کودتای سفید علیه کادرهای مسلکی

بر اساس طرحی که هنوز نهایی نشده است قرار است 65 هزار از افسران بلند رتبه نهادهای دفاعی و امنیتی به تقاعد پیش از وقت سوق داده شوند.

این طرح که به صورت یک جانبه از سوی ارگ طرح شده، بیشتر شبیه کودتای سفید علیه کادرهای مسلکی و سابقه داری است که سال ها در ارتش افغانستان در دشوارترین شرایط کار کرده اند که محصول تلاش آنها نظامی است که با وجود تهدیدات روزافزون دشمن و توطیه از درون نظام تا حال دوام آورده است.

چند سوال قبل از پرداختن به این مهم را اینجا با شما در میان می گذارم:
1.

کدام نیروها به جای آنها گماشته می شوند؟
2.

ترکیب قومی و مسلکی آنها چگونه حفظ خواهد شد؟
3.

آیا نیروهای بدیل و یا احتمالا نسل نو تجربه آنها دارند؟
4.

حافظه نهادهای دفاعی و امنیتی با کنار زدن این کادرها در بخش های مختلف با خلا مواجه می شود، در شرایط دشوار کنونی چه کسانی این حافظه را و چگونه پر خواهند کرد؟
5.

نهاد ارتش و سایر نهادهای دفاعی و امنیتی در حال حاضر نیمه سکولار است، آیا این تعادل به هم نخواهد خورد؟

مهر

 

++++++++++++++++++

تقاعد افسران اوضاع امنیتی را خراب می کند

چطور جنرالی که نزدیک به 20 سال در جنگ بوده و وجب وجب خاک را بلد است و پرسنل را می شناسد تقاعد شود؟

به گزارش  سایت همایون بنقل ازشبکه اطلاع رساني افغانستان، گلاجان صافی، آگاه امور نظامی در گفتگو با “همگام” درخصوص طرح جدید قانون امور ذاتی افسران گفت: اردو فعلا منظم و مورال است و اگر تقاعد صورت بگیرد وضع امنیتی کشور بار دیگر خراب و سوق و ادراه از هم پاشیده می شود و با تجربه شدن افراد جوان در امور نظامی حداقل ده سالی زمان می خواهد.

بگفته صافی، قانون ذاتی افسران روی هوا جور نشده و مسایل مهم و مشکلات همه در آن سنجیده شده است. وزیران دفاع، داخله، شورای امنیت و ریاست امنیت ملی و دیگر وزرا به غنی و عبدالله قناعت بدهند که این کار خیانت به مردم و نظامیان کشور است و کاری است که مردم افغانستان آن را قبول ندارند.

این نظامی کشور تصریح می کند: حکومت های مختلف متقاعدین با تجربه خود را وزیر می کنند تا اوضاع کشورشان کنترل شود، انوقت چطور جنرالی که نزدیک به 20 سال در جنگ بوده و وجب وجب خاک را بلد است و پرسنل را می شناسد تقاعد می شود!؟

وی افزود: فرد جوانی که بتازگی از آکادمی پولیس یا مرکز تعلیمی اردو فارغ شده امکان ندارد سوق و اداره امور را بتواند بدست بگیرد

++++++++++++++++++++++++++

طرح جدید قانون امور ذاتی افسران به مجلس می رود

.

طرح جدید قانون امور ذاتی افسران که در سال 88 توشیح شد پس از نهایی شدن به مجلس ارایه می شود.

دولت وزیری، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی گفته است که درحال حاضر کمیسیونی روی طرح جدید امور ذاتی افسران کار می کنند و این طرح پس از نهایی شدن به شورای ملی برای تصویب ارایه خواهد شد.

وزیری درخصوص اینکه کدام ماده های قانون ذاتی افسران تعدیل می شود، جزییاتی نمی دهد اما مطابق گزارش های رسانه ها افسران بالای 55 سال بازنشسته خواهند شد، این درحالی است که در قانون ذاتی افسران سن تقاعد 65 سال درنظر گرفته شده است.

بسیاری از آگاهان نظامی و اعضای مجلس نمایندگان بازنشستگی افسران با تجربه را در شرایط کنونی کشور مشکل ساز می دانند و معتقدند ورود افسران جدید و کم تجربه در ارتش سبب افزایش ناامنی ها و تلفات نیروهای امنیتی می شود.

گفته می شود براساس طرح جدید 50 درصد کادرهای نظامی به تقاعد سوق داده می شوند و ارتش کشور 11 درصد جوان خواهد شد

++++++++++++++++++++++++++++++

هشدار سناتوران از خانه‌نشین ساختن افسران با تجربه

شماری اعضای مجلس سنا از احتمال تقاعد هزاران افسر نظامی به دولت هشدار داده و این تصمیم را برای امنیت کشور خطرناک توصیف کردند.
اعضای مجلس سنا همچنین این تصمیم حکومت را خلاف قانون ذاتی امور افسران نظامی عنوان کردند.
mandegar-3عبدالله قرلق یک عضو مجلس سنا گفت: «ریفورم جدیدی که حکومت قرار است درمورد افسران نظامی روی دست گیرد عواقب بدی برای کشور دارد؛ بر بنیاد این تصمیم ژنرالان نظامی افغانستان بعد از سن ۵۰ ساله‌گی تقاعد داده می‌شوند در حالی که یک تورن امریکا تا ۷۰ ساله‌گی کار می‌کند».
آقای قرلق افزود که افسران جوان تجربه کافی ندارند و نمی‌توانند امور نظامی کشور را به درستی مدیریت کنند.
گلالی اکبری دیگر عضو سنا هم گفت: «براساس فرمان جدید رییس جمهور، ژنرالان در اوج تجربه به تقاعد سوق داده می‌شوند و ژنرالان جوان نمی‌توانند جای خالی آنان را پر کنند».
خانم اکبری افزود که اگر این کار از سوی حکومت عمل شود، نظام افغانستان فلج خواهد شد.
سمیع فیصل منشی مجلس سنا نیز گفت: «تصمیم اخیر دولت مبنی بر تقاعد هزاران افسر نظامی خلاف قانون ذاتی امور افسران نیز می باشد زیرا این تصمیم بدون آوردن تعدیل در این قانون گرفته شده است».
آقای فیصل خاطرنشان کرد که این تصمیم حکومت، کشور را با بحران کمبود کادر نظامی مواجه خواهد ساخت.
او این تصمیم را عجولانه خواند و از حکومت خواست که در این تصمیم خود تجدید نظر کند.
در همین حال، فضل‌هادی مسلم‌یار رییس مجلس سنا نیز تاکید کرد که اگر این تصمیم خلاف قانون امور ذاتی افسران نظامی گرفته شود، در برابر آن می‌ایستد و از قانون دفاع می کند.
گفته می‌شود، اخیراً رییس جمهور غنی فرمانی را صادر کرده است که بر اساس آن افسران نظامی بالای سن ۴۸، ۵۰ تا ۵۵ سال تا ۱۸ ماه دیگر به تقاعد سوق داده خواهند شد.
هرچند جزئیات بیشتری از این فرمان منتشر نشده اما، واکنش‌های زیادی را به ویژه در شورای ملی به راه انداخته است.روز گذشته مجلس نمایندگان نیز با این تصمیم حکومت مخالفت کرد.
در همین حال، ریاست جمهوری گفته است که قانون ذاتی امور افسران نیاز به تعدیل دارد اما تاکید کرده که معلومات بیرون داده شده در این مورد کامل نبوده و نگرانی‌ها در این زمینه بی‌مورد است..

Advertisements