سفیر روسیه در سازمان ملل با تاکید بر اینکه کشورش تنها طرفی است که همیشه حامی نامیده شدن طالبان به عنوان یک گروه تروریستی بوده، اتهامات مطرح شده علیه روسیه در حمایت از این گروه شبه‌نظامی را رد کرد.
mandegar-3
به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری تاس، «واسیلی نبنزیا»، سفیر روسیه در
سازمان ملل در نشستی درباره افغانستان در مجمع عمومی سازمان ملل گفت: روسیه تلاش‌ها برای متهم کردن خود را در حمایت از جنبش طالبان به شدت رد می‌کند.
وی ادامه داد: مسکو این مساله را غیرقابل قبول می‌داند. ما از طالبان حمایت نمی‌کنیم چه مالی و چه تامین تسلیحات. ما این مساله را تلاشی برای منحرف کردن مقصر اصلی حمایت از طالبان می‌دانیم.
مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را در حمایت از سازش با دوام و موثر برای پایان دادن به بحران و جنگ در افغانستان تصویب کرد.
سفیر روسیه در سازمان ملل همچنین در جریان بررسی پیش‌نویس این قطعنامه گفت: مسکو تنها کشوری است که به صورت سیستماتیک و همواره حامی تروریستی نامیدن طالبان هستیم. چنین اقداماتی در متهم کردن روسیه تنها باعث می‌شود تا احتمالات برای تحت پیگرد قرار دادن اعضای این گروه تروریستی از میان برود.
این دیپلمات روس همچنین گفت: از آنجا که جایگزینی برای این رویکرد نمی‌بینیم و نقاط ضعف را نیز قبول نمی‌کنیم، تلاش داریم تا این رویکرد را ادامه دهیم چون این نقاط ضعف باعث می‌شود تا تروریست‌ها از مسئولیت کارهایی که انجام دادند، شانه خالی کنند.
وی ادامه داد: مسکو نگران اوضاع در افغانستان به ویژه وضعیت نیروهای امنیتی این کشور است. تصمیم آنها در جایگزین کردن جنگنده‌های روس، تسلیحات کوچک و همچنین ایجاد اصلاحات در مورد سن برای افسران نظامی در افغانستان تاسف برانگیز است. این مساله باعث حذف هزاران تن از افراد با تجربه شود.
به گفته سفیر روسیه در سازمان ملل، طالبان به کنترل نیمی از افغانستان ادامه می‌دهد در حالی که شاخه داعش در افغانستان به دنبال تقویت جایگاه خود است. داعش هم اکنون ۱۰ هزار در افغانستان دارد.
سفیر روسیه همچنین نگرانی خود را بابت افزایش تولید مواد مخدر در افغانستان ابراز داشته و با اشاره به داده‌های گزارش اخیر اداره مبارزه با جنایت و مقابله با مواد مخدر سازمان ملل در منطقه گفت: در سال جاری میلادی رشد مواد مخدر ۶۰ درصد در افغانستان گزارش شده و تولید تریاک در این کشور نیز دو برابر شده است.
به گفته این دیپلمات روس در چنین وضعیتی مسکو خواستار افزایش اقداماتی از جانب جامعه بین الملل برای مقابله با قاچاق مواد مخدر و همکاری میان افغانستان و سازمان معاهده
امنیتی جامع برای این منظور است
+++++++++++++++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط
جاوید کوهستانی: شبکۀ حقانی و طالبان از درون نظام حمایت می
شوند
جاوید کوهستانی کارشناس برجسته نظامی کشور می‌گوید که حلقاتی در درون حکومت با شبکه حقانی در ارتباط بوده و تروریستان طالب را در برخی مناطق تمویل می‌کنند.
mandegar-3آقای کوهستانی که روز سه‌شنبه (۳۰عقرب) در همایشی زیر نام «شکوه ایستادگی در خزان توطئه‌ها» که به هدف اعلام حمایت از عطامحمد نور والی بلخ در کابل برگزار شده بود، صحبت می‌کرد، بیان داشت که برخی حلقه‌های در درون نظام افغانستان با شبکه حقانی و گروه طالبان ارتباط و همکاری دارند.
وی تصریح نمود:» حلقه‌هایی در درون نظام افغانستان با شبکه حقانی ارتباط تنگاتنگ دارند و در این اواخر مانع آن شده اند که رهبران این شبکه مورد حملات هوایی امریکایی‌ها قرار بگیرند».
وی افزود که همچنین حلقه ای در درون شورای امنیت ملی که سلیمان کاکر عضو شورای امنیت نیز در جمع آنان است، تروریستان طالب را در ولسوالی قره باغ ولایت کابل تمویل نموده، پول و اسلحه به آنان می‌فرستد.
این کارشناس مسایل نظامی، هدف حمایت حلقه‌های درون نظام از گروه‌های تروریستی طالبان و حقانی را استفاده از این گروه‌ها برای حذف رهبران جهادی و چهره‌های ملی خوانده و تصریح نمود که این حلقه‌ها با اهداف تمامیت خواهانه می‌خواهند سلطه قبیله ای را در کشور روی‌ کار آورند.
وی با اشاره به جا به جایی‌های درون ارتش و بازنشستگی زود هنگام ژنرالان و افسران نظامی در وزارت‌های دفاع و داخله که به تازگی از سوی حکومت روی دست گرفته شده است گفت که این برنامه به هدف پاکسازی ارتش از نیروهای وابسته به نظام‌های گذشته و جزیی از دسیسه‌ها علیه مجاهدین است.
آقای کوهستانی بیان داشت، گروهی که غالبا اعضای شبکه‌های استخباراتی قدرت‌های بزرگ و متعهد به آی اس آی پاکستان است، این دسیسه‌های شوم را برای تضعیف روز افزون مجاهدین روی دست گرفته اند و می‌خواهند یک ارتش منظم و متعهد به امریکا را درافغانستان رویکار آورند.
وی، رهبران حکومت وحدت ملی را به بی توجهی به اولویت‌ها و منافع ملی متهم کرده تاکید نمود که این دو رهبر بیشتر به منافع و خواسته‌های امریکا متعهد بوده و برنامه‌های امریکا را در افغانستان عملی می‌کنند.
این آگاه مسایل نظامی با اشاره به آغاز و تطبیق پروژه داعش در مناطق مختلف افغانستان به ویژه شمال خاطر نشان ساخت که این گروه تروریستی نیز که غیر مستقیم به وسیله امریکا حمایت می‌شود توسط جنگجویان عرب از مرزهای پاکستان به ولایت‌های جنوبی به ویژه زابل انتقال داده شده و از آنجا به شمال فرستاده می‌شوند.
در همین حال، محمد ناطقی معاون حزب وحدت اسلامی افغانستان نیز در این همایش، وضعیت بحرانی کشور را تحمل ناپذیر خواند و برگزاری یک انتخابات مشروع وهمه پذیر که با برکناری کمیشنران فعلی کمیسیون انتخابات وایجاد اصلاح اساسی این کمیسیون امکان پذیر خواهد بود را راه حل خروج از این بحران برشمرد و احزاب وجریان‌های سیاسی را به همگرایی و تفاهم در این امر فراخواند

++++++++++++++++++++++++

امریکا با ایجاد نفاق مذهبی بقای خود را در افغانستان می بیند

نزدیک به چهل سال در افغانستان جنگ های داخلی بر سر مسایل مذهبی، دینی و گاه بر سر مسایل سیاسی جریان دارد.

پس از هجوم اتحاد جماهیر شوروی وقت در افغانستان خارجی ها و مخصوصا امریکا از تنظیم های جهادی پشتیبانی مالی و لوژستیکی خود را آغاز کردند. این تنظیم ها با استفاده از کمک های امریکا و دیگر کشورهای خارجی به تبلیغات منفی در برابر دولت مرکزی و اتحاد جماهیر شوروی را آغاز کردند. این تنظیم ها به مردم این کشور انگیزه های گوناگونی دادند که گویا روسها در این کشور حمله نموده اند تا کشور ما را تصاحب شوند و یا هم دین ما در خطر است  و یک تعداد از مردم های کم سواد و بی سواد هم فریب این تنظیم ها را خوردند، که در نتیجه بیشتر از یک میلیون شهید، معلول و معیوب حاصل این جنگ ها است.

حادثه 11 سپتمبر بهانه ای برای هجوم

پس از حادثه 11 سپتمبر و حملات امریکا به بهانه ای مبارزه با تروریزم حکومت انتقالی به رهبری و پشتیبانی قاطع امریکا به رهبری حامد کرزی در افغانستان به وجود آمد. مردم افغانستان که از جنگ خسته شده بودند، از امریکا انتظار داشتند که برای شان یک زندگی صلح آمیزی را در افغانستان بسازد، اما آهسته آهسته دیده شد که در بعضی مواقع این امریکایی ها خود ناقضان حقوق بشر اند و بی درنگ بدون داشتن معلومات درست خانه های مردم را ویران می کنند، به مقدسات مردم توهین می کنند و شاید هم یگانه هدف اینها این باشد که بقای خود را در همین بی ثباتی و بد امنی در افغانستان می بینند.

هدف امریکا از حملات کورکورانه شان دامن زدن به جنگ بود و می خواست تا مردم از حکومت افغانستان رو گردانیده و در صفوف مخالفان بپیوندند، تا با استفاده از این کارشان بتوانند برای مدت طولانی در افغانستان بمانند.

اعلام راهبرد و آغاز حملات دوباره هواپیماهای امریکا

هواپیماهای امریکا پس از اعلام راهبرد این کشور برای افغانستان دوباره به حملات شبانه خود آغاز کردند.

به طور نمونه می توان گفت: در این اواخر امریکایان عمدا خانه های مردم را توسط جنگنده های خود بمباران می کنند و به گفته گواهان در این بمبارد ها افراد ملکی از جمله پیر مردان، زنان و حتی کودکان بی گناه نیز کشته و زخمی می شوند. و از همه بدتر اینکه امریکایی ها در این اواخر هیچگونه غرامت نپرداخته و حتی معذرت خواهی بابت این جنایات شان نمی کنند، که بمباردمان خانه های مردم عام در ولسوالی امام صاحب ولایت کندز، ولسوالی چهار دره ولایت کندز، شفاخانه دوکتوران بدون سرحد در شهر کندز، بمباران ولسوالی چوکی ولایت کنر، بمباران دشت باری در ولایت لوگر و دهها بمباری دیگر که نمونه های از جنایات جنگی امریکا در افغانستان می باشد.

از این هم گذشته نه تنها بمباران خانه های مردم عام توسط جنگنده های امریکایی ها در افغانستان صورت می گیرد، بلکه دیده شده در بسیاری جاها حتی نیروهای امنیتی افغانستان نیز مورد بمباران قرار گرفته اند، که حتی نمایندگان پارلمان کشور بارها این عمل امریکایی ها را محکوم کرده اند و خارجیان با یک معذرت خواهی عادی که گویا غیر عمدی این کار صورت گرفته به جنایات شان پرده می اندازند.

بی احترامی به مقدسات مردم افغانستان توسط خارجی ها سبب تضعیف دولت افغانستان می شود

از طرف دیگر چندی پیش گروهی از امریکایی ها شب هنگام با پخش شب نامه هایی توسط هواپیماهای شان در ولایت پروان نشان دادند، که هیچگونه احترامی به مقدسات مردم افغانستان ندارند و این کارشان سبب شد مردم ولایت پروان دست به اعتراض و تظاهرات در برابر این کار امریکایی ها بزنند. این تظاهرات باعث مسدود شدن شاهراه کابل-شمال افغانستان برای چندین ساعت شد.

طالبان که گروه تندرو اسلامی مخالف سیاسی دولت افغانستان می باشد، از این فرصت استفاده کرده و با پخش خبرنامه ای این عمل امریکایی ها را تقبیح و سخن از انتقام در برابر بی حرمتی امریکایی ها به مقدسات اسلامی شدند.

چند روز پس از آن ما شاهد یک حمله انتحاری در ساحه ولسوالی بگرام در مقابل دروازه پایگاه امریکایان بودیم، که شماری افراد داخلی و خارجی کشته و زخمی شدند و بعد از آن گروه طالبان با پخش خبرنامه ای مسئولیت آن حمله را بدوش گرفته و آن عمل شان را انتقام در برابر بی حرمتی مقدسات شان عنوان کردند.

در این مورد استاد ناصر شفیق یکی از استادان دانشگاه دعوت که در بخش مسایل دینی نیز تدریس میکنند، با ابراز اینکه چرا امریکایی ها میخواهند دست به چنین عمل های بزنند نظریات خود را چنین بیان میکند

.