یکی چرخبال تهاجمی ” می 35 ” روسی

 

دیگری چر خبال ” ف 530 ” امریکایی

انتقاد ضمیر کابولوف از تعویض هلیکوپتر های روسی با آمریکایی

نیروی هوایی افغانستان در نظر دارد تا هلیکوپترهای آمریکایی را جایگزین نمونه‌های روسی کند.

به گزارش اسپوتنیک، در حالی که حکومت افغانستان در نظر دارد تا هلیکوپتر های روسی را با نمونه‌های آمریکایی جایگزین کند، مسکو این اقدام را «نامعقول» دانسته و اظهار کرده است که این کار توانایی جنگی ارتش افغانستان را کاهش خواهد داد.
«ضمیر کابلوف» نماینده ویژه رئیس‌جمهور روسیه در افغانستان درباره طرح مقامات افغان برای توسعه نیروی هوایی این کشور گفت که این طرح در نظر دارد تا تمام هلیکوپتر های روسی به ویژه «Mi-35» را با نمونه‌های آمریکایی جایگزین کند.
وی افزود پرواز با هلیکوپتر های روسی بسیار ساده است و این هلیکوپتر ها ا برای شرایط آب و هوایی افغانستان میز مناسب هستند.
کابلوف اظهار کرد: مسکو بر این باور است که عدم استفاده از این هلیکوپتر ها کاهش توانایی جنگی ارتش افغانستان و وخیم شدن اوضاع امنیتی در این کشور را در پی خواهد داشت.

امریکا قرارداد ساخت ۱۵۰ چرخبال را برای افغانستان امضا کرد

وزارت دفاع امریکا قراردادی به ارزش ۱.۴ میلیارد دالر را با یک شرکت چرخبال سازی به نام “ام دی هلپیکوپترس” به هدف تهیه‌ی ۱۵۰ چرخبال نوع ۵۳۰ اف برای نظامیان افغانستان، امضا کرده است.

وزارت دفاع امریکا در خبرنامه‌ای نوشته است که این قرارداد در دهم سنبله ۱۳۹۹ تکمیل می‌‎شود. این قرارداد همچنین شامل آموزش پیلوت‌های نظامی و خدمت نگهداری چرخبال‌ها می‌شود

این چرخبال‌ها برای هوای گرم و ماموریت‌ نظامی از ارتفاع بالا، طراحی شده است.

این چرخبال‌ها توانایی‌ نیروهای نظامی افغان در حمله‌های ناگهانی، بدرقه‌ی مسلحانه و حمله‌ی هوایی از ارتفاع نزدیک را بالا می‌برد.

این قرارداد در حالی امضا می‌‎شود که دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا چند هفته پیش راهبرد نظامی جدیدش در قبال افغانستان و جنوب آسیا را اعلام کرد و خواستار تشدید مبارزه برضد گروه‌های هراس‌افگن شد.تلویزیون یک.ن

 

Advertisements