مقامات ریاست مبارزه با مواد مخدر ولایت بامیان می‌گویند که ده ‌ها معتاد توسط افراد ناشناس، از ولایت فراه توسط موترهای “فلاینگ کوچ” به بامیان انتقال یافته اند.

به گزارش  سایت همایون بنقل ازآوا، حسین نظری، رئیس مبارزه با مواد مخدر بامیان در این مورد می‌گوید که” گزارش های مختلف را ما دریافت کردیم که از فصل تابستان به این سو، معتادین از فراه و کابل به بامیان انتقال یافته اند.”

رئیس مبارزه با مواد مخدر بامیان می‌گوید که از یک ماه به این طرف، کمپاین جمع آوری معتادین آغاز شده است و ده ها معتاد به مراکز صحی تداوی معتادین معرفی شده اند.

سروی دقیق از آمار معتادین در بامیان، در دو سال اخیر صورت نگرفته است، اما بر اساس سروی و تحقیق که در سال‌های ۲۰۱۳ الی ۲۰۱۴ میلادی در این ولایت صورت گرفته بود، بیش ۵۰ هزار نفر در این ولایت معتاد شناسایی شده بود.

شماری از معتادین که در شفاخانه ۵۰ بیستر ولایت بامیان، تحت تداوی قرار دارند می گویند که آنان در ایران به مواد مخدر معتاد شده اند.

برخی از فعالان جامعۀ مدنی می گویند که افزایش معتادین به مواد مخدر، موجب بر هم زدن نظم اجتماعی در بامیان می شود.

انور سعادت یار، یکی از فعالین مدنی بامیان به رادیو آشنا گفت: “شایعاتی وجود دارد که معتادین از ولایت فراه به بامیان انتقال داده شده است و این پیامدهای منفی مانند افزایش سرقت، بی نظمی و ناهنجاری های اجتماعی را در بامیان به بار خواهد آورد”.

بامیان در مرکز افغانستان با آنکه ۱۰ سال قبل عاری از کشت کوکنار اعلام شده است، اما برخی مقامات محلی این ولایت می‌گویند که بامیان در مسیر قاچاق و ترانزیت مواد مخدر شمال، جنوب و جنوب _ شمال قرار گرفته است.

در ولایت بامیان تنها دو شفاخانه ۵۰ بیستر و ۲۰ بستر تداوی معتادین فعالیت دارد. اما مقامات می‌گویند که با توجه به افزایش روز افزون آمار معتادین در این ولایت، شمار مراکز نیز باید افزایش یابد.