ترمپ امرسفربری هزار پیلوت جنگی به افغانستان را صادر کرد

نشریه امریکایی یو، اس بلاستینگ نیوز به تازه گی گزارش داد.


به گزارش نشریه یو، اس بلاستینگ نیوز، امریکا درصدد بازسازی فعالیت های خود درافغانستان است و رئیس جمهور دونالد ترمپ قصد دارد دست کم هزار تن از خلبانان (پیلوت ها) های بازنشسته را دو باره به خدمت فرابخواند. رئیس جمهور رهنمود هایی را امضاء کرده که براساس آن خلبانان می توانند دو باره به وظایف جنگی شان در نیروی هوایی برگردند.
اداره ترمپ در نظر دارد به عنوان بخشی از استراتیژی جدید درمقابله با تهدیدات طالبان و دیگر دسته جات تروریستی درافغانستان کمبود خلبانان جنگی را جبران کند.
تا این  دم تنها 25 تن خلبان بازنشسته به خدمت بازگشته بودند اما به دلیل کمبود شدید خلبانان کار آزموده اکنون این رقم به هزار تن تغییر یافته است. روزنامه انگلیسی دیلی میل گزارش کرده است که کمبود خلبانان مجرب در اردوی امریکا یک مشکل واقعی است که امریکا با آن رو به رو است. سخنگوی پنتاگون، دریا سالار گری راس تایید کرده است که کمبود خلبانان می تواند بر امور دولت بلکه بر سیستم حمل ونقل هوایی امریکا اثرات منفی برجا بگذارد. جیمز ماتیس، وزیر دفاع خاطر نشان کرد که هدف از فراخوانی خلبانان بازنشسته در چهار چوب استراتیژی ترمپ  مقابله با کمبود شدید خلبانان درجنگ افغانستان علیه طالبان درافغانستان است.گزارش نامه افغانستان
+++++++++++++++++++++
مطالب مرتبط

برخورد دوگانه آمریکا با تروریسم / چراغ سبز واشنگتن به داعش در افغانستان

افغانستان به پایگاه اصلی داعش پس از خروج از عراق و سوریه تبدیل خواهد شد

داعش در پی شکست‌های سنگین در عراق و سوریه به دنبال مناطق جدیدی است تا در آنها استقرار یابد. یکی از این مناطق که این روزها زیاد مطرح و در صدر گمانه زنی‌ها قرار دارد، افغانستان است. بسیاری معتقدند که با پایان کار داعش در عراق و سوریه، تروریست‌های این گروه به افغانستان منتقل خواهند شد. یعنی افغانستان به پایگاه اصلی داعش پس از خروج از عراق و سوریه تبدیل خواهد شد.
در این باره به گفته سفیر سابق آمریکا در افغانستان، داعش از چند وقت پیش در جستجوی سرزمین دیگری به غیر از عراق و سوریه بوده و افغانستان از جمله نقاط مورد نظر این گروه است. به گفته خلیل‌زاد، داعش در افغانستان در تلاش است تا مناطقی که خارج از کنترل اداره حکومت مرکزی است به دست بگیرد.
در این شرایط شکی نیست که پدیدآورندگان داعش به هیج‌وجه نمی‌خواهند شاهد نابودی این گروه تروریستی باشند. از این‌رو، چندان عجیب و غیرمنتظره نیست که آمریکا برای بی‌ثبات کردن منطقه، حمایت از داعش در افغانستان را در دستور کار خود قرار داده‌است. مسئله‌ای که اعتراض حامد کرزی را به همراه داشته‌است. رئیس‌جمهور سابق افغانستان که اخیراً برای حضور در کنفرانس بین‌المللی «والدای» به روسیه سفر کرده در مصاحبه با راشاتودی گفته آمریکا برای دستیابی به اهداف وسیع‌ترش در منطقه در حال حمایت از داعش است. کرزی در این مصاحبه تأکید کرده که آمریکا به منظور ایجاد بحران در کشورهای منطقه و همسایه از داعش حمایت می‌کند و استفاده ابزاری از خاک افغانستان پذیرفتنی نیست.
در این باره کرزی، آمریکا را به حمایت از داعش در افغانستان از طریق بالگردهای ناشناس متهم کرده‌است. پیش از این نیز مقامات روسی بارها آمریکا را به حمایت از گروه تروریستی داعش در افغانستان متهم کرده بودند و خواستار شفافیت دربارهٔ بالگردهای ناشناس برای این گروه تروریستی شده بودند.
در این راستا نیز تعدادی از نمایندگان پارلمان و سنای افغانستان به شدت از عملکرد گزینشی آمریکا در مبارزه با تروریسم (طالبان و داعش) انتقاد کرده‌اند اعضای سنا و پارلمان افغانستان اعلام کرده‌اند آمریکا در حالی که گروه طالبان در شمال افغانستان را با افزایش حملات هوایی به شدت تحت فشار قرار داده‌است اما به فرماندهان گروه تروریستی داعش اجازه می‌دهد تا آزادانه فعالیت کنند. «عبدالله قرلق» نماینده ولایت قندوز در سنای افغانستان گفت: نیروهای آمریکای در قندوز و سایر ولایت‌های شمالی، گروه طالبان را هدف قرار می‌دهند، اما به فرماندهان گروه تروریستی داعش اجازه می‌دهند تا آزادانه فعالیت کنند.
سناتور مردم قندوز در مجلس سنا نیز می‌گوید که داعش در قوش تیپه و درزاب ولایت جوزجان آزادانه فعالیت می‌کند، اما نیروهای هوایی آمریکا به آنها هیچ کاری ندارند.
در این مسیر، حتی شماری از نمایندگان مجلس افغانستان مدعی شده‌اند که بستگان ابوبکر بغدادی به افغانستان آمده و خودش نیز تا چند هفته دیگر وارد این کشور خواهند شد. در این باره «عبدالرحمان رحمانی» نماینده ولایت «بلخ» افغانستان در مجلس این کشور با تأکید بر این‌که کشته شدن ابوبکر بغدادی شایعه‌ای بیش نیست، مدعی شده که اسنادی دارد که نشان می‌دهد ۲۶ خانواده داعشی که از بستگان ابوبکر بغدادی هستند، داخل خاک افغانستان شده‌اند.
همین برخورد گزیشنی و دوگانه آمریکا در مبارزه با داعش و طالبان در افغانستان موجب شده افغان‌ها اعتمادی به مبارزه آمریکا با تروریسم نداشته باشند و به این باور برسند که کاخ سفید در این مبارزه صادقانه عمل نمی‌کند.
به‌علاوه اینکه تشدید حملات هوایی آمریکا علیه طالبان در شمال افغانستان نه تنها سبب شده تا تلفات غیرنظامیان افغان افزایش یابد بلکه تلفات نیروهای امنیتی افغان را نیز در پی داشته‌است. پیش از این نیز نمایندگان ولایت‌های شرقی افغانستان، نیروهای آمریکایی را متهم به حمایت از داعش در ولایت ننگرهار کرده بودند..