تیلرسن عین وغین را در اقامتگاه نظامی خویش واقع بگرام به حضور پذیرفت

جعل کاری بزرگ ارگی ها هم افشا شد

از رفتن غنی به دیدار تیلرسون به بگرام تا دست‌کاری تصویر توسط ارگ

رییس جمهور غنی روز دوشنبه به دیدن تیلرسون به بگرام رفت، اما ریاست جمهوری با دست‌کاری تصویر ملاقات غنی و تیلرسون می‌گوید این دیدار در کابل صورت گرفته است

رییس جمهور غنی دیروز با وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در پایگاه نظامی بگرام دیدند، اما ریاست جمهوری می‌گوید که این دیدار در کابل انجام شده است و نشانه‌هایی را از تصویری که سفارت ایالات متحده امریکا در کابل پخش کرده است، دور ساخته است.

در یکی از این تصویرها که در صفحه فیسبوک سفارت امریکا در کابل پخش شده است، ساعت نظامی بر دیوار دیده می‌شود، ولی در تصویری که در صفحه فیسبوک ارگ پخش شده است، نشانی از این ساعت نیست.

طراحان گرافیک و کسانی‌که با فوتوشاپ آشنایی دارند می‌گویند تصویری که توسط ریاست جمهوری پخش شده است، دست‌کاری شده است.

مصطفی، عکاس و طراح گرافیک، گفت: «دیده می‌شود که فوتوشاپ شده است. افکت خورده، فهمیده نمی‌شود. اما فوتوشاپ شده است.»

این کار به باور برخی از آگاهان، خیلی هم عادی نیست و حتا می‌تواند پیگرد قانونی در پی داشته باشد.

صدیق الله توحیدی، عضو کمیته مصوونیت خبرنگاران، گفت: «فوتوشاپ کردن عکس جعل است و جعل تخطی آشکار رسانه‌یی است که در برخی از موارد قابل پیگرد است. خوب است در این زمینه دفتر مطبوعات ریاست جمهوری ابراز نظر کند که این عکس چه‌گونه پخش شده است.»

دست‌کاری این تصویر پرسش‌های بسیاری را برانگیخته است. از جمله این‌که حکومت در این‌جا عرف دیپلماتیک را نقض کرده است و رییس جمهور غنی برای دیدار با وزیرخارجه ایالات متحده امریکا به پایگاه نظامی بگرام رفته است.

اما با دست‌کاری این تصویر حکومت می‌کوشد این کار را پنهان کند، حتا در صفحه تویتر ارگ ریاست جمهوری آمده است این دیدار در کابل انجام شده است، در حالی که بگرام مربوط ولایت پروان است.

عین الدین بهادری، حقوق‌دان، گفت: «به همان میزانی‌که اطلاعات به گونه وارونه به مردم رسانیده شود، به همان اندازه و حتا بیشتر از آن دولت آسیب می‌بیند. از همین‌رو، صداقت در کار رییس جمهور و برگشتاندن اعتماد برای مردم از اصل‌های اساسی و بسیار مهم استند.»

این بار نخست نیست که حکومت اطلاعات را وارونه نشر می‌کند. پیش از این نیز بارها هنگامی‌که یک ولسوالی سقوط کرده است، حکومت دفتر محلی حکومت را به جای دیگری انتقال داد و گفت که این ولسوالی سقوط نکرده است. چنان‌که ولسوالی قلندرخیل ولایت خوست از سال‌ها بدینسو در دست طالبان است، اما ولسوال این ولسوالی در یک کانتینر در شهر خوست دفتر دارد و حکومت سقوط این ولسوالی را رد می‌کند.

جعل کاری حکومت در تصویر دیدار رییس جمهور با وزیرخارجه ایالات متحده امریکا سرخط برخی از رسانه‌های معتبر نیز شده است. نیویارک تایمز نوشته است این دیدار در کابل انجام شده است، اما این دیدار در کابل انجام نشده است

+++++++++++++++++++++++++++++++.

مطالب مرتبط

دیدار ذلت‌بار رهبران دولت با وزیر خارجه امریکا

دیدار رهبران افغانستان با وزیر خارجۀ امریکا در پایگاه بگرام با انتقاد گسترده‌یی روبرو شده است

رکس
تیلرسون به محض ورود به افغانستان، رهبران حکومت وحدت ملی را به پایگاه نظامی نیروهای امریکایی در ولایت پروان در شمال کابل فراخواند.رییس‌جمهور و دیگر مقامات افغانستان خلاف معمول بی‌درنگ راهی بگرام شدند و روز دوشنبه با رکس تیلرسون وزیر امور خارجه امریکا دیدار کردند.

معمولاً دیدار رهبران سیاسی کشورهای خارجی با مقامات افغانستان در کابل صورت می‌گیرد. اما پس از آن‌که همزمان با ورود جیمز ماتیس وزیر دفاع امریکا به کابل، فرودگاه پایتخت آماج حملات گستردۀ طالبان قرار گرفت، وزیر خارجۀ امریکا تصمیم گرفت که به جای کابل، پایگاه نظامی بگرام برود.

فرودآمدن وزیر خارجۀ امریکا به پایگاه بگرام از یک سو شکننده‌گی اوضاع امنیتی و نظامی پایتخت افغانستان را به نمایش می‌گذارد و از سوی دیگر نشان می‌دهد که کابل تا چه پیمانه وابسته به ایالات متحده امریکا است.
رسانه‌های وابسته به حکومت افغانستان در خصوص مکان دیدار رهبران حکومت با وزیر خارجۀ امریکا سکوت کرده‌اند. اما سفارت امریکا خلاف واقع گفته است که این دیدار در کابل صورت گرفته است.

جالب این‌که ارگ ریاست جمهوری، عکس‌های دیدار رهبران حکومت با وزیر خارجۀ امریکا را «فوتوشاب» نموده است. در عکس منتشر شده در سایت سفارت امریکا در کابل، بر دیوار اتاق ساعتی نصب است. ساعتی‌که معمولاً در پایگاه‌های نظامی نصب می‌باشد. اما ریاست جمهوری در عکس‌های خویش، ساعت دیواری را برداشته است.

آگاهان سیاسی و مردم رییس جمهور و رییس اجرایی را به خاطر رفتن به پایگاه بگرام سخت مورد انتقاد قرار داده‌اند. ایمل فیضی، سخنگوی رییس‌جمهور پیشین افغانستان، حضور رهبران حکومت وحدت ملی به پایگاه بگرام را «تراژیدی ذلت» خوانده و گفته که «ذلت از این بیشتر نمی‌شود.»

ملک ستیز، پژوهشگر روابط بین‌‌الملل، حضور رهبران افغانستان به استقبال وزیر خارجۀ امریکا در پایگاه بگرام را با استقبال داکتر نجیب‌الله رییس‌جمهور سابق از وزیر خارجۀ شوروی در فرودگاه کابل مقایسه کرده است

امور خارجه شوروی به کابل آمد. در آن‌ زمان دکتر نجیب‌الله در میدان هوایی کابل به استقبالش رفت. این خبر سبب سر و صداهای زیادی شد. رسانه‌های غربی دولت کابل را دست‌نشانده و مزدورِ مسکو دانستند. رهبران جهادی نجیب‌الله را نوکر کریملین خطاب می‌کردند. البته از لحاظ عرف دیپلوماتیک، آن عمل‌کرد دکتر نجیب به هیچ وجه توجیه پذیر نبود. امروز دیدار غیر منتظرۀ وزیر خارجۀ امریکا آقای تیلرسن از بگرام و تشریف‌ بردن جلالت‌مآبان به پای‌گاه نظامی امریکا مرا به‌یاد پروتوکول‌های دیپلوماتیک سفر شوارتناتزه انداخت».

اما برخی آگاهان دیگر می‌گویند که رهبران افغانستان در خاک خودشان با وزیر خارجۀ امریکا دیدار کرده‌اند و هیچ تفاوتی نمی‌کند که یک مقام خارجی در کابل نیاید و به ولایت دیگر نشست نماید. هارون میر می‌گوید: مهم این است که افغانستان در محراق توجه جهان قرار دار.

چند سال پیش نخست‌وزیران آلمان و ایتالیا بدون این‌که به کابل بیایند با سربازان کشورشان در ولایات بلخ و هرات دیدار کرده بودند.

 .
وزیر خارجۀ امریکا در سفرش به کابل باردیگر بر مبارزه با طالبان و دیگر گروه‎

های مخالف حکومت افغانستان تأکید کرده است او

بر اجرایی‌سازی استراتژی تازۀ کشورش در افغانستان و جنوب آسیا تأکید کرده و از پاکستان خواسته است که دست از حمایت طالبان بردارد

تیلرسون به خبرنگاران گفته است که امریکا معتقد است عناصری میانه رو در گروه طالبان وجود دارند که می‌توانند بخشی از دولت افغانستان باشند.

وی افزود :«‌ما معتقدیم صداهایی میانه رو در میان طالبان وجود دارد، صداهایی که نمی‌خواهند جنگ برای همیشه ادامه یابد. بنابراین ما خواستار مشارکت آنها در یک روند آشتی هستیم که منجر به روند صلح و حضور آنها در دولت شود. اگر آنها حاضر به دست کشیدن از تروریسم باشند و به تلاش برای ایجاد افغانستانی با ثبات و موفق متعهد شوند، برایشان جایی در دولت وجود خواهد داشت.»

وزیر خارجۀ امریکا در یک تور منطقه‌یی به کشورهای قطر، عربستان، پاکستان، افغانستان و هند سفر کرده است

Advertisements