تفاوت بمب هیدروژنی و اتمی چیست؟ / آیا بمب کره شمالی، هیدروژنی بود؟ / تصاویر تکان دهنده بزرگ‌ترین انفجارهای هیدروژنی

کره شمالی در شرایطی امروز یک آزمایش اتمی تازه کرد و اعلام نمود که این آزمایش انفجار یک بمب هیدروژنی بوده که به نظر می‌رسد، بمب آزمایش شده در این کشور، یک بمب اتمی بوده است؛ اما بمب اتمی با بمب هیدروژنی چه تفاوتی دارد؟ آیا ممکن است، کره شمالی به بمب هیدروژنی دست یافته باشد؟!

 تلویزیون کره شمالی، امروز با قطع برنامه‌های عادی‌اش اعلام کرد که کره شمالی، یک بمب اتمی با قدرت 100 کیلو تن آزمایش کرده است؛ هر کیلو تن معادل 1000 تن و صد کیلو تن، معادل صدهزار تن تی ان تی است. بمب‌های اتم معمولاً قدرتی کیلوتنی دارند و وسعت تخریبشان محدود است.

در مقابل بمب‌ هیدروژنی که برای فعال شدنشان، یک بمب اتمی منفجر می‌شود و به نوعی در نقش چاشنی بمب هیدروژنی عمل می‌کند، قدرتی معادل مگاتن دارند. هر مگاتن تی ان تی معادل یک میلیون تن تی ان تی است. فناوری بمب‌های اتمی بر اساس شکافت اتم‌های اورانیوم یا پلوتنیوم است، ولی در بمب‌های هیدروژنی بر اساس این شکافت اورانیوم با پلوتنیوم، حرارتی معادل چندین میلیون درجه سلسیوس ایجاد می‌شود تا اتم‌های هیدروژن فعال شود و با تغییر به هلیوم، انرژی بسیار بالایی آزاد کنند.

با توجه به قدرت تخریب بمب‌های هیدروژنی و وسعت قارچ اتمی این بمب‌ها و همچنین با توجه به قدرت اعلام شده درباره بمب کره شمالی ـ که به گفته دولت کشور، معادل 100 کیلو تن بوده ـ گویا کره شمالی توانسته است یک بمب اتمی آزمایش کند که به واسطه ابعاد کوچکش، قابلیت استفاده به عنوان کلاهک اتمی و شلیک به اهداف خارجی است.

البته این بمب نیز از قدرت تخریب بسیار بالایی برخوردار است. کافی است در نظر داشته باشید بمب اتمی «پسر کوچک / Little Boy» که در جریان جنگ جهانی دوم توسط آمریکا روی هیروشیما پرتاب شد، فقط 15 کیلو تن قدرت داشت و بمب اتمی «مرد چاق / Fat Man» که سه روز بعد از بمب اول هیروشیما را با خاک یکسان کرد، فقط 21 کیلو تن (یک پنجم بمب اتمیِ آزمایش شده توسط کره شمالی) قدرت داشته است.

در پرونده ویدیویی که در ادامه می‌بینید، با تفاوت‌های بمب‌های اتمی (شکافتی) و هیدروژنی (گداختی) آشنا می‌شوید و تصاویری دلهره آور از مجموعه آزمایش‌های کشورهای غربی در مسابقه تسلیحاتی دوران جنگ سرد و آزمایش بزرگ‌ترین بمب اتم و جزئیات دیگری از این سلاح وحشتناک را می‌بینید.

تفاوت بمب هیدروژنی و اتمی چیست؟
«تابناک» در یک گزارش به تفاوت آنچه به عنوان بمب اتم مشهور است و بمب هیدروژنی پرداخته و سپس سوابق آزمایش بمب‌های هیدروژنی تا زمان آزمایش قدرتمندترین بمب هیدروژنی را با انتشار تصاویر تکان دهنده از قدرت هر بمب بازخوانی کرده است.

Advertisements