا انجام می دهد”.

به گفته ته‌ینج، ریس جمهور به رأی مردم بی باور شده و می خواهد با پول سرنوشت مردم را تعیین کند.

قندهار در طول تاريخ افغانستان از مهم‌ترين كانون‌هاي سياست بوده است، این شهر در نيم قرن پسين، يكي از استراتژيك‌ترين پايگاه‌های سنتي احزاب و گروه‌های مختلف و شخصیت های برجسته سیاسی بوده است. بر این اساس، شرکت کنندگان نشست سیاسی قندهار، خواسته اند با حضو در این شهر، پیام و هشداری جدی به رییس جمهور غنی بفرستند. این شخصیت ها، آقای غنی را به تمامیت‌خواهی و دیکتاتوری متهم می‌کنند و نسبت به برگزاری انتخابات آینده ابراز شک و تردید می کنند

++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

از دست آورد های غرب در پروان

برداشت: کارخانه تولید طالبان در پروان (عکس)

ولسوالی غوربند ولایت پروان مکتب طالبان

ولسوالی غوربند ولایت پروان مکتب طالبان

+++++++++++++++++++++++++++++++++

طرح حكومت های خودمختار روی ميز نشست قندهار

.

تداوم خودكامگي و ديكتاتوري حكومت نامشروع كابل با حمايت خارجي ها و تشديد بي پيشينه بحران سياسي، زمينه اعلام حكومت هاي خودگردان را در شمال، بزرگان قندهار، بزرگان مشرقي و حوزه غرب كشور فراهم ساخته است.

ممانعت پرواز هواپيماي حامل عطامحمد نور و باتور دوستم به هدف اشتراك در نشست قندهار از سوي حكومت كابل، خشم مخالفان سياسي دولت را برانگيخته است و در پيوند به اين اقدام غير قانوني حكومت كابل تصميم بزرگ تاريخي اتخاذ خواهد شد.

اعمال محدوديت بر فعاليت هاي سياسي اپوزسيون از سوي حكومت كابل و متوصل شدن به رويكردهاي ديكتاتورانه همچنان انجام حملات تروريستي بر گردهمايي هاي سياسي، اجتماعات مدني شهروندان و تظاهرات ها صبر گروه هاي سياسي و نمايندگان مردم افغانستان را لبريز ساخته است.

از وضعيت بر مي آيد اشتراك كنندگان نشست قندهار تصميم خواهند گرفت تا شاهراه هاي كليدی كشور به هدف اعمال فشار بالاي حكومت نامشروع كابل را براي يك مدت معين مسدود نمايند.

احتمالا در نشست امروز فيصله خواهد شد تا شاهراه مشرقي توسط ظاهر قدير، شاهراه جنوب توسط جنرال رازق و شاهراه شمال توسط عطامحمد نور بروي مركز مسدود گردند. در عين حال گزينه اعلام حكومت هاي خودمختار در چهار زون كشور نيز روي ميز نشست قندهار قرار دارد

.

فطرت