آنهایی که به عنوان عالم دین خود را مکلف به واکنش در برابر فساد و منکرات می‌ دانند و در برابر برنامه‌ های پخش موسیقی اعتراض می‌ کنند؛ اما در برابر کشتار مردم توسط تروریستان طالب که به نام دین آدم می‌ کشند سکوت می‌ کنند بی هیچ شکی عمل شان یک رسالت دینی نه بلکه جنایتی است در حق دین و دینداری.
آنهایی که به عنوان پیشوای دین و امام مسجد معاش دولتی می‌ گیرند و هر جمعه محتوای سخنرانی شان فقط نحوه‌ ی لباس پوشی زن و دختر مردم یا سکانس فلان سریال تلویزیونی است مسلم است که واکنش شان دینی نیست و هیچ دین و آیینی در برابر کشتار کودک و زن و مرد بیگناه سکوت نمی‌ کند و آن را توجیه نمی کند.

وظیفه نخست این به اصطلاح پیشوایان دین و مردم که تریبون کلانی در اختیار دارند نخست روشن ساختن موضع دین در برابر لشکر سیاه طالب و داعش است نه رد موسیقی.

نشر موسیقی به باور این‌ها “مبتذل” اگر گناه باشد کشتار کودکان و زنان آتش زدن در مسجد و آتش زدن قرآن در مسجد فراتر از گناه است، پس روشن است که مخالفت در برابر آن و سکوت در برابر این هیچ توجیهی ندارد.

آثار حکیمی

عالمان دین اعتراض برنامه های موسیقی افغانستان
مطالب مرتبط

از سکوت در برابر انتحار
تا اعتراض در برابر آواز

هشت صبح، هرات: شماری از روحانیان و علمای دینی در پی برگزاری تظاهراتی در هرات، مانع ضبط برنامه تلویزیونی ستاره‌ افغان در این شهر شدند. تظاهرات‌کننده‌گان هشدار دادند که ضبط این برنامه، منجر به ایجاد فساد در میان جوانان می‌شود. در همین حال ضبط برنامه‌ی تلویزیونی ستاره افغان برای دو روز پی‌درپی در هرات به حالت تعلیق درآمده‌ و هنوز مشخص نیست که این برنامه موفق به ثبت در هرات می‌شود یا نه.
معترضان هشدار داده‌اند که هوتل به هوتل در حال گشت‌زنی هستند و به هیچ هوتلی اجازه‌ی برگزاری این برنامه را نخواهند داد. آنان هم‌چنان هشدار می‌دهند که این برنامه اگر در هرات ضبط شود، دست به اقدامی «جبران‌ناپذیر» خواهند زد.
شمار زیادی از کاربران شبکه‌های اجتماعی اما ممانعت روحانیان از ضبط برنامه‌ی موسیقی ستاره افغان را نشان‌دهنده رشد افراطیت در هرات عنوان می‌کنند و می‌گویند سکوت این علما در پی جان‌باختن نزدیک به ۳۰۰ تن، طی ۱۰ روز گذشته سوال‌برانگیز است. به گفته‌ی آنان با فجایعی متعددی که در افغانستان در حال رخ‌‌دادن است، علمای دینی باید به مسایل جدی‌تر اجتماعی بپردازند.
از ضبط برنامه‌ی تلویزیونی ستاره‌ی افغان در هرات در حالی جلوگیری شد که چند روز پیش نهاد نجم در کابل نیز تلاش مشابهی را برای ضبط‌نشدن این برنامه در پایتخت راه‌اندازی کرد، اما برنامه ستاره افغان به رغم اعتراض نهاد نجم در کابل ضبط شد.
یک‌تن از مسوولان تلویزیون طلوع به روزنامه ۸صبح گفته است که این برنامه قرار بود در تالار ممتاز محل شهر هرات ثبت شود اما در پی تهدید شماری از علمای دینی، مدیریت این تالار از ثبت آن در این مکان پوزش خواست.
بنا به گفته او، پس از آن تیم برگزاری مسابقه آوزاخوانی ستاره‌ی افغان، محل ضبط برنامه را به یکی از هوتل‌های دیگر انتقال دادند که در پی هشدار مجدد یک روحانی در هرات، این هوتل نیز از ضبط این برنامه معذرت خواسته است.
برای شرکت در برنامه ستاره افغان در هرات دست‌ کم ۲۰۰ تن نام‌نویسی کرده بودند.
در شبکه‌های اجتماعی اما تظاهرات علیه ضبط برنامه ستاره افغان و تعلیق ضبط این برنامه، موجی از واکنش‌ها را در پی داشته است.
عبدالله سلجوقی از فعالان جامعه‌ی مدنی در هرات نوشته است: «بگذارید هرات را هم سلفی‌گری و افراطیت به قهقرا ببرد. ما را باش که خوشبین بودیم عقل‌گرایی در این نسل جاگزین افراطیت شود، افسوس که قضیه دارد برعکس می‌شود.» او هم‌چنان پیشنهاد داده است که باید در ازای هر اعتراض‌کننده‌، در هرات کتاب‌های تولید اندیشه و روشن‌گری توزیع شود.
میرویس عاصی از دیگر کاربران شبکه‌‌ی اجتماعی فیس‌بوک در نمایه‌ی خود نگاشته است: «عبادت‌گاه‌ها را یکی پس از دیگری منهدم می‌کنند، آب از آب تکان نمی‌خورد. انسان‌های بی‌گناه را در حین ادای نماز سلاخی می‌کنند، آب از آب تکان نمی‌خورد. بر کودکان تجاوز صورت می‌گیرد، آب از آب تکان نمی‌خورد. صدها انسان بی‌گناه را در فاریاب، قندهار، هلمند، فراه و…. به گلوله می‌بنندند، آب از آب تکان نمی‌خورد، امروز که به‌خاطر دل‌خوشی ما تلویزیون طلوع پروسه‎ای را به‌نام ستاره افغان بین جوانان راه‌اندازی می‌کند، چونان هلهله‌ و همهمه‌ای را راه انداخته‌اند که گویا دین‌شان را ربوده باشی، واقعاً ما به کدام سمت و سو روانیم؟»
هارون معترف از فعالان جامعه‌ی مدنی در کابل نیز به این رویداد واکنش نشان داده و گفته است: «از همه شهروندان کشور تقاضا می‌کنیم که به صورت دسته‌جمعی از امامان مساجد خود بخواهند که در حضور رسانه‌ها، علیه هرگونه حمله‌های انتحاری و تخریبی، دهشت‌افگنانه و هراس‌افگنانه موقف خود را به صورت روشن و واضح اعلان کنند، ورنه خواندن نماز به امامت چنان امامان جایز نیست.»
این نخستین باری نیست که برگزاری یک برنامه‌ی موسیقی در هرات با ممانعت علمای دینی روبه‌رو می‌گردد.
در سال ۲۰۱۲ نیز زمانی که قرار بود کنسرت شفیق مرید، آوازخوان شناخته‌شده، در سومین روز عید فطر، در استادیوم ورزشی شهر هرات برگزار شود، به علت مخالفت شدید خطیب یکی از مساجد شهر هرات لغو شد. پیش از آن نیز فرهاد دریا آوازخوان مشهور افغان در همین استادیوم، کنسرتی را برگزار کرد. کنسرتی که در نهایت با انفجار یک بمب همراه شد، هر‌چند تنها سه‌تن در آن انفجار زخمی شدند، اما هیچ‌گاه مسوولیت آن حمله را کسی به دوش نگرفت

+++++++++++++++++++++++++++

مجلس سنا:
زندانیان طالبان به شمول انس حقانی اعدام شوند/ حکومت مسوول افزایش ناامنی‌هاست

مجلس سنا می‌گویند که دولت افغانستان باید در واکنش به حملات تروریستی اخیر طالبان در ولایت‌های مختلف کشور، تمامی زندانیان طالبان به شمول انس حقانی را اعدام کند.

به گزارش سایت همایون بنقل ازخبرگزاری حمهور؛ فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا که در نشست امروز یکشنبه (30 میزان) این مجلس صحبت می‌کرد از حکومت خواست، حکم دادگاه را بالای زندانیان طالبانی که به اعدام محکوم شده اند، تطبیق کند.

آقای مسلم‌یار تاکید ورزید که حکومت باید برای انتقام گیری از طالبان، زندانیان این گروه و انس حقانی مسوول مالی شبکه حقانی را “بخاطر خدا و ملت افغانستان” اعدام کند.

محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا نیز از حکومت انتقاد کرد که در برابر طالبان قدرت عمل از خود نشان نمی‌دهد و چرا زندانیان این گروه را اعدام نمی‌کند.

آقای ایزدیار افزود، حکومت باید به فرهنگ معافیت پایان دهد و تروریستان را مجازات کند.

او نیز گفت که حکومت باید آنعده از زندانیان طالبانی که حکم اعدام‌شان صادر شده را بدار بکشد.

براساس گزارش‌ها حکم اعدام حدود ششصد طالب زندانی به شمول انس حقانی از سوی دادگاه‌های سه‌گانه کشور تایید شده اند، اما این احکام تا هنوز عملی نشده است.

از سوی دیگر، سناتورها وضعیت امنیتی کشور را نگران کننده و غیر قابل تحمل خوانده و حکومت به ویژه نهادهای امنیتی را به غفلت متهم کردند.

به گفته این سناتورها، نهادهای امنیتی مسوول افزایش نا امنی‌ها در کشور اند و باید به مردم افغانستان پاسخگو باشند.

رییس مجلس سنا گفت: “دشمن به هر شکلی تلاش می‌کند پلان‌هایش را توسط اجیران خود عملی کند، ولی باید در برابر آنان مقاومت صورت گیرد؛ نهادهای کشفی و استخباراتی در عدم جلوگیری از حملات دشمن بی‌غیرتی و غفلت کرده اند که قابل بخشش نیست”.

آقای مسلم‌یار با تاکید بر حمایت از نیروهای امنیتی گفت که نهادهای امنیتی و کشفی کشور مسوولیت دارند به سوالات مردم افغانستان پاسخ دهند.

سناتورها با اشاره به حملات تروریستی اخیر در ولایت‌های پکتیا، غزنی، قندهار، کابل و غور تاکید کردند که راهبرد امنیتی و مدیریتی دولت باید در قبال نا امنی‌های جاری در کشور تغییر کند، در غیر آن کاری از این حکومت ساخته نیست.

برخی اعضای کمیسیون امنیت داخلی و امور دفاعی مجلس سنا همچنین یاد آور شدند که مسوولان نهادهای امنیتی و کسانی که در دور پیش رییس جمهور قرار دارند، واقعیت‌ها را به آقای غنی بازگو نمی‌کنند و به همین خاطر مشکلات بیشتر شده است.

این کمیسیون در پیوند به اوضاع جاری در کشور خواستار تنظیم نشست با رییس جمهور شدند و فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا نیز به این کمیسیون هدایت داد تا طرح امنیتی خود را به منظور پیشنهاد با رییس جمهور آماده کنند و او زمینه نشست اعضای این کمیسیون را با آقای غنی مساعد می‌سازد.

این در حالی است که در نتیجه افزایش حملات انتحاری در یک هفته اخیر بیش از 200 نظامی و غیر نظامی کشته و بیش از 300 فرد دیگر زخمی شده اند

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

سناتورها
ملاهایی که نماز جنازه نیروهای امنیتی را نمی‌خوانند باید در ردیف طالبان و القاعده حساب شوند

شماری از اعضای مجلس سنا می‌گویند که ملاهایی که نماز جنازه شهدای نیروهای امنیتی را نمی‌خوانند باید در ردیف طالبان و القاعده حساب شوند.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبر گزاری جمهور ؛ محمد علم ایزدیار معاون اول مجلس سنا در نشست امروز یکشنبه (30میزان) این مجلس، تاکید کرد که دولت باید روی خود داری برخی ملا امامانی که از خواندن نماز جنازه شهدای نیروهای امنیتی، مکث کرده و این مساله را جدی بگیرد.

آقای ایزدیار تاکید ورزید که نیروهای امنیتی براساس اصول دین مبین اسلام در برابر تروریزم از خاک و وطن دفاع می‌کنند و دولت با کسانی که نماز جنازه آنان را نمی‌خوانند باید برخورد جدی نماید.

ایزدیار گفت: “ملاهای که در ولایت‌های امن کشور نماز جنازه شهدای نیروهای پولیس و ارتش را نمی‌خوانند باید در قطار داعش و القاعده ثبت شوند و با آنان برخورد جدی صورت گیرد”.

زلمی زابلی دیگر عضو مجلس نیز این مساله را نگران کننده خواند و گفت، تا زمانیکه همه ملت در برابر تروریزم یکپارچه نشوند، نا امنی‌ها در کشور ادامه خواهد داشت.

آقای زابلی گفت: “ملا حاضر نشده نماز جنازه یک ژنرال افغانستان را که در نتیجه حمله انتحاری طالبان در پکتیا شهید شده، بخواند؛ این خود یک دسیسه است و تا زمانیکه مردم افغانستان از دولت حمایت نکند وضعیت امنیتی کشور بهبود نمی یابد”.

به گفته او، ملا امامان مساجد از دولت معاش می‌گیرند، به طور قانونی ثبت هستند ولی نماز جنازه نیروهای امنیتی را نمی خوانند.

این عضو مجلس تاکید ورزید که وزارت ارشاد حج و اوقاف و وزارت اطلاعات وفرهنگ باید مردم افغانستان برای مقابله با نا امنی‌ها در کشور بسیج کنند و در این راستا پاسخگو باشند.

این در حالی است که ملا امام مسجد عیدگاه کابل در حضور رییس جمهور غنی حاضر نشده است برای پیکر فرمانده پولیس پکتیا نماز جنازه بخواند.

گفته می‌شود، نماز جنازه مل پاسوال توریالی عبدیانی فرمانده پولیس پکتیا را یک افسر نیروهای امنیتی خوانده است. آقای عبدیانی هفته گذشته در نتیجه حمله انتحاری بالای فرماندهی پولیس پکتیا شهید شد.

پیش از این نیز گزارش‌های ایچنینی در برخی نقاط کشور وجود داشت که مورد انتقادهای زیادی قرار گرفته بود.

گفته می شود که ملا امامان به دلیل تهدید طالبان حاضر نیستند نماز جنازه نیروهای امنیتی را بخوانند.

اما، این مساله در کابل واکنش های تندی را بر انگیخته و گفته می‌شود که ملا امامان عمداً حاضر نمی‌شوند نماز جنازه نیروهای امنیتی را بخوانند زیرا بر بنیاد مفکوره‌های افراطی‌شان نیروهای امنیتی را در جنگ با طالبان برحق نمی دانند.

Advertisements