نیکلاس کی سفیر بریتانیا در افغانستان  در مورد تصمیم پاکستان برای حصارکشی مرز این کشور با افغانستان در مصاحبه ای با بی بی سی گفت:  پاکستان حق دارد در مورد مدیریت مرزهایش به شیوه که خودش می‌خواهد تصمیم بگیرد.

او گفت: “شخصا فکر می کنم که دلایلی هم وجود دارد که در مورد موثر بودن حصارکشی مرزی تردید داشت، زیرا این مرز خیلی طولانی است. اما باید درک کنیم که پاکستان هم نگران است که تروریستانی از خاک افغانستان احتمالا از طریق همین مرز وارد خاکش می‌شود. بنا به سود هر دو جانب است که این مرز را از نظر نظامی به خوبی مدیریت کنند.”

سفیر بریتانیا در مورد اینکه افغانستان خط دیورند را به عنوان مرز میان خود و پاکستان به رسمیت نمی‌شناسد، گفت که خط دیورند از نظر جامعه بین‌المللی مرز رسمی میان دو کشور است.

مطالب مرتبط

حکومت افغانستان: خط دیورند هیچ زمانی رسمیت نداشته و نخواهد داشت

ننگیالی قلاتوال، معاون وزارت سرحدات و قبایل افغانستان گفت افغانستان خط دیورند را به عنوان مرز به رسمیت نمی‌شناسد.

به گزارش اسپوتنیک به نقل از آژانس خبری تسنیم، ننگیالی قلاتوال، معاون وزارت سرحدات و قبایل افغانستان در واکنش به اظهارات اخیر سفیر بریتانیا در کابل گفت، افغانستان خط دیورند را به عنوان مرز به رسمیت نمی‌شناسد، و اظهارات «نیکولاس کی» درباره خط دیورند غیر اصولی و خلاف عرف دیپلماتیک است.

وی افزود، موضع افغانستان درباره خط دیورند واضح است. هیچ سندی مبنی بر رسمیت شناخته شدن خط دیورند وجود ندارد و باید از اظهارات غیرمسئولانه در این مورد خودداری شود. خط دیورند هیچ زمانی رسمیت نداشته و نخواهد داشت.

قابل ذکر است، نیکولاس کی، سفیر بریتانیا در کابل در مصاحبه ای با بی بی سی گفته بود که خط دیورند مرز رسمی بین افغانستان و پاکستان است.

Advertisements