گفتگو با وزیر خارجه روسیه

موج استقلال طلبی در اروپا

خوش بینی روسیه به ترامپ

راشا تودی- ترجمه رضا نافعی

.
وزیر خارجه روسیه در مصاحبه با راشا تودی به سه پرسش روز پاسخ داد

.
1-

مناسبات روسیه و امریکا
2-

جنبش استقلال طلبی در اتحادیه اروپا
3

اصلاحات در سازمان ملل

پرسش : همکار امریکائی ما با ادامه دامن زدن به جو ضد روسی در جامعه چه هدفی را دنبال می کند؟
پاسخ: بنظرم امریکا امیدوار است که موضع دستگاه اداری ترامپ سست شود. برغم تمام تناقضات در مدیریت کنونی کاخ سفید، و تمام افراط کاری ها، ترامپ بر سر آنچه که در مبارزات انتخاباتی گفت وپس از آن، در دوران زمامداری خود بعنوان پرزیدنت انجام داده، پایدار مانده است یعنی : داشتن قصد همکاری با روسیه .
اغلب دموکرات ها نمی توانند بر خشم خود که ناشی از شکست نامزد انتخاباتی آنهاست فائق آیند و بخش مهمی از جمهوریخواهان از فقدان سیستم در کار دستگاه اداری دولت و همچنین در کار خود رئیس جمهور ناراضی هستند. تحت این شرائط هیستری ضد روسی که شما به آن اشاره کردید بازتاباننده مبارزه سیاسی داخلی است. این نظر ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه است و ما هم در تحلیل خود به همین نتیجه رسیدیم.
تقریبا یک سال از زمانی که امریکا تحقیق در باره ارتباط روسیه با دونالد ترامپ و دخالت روسیه در مبارزات انتخاباتی به سود نامزد حزب جمهوری خواه در انتخابات را آغاز کرد می گذرد.
جلسات مکرری برای شنیدن نظرات برپا شده، تحقیقاتی ویژه سازماندهی شده، یک دادستان ویژه برای رسیدگی به این امر منصوب گشته و دهها نفر مورد استنطاق قرار گرفته اند، با این همه در تمام طول سال و با حضور و شرکت این همه افراد در این پروسه، حتی یک مورد وجود نداشته که این اتهامات را تائید کند.
غیر ممکن است که این پروسه که برای تحقیق در باره باصطلاح » دخالت روسیه» برپا شده به نتیجه برسد. زیرا روشن است که این ادعا متکی بر واقعیت نیست، چون اگر غیر از این بود تا کنون آشکار شده بود.

پرسش: بنظر شما عواقب ناشی از فراخوانی روز افزون برای دست یافتن به حق تعییت سرنوشت در اروپا که می تواند به جدائی طلبی نیز برسد چه خواهدبود؟

پاسخ: نمی دانم عواقب آن چه می تواند باشد. بسیار امیدوارم که این مسئله باعث متلاشی شدن اروپا نشود. ما علاقمند به یک اتحادیه پایدار اروپائی هستیم.
شاید نتیجه این شود که گرایش به ادغام به بازگشت بسوی استقلال منجر و در برخی از کشورها عملی شود. اختیارات بسیاری به بروکسل، به ساختار های مرکزی اتحادیه اروپا واگذار شده. کمیسیون اروپا- مانند هر ساختار بوروکراتیک – تلاش می کند تا نه تنها از این اختیارات استفاده کند بلکه بر آن بیفزاید، اما نه همیشه با رضایت کشورهای عضو. این روند واکنش به بار می آورد.
احتمال دارد راه حل «توازن طلائی » میان این دو موضع باشد،- از یک سو تمرکز اختیارات وسیع و از سوی دیگر قائل شدن احترامی بیش از گذشته برای حاکمیت و حقوق ملی کشورها . رسیدن به این مرحله کار آسانی نیست ، ولی مفید است.

پرسش: بنظر شما مسائل اجتماعی چگونه حل می شوند – در درجه اول مسائل ناشی از نابرابری در کشورهای مختلف و بویژه در اتحادیه اروپا

پاسخ: برای من دشوار است بگویم که دیگر کشورها مسائل داخلی خود را چگونه حل خواهند کرد. ما برای حل مسائل اجتماعی خود برنامه داریم. اجرای آن به دلیل افت اقتصاد جهانی دشوار می شود، افزون بر این مناسبات ما با اروپا و دیگر کشورهای غربی و تحریم های غیر قانونی آنها خالی از اشکال نیست. اما حالا دولت ما طرحی پیشرو تنظیم کرده که مورد پذیرش رئیس جمهور ما نیز قرار گرفته است. از لحاظ ولادمیر پوتین یکی از اولویت ما حل مسائل اجتماعی است.
همانطور که در این رابطه گفتم ما نقشه خود را داریم . برای من داوری در این باره که اروپا برای برخورد با این مسئله چه برنامه ای دارد و این که آیا به هدف خود خواهد رسید یا نه؟ کار دشواری است. ولی تردید ندارم که در این باره فکر می کنند. همه آنچه که اکنون در فرانسه اتفاق می افتد، در چارچوب پیشنهادی قانون رئیس جمهور ماکرون، به وضوح نشان می دهد که این روندی آسان نیست.

پرسش: در این اواخر بحث های فراوانی در باره ضرورت انجام اصلاحات در سازمان ملل متحد در جریان است، کدام یک از سازه های سازمان ملل باید اصلاح شوند و چنین تغییراتی چه مدت طول می کشد؟

پاسخ: اصلاحات یک رویداد یکباره نیست. هر ساختاری برای آن که زنده بماند باید خود را کامل کند. این در سازمان ملل نیز روی می دهد. در آنجا اصلاحات در مورد حقوق بشر اجرا شده است. اصلاحات برای آموزش صلح اجرا شد. منظور از ایجاد صلح مدت زمانی است که بین پایان جنگ نظامی و آغاز توسعه اقتصادی قراردارد. کمیسیون ملل متحد برای ایجاد صلح تاسیس شد.
تعدادی از اصلاحات دیگر، از جمله اصلاحات دبیرخانه، مورد بحث قرار گرفته اند تا فعالیت هایشان موثرتر و غیر بوروکراتیک تر شوند و همچنین ازموازی کاری و دوباره کاری اجتناب می شود. یکی از مهم ترین اصلاحات، قبل از زمانی که António Guterres به دفتر دبیر کل ملحق شود، معرفی معاون دبیر کل در زمینه مبارزه با تروریسم است.
گروه مبارزه با تروریسم تاسیس شد که هدف آن هماهنگ کردن کل کارسازمان ملل متحد است که شامل تعداد زیادی از سازه ها، سازمان های تخصصی، برنامه ها و وجوه است که هدفشان هماهنگ ساختن کلیه اقدامات برای مبارزه با ترور است. این نیز یک اصلاح مهم است که تازه شروع شده و تا زمانی که عملا مورد بهره برداری قرار گیرد باید روی آن کار شود.
البته، اصلاح شورای امنیت نیز هست که با توجه به تصمیم مجمع عمومی سازمان ملل متحد، این فرایند تنها می تواند از طریق اجماع ممکن شود.
البته این کار ساده ای نیست . من تصور می کنم انجام این کار طی چند سال غیر ممکن باشد، ولی پروسه ادامه خواهد یافت. منافع همه دولت ها مورد توجه قرار گرفته و درک شده اند.
ما معتقدیم که هدف اصلی اصلاحات باید آن باشد که مناطق در حال رشد جهان مانند افریقا، آسیا و امریکای لاتین که هنوز به حد کافی در بدنه اصلی سازمان ملل حضور ندارند بیشتر در کارها سهیم گردند. همکاران چینی ما و همچنین اکثر کشورهای » جهان سوم» نیز همین نظر را دارند . ما این موضع را حفظ خواهیم کرد

https://deutsch.rt.com/russland/59395-russland-aussenminister-lawrow-vorwuerfe-gegen-moskau/

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++

خیز دوباره امریکا

برای تغییر حکومت درایران

«راشا تودی»  ترجمه رضا نافعی

.

 

جنگ های عراق و سوریه رو به پایان است و اینک عربستان سعودی و امریکا نظم نوین خاورمیانه را به پیش می رانند. و باز مثل همیشه برای آن که امریکا بتواند علائق خود را در منطقه تامین کند اروپا باید هزینه آن را بپردازد.
رکس تیلرسون، وزیرخارجه امریکا، روز یکشنبه به اروپائی ها هشدار داد که دیگر با موسسات ایران داد و ستد نکنند. دولت ترامپ در تدارک لغو قرارداد بین المللی برجام با ایران است. پرزیدنت ترامپ در همین هفته گذشته تحریم های تازه ای علیه ایران را اعلام کرد.
تیلرسون در آخر هفته گذشته به عربستان سعودی که نزدیکترین همپیمان امریکا در خاورمیانه است سفر کرد. تیلرسون با توجه به مواضع مشترک با کشور میزبان گفت:
«هر دو کشور معتقدند: آنها که با سپاه پاسداران و موسسات وابسته به آن تجارت می کنند – اروپائی ها و یا دیگر موسسات در هر جای جهان – دست به مخاطره واقعا بزرگی می زنند.»
اظهارات تیلرسون در ارتباط با مناسبات اقتصادی اروپا – ایران شدید ترین تهدیدی است که تا کنون صورت گرفته است.
بسیاری از رؤسای دولت های اروپائی و دیپلماتهای آلمانی، انگلیسی، فرانسوی و اتحادیه اروپا طی هفته های گذشته تاکید بر آن داشتند که جمهوری ایران قرارداد «برجام را دقیقا اجرا کرده است . آژانس بین المللی انرژی هسته ای نیز به همین نتیجه رسیده است. برخلاف دونالد ترامپ هیچ یک از دیگر مقامات و مراجع پیشگفته نیازی به تجدید مذاکره در باره قرارداد نمی بینند.
روسیه و چین نیز که قرارداد 5+1 را امضاء کرده اند مخالف تجدید مذاکرات هستند. محمد جواد ظریف وزیرخارجه ایران هشدار داد و گفت در هر گفتگوی تازه ای ایران خواستار امتیازات تازه ای خواهد شد، از جمله این که سوخت غنی شده هسته ای ایران که در حال حاضر در روسیه نگه داری می شود، باید به ایران باز گردد.
تصور دولت امریکا و آن بخش از خزانه داری امریکا که ویژه هزینه های جنگی است، این است که موسسات اروپائی اگر نخواهند بازار امریکا را از دست بدهند و اجازه خرید و فروش با دلار از آنها سلب شود مجبور به اجرای تحریم های تازه علیه ایران هستند.
نیویورک تایمز می نویسد اروپائی ها بازار امریکا را با حجم 19 بیلیون داد و ستد از دست خواهند داد تا بازار ایران را با حجم 400 میلیارد خرید و فروش بدست آورند.
اقتصاد دانان امریکا بر این عقیده هستند که این تحریم ها، درست مانند تحریم ها علیه روسیه، در صورتی تاثیر جدی خواهند داشت که موسسات اروپائی نیز ان را اجرا کنند.
در این حالت است که تاثیر تحریم ها بر ایران سخت خواهد بود حتی اگر چین و روسیه با آن همراهی نکنند.
هم در مورد تحریم ایران و هم در مورد تحریم روسیه زیان واقعی نصیب موسسات اروپائی می گردد. هم دولت آلمان و هم ولادمیر پوتین تاکید می کنند که امریکا می خواهد با توسل به این اقدامات سطح صادرات گاز صخره ای خود را به اروپا افزایش دهد. در این میان انچه عجیب و حیرت انگیز است این است که چندی پیش همین دولت عربستان سعودی اعلام کرد که قصد دارد سرمایه گذاریهای وسیعی در اقتصاد روسیه بکند.
اظهارات تیلرسون در زمانی صورت می گیرد که عربستان سعودی بشدت تلاش می ورزد که در جامعه بین المللی بیشتر مورد قبول قرار گیرد. (اشاره به اصلاحات و رفرم های اجتماعی در این کشور که در هفته های اخیر اخبار آن منتشر شده است- م)
در عین حال عربستان با صراحت اعلام کرده که قصد دارد نفوذ جمهوری ایران را پس براند. حال وزیرخارجه امریکا در ریاض ابراز امیدواری می کند که اروپائی ها با این سیاست تازه علیه ایران با امریکا و عربستان همراه شوند.
تیلرسون گفت: «حال که ما ساختاری از تحریم ها را به میدان می آوریم تا فعالیت های مشخصی از سپاه پاسداران را ممنوع کنیم، فعالیت هائی که بی ثباتی را در منطقه دامن می زند و ویرانی ببار می آورد، و همچنین در ارتباط با اقداماتش در یمن و در سوریه، امیدو اریم که موسسات اروپائی، کشور ها و دیگران در سراسر جهان از ما پشتیبانی کنند.»
از سال 2011 عربستان سعودی همراه با سازمانهای اطلاعاتی امریکا برای ساقط کردن دولت بشار اسد در سوریه بشدت از جهادگرایان حمایت می کند.
ائتلاف کشورهای کوچک عربی در منطقه خلیج فارس به رهبری عربستان سعودی از سال 2014 دست به بمباران یمن زده است تا حکومت پرزیدنت ساقط شده یمن را که دست نشانده عربستان است دوباره بر سر کار آورد.
عربستان با محاصره دریائی سوریه و یمن که با همکاری نیروی دریائی امریکا صورت می گیرد عامل بزرگترین فاجعه انسانی در تاریخ معاصر است.
تیلرسون در آخر هفته گذشته به عربستان رفت تا برای آشتی با عراق به عربستان کمک کند. پس از آن که مبارزه جهاد گرایان سازمان تروریستی داعش بطور عمده پایان یافته حالا نوبت ایجاد یک نظام سیاسی تازه در منطقه است. اخر هفته گذشته موسسات عربستان سعودی پس از 27 سال در یک نمایشگاه بین المللی که در بغداد برپا شده بود حضور یافتند. پس از سالهای متمادی قطع رابطه امسال دوباره میان بغداد و ریاض پرواز های مستقیم و متقابل هواپیماهای مسافری برقرار شد.
حیدر العبادی نخست وزیر عراق که مورد حمایت امریکاست در نخستین جلسه شورای مشترک همکاری های دو کشور عراق و عربستان شرکت کرد. شرکت کنندگان در این اجلاس که تحت ریاست ملک سلمان بود این نشست را برای کمک به عراق برای برطرف کردن ضایعات و ویرانی های فاجعه آمیزی که طی جنگ به آن کشور وارد آمده ، نشستی با اهمیت اعلام کردند.
امریکا از مدت ها پیش عربستان و دیگر امارات عربی را تحت فشار گذاشته که در عراق دست به فعالیت های بیشتری بزنند. دولت عراق در سالهای اخیر مناسبات نزدکی با ایران برقرار کرد، از جمله برای پس راندن افراطگرایان سنی که مورد حمایت امریکا و امارات قرار داشتند. وزیر خارجه امریکا در آخرهفته گذشته ناگهان اعلام کرد گروههای بسیجی (حشدالشعبی) که تا کنون با حمایت ایران با داعش مبارزه کرده اند باید منحل گردند.
تیلرسون گفت اینک شبه نظامیان شیعی عراق یا باید در ارتش عراق ادغام گردند یا خاک عراق را ترک کنند.
«بنظر من اگر عراق چشم به آینده داشته باشد، می دانیم که میخواهد اقتصادی با ثبات و ایمن داشته باشد. شما می خواهید توانائی ها و نیاز های شهروندان خود را تامین کنید. و بویژه می خواهید که توانائی های دولت را توسعه دهید و با هر نفوذ خارجی مقابله کنید.»
از زمانی که جنگ سرد پایان یافت، امریکا دوبار با عراق جنگ کرده است. این دو جنگ و نیز تحریم های سخت امریکا علیه عراق در سالهای دهه 1990 موجب مرگ صدها هزار عراقی شد.
عراق در آن دو جنگ و نیز پس از آن، در جنگ داخلی، بکلی ویران شد. از سال 2004 تولید نفت بسرعت پیش رفت و امروز عراق چهارمین کشور تولید کننده نفت در جهان است. ولی از پول نفت تقریبا چیزی نصیب مردم عراق نمی شود.

https://deutsch.rt.com/international/59455-sanktionen-gegen-iran-tillerson-droht-europa/