معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی:
انتشار خبر برکناری عطا محمد نور؛ والی بلخ کذب محض است

گزارش هایی از صدور حکم برکناری عطامحمدنور؛ والی بلخ از سوی رئیس جمهور و انتخاب ایوب سالنگی به حیث والی بلخ منتشر شد، اما معاون سخنگوی حزب جمعیت اسلامی این موضوع را تکذیب کرد

.

به گزارش خبرگزاری آوا، بر اساس گزارش های منتشر شده، محتوای حکم صادر شده توسط داکتر عبدالله عبدالله رییس اجراییه کشور به عطامحمد نور ابلاغ شده است.

بر اساس این گزارش دو روز قبل داکتر عبدالله عبدالله به عطامحمدنور توصیه کرده است، قبل از برکناری از سمت خود استعفا بدهد.

در عین حال، ذبیح فطرت ؛معاون سخنگوی جمعیت اسلامی در گفتگو با آوا اخبار منتشره مبنی بر برکناری عطامحمد نور والی بلخ را کذب محض و تلاشی در جهت انحراف اذهان عامه توصیف کرده است.

وی در خصوص سفر هیات حزب جمعیت اسلامی به مزار شریف و گفتگو با عطا محمد نور هم گفت: در این نشست فقط پیرامون مسایل سیاسی و اوضاع جاری کشور بحث و تبادل نظر شد.

عطامحمد نور، چندروز قبل پس از پایان سفر خود در ولایت هرات، به کابل آمد و با رئیس اجراییه و وزیر خارجه کشور دیدار کرد.

شایان ذکر است که تلاش خبرنگاران آوا برای برقراری تماس با سخنگویان رئیس جمهور و رئیس اجرایی برای دریافت اظهار نظر آنها در این خصوص به نتیجه نرسید.

عطامحمدنور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ در تیم انتخاباتی داکتر عبدالله بود، او هم‌اکنون یکی از مخالفین سرسخت حکومت وحدت ملی است و در آخرین سفر خود به ولایت هرات، حکومت را به فساد گسترده و همچنین پلان‌ریزی برای انتخابات ریاست جمهوری آینده متهم کرده است

++++++++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

ارگ خبر برکناری والی بلخ را رد کرد

 

به دنبال نشر گزارش‌ها از برکناری عطامحمد نور، والی بلخ از مقامش، کاخ ریاست جمهوری این خبرها را رد می‌کند و می‌گوید که تغییر و تبدیل در اداره‌های دولتی یک امر معمول و طبیعی می‌باشد.

به تازه‌گی برخی از منابع حکومتی به رسانه‌ها گفته‌‌اند که محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان، عطامحمد نور، والی بلخ را از مقامش برکنار کرده و ایوب سالنگی را به جای او تعیین کرده‌است.

در عین حال شماری از رسانه‌های داخلی در کشور هم‌چنان گزارش داده‌اند که رییس اجرایی کشور نیز در سفر اخیر آقای نور به کابل در مورد بودن و نبودنش در مقام والی بلخ گفت‌وگو نموده‌است.

منابع حکومتی هم‌چنان علاوه کرده‌اند که از طرف ریاست اجرایی نیز یک هیئت به ولایت بلخ فرستاده شده تا در مورد تغییراتی که قرارست به میان آید با عطامحمد نور گفت‌وگو کند.

این گزارش‌ها درحالی‌ست، شاه‌ حسین مرتضوی، سرپرست دفتر سخن‌گوی کاخ ریاست جمهوری، امروز( چهارشنبه، ۱۷ عقرب) در نشستی در پاسخ به خبرنگاران گفت که تغییر و تبدیل یک امر عادی و طبیعی در حکومت‌ها است، اما تا این‌ لحظ هیچ اقدامی از سوی دولت در رابطه به برکنار آقای نور صورت نگرفته‌است.

آقای مرتضوی هم‌چنان خاطر نشان ساخت که تا هنوز هیچ سندی که نشان‌دهندۀ استعفای آقای نور از سمتش باشد، به ارگ ریاست جمهوری و یا هم به ادارۀ ارگان محل نرسیده است.

سرپرست دفتر سخن‌گوی ارگ ریاست جمهوری گفت که که شماری از رسانه‌ها به‌خاطر تغییر و تبدیل برخی از مقام‌ها، در نهاد حکومتی خیلی حساسیت نشان می‌دهند که برای دولت نیز سوال‌ برانگیز است.

از سوی‌هم، افرادی نزدیک به عطامحمد نور، والی بلخ و رییس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نیز خبر برکناری آقای نور را از سمتش رد کرده‌اند.

معاون سخن‌گوی حزب جمعیت اسلامی افغانستان این را نیز خاطرنشان ساخته‌است که تا هنوز هیچ هیئیتی از سوی دولت مرکزی وارد بلخ نشده‌است.

این در حالی‌ست که بحث چگونه‌گی موجودیت هم‌زمان عطا محمد نور در ولایت بلخ و به عنوان اپوزیسیون حکومت، واکنش‌هایی را به دنبال داشته‌است.

.

Advertisements