هیچ ژورنالیستی گویا اجازه نداشته است تا از چریک قوماندان و پس ازان دریور قوماندان که امروز به پست ریاست سنای کشور نصب شده است، و تنها جایداد و موترهای زرهی آن از ده ها ملیون دالر تجاوز می کند؛ به .
اخاطر دریافت واسکت های انتحاری از منزل برادرش، با موصوف مصاحبه بکند. و چرا ننگرهار زادگاه مسلمیار به مرکز داعش تبدیل شده است؟ ده ها زن ودختر را داعشیان از قرا و قصبات ننگرهار باخود بردند، ده
ها تن از مردم ملکی را بامین پراندند یا گردن زدند؟
این چنان رویکرد ها و حالت، و به قدرت رسانیدن آنان، از ویزگی های حکومت
هایی است که در حالت و شرایط اشغال قرار دارند.

مصاحبه ی محقق را شنیده خود قضاوت کنید :

مصاحبه با محقق یا فشار بر محقق!؟

+++++++++++++++++++++++++++++++++

از حرف های مسلمیار بوی خون می آید

مسلمیار که علیه من حرف زده است از سخنانش بوی جنگ داخلی می آید، مسلمیار و اطرافیانش متهم اند که در موتر خود انتحاری را به پارلمان می برند، ادعا شده است این افراد با داعش همکار هستند. اتهامات وی تبارگرایانه و داعش گرایانه است

به دنبال سفر محمد محقق معاون دوم ریاست اجرایی به ایران و صحبت های وی در پیوند با حمایت شان از رزمندگان ایران، پاکستان، افغانستان، سوریه و عراق در برابر داعش و برخی از دهشت گران دیگر که آنجا مصروف جنگ هستند، باعث اعتراض برخی در کابل گردید و گفته شد که محقق از جنگ نیابتی ایران در سوریه دفاع کرده است.

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رساني افغانستان، محمد محقق معاون ریاست اجرایی در برنامه «تحول» به این موضع های پاسخ داد و گفت: در اجلاسی که من در تهران دعوت شدم نام آن اجلاس بیداری اسلامی مجمع محبان اهل بیت و مساله تکفیری ها بود. این موضوع در دعوتنامه شان هم آمده بود و بر اساس این دعوتنامه من با فرستادن این دعوتنامه به ریاست اجرایی و کسب تکلیف از رییس جمهور به این سفر رفتم. قضیه واضح بود که آنجا بعد از اینکه همبستگی مسلمان ها را پیرامون اهل بیت پیامبر همگی تایید می کردند در آنجا علیه تکفیری ها و افراطیونی که جهان را به جنگ کشانده صحبت به عمل می آمد و مسلم است که در راس تکفیری ها داعش است و داعش هم همزمان با شکست خلافت خودخوانده شان، با رفتن من به تهران باید در آنجا صحبت می کردم.

وی افزود: صحبتی که در مورد داعش می کردم دو سه صورت بیشتر نداشت. یا من باید می گفتم که داعش مردمان بسیار خوبی بودند و اینها در عراق و سوریه گل کاشتند. یا باید می گفتم ما در قضیه بی طرف هستیم، دیگر داعش می داند و کارشان و نمی دانم که داعش چطور گروهی است و کتمانش می کردم. صورت سوم این بود که می گفتم که داعش یک گروه تروریستی و یک گروه جنایتکار بین المللی است. خوب شد که دنیا بر سر آن اجماع کردند و این گروه را زدند. قطعا من دو صورت اول را می گفتم. چرا که داعش نه یک گروه مسلمان است و نه نسبت به آن بی طرف هستم. بلکه از اینکه این خلافت خود خوانده بر انداز شده است و شکست خورده است اظهار خوشحالی کرده ام.

محقق در خصوص سیاست خارجی حکومت افغانستان درمورد جنگ های منطقه ای می گوید: سیاست خارجی ما اعزام نیرو و شریک شدن در جنگ های منطقه ای نیست. اما استقبال از ساقط شدن پدیده خلافت داعش یک وظیفه دینی و ملی است. ما نیرو اعزام نکرده ایم و نیرو هم اعزام نمی کنیم اما کسانی که خودشان از هموطنان ما به سوریه رفته اند مورد تقدیر هستند. مسلم یار هم که علیه این صحبت های من حرف زده است از سخنانش بوی جنگ داخلی می آید، اینها همان افرادی هستند که متهم می شوند که در موتر خود انتحاری را به پارلمان می برند، در مورد این افراد کسانی ادعا کرده اند که با داعش همکار است. حرف های مسلم یار به من هیچ ربطی ندارد. اتهامات وی تبارگرایانه و داعش گرایانه است. دو سال است که داعش در افغانستان مردم را زده اند، در جلال آباد و کابل مردم را کشته اند و مساجد ا منفجر کرده اند. همین افرادی که از داعش حمایت می کنند ندیده ایم که یک بار کدام حمله به مسجد را محکوم کرده باشند. اما ما همیشه داعش و گروه های تروریستی و تجاوزات خارجی را محکوم کرده ایم، ما مرده نیستیم که بنشینیم و این اوضاع را تماشا کنیم.

معاون ریاست اجرایی در مورد تعریف داعش اظهار داشت: داعش گروه تکفیری است که بر ضد مسلمان ها عملیات می کند. آنها تنها بر ضد هزاره ها کار نمی کنند. بلکه عملیات آنها را در فاریاب و جوزجان و بدخشان هم می بینیم. این افراد که بر ضد حرف های من موضع گرفته اند می خواهند که هزاره ها در افغانستان برده باشند. باید بگویم که ما بردگی نمی کنیم. اینها می خواهند دهه هفتاد را بر سر ما تکرار کنند. از این حرف های مسلم یار بوی خون می آید.

وی از حمایت داخلی از داعش می گوید: وقتی پایتخت داعش در سوریه و عراق شکست بخورد بدون شک به این منطقه سرازیر می شوند. در اینجا دست هایی در داخل افغانستان است که به این جریان کمک می کنند. همین کسانی که همسو و همفکر با داعش هستند. مسلما کسانی در داخل هستند که با آنها همکاری می کنند وگرنه آنها چطور می توانستند به اینجا بیایند و همچنان کشورهایی هم هستند که این گروه را حمایت می کنند.

محقق، سیاست کلی منطقه ای افغانستان را چنین بیان می کند که، از تمام کشورهای جهان می خواهیم بیایند و تروریزم را در افغانستان مهار کنند و با افغانستان همکاری کنند. تروریزم دشمن فقط افغانستان نیست. تروریزم دشمن فقط هزاره ها هم نیست که به جان من چسبیده اند که چرا درمورد داعش حرف زده ام. تروریزم دشمن بشریت است.

وی در مورد دشمنی داعش با اسلام و بشریت و جنایت هایشان در عراق و سوریه می گوید: داعش در عراق و سوریه سمبل کفر است. چرا که داعش ده سال است در سطح جهان و منطقه اظهار وجود کرد. در ظرف این ده سال دو کشور اسلامی را از اساس تخریب کردند. مساجد عراق نه تنها مساجد شیعه بلکه مساجد اهل سنت، آثار تاریخی و شهری را همه منفجر کردند. حالا اینها در افغانستان اولا می خواهند اینجا را خراب کنند و دوم به آسیای میانه روند و آنجا را خراب کنند. دولت افغانستان مصمم است که جلو اینها را بگیرند که نتوانند این کار را کنند.

محقق، در خصوص اینکه برخی از نماینده های مجلس نسبت به وی گفته اند محقق در واقع جوانان مهاجر در ایران را ترغیب به جنگ سوریه کرده است بیان داشت: این حرف ها برداشت همان عده از افراد است و از حرف های من چنین برداشتی نمی شود کرد.

وی در مورد راه حل بیرون رفت از بحران کنونی کشور می گوید: راه حل برای بیرون رفتن کشور ما از این بحران کنونی این است که گروه ها از احساسات علیه هم استفاده نکنند، از هر بهانه ای علیه همدیگر استفاده نکنند. دست به دست هم دهند. راه حل همین است. جهاد افغانستان در گذشته به خاطر این پیروز شد که همه اقوام افغانستان دست به دست هم داده بودند و همگی برادروار در کنار همدیگر بودند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

چرا محمد محقق مورد هجوم قرار گرفت؟

تشکر آقای محقق از مجاهدین افغانستانی حاضر در نبرد با نیروهای داعش در سوریه بهانه‌ای شد برای پروپاگاند رسانه‌ای علیه ایشان. این تبلیغات به حدی بود که بسیاری از شخصیت‌های سیاسی افغانستان را مجبور به واکنش کرد

هفته گذشته اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مسئله تکفیری‌ها با حضور اندیشمندانی از کشورهای مختلف و نیز مقامات عالی کشور ایران در سالن اجلاس سران تهران آغاز به کار کرد.
«محمدمحقق» معاون ریاست اجرایی، «مولوی عبدالرحمان رحمانی» نماینده ولایت بلخ در پارلمان، «صبغت‌الله مجددی» رهبر «جبهه نجات ملی» و رئیس سابق سنا و «سید اسحاق گیلانی» نماینده پارلمان و رهبر «نهضت همبستگی ملی افغانستان» نیز در این اجلاس حضور یافته‌اند.
این اجلاس که با حضور نمایندگانی از کشورهای مختلف جهان برگزار شده بود به محور مقاومت و نقش آن در مبارزه با خطر تکفیری‌ها در جهان اسلام اختصاص داشت و حاضرین در این زمینه به سخنرانی پرداختند، اما در این میان سخنان معاون اول رئیس اجرائیه جنجال برانگیز شد و بهانه‌ای گردید برای تبلیغات رسانه‌های وابسته به غرب علیه محور مقاومت.
آقای محمد محقق در سخنان خود به چند مساله اشاره کرد:
اول: آقای محقق در سخنان خود بر وحدت جهان اسلام تاکید نموده و محبت اهل‌بیت(ع) را عامل شکل‌گیری و تقویت این وحدت میان شیعه و سنی دانست. وی در این زمینه گفت: «تفرقه عامل بدبختی و چالش‌های جهان اسلام است و برخی کشورهای اسلامی دوستی با دشمنان اسلام را در پی گرفته‌اند»
وی در سخنان خود به‌درستی نکته‌ای را یادآوری می‌کند که شاید بسیاری از مسلمانان از آن غافل باشند و آن اتحاد کشورهای داعیه‌دار اسلام با دشمنان تاریخی و خونی مسلمین مخصوصا اسرائیل و امریکاست و از همه بدتر این‌که این اتحاد بر محور دشمنی با دیگر کشورهای اسلامی بنا شده است. دوری از دسایس و فتنه‌های غرب و اتحاد و انسجام اسلامی بجای دشمنی راه برون‌رفت جوامع اسلامی از وضعیت بحرانی فعلی است.
دوم: معاون اول ریاست اجرائیه به خطر داعش در منطقه اشاره کرد و بر این نکته تاکید کرد که داعش پس از شکست در سوریه و عراق، افغانستان را جولانگاه خود قرار خواهد داد وی گفت: «داعش در عراق و سوریه شکست خورد اما در شمال و سایر نقاط افغانستان پایگاههای خود را گسترده کرده و اگر این شجره خبیثه خود را در افغانستان تقویت کند، کل آسیای میانه ناامن خواهد شد، لذا همه کشورهای جهان باید در نابودی کامل داعش تلاش کنند. در حال حاضر داعش در افغانستان بیش از ده هزار نفر نیرو دارد و برای ویرانی افغانستان و دیگر کشورها، کمر بسته اند.»
سخنان آقای محقق در این زمینه کاملا درست و منطقی است. خطر حضور روزافزون داعش در افغانستان را در این چند سال همگان شاهد هستند به‌طوری که حمله به مساجد و مکان‌های مذهبی در سال جاری جان صدها مسلمان اعم از شیعه و سنی را در افغانستان گرفته است. پس در آوردن زنگ خطر داعش در افغانستان از سوی ایشان کاری کاملا معقول و لازم بود.
سوم: به‌ظاهر مهمترین و حساسیت‌برانگیزترین بخش سخنان آقای محقق تشکر و قدردانی ایشان از رزمندگان عراق، سوریه، ایران، افغانستان و دیگر کشورها در جنگ با نیروهای تکفیری و بالاخص داعش بود. جمله دقیق ایشان این بود: «از همه رزمندگان که در این نبردها شرکت داشته‌اند؛ از عراق و سوریه و همچنین ایران، افغانستان، پاکستان و جای جای دنیا که در این نبردها شرکت کرده‌اند و در نبردی که اسلام علیه کفر و دسیسه های استکبار جهانی بود، پیروز شدند، صمیمانه تشکر می‌کنم.»
تشکر آقای محقق از مجاهدین افغانستانی حاضر در نبرد با نیروهای داعش در سوریه بهانه‌ای شد برای پروپاگاند رسانه‌ای علیه ایشان. این تبلیغات به حدی بود که بسیاری از شخصیت‌های سیاسی افغانستان را مجبور به واکنش کرد. اما چرا باید تشکر از نیروهایی که با داعش به نبرد پرداختند و بساط فتنه را از کشورهای مظلوم سوریه و عراق برچیدند به مزاق بسیاری خوش نیامد؟
بسیاری گفتند که آقای محقق به‌عنوان نماینده سیاسی کشور افغانستان نباید از فاطمیون حمایت می‌کرد و حضور نیروهای افغانستانی در جنگ سوریه را رسمیت می‌بخشید. ولی آیا این توجیه عاقلانه است؟ آقای محقق با تشکر از مجاهدین افغانستانی در سوریه وظیفه انسانی و اسلامی خود را در قبال کسانی به انجام رساند که داوطلبانه(ونه اجباری و یا از سوی دولت افغانستان) جان خود را فدای اسلام و مبارزه با نیروهای تکفیری داعش کردند. داعش به‌عنوان یک گروه داعیه‌دار تشکیل حکومت اسلامی افراطی برای تمام کشورهای مسلمان و حتی جهان خطری جدی محسوب می‌شود. چرا تقدیر از مبارزه با این گروه باید تا این حد واکنش‌ها را تحریک کند؟
آقای محقق در فیسبوک خود به بخشی از این انتقادها پاسخ گفت: «شماری از کسانی که این انتقادها را مطرح می‌کنند، خود “متهم به همکاری با داعش” هستند. به نوشته این صفحه فیسبوکی، چنین افرادی “از شکست داعش ناراحتند و بدون ملاحظه هموطنی بر من می‌تازند، مانند بعضی بزرگان در پارلمان”.
او دو گروه دیگر از منتقدانش را منسوب به قوم هزاره دانسته و افزوده که آنها “دوست و دشمن را نمی‌شناسند” و “از جنایات داعش در سطح منطقه و جهان بی‌خبرند”. در صفحه منسوب به آقای محقق شماری دیگر از منتقدان کسانی بر شمرده شده‌اند که با او “احساس رقابت می‌کنند، ولی همیشه ناکام مانده‌اند” و می‌خواهند به او “از این طریق ضربه بزنند”.
در صفحه فیسبوکی آقای محقق “یک نفر” دیگر نیز به صورت معما ذکر شده و افزوده شده که او قصد دارد در آینده نامزد معاون دوم ریاست جمهوری شود و با این انتقادها می‌خواهد خودش را در “دل نفری دیگر شیرین کند”. در این صفحه از مخاطبان خواسته شده که نام این نفر را پیدا کنند.
شاید پاسخ آقای محقق به منتقدانش تا حدودی زوایای پنهان این جنجال رسانه‌ای را روشن کرده باشد. برکسی پوشیده نیست که بسیاری از نیروهای تندرو و همچنین سرسپردگان غرب از شکست داعش در منطقه ناخشنود هستند و خواهان قوت گرفتن و تجدید حیات داعش در منطقه هستند تجدید حیاتی که این‌بار در رحم افغانستان برنامه‌ریزی شده است.
تحریریه پیام آفتاب

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

محقق: مسلمیار می خواهد هزاره ها برده باشند

گپ مسلمیار هیچ ربطی به من ندارد و با هر شعار یا فکری که دارد کینه ای که در برابر هزاره ها دارد را تبارز می دهد و ما به او کاری نداریم.

به گزارش سایت همایون بنقل از شبکه اطلاع رساني افغانستان، محمد محقق، معاون دوم ریاست اجرایی در برنامه “تحول” درخصوص اظهارات خود در اجلاس تهران گفت: نام اجلاس “بیداری اسلامی مجمع جهانی محبان اهل بیت و مساله تکفیری ها” بود که در دعوت نامه نیز آورده شده بود؛ برهمین اساس دعوتنامه به ریاست اجرایی فرستاده شد و پس از کسب تکلیف از رییس جمهور به این سفر رفتم.

محقق، درخصوص اظهارات مسلمیار مبنی بر شرم آور خواندن اظهاراتش بیان کرد: از گپ های مسلمیار بوی جنگ داخلی می آید و اینها همان کسانی هستند که جنگ دهه 70 در کشور را داغ کردند و متهم هستند که در موتر خود انتحاری را به پارلمان برده اند. گپ مسلمیار هیچ ربطی به من ندارد و با هر شعار یا فکری که دارد کینه ای که در برابر هزاره ها دارد را تبارز می دهد و ما به او کاری نداریم.

معاون دوم ریاست اجرایی، درخصوص ارتباط اظهارات خود در تهران و افزایش حملات بر مساجد در افغانستان نیز گفت: دو سال است که ده ها مسجد در کشور هدف قرار گرفتند، در جلال آباد مردم را ماین کشتند و مساجد را نابود کردند، در انفجار های مساجد کابل از باقرالعلوم گرفته تا امام زمان پل خشتی و امام زمان خیرخانه و تا دهمزنگ، سخی و مزار و هرات بیشتر از یک و نیم هزار نفر کشته شدند، آیا این انفجارها تاثیر حرف های من بوده است؟ اینها دو سال است که آدم می کشند .

وی، اظهارات رییس مجلس سنا را تبارگرایانه و داعش گرایانه خواند و اظهار کرد: همین کسانیکه از داعش حمایت کرد اند، آیا دیده اید که حمله به مسجدی را محکوم کرده باشند، وقتی که هزاران تن در مساجد کشته شدند، این آدم سکوت کرده است و حالا به من می گوید که چرا گفتی داعش بد است؟ اگر بد نیست پس چه هست؟

این مقام ارشد حکومت تصریح کرد: در مقابل طالب ایستادیم، در برابر تجاوزات خارجی ایستادگی کردیم و در برابر داعش نیز می ایستیم، ما مرده نیستیم که هر کس ما را بکشد و برده هم نیستیم و فکر نکنند که ما هزاره صد سال پیش هستیم! دنیا عوض شده است و مردم بیدار شده اند و از حق خود دفاع می کنند. برخی فقط می خواهند که هزاره برده باشد اما ما بردگی نمی کنیم و مسلمیار هر نیتی که دارد به خودش مربوط است.

محقق با بیان اینکه حلقاتی می خواهند که هزاره برده باشد اظهار کرد: اگر اینطور نیست پس معنای حرف های مسلمیار چیست؟ من معاون صدر اعظم افغانستان هستم و اظهار نظر کردم که خوب شد که حکومت داعش سقوط کرد اما یک نفر از رده پایین تر از من انتقاد می کند که چرا این حرف را زدم؛ خوب کردم که گفتم.

وی افزود: آنها می خواهند که دهه 70 را بر سر هزاره ها تکرار کنند. مسلمیار درباره 2 هزار نفری که در مساجد کشته شده است، اظهار نظری نکرده و درباره داعش نیز حرفی ندارد و از وقتی که من سقوط حکومت داعش را تبریک گفتم، غم وی را گرفته است

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

سخنان محقق، نقاب از چهره‌ برخی‌ها در کابل برکند

سخنرانی حاجی محمد محقق علیه جنایت‌های ضد بشری گروه‌های “تکفیری” در تهران درحقیقت نقاب از چهره‌ی برخی از حلقات حامی آن گروه‌ها در کابل برکنده‌ است.

به‌ عبارت دیگر، سخنرانی وی در اجلاس جهانی محبان اهل بیت (ع) و مساله‌ی تکفیری‌ها در تهران، به مزاق برخی از حلقات حامی ترور، دهشت و وحشت در افغانستان خوش نخورده‌ و آنان‌ را به موضع‌گیری علیه او (محمد محقق) واشته است.

جالب اینجا است که در میان معترضان ضد سخنان “محقق” کسانی‌هم‌ هستند که هم‌خودشان و هم اعضای خانواده‌های شان بارها به دست‌داشتن در حمله‌ها, برنامه‌ریزی‌ها و حتی در آورد و برد اعضای گروه‌های “تکفیری” از سوی مردم و شماری از نمایندگان مجلس متهم‌ شده اند.

بهرحال، استاد محقق در تهران بر ضد منافع ملی افغانستان سخن‌ نرانده‌ است، بل برضد کسانی سخن‌ رانده‌ است که در مسجدها، رستورانت‌ها و فروشگاه‌های افغانستان جنایت خلق کرده‌ و انسان‌های زیادی را کشته‌اند.

آنانیکه سخنان استاد محقق مو به تن‌شان راست کرده‌است، آیا رویدادهای خونین افغانستان‌ را فراموش کرده‌اند؟
ممکن بعضی‌ها که متهم به همکاری با گروه‌های تکفیری هستند، فراموش کرده‌ باشند، ولی مردم افغانستان هیچگاه فراموش نخواهند کرد.
حادثه‌‌ی درد آور ولایت ننگرهار که در آن شماری از بزرگان قوم، جوانان، نوجوانان و حتی کودکان سر بریده شدند، شماری‌هم توسط ماین‌ها منفجر شدند.
حادثه‌های خونبار میرزاولنگ, هرات و کابل‌ که باعث ‌شهادت صدها هموطن بی‌گناه مان شدند.
حمله‌ بر مدرسه‌ی باقر العلوم، مسجدهای امام زمان در خیرخانه و برچی، حمله بر مراسم خاکسپاری “سالم جان ایزدیار” و اخیرا حمله بر هوتل قصر نوین که بیش از 25 شهید و اضافه‌ تر از 36 تن زخمی برجا گذاشت را مردم افغانستان هرگز فراموش نمی‌کنند.

پس در نتیجه می‌توان گفت:‌ حاجی محمد محقق در حقیقت با آن سخنرانی اش خواسته‌ است, جهانیان‌ را به‌ همسویی و مبارزه‌ی مشترک برضد گروه‌های جنایت‌ پیشه, تشویق نماید، او در واقع درد مظلوم و محروم‌ترین انسان‌ روی زمین را فریاد زده‌است. او بر ضد جنایت‌های صحبت کرده است که قربانی آن جز مردم افغانستان‌, نیستند.

مرتضی_جلالی

.