قدرتنمایی جنبش رستاخیز تغییر در بلخ؛
هزاران نفر در بلخ از جنبش “رستاخیز تغییر” اعلام حمایت کردند

هزاران نفر از باشندگان ولایت شمالی بلخ در مراسمی بزرگ و با شکوه از جنبش “رستاخیز تغییر” اعلام حمایت کرده و یکبار دیگر بر برآورده شدن خواسته‌های این جنبش تاکید کردند.
به گزارش خبرگزاری جمهور؛ هزاران نفر از باشندگان ولایت بلخ، امروز پنجشنبه ( ۲۶ اسد) در یک مراسم بزرگ، جنبش رستاخیز تغییر را صدای رسای مردم افغانستان در برابر بی‌عدالتی‌ها خوانده و از این جنبش اعلام حمایت کردند.
آنان با بیان این مطلب که خواسته‌های جنبش رستاخیز تغییر، خواسته‌های همه مردم افغانستان است تاکید کردند که بی‌توجهی حکومت نسبت به این خواسته‌ها برای مردم افغانستان قابل قبول نمی‌باشد.
مصطفی آریا از اعضای رستاخیز تغییر در این مراسم بر برآورده شدن خواسته‌های جنبش “رستاخیز تغییر ” تاکید کرد و گفت:” خواسته‌های ما در جای شان باقی است و قدرت متاسفانه در حلقه خبیثه در ارگ محصور شده و در همان حلقه خلاصه می شود”.
استعفای رهبران حکومت وحدت ملی و مسوولان ارشد نهادهای امنیتی به شمول مشاور شورای امنیت ملی و به محاکمه کشیدن عاملان تیراندازی بالای معترضان این جنبش از جمله خواسته‌های جنبش “رستاخیز تغییر” است.
هرچند حکومت وحدت ملی به تازگی ویس احمد برمک را به عنوان سرپرست و نامزد وزیر امور داخله به جای تاج‌محمد جاهد معرفی کرده است اما اعضای جنبش رستاخیز تغییر می‌گویند که آنان خواهان تغییر کیفی اند و این گونه تغییرات برای آنان غیر قابل قبول است.
برنا صالحی یکی دیگر از اعضای رستاخیز تغییر در این مراسم گفت: ” ما تغییر کیفی می‌خواهیم…. این قابل قبول ما نیست و رهبری هر سه نهاد امنیتی به شمول مشاور شورای امنیت باید کنار بروند”.
وی در مورد اهداف جنبش رستاخیز تغییر گفت: رستاخیز تغییر خواهان استعفای اشرف غنی و داکترعبدالله، برکناری و محاکمه حنیف اتمر، برکناری مسئولین امنیتی و محاکمه قاتلان همرزمان رستاخیزی مان است.
در مراسم بزرگ مردمی حمایت از رستاخیز تغییر در ولایت بلخ، افضل حدید رئیس شورای ولایتی بلخ نیز طی سخنانی از این جریان حمایت کرد. دیگر سخنرانان محفل نیز به زبانهای ازبکی، پشتو و دری از داعیه ملی رستاخیز تغییر اعلام حمایت نمودند. در این مراسم همچنین سرودهایی در حمایت از رستاخیز تغییر نشر گردید.

پس از حمله انفجاری خونین در چهارراهی زنبق که در آن دستکم ۵۰۰ نفر کشته و زخمی شدند، صدها نفر در یک راهپیمایی اعتراضی مسالمت‌آمیز، حکومت و نهادهای امنیتی را متهم به کوتاهی در تامین امنیت شهروندان کشور کردند. اما نیروهای امنیتی به سوی این معترضان یورش برده و آنان را به گلوله بستند. در این درگیری شماری از معترضان کشته و زخمی شدند.
اما پس از این رویداد، معترضان زیر نام ” جنبش رستاخیز تغییر” بار دیگر به خیابان‌های کابل آمدند و خیمه‌های تحصن پرپا کردند. با وجود آن که این معترضان چند بار دیگر با یورش نیروهای امنیتی روبرو شدند اما از خواسته‌های‌شان عقب نشینی نکرده‌اند.
این جنبش تاکنون چندین راهپیمایی اعتراضی بزرگ در شهر کابل برگزار کرده و همواره بر برکناری مسوولان ارشد امنیتی و مشاور شورای امنیت ملی تاکید کرده‌اند.
خبرگزاری جمهور- بلخ