!…یک مکارجانی درلباس یک وطن پرست

برگردان بفارسی – دکتر صفوی
..!دوستان وهموطنان عزیز من
با اینکه خواندن این مضمون اندکی زمانگیر است ،اگر وقت کافی داشتید من صحبت های حامد کرزی را که هفته جاری درروسیه انجام داده اند از روسی به فارسی برگردان نموده ام درصورت ممکن آنرا مطالعه بفرمایید ، تا مطمین شوید که چطوریک آدم جانی مکار تاچه اندازه مهربان تر ازمادر ویک وطن پرست واقعی خود را جلوه میدهد، بدون اینکه از وابستگی ننگین دیروز وامروز و حتی زندگی ننگین سیاه خویش حداقل خجالتی بکشد.
” اگر دیروزبا استفاده ازنام القاعده علیه شوروی آنزمان مارا استفاده کردند ومارا افراطی ساختند ، اکنون میترسم زیر نام داعش مار اافراطی بسارند وعلیه روسیه موجو استفاده کنند”. (کرزی)ی)
“ا” ما از دوست خویش اقای پوتین واز دولت روسیه همچون همسایه خوب تاریخی خود خواهش میکنیم که مارا دراین وضعیت موجود تنها نگزارند وکمک کنند” (کرزی)ی
آیا یک انسان تا این حد ذلیل میشود؟
من قسمتی ازبیانه حامدکرزی را که در نشست بين المللي باشگاه مباحثاتي «والداي» كه در سوچي روسیه برگزار شده بود که درحضور پوتین ، و 136 كارشناس برجسته جهان و از 33 کشورجهان که ایراد کرده بودند ونیز همراه با چند پرسش جاندار خبرنگار معتبر روسی بعد از برگردان آن بفارسی به اینجاه خدمت شما عزیزان میگزارم وخود قضاوت خویشرا نمایید ، البته هدف من از این ترجمه این نبوده است که به چشمک زدن ها ویاهم تفکر این منفور خفه شده باشم ؛ بلکه هدف من از این برگران این است که جوانان ونوجوانان کشورم به این علاجی سیاست دقت کنند که سیاست همین است ” گاهی چنین وگاهی هم چنان” وضمنا درسی باشد به آن عده سبکسرانی که پل های عقبی خویشرا انفجار دادند ودرسیاست این به معنی مرگ است.
خبرنگار روسی میگوید :” مردی که 10 سال تمام در زیر قدرت اشغالگری امریکا کار کرد وامروز به روسیه آمده است زنگ خطر را اعلان میکند که گویا درافغانستان وضعیت وحشتناکی در حال اتفاق است”.
حامد کرزی درمقد مه صحبت خویش به خبر نگار روسی میگوید : ” در سال 2014، به طور ناگهانی گروه بنام داعش بوجود آمد، ومردم برای من گفتند که اینها با مقایسه باطالبان خشونتر عمل میکنند ومردم را شکنجه میکنند وخانه ها را به آتش میکشند.
من از رئیس جمهور جدید، غنی خواسته بودم که به مسئولان آمریکایی این وضعیت را گزارش بدهید، زیرا آنها دیگر به من گوش نمی دهند واین سه سال است ، هواپیماها و هلیکوپترها بدون علامت شناسایی افراط گرایان از یک نقطه به نقطه دیگری انتقال میدهند وماهم نمیدانیم که چرا وچطور؟ زیرا تمام اختیارات فضای هوایی ما به طور کامل درکنترول امریکا های میباشد.
ما از اینها پرسان کردیم : این اشخاص که اند و این هلیکوپتر مربوط که هستند؟ چه کسی داعش را در افغانستان حمایت می کند که به آنها سلاح و پول می دهد؟ ما خودخیلی ضعیف هستیم و بعید به نظر میرسد که به کشورمان آسیب بزنیم. پس چه کسی این کار را میکند؟
این وضع باید قابل توجه ونگرانی روسیه، چین، ایران و همه قرار گیرد.. ”
درداخل این خانه یک« مرد قوی ونیرومند» است که پول – طیاره وذخایر دارد که او« امریکا » نام دارد که همه چیز را را در اختیار دارد و ما باید واضعآ اینرا پرسان کنیم که چه اتفاقات درحال صورت گرفتن است. اینجا چه میگزرد؟ ( دراینجا حتی به معنی پسر قوی هیکل وخودسر هم معنی میدهد )
سوال خبرنگار : “بعد از جهاد افغانستان یک تعدادمجاهدین به بوسنی – سومالی – قفقاز.زیر نام القاعده فعالیت میکردندوحالا هم افراد از آسیای میانه مربوط به داعش درسوریه -عراق میجنگند ، آیا ممکن است ویا میتوانند آنها دوباره به مناطق ما حمله کنند.؟”
پاسخ حمید کرزی: ” بلی دقیقآ. ما در افغانستان درک می کنیم که زمان زنگ خطر فرا رسیده است وقتی سالهای قبل که کسانی زیر نام “القاعده” آمد ند در طول این مدت علیه اتحاد جماهیر شوروی مارا استفاده کردند به مقابله پرداختند وآنها سعی کردند افكار ما مردم را رادیکالیزه ( افراطی ) كنند . این رادیکالیسم برمیگردد به سیاست ایالات متحده امریکا درمنطقه. در حال حاضر ما بسیار می ترسم که همه چیز تکرار خواهد شد که ما به عنوان یک منطقه ی عملیاتی دوباره استفاده خواهیم شد، ما سعی خواهیم نمود که از این وضعیت اجتناب کنیم وما همه چیز را به تنهای انجام داده نمیتوانیم بلکه ما از همسایگان خویش درخواست کمک می کنیم. تنها می توانیم با هم کار کنیم.”
روسیه با درمورد مسایل امنیتی و کریدار فضای قوای ناتو وامریکا باما کمک کرد وشما واقعا پابند مبارزه علیه تروریست ها بودید , بعدا هم شما وهم ما متوجه شدیم که نتیجه عملیات وجود ندارد، پس این چگونه ممکن است بعد از 16 سال افراط گرایی بیشتر وبیشتر شود؟ این شکست عجیب امریکای ها چیست؟
وحالا لانه داعش برای ما ساخته اند که هم شما وهم مارا وهم تمام همسایگان مارا تهدید میکندوترامپ قرار است که یک نیروی تازه نفس اشغالگر دیگر را وارد میدان بکند گرجه ابتدا قول داده بودند که این کار را نکنند ولی به قول خود وفانکردند”
قسمتی ازبیانه کرزی در این اجلاس :
به اجازه آقای ولادیمیر پوتینرییس جمهور فدراتیف روسیه.
خانما؛ آقایون ودوستان . من افتخار دارم که دربین شماهستم من درچندین مجالسی اشتراک کرده ام ولی برای من چنین نشست خیلی عالی وآموزنده است.
کرزی گفت :
که در طول 16سال عملیات نظامی آمریکا و متحدانش در افغانستان بی نتیجه بوده و در این دوره تروریست های جدید ازجمله داعش به این کشور نفوذ کرده اند که حیرت آور و سوال برانگیز است.
وی هشدار داد که این مساله باید روسیه، چین و ایران را نگران کند. در افغانستان فقط یک کشور ثروتمند حضور دارد که امریکا است و از آن در باره نفوذ تروریست ها سوال می کنیم.
.
وی علاوه نمود: با بوش پسر و اوباما در مورد کارایی پایین عملیات نظامی این کشور در افغانستان سوال کردم اما هنوز فرصتی برای دیدار با ترامپ و گوشزد کردن این مساله را نیافته ام و از طریق خبرنگاران می خواهم دیدگاه خود را به وی اعلام کنم.
رئیس جمهوری پیشین افغانستان گفت: الان هم آمریکا می خواهد با وجود این مساله شمار نیروهای خود را در افغانستان افزایش دهد.
وی همچنین به نقش سازمان های اطلاعاتی آمریکا در شکل گیری سازمان تروریستی القاعده در افغانستان برای مبارزه با حضور نیروهای شوروی اشاره کرد.
ریس جمهوری پیشین افغانستان به تازگی اعلام کرد که آمریکا در افغانستان شکست خورده است و باید واقعیت را بپذیرد.
کرزی افزود: امروز یکی از منتقدان اصلی سیاست های آمریکا در افغانستان هستم و این به دلیل نگاه منتقدانه من به غرب نیست.
پایگاه اینترنتی کاخ ریاست جمهوری روسیه به نقل از سخنان کرزی نوشت: از باور دمکراتیک و دانش آموختگی غربی برخوردارم و از فرهنگ آنها هم خوشم می آید، اما مخالف سیاست آمریکا و غرب هستم، زیرا موفق نیست و منجر به بروز مسائل زیادی می شود که رشد افراط گرایی و تروریسم از آن جمله است. «منبع این جز – ایرنا»
وی در ادامه نیز با بیان اینکه مخالف سرسخت سیاست های آمریکا هستم، اظهار کرد: در شرایط نظارت و حضور نیروهای غربی و همچنین کنترل کامل حریم هوایی توسط آنها، گروه تروریستی داعش به افغانستان نفوذ کرد و تقویت شد.
کرزی افزود: چگونه ممکن است 14 سال پس از حضور نظامی آمریکا در افغانستان با آن همه امکانات و توانمندی ها، داعش شکل بگیرد و چرا مانند سابق از همکاری بین المللی با آمریکا در کشور ما خبری نیست؟
وی گفت: اکنون مقام های روسیه نسبت به فعالیت و عملکرد واشنگتن در افغانستان شک و تردید دارند.ایران هم پرسش هایی در مورد عملیات نظامی نیروهای آمریکایی دارد.
«به این ترتیب به عنوان یک شهروند افغانستان کشوری که در مرکز بازی های جهانی قرار دارد به آمریکا و متحدانش پیشنهاد می کنم، اعتراف کنند شکست خورده اند و همه از جمله روسیه، چین، ایران و پاکستان این را درک خواهند کرد.»
کرزی خطاب به آمریکا افزود: تمام نشانه های این شکست را می بینیم. اگر این واقعیت را نپذیرید، چنین بازی به پایان نخواهد رسید من مخالف امریکا نیستم ؛ بلکه مخالف سیاست امریکاهستم..
وی با بیان اینکه بدون شک بازی افراط گرایی جریان دارد، خاطرنشان کرد: این پرسش در افغانستان و بسیاری از کشورها مطرح شده که تندروی و تروریسم ابزار و دستاویز شده است. رییس جمهوری روسیه هم اعلام کرد با این پدیده ها مبارزه می کنیم یا اینکه تظاهر به چنین مبارزه ای می شود. من ازهمین جا اعلان میکنم که امریکا باید دوگزینه را پیش بگیرد.
1- سیاست خویشرا به مردم افغانستان هم آهنگ کند .
2-سیاست خویشرا باهمسایه های نیک ما چون روسیه – چین وایران هم آهنک کند وکار کند.
وی درختم صحبت خویش رو به طرف پوتین میکند وبه وی خطاب میکند:” ؛ بنآ ما از دوست خویش اقای پوتین واز دولت روسیه همچون و همسایه تاریخی خویش خواهش میکنیم که مارا دراین وضعیت موجود تنها نگزارند وکمک کنند”.
وضمنا در داخل تالار این جلسه شخصی از حامدکرزی پرسان نمود :گفت ممکن است به این سوال کوچک جواب بدهید ؛ با اینکه دموکراسی فورم های مختلفی دارد آیا برای افغانستان با این وضعیت وشرایط موجود دموکراسی قابل پزیزش نیست و یابرای افغانستان ساخته نشده است ؟
کرزی چنین پاسخ داد : ما دموکراسی داریم ودموکراسی میخواهیم البته نه به تیپ جان کری ؛ زیرا اونباید به افغنستان بیاید رایی مردم افغانستان را درانتخابات کنترول وحساب کند.
پوتین هم بانیشخند گفت : جان ( جان کری) درحساب کردن بلد نیست ، ممکن است اوبجای ارقام 2 ارقام 3 را نوشته خواهد کرد ؛ اومرد خوبی است ولی همرای حساب وکتاب مشکل دارد.
بدرود / صفوی /.
یاد داشت : اگر در ویرایش جملات وانشآ مشکلاتی موجود است قبلا پوزش میخواهم