در نشست مخالفان سیاسی حکومت در قندهار

طی چند روز آینده جنرال رازق فرمانده امنیه قندهار میزبان تعدادی از شخصیت های سیاسی و متنفذ قومی در قندهار خواهد بود.

یک منبع دولتی از قندهار با تماس تلفنی به خبرنگار افتخاری ما در کابل گزارش داد که جبهه اعضای خانواده کرزی و طرفداران وی به سرپرستی جنرال رازق میزبان این نشست خواهند بود.

در این نشست که اکثر مخالفان سیاسی حکومت حضور خواهند داشت، پیرامون آینده کشور و انتخابات و امنیت و مبارزه با داعش و طالبان بحث صورت می گیرد و به احتمال قوی تصامیم مهمی اتخاذ خواهد گردید.

در اين نشست امير اسماعيل خان، محمد يونس قانونى، عطا محمد نور، رحمت الله نبيل، رنگين دادفر سپنتا، امرالله صالح و شمارى از اعضاي مجلس نمايندگان دعوت شده اند.

(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)

 

++++++++++++++++++++++++++++++++

یکی دیگر از خیانت های تیم شاهدان هم طراز «مصاحبان»

این جا همه ارزش ها به گند کشیده می شوند! 
 
….روی یک مطلب در کتاب آقای سپنتا می خواهم مکث کنم، یعنی روی نتایج انتخابات سال 93 . قرار نوشته ایشان، داکتر عبدالله با کسب 52،5 فیصد آراء برنده انتخابات سال 93 بود و باید رییس جمهور می شد، اما با مداخله سفیر انگلیس که مانند خود او در مجلس رییس جمهور کرزی «شاهد» بوده، نتیجه انتخابات پنهان نگه داشته می شود تا تدابیر دیگری برای اعلان نتیجه مورد نظر سنجیده شود!! خوب، آقای اسپنتا که درین اواخر دامن بر زده تا کم و کاستی های حکومت وحدت ملی را به نقد بگیرد، چنان که در سخنرانی دیروزی خود آن را غیر مشروع خواند.
سوال اینجاست، وجدان روشنفکری آقای اسپنتا در آن لحظه که همه زحمت ها، ارزش ها، شور وشوق مردم به روند دموکراسی و انتخابات دموکراتیک کجا بود که در یک لحظه به اشاره و مداخله سفیر انگلیس به باد هوا رفت و بر اصل دموکراسی خط بطلان کشیده شد؟ چرا آقای اسپنتا بخاطر حفظ مقامش، روی ارزش هایی پا گذاشت که سالها ـ به قول خودش ـ برای آن مبارزه کرده بود؟ و حالا چه شده که آنرا افشا می کند؟
آیا این افشاگری ها مرتبط به موضوعاتی که منافع آقای کرزی تهدید می کند، ندارد، از جمله شهرک عینو مینه؟ …. جناب اسپنتا اگر شما امروز حکومت وحدت ملی را غیر مشروع می خوانید، بدون شک عامل اساسی و سبب مباشر آن مداخله ها و مهندسی های آقای کرزی و تیم او بوده است؛ اگر این حکومت فاسد، خراب و ناکاره است، تحفه ایست که جناب کرزی به مردم افغانستان بجا گذاشته اند؛ اگر این حکومت مشکلات زیاد دارد، اکثریت آن مشکلاتی است که از حکومت آقای کرزی به میراث مانده! و بالآخره قسمت بزرگ مسئولیت خرابی اوضاع، دست کاری های آقای کرزی و تقلب کاری های عامدانه ایشان می باشد. واقعا اینجا همه چیز به گند کشیده می شود، اسلام، کمونیزم، دموکراسی، ملی گرایی، روشنفکری، مدرنیته…. چه روشنفکران قلابی، در عصر انترنت که خرد مردم را به استهزاء می گیرند!گزارش نامه افغانستان
د. حنانی
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

تلاش پنهان تیم ارگ برای بازسازی حزب اسلامی

تیم ارگ شامل اتمر، اکیل حکیمی، استانکزی و خپلواک تصمیم گرفته اند تا با بازسازی تشکیلاتی و فعال سازی دفاتر استانی و شهری حزب اسلامی، از توان و ظرفیت های آن برای مهیا سازی شرایط پیروزی کاندیداهای مورد نظرشان در انتخابات پارلمان و ریاست جمهوری استفاده نمایند.

به گفته یک مقام آگاه در وزارت دفاع، افزون بر این قرار است از دفاتر ایجاد شده حزب در سطح کشور بعنوان عناصر استخباراتی و منابع امنیتی خویش بهره برداری نمایند و بر همین مبنا حکمتیار پس از جلسات شورای مرکزی حزب توانست با امکاناتی که در اختیارش گذاشته شده کنگره سه روزه حزب اسلامی را در خیمه جرگه برگزار کند. هزینه برگزاری جلسات شورای مرکزی و کنگره حزب در خیمه جرگه را سفارت انگلیس و شورای اتمر تامین کرده و حدود 2000 نفر نیروی نظامی وظیفه حفاظت از اجلاس را برعهده داشته اند.

به نظر می رسد یکی از اهداف شورای امنیت از ترغیب حکمتیار به بازسازی حزب و تعیین مسوولین تشکیلاتی آن در سطح کشور و برگزاری جلسات مذکور نوعی نمایش قدرت و توانمندی تشکیلاتی و سازمانی حزب در مقایسه با سایر احزاب و جریانات سیاسی که ناتوان از برگزاری چنین جلسات حزبی هستند و همچنین برای جلب توجه غرب و امریکا به حمایت از این گروه بوده است.

افزون بر این به نظر می رسد که انگلیسی ها و نیروهای وابسته به آن در داخل افغانستان بر خلاف آمریکایی ها به دنبال حذف آقای اشرف غنی از قدرت و به عبارتی عبور از غنی می باشند.

(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)

=========================================

نماینده جوزجان در پارلمان افشاگری کرد

– 25 جنرال فقط و فقط بخاطر تورک (ازبک و ترکمن بودن شان از وزارت دفاع حذف گردیدند.
– ترکمن ها عملا از حکومت حذف گردیده اند.
– در 8 قول اردو، در 4 فرقه، در 30 لوا و در 225 کندک در سطوح بالا به سویه قومندان هیچ ازبک و ترکمن وجود ندارد.
– تعصب قومی بدتر و خطرناکتر از داعش است.
– عدم برگشت معاون اول برای ما قابل قبول نیست، جنرال دوستم از راه قانونی و مذاکره به کشور برگردد وگرنه ما با زور خواهیم آورد.
– بیشتر از 1000 سی وی جوانان ماستر و دوکترا را به وزیرخانه ها بردم اما به دلیل ازبک بودن شان رد شد.
– عدم گزینش کادر تورک های افغانستان نظام را ضعیف و داعش را در شمال تقویت خواهد کرد.
– رییس جمهور و رییس شورا در برابر ترک های افغانستان کاملا بی توجه است، بی توجه بودن در برابر ترک ها خیانت ملی است.
– رییس جمهور و رییس اجرایی اگر می خواهد حکومت شان قوی گردد، باید از اندوخته ها و صداقت کادرهای تورک های افغانستان استفاده نماید.

تقیب‌الله عبید
(این خبر در بخش تلکس شایعات سایت شبکه اطلاع رسانی افغانستان نشر شده است)

________________________________________

شماری شهروندان بامیان حکومت محلی را به تصفیه قومی متهم می‌کنند‌

شماری شهروندان بامیان، می‌گویند: حکومت محلی در این ولایت، برنامه پاکسازی قومی را به‌راه انداحته، خانه‌های مسکونی و زمین‌های کشاورزی آنان را در دره‌ای شش پل و چمتله خراب می‌کنند.

این شهروندان بامیانی، امروز در کابل نشستی خبری دایر کرده و مدعی شدند که حکومت محلی جای‌داد های قانونی شان را تخریب می کنند، این باشندگان این‌کار حکومت محلی را یک نوع تصفیه قومی می‌خوانند.

عبدالحی فرهمند، مسوول جنبش عدالت خواهان تاجیکان و پشتون‌ها در ولایت بامیان، به‌رادیو آسیای میانه می‌گوید که از جای‌داد شان در این ساحه اسناد رسمی در اختیار دارند و اسناد آنان از سوی کمیسیون حقیقت یاب که حدود یک و نیم سال پیش برای بررسی این اسناد تعیین شده بود، نیز تایید شد اما با وجود آن‌هم حکومت محلی اقدام به‌تخریب جای‌داد های آنان را کرده‌است.

درهمین‌حال، عبدالرحمن احمدی سخن‌گوی والی ولایت بامیان، این موضوع را رد کرده، می‌گوید:که مسله قومی هیچ‌گاه برای اداره ولایت بامیان قابل قبول نیست و همه‌گی در یک‌سطح قرار دارند.

وی می‌گوید: شماری خانه‌های که از سوی اداره ولایت تخریب گردیده اند، کاری قانونی بوده است.

وی، افزود که زمین این خانه‌های رهایشی مربوط دولت می‌باشد و مردم خودسرانه بالای آن ساخت و ساز کرده‌اند.

وی، تاکید کرد که اداره محلی ولایت بامیان هیچ‌گاه به‌موضوع قومی و سمتی نپرداخته و تمام شهروندان آن از حقوق شهروندی شان برخوردار می‌باشد.

گفتنی‌است که حدود یک و نیم سال پیش نیز جنجال‌ها بر سری زمین و خانه‌های رهایشی در همین محلات بین مردم و اداره محلی ولایت بامیان صورت گرفته بود.

گزاریش از حمیده حسینی

+++++++++++++++++++++++++++++++++

طالبان به خوبی بر مکاتب هرات نظارت دارند

مسوولان در ریاست معارف ولایت هرات می‌گویند که گروه طالبان در برخی از ولسوالی‌ها بر مکاتب این ولایت نظارت دارند.
به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری پیام آفتاب «عبدالرزاق احمدی»، رئیس اداره معارف هرات در یک نشست خبری گفت که به دلیل ناامنی در بعضی از ولسوالی‌های هرات، طالبان بجای مأموران اداره‌اش، از شماری مکاتب نظارت می‌کنند.
به گفته رئیس معارف هرات، طالبان در ولسوالی کشک کهنه به خوبی از معارف نظارت می‌کنند.
در عین حال، در سال جاری اداره معارف هرات به دلیل تهدیدات بالای امنیتی از ۲۱۹ مکتب نظارت نکرده‌است.
آقای احمدی علت عدم نظارت را وجود تهدیدات امنیتی، کمبود کارمند و امکانات عنوان کرد.
ازسوی هم، نظارت طالبان از مکاتب هرات با انتقاد تند شماری از اعضای شورای ولایتی این ولایت مواجه شد.
آنان به باور است که ریاست معارف این ولایت در امر نظارت از معارف ناتوان می‌باشد.
در همین حال، «سید عظیم کبرزانی»، عضو شورای ولایتی هرات از وجود دانش‌آموزان و معلمان خیالی در تعدادی از ولسوالی‌های این ولایت سخن گفت.
آقای کبرزانی از حکومت خواست تا در این زمینه گام‌های عملی بردارد.
دراین میان «جیلانی فرهاد» سخنگوی هرات گفت که مقام ولایت هرات در تلاش است تا به مشکلات مکاتب در ولسوالی‌های دور دست رسیدگی صورت گیرد.
وی با پذیرفتن مشکلات در ولسوالی‌ها گفت که مکاتب در ولسوالی‌ها به دلیل ناامنی دچار مشکلات متعددی گردیده‌است.
آقای فرهاد درآمده گفت که اداره محلی هرات در پی این است تا با میان‌جگری رئیش سفیدان آن مناطق به این مشکلات خاتمه ببخشد.
این در حالی است که در سال جاری به دلیل تهدیدات امنیتی، مشکلات اجتماعی، فقر و بیکاری، نبود امکانات درسی و عدم دسترسی به مکاتب در برخی از مناطق، حدود ۲۰۰ هزار طفل از تحصیل بازمانده‌اند.
مرتضی کریمی، خبرنگار پیام آفتاب درحوزه غرب کشور (هرات)

 

Advertisements