سخنگوی وزارت خارجه روسیه خبر داد
پنهان‌کاری آمریکا در کشتار غیرنظامیان افغان

سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد واشنگتن درباره کشته‌شدن غیرنظامیان افغان در حملات نیروی هوایی آمریکا پنهان‌کاری می‌کند و این مسئله مسکو را نگران کرده است.

به گزارش  «اسپوتنیک»، «ماریا زاخارووا» سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت: «مسکو از پنهان‌کاری حقایق درباره مرگ غیرنظامیان افغان در بمباران نظامیان آمریکایی نگران است».

وی افزود: مسکو به گزارش‌های آمار تلفات غیرنظامیان که در نتیجه حملات هوایی نیروهای آمریکایی در افغانستان صورت می‌گیرد، توجه دارد.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با اشاره به حملات اخیر هوایی آمریکا تصریح کرد پس از اعلام استراتژی آمریکا، نیروی هوایی این کشور در سه حمله ده‌ها غیر نظامی افغان را کشته است.

وی افزود که نادیده گرفتن حقایق مرگ غیرنظامیان در نتیجه بمباران توسط فرماندهان ارتش آمریکا سبب نگرانی مسکو شده است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «لازم به ذکر است که بگوییم، پیش از این نیز پنتاگون تحقیقاتی را درباره حوادثی مانند حمله هوایی به بیمارستان «پزشکان بدون مرز» در ولایت «قندوز» انجام داد، اما تا اکنون هیچ اقدام جدی درباره عاملان آن صورت نگرفته است».

این در حالی است که پنتاگون در نظر دارد تا ناوگان هوایی آمریکا در افغانستان را با اعزام جنگنده‌های «تندربولت» و بمب افکن‌های استراتژیک بی 52 تقویت کند

+++++++++++++++++++++++++++++

دفتر نمایندگی آمریکا در امور افغانستان و جنوب آسیا:
آمریکا شرایط مذاکره طالبان و دولت افغانستان را فراهم می‌کند

سرپرست دفتر نمایندگی آمریکا در امور افغانستان، پاکستان و جنوب آسیا اعلام کرد که واشنگتن در رابطه با ایجاد شرایط لازم برای تحقق مذاکرات طالبان و دولت با برخی از کشورهای منطقه و پاکستان تماس گرفته است.

به گزارش  سایت همایون بنقل از خبرگزاری تسنیم، «آلیس ولز» سرپرست دفتر نمایندگی آمریکا در امور افغانستان و پاکستان و جنوب آسیا گفت: واشنگتن در تلاش است تا شرایط مذاکره طالبان و دولت افغانستان را فراهم کند.

وی ضمن بیان اینکه بحران افغانستان راه‌حل نظامی ندارد، اظهار داشت: آمریکا شرایطی را ایجاد می‌کند که طالبان حاضر به مذاکره و پیوستن به روند صلح شوند.

این دیپلمات ارشد به «صدای آمریکا» گفت که برای از سرگیری مذاکرات با طالبان، آمریکا با پاکستان و دیگر کشورهای منطقه تماس گرفته است.

این مقام ارشد آمریکایی در حالی از تلاش آمریکا برای زمینه سازی مذاکرات صلح خبر می‌دهد که بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که طالبان به خاطر پیروزی های گسترده میدانی تمایلی برای پیوستن به گفت‌وگوهای صلح ندارند.

این در حالی است که اداره بازرسی ویژه آمریکا در امور افغانستان، حکومت افغانستان بر کمتر از 60 درصد از خاک این کشور کنترل دارد و دیگر مناطق یا تحت درگیری طالبان و نیروهای امنیتی افغان قرار دارد و یا تحت کنترل گروه طالبان است.

از سوی دیگر، «کرنلیوس زیمرمن» نماینده غیرنظامی ناتو در افغانستان نیز اخیرا اظهاراتی را از ترکیب «استراتژی جنگی» و «استراتژی گفتمان» بیان کرده بود و به گفته او سازمان ناتو در افغانستان تا زمانیکه طالبان حاضر به صلح شوند منتظر خواهد ماند.

Advertisements