سایت همایون - HOMAYUN.ORG

سایت مستقل وغیر وابسته به احزاب وگروه های سیاسی

Uncategorized, علمی ، فرهنگی،ورزش

دانشمندان بلاخره «راز» سفید شدن موی سر را کشف کردند

 

دیر یا زود سفیدی همه موهای سر ما را در بر می‌گیرد. اینجاست که پرسش‌های مربوط به راه‌حل‌های جلوگیری از این تغییرات ناخواسته آغاز ‌می‌شود. سفیدی مو از اینکه یکی از نشانه‌های پیری است، برای برخی‌ها بسیار نگران کننده است در حالی که ممکن سفیدی مو سر کسانی را شامل شود که هنوز خیلی جوان هستند.

در سال‌های گذشته متخصصان علوم پزشکی در تحقیقات خود عوامل متعددی را از جمله «مرگ برنامه ریزی شده سلول‌های سازنده رنگ مو» را دلیل بروز  موهای سفید در سر دانسته‌اند. اما اغلب این دانشمندان و محققان پزشکی تا بحال نتوانستند عوامل اصلی سفید کننده موها را با جزئیات «دقیق» توضیح دهند.

اما اکنون گروهی از دانشمندان طی یک پژوهش علمی توانستند «راز» سفید شدن موهای سر را کشف کنند وبحث علمی خودشان را با عنوان « Genes & Development » در مجله بریتانایی «تایم» منتشر کنند.

داستان کشف «راز» سفید شدن مو سر از این قرار بود که گروهی از دانشمندان دانشگاه «ساوث وسترن تاكساس» (University of Texas Southwestern Medical Center) زمانی که در آزمایشگاه در حال اجرای آزمایشی ژنتیکی بر یک موش بودند، به صورت تصادفی پروتینی را به نام KROX20 کشف کردند. این پروتئین در سلول‌های پوست نفوذ می‌کند و پروتئین دیگری را به نام «سلول‌های بنیادین» ((stem cell factor) تولید می‌کند در این آزمایش نشان داده شد که این پروتئین موهای موش را سفید می‌کند.

دانشمندان دریافتند که وجود این پروتیئین در موش‌ها در فرایند طاسی، وسفیدی موهای سر نقش اصلی را ایفا می‌کند. هنگامی که دانشمندان تولید این پروتئین « KROX20» را متوقف کردند، رشد مو نیز متوقف شد. وسپس هنگامی که «سلول بنیادی» را متوقف کردند، موش‌ها یا طاس شدند یا موی آنها سفید شد.

پرفسور لو لی، پژوهشگر و سرپرست مرکز پزشکی جنوب دانشگاه تگزاس، گفت: «گرچه تلاش برای این پروژه به هدف درک چگونگی شکل گرفتن برخی از تومورها شروع شده بود، اما در نهایت به شناخت علل سفیدی مو و هویت سلولی که به طور مستقیم منجر به این سفیدی می‌شود، رسیدیم».

او گفت: «لازم است که تحقیقات بیشتری صورت بگیرد تا مشخص شود که آیا فرایند تغییرات این پروتئین در انسان نیز شبیه موش عمل می‌کند یا نه».

این پرفسور افزود: «با استفاده از این اطلاعات و نتایج به دست آمده ما امیدواریم که در آینده بتوانیم ترکیبی خاص برای رفع مشکل سفیدی مو و طاسی که برای زیبایی انسان بسیار مهم است، را برطرف کنیم ».

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: