اسناد ارتباط
امریکا با داعش
در سوریه!

راشا تودی- ترجمه رضا نافعی

سند ارتباط » نیروهای دموکرات سوریه» و » داعش» لو رفت. کارشناسان امور خاورمیانه اسناد به بیرون نشت یافته را معتبر می دانند و به دستور امریکا در پس این معامله اشاره می کنند : » با تداوم موجودیت داعش امریکا دلیلی برای ماندن در سوریه دارد».
این آتش بس در 28 نوامبر آغاز می شود و تا 28 دسامبر ادامه خواهد یافت. شرائط مندرج در قرارداد به تروریست های داعش امکان می دهد که در قلمرو باصطلاح نیروهای دموکرات سوریه (SDF) تحرک داشته باشند.
بنا به گزارش خبرگزاری Qasioun از سوریه که به معارضان دولت نزدیک است و همچنین پورتال اینترنتی Portal «Special Monitoring Mission to Syria»( SMMS) امکاناتی که در اختیار داعش قرار می گیرد از جمله عبارتند از مراجعه به مراکز پزشکی برای معالجه و همچنین دست زدن به عملیات نظامی علیه نیروهائی که مشمول مواد قرار داد نیستند.
«حسن حسن» مفسر معروف رویدادهای خاورمیانه از موسسه تحریر در واشنگتن در تویتر نوشت که سند لو رفته «کاملا معتبر بنظر می رسد» و به تایید «واسیم نصر»کارشناس تلویزیون خارجی فرانسه 24 اشاره می کند.
تفسیر حسن حسن این است که طبق این قرار داد عملیات خصمانه میان نیروهای دموکرات سوریه و داعش متوقف می شوند، از جمله اقدامات امنیتی در «هاساکا» ولی بر اساس سند لو رفته داعش می تواند علیه نیروهائی که قرار داد شامل آنها نمی شود دست به حمله بزند (یعنی نیروهای دولتی سوریه را مورد حمله قرار دهد).
درست به معنی «دشمن دشمن من دوست من است» این امر برای ارتش سوریه به این معناست که نیروهای امریکا که در سوریه هستند تروریست های داعش را بعنوان عنصر مفید در برابر نیروهای سوریه در شرق سوریه قرار می دهند. گرچه داعش از کلیه شهرهای منطقه دیرالزور رانده شده اما میدان های نفتی عدیده ای در غرب و بویژه شرق فرات را در اختیار دارد.
خط تلفن ویژه
ایمن جواد التمیمی پژوهشگر جهادگرائی در فوروم خاورمیانه در تویتر توضیح داد که این توافقنامه یک توافق جامع با داعش است:
یکی از شرائط آتش بس این است که : منابع نفتی که هنوز هم تحت کنترل داعش هستند، تحت کنترل داعش می مانند، افراد داعش می توانند برای معالجه بروند، هیچ مانعی برای ورود و خروج کالا در قلمرو هر دو طرف وجود ندار. یک خط تلفن هماهنگی آتش بس برای به حداقل رساندن خطر خطا نیز ] بر قرار شده است[
ابو عماد النیرابی ، یک فعال رسانه ای هوادار داعش، تایید کرد که واقعا، توافقی برای یک آتش بس یک ماهه وجود دارد. التمیمی در بلاگ خود نوشت یکی دیگر از روستائیان ساکن الاسحارا واقع در استان دیرالزور نیزتایید کرد که یک توافق آتش بس وجود دارد.
همچنین یک منبع داخلی از اطرافیان جبهه ثوار الرقه، در برابر نماینده راشا تودی تایید کرد که قرار دادی برای آتش بس وجود دارد. این منبع اشاره کرد که این سند احتمالا از صفوف نیروهای دموکرات سوریه به بیرون نشت کرده است.
امکان تمدید
راشا تودی با «نوار اولیور» تحلیگر نظامی سوریه از مرکز نور ثورن نیز گفتگو کرد . این کارشناس گفت در حال حاضر میان رهبران کرد در مورد آینده » نیروهای دموکرات سوریه» تنش های جدی وجود دارد.
امریکا و نیروهای دموکرات سوریه نیز چند حرکت هوشمندانه و موذیانه کردند. آنها بجای آن که تا پایان با داعش مبارزه کنند به آنها امنیت عبور و مرور دادند و موجب شدند که منطقه تا مدتی دراز بی ثبات بماند

ps://deutsch.rt.com/der-nahe-osten/61321-rt-exklusiv-leak-beweist-kooperation.

مطالب مرتبط

ورود پاورچین پاورچین

“چین” به اروپای شرقی!

ترجمه نعمت بوستانی

هفته گذشته لی که چینانگ، نخست وزیر جمهوری خلق چین جهت ملاقات و مذاکره با مقامات مجارستان وارد بوداپست پایتخت این کشور شد. طی دیدار های مقامات مجارستان با نخست وزیر چین، در باره توسعه روابط اقتصادی با این کشور مذاکره شده است. ویکتور اوربان نخست وزیر مجارستان در مصاحبه مطبوعاتی با خر نگاران اعلام کرد که یازده قرارداد تجاری و اقتصادی با جمهوری خلق چین بسته شده است. دولت چین با قبول پرداخت کمک های مالی برای سرمایه گذاری در زمینه های توسعه و پروژه های نوآورانه کشورهای شرق و مرکزی اروپا به مبلغ 3 میلیارد دلار موافقت کرده است. یکی از موارد قرارداد، مدرنیزه کردن راه آهن بوداپست- بلگراد دو پایتخت مجارستان و “صربستان” (یوگسلاوی سابق) می باشد. کار ساخت و مدرنیزه کردن راه آهن در شرق و مرکز اروپا قرار است از سال 2020 آغاز گردد.

پیتر سیارتو، وزیر امور خارجه مجارستان نیز با تاکید بر نقش جمهوری خلق چین در منطقه جهت نظم نوین جهانی، آن را یک فرصت خواند و نه یک تهدید. در پروژه های ساخت و ساز راه آهن، 16 کشور اروپایی با جمهوری خلق چین مشارکت دارند. این بخشی از استراتژی جهانی پکن برای راه اندازی و احیای جاده ابریشم و ایجاد پیوند با کشورهای آسیایی و اروپایی است.

لازم به یاد آوری است که در تابستان گذشته زیگمار گابریل، وزیر امور خارجه آلمان در اظهار نظری هشدار داده بود که پکن در پس راه اندازی جاده ابریشم نه تنها در پی «تقسیم اروپا» می باشد بلکه یک استراتژی ژئو پلیتیکی، اقتصادی و در نهایت استراژی نظامی را دنبال می کند. (ترجمه از تلویزیون روسیه امروز)

https://russian.rt.com/inotv/2017-11-28/N-TV-Berlin-uvidel-v-investiciyah

Advertisements