عطا محمد نور و”دسیسه‌های تازه” آیـا نور به سرنوشت دوستم مواجه می‌شود؟

حکمت دامنه‌ای/ چهار شنبه 25 اسد 1396/

“مشاور محترم شورای امنیت ملی (آقای حنیف اتمر) و رییس محترم عمومی امنیت ملی (آقای معصوم ستانکزی)! با طرح پروژه های توطیه آمیز، بلخ را که از امنیت و آرامش نسبی برخوردار است، نا آرام نسازید.”
mandegar-3این نوشته ای است که دو روز پیش در صفحه فیسبوک عطا محمد نور به نشر رسید و واکنش هایی را در پی داشت. سخنگوی شورای امنیت ملی این ادعا را رد کرد و گفت که بررسی ها در این زمینه جریان دارد و ریاست جمهوری هم هیاتی را برای بررسی این ادعا تعیین کرده است.
آقای نور از مدت‌ها با این دو چهره در دولت آقای غنی اختلاف داشته است اما این بار به گونه صریح از آنها انتقاد و آنها را متهم به ایجاد نا امنی کرده است. اما در افغانستان مرجعی نیست که بتواند چنین ادعایی را بررسی کند و بتواند اقدامات لازم را به طرف های مقصر انجام دهد. زیرا این دو چهره دولت وحدت ملی بارها مورد انتقادهای این چنینی قرار گفته اند. اما هیچ مرجعی به چنین انتقادهایی رسیده گی نکرده است. برخی‌ها می گویند که حالا تلاش‌ها برای فشار وارد کردن به عطا محمد مور افزایش میابند تا هیچ پاسخی به این پست فیسبوکی عطا محمد نور داده نشود.
برخی منابع آگاه می‌گویند که آقای غنی بعد از این ابراز نظر آقای نور، در نظر دارد که او را از بلخ برکنار کند و به همین خاطر بهانه‌هایی را روی دست گرفته است. این منابع می‌گویند که عطا محمد نور اکنون مورد حمایت داکتر عبدالله هم نیست و بعد از شکل دادن جبه نجات مورد انتقاد شدید رییس جمهور غنی هم قرار گرفته است. باری رییس جمهور غنی در یک کنفرانس خبری خطاب به عطا محمد نور گفت که نور یک سیاست مدار خوب است و نباید خودش را خراب سازد. آقای نور از سیاست مداران برجسته افغانستان است و اما هوادارانش می گویند که او اخیرا با دسیسه هایی از جانب برخی مخالفان در داخل دولت مواجه است. اخیراً یکی از اعضای شورای ولایتی به نام آصف مهمند، که متهم به جعل اسناد و برخی خلاف ورزی ها گفته شده است، در میدان هوایی مولانا جلال الدین بلخی، بعد از یک درگیری کوتاه با نیروهای دولتی بازداشت شده است؛ اما حالا دنبال این درگیری نیز به عطا محمد نور گره خورده است. منابع می گویند که تلاش هایی وجود دارد که پرونده این عضو شورای ولایتی را به والی بلخ نسبت بدهند. این در حالی است چند روز پیش والی بلخ طی نامه یی از منابع امنیتی خواسته بود که باید امنیت این عضو شورای ولایتی را تامین کنند زیرا کسانی می خواهند او را ترور کنند و بعد مسوولیتش را به دوش من اندازند.
اما والی بلخ هم اخیراً در سیاست‌هایش نوساناتی داشته است. او یکی از سیاست‌مداران موافق دکتر عبدالله و از حامیان اصلی او بود؛ اما بعد از شکل گیری دولت وحدت ملی یک باره از عبدالله جدا شد و از او به سخت ترین الفاظ انتفاد کرد و یکی از حامیان غنی شد. اما دیری نگذشت که او بار دیگر از مخالفان غنی شد. اگرچه از داکتر عبدالله دیگر حمایت نکرد.
آقای نور می‌گوید که در موضع گیری هایش منافع مردم را در نظر میگیرد و در پی تحقق آن است؛ اما مخالفانش می گویند که او بخاطر برخی حساب های مالی اش با غنی معامله کرده بود؛ ادعایی که به شدت از طرف آقای نور و اطرافیانش رد شده است؛ اگرچه آقای غنی هم چنین ادعایی را نداشته است. اما قصه هرچه که باشد اکنون رابطه غنی و عطا در مرحله مهمی قرار گرفته است. زیرا برخی منابع نزدیک به آقای غنی گفته اند که رییس جمهور غنی قدم قدم برنامه هایش را به هدف ضعیف ساختن آقای نور عملی کرده است و نیز داکتر عبدالله هم از او حمایت نمی‌کند. یک منبع آگاه خبر داده است که عطا محمد نور بعد از شکل دادن ایتلاف نجات افغانستان از طرف رییس جمهور غنی مورد انتقاد قرارگرفته است و هنوز مشخص نیست که آقای عبدالله از نور حمایت می کند یا خیر؛ غنی دریافته است که داکتر عبدالله دیگر به نور به عنوان یک متحد نمی بیند. اما تاکنون مشخص نیست که داکتر عبدالله به راستی در پی آن است که به عطا محمد نور ضربه بزند یا خیر.
آنگونه که منبع می‌گویند غنی اکنون به گونه مشخص دریافته است که عطا محمد نور دیگر آن حمایت قبلی را از جانب عبدالله ندارد و با قرار گرفتن در جبهه نجات، عملا در برابر هر دو شریک دولت وحدت ملی قرار گرفته است.
این منبع می‌گوید که آقای غنی در انجام برخی بازی‌ها با نور موفق بوده است و حالا وقت آن رسیده است که او را از کار برکنار کند. چندی پیش گلبدین حکمتیار هم از آقای غنی خواسته بود که باید عطا محمد نور را از بلخ برکنار کند. منبع می گوید که اگر موضع نرمی از جانب دوستم به نفع آقای غنی به مشاهده برسد، جبهه نجات دیگر جایگاهی در افغانستان نخواهد داشت؛ زیرا مهمترین عضو آن اگر آن را بشکند مقبولیت آن جبهه هم پایان میابد. اما در صورتی که آقای غنی نتیجه یی در مورد دوستم هم به دست نیاورد برکناری عطا برای آقای غنی یک اولویت شده است، به خصوص زمانی که عبدالله به چنین کاری اگر موافقت هم نداشته باشد مخالفت هم نکند.
تجربه نشان داده است که آقای غنی در کنار زدن افراد کلیدی از قومیت های دیگر هیچ ابایی ندارد و هیچ امتناعی را به رسمیت نشناخته است. اگرچه نزدیکان عطا محمد نور می گویند که بودن یا نبودن عطا محمد نور در بلخ تاثیری برکار های سیاسی او ندارد اما در این هم شکی نیست که برکناری عطا محمد نور از بلخ فرصتی دیگری برای آقای غنی است که بتواند یکی از حریفان دیگرش را از صحنه اقتدار بردارد؛ تجربه‌یی که با جنرال دوستم، احمدضیا مسعود و امرالله صالح، صورت گرفته است.
منبع می گوید که حالا آقای غنی در نظر دارد که برخی مانورهایی را انجام دهد تا ثابت شود که دیگر نور توان قبلی سیاسی را ندارد و نیز سعی دارد که برای او پرونده سازی کند. حالا سوال اساسی این است که آقای نور چه برنامه هایی در برابر این برنامه آقای غنی دارد؟ آیا جبهه نجات یک دست باقی می ماند تا توازن قدرت را به نحوی در کشور به خصوص در شمال ایجاد کند، آیا برکناری عطا محمد نور تاثیری بر وضعیت سیاسی کشور خواهد گذاشت. آیا آقای نور می تواند در صورتی که از ولایت بلخ کنار زد شود، به یک قدرت کلان در کشور تبدیل شود یا او به سرنوشت جنرال دوستم مواجه خوهد شد، گذشت زمان به این سوال ها جواب می دهند

++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

دوستم: توطیه ها علیه عطا محمد نور پذیرفتنی نیست

جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رییس جمهور گفته‌است توطیه علیه رهبران شورای عالی ایتلاف نجات افغانستان پذیرفتنی نیست.

عنایت الله بابر فرهمند، رییس دفتر جنرال دوستم می‌گوید که این مسئله را آقای دوستم طی تماس تلفنی با جمعی از بزرگان و جوانان ولایت جوزجان اظهار داشته‌است.

آقای فرهمند در صفحۀ فیسبوکش نوشته‌است که معاون اول رییس جمهور گفته‌است توطیه‌ها علیه عطا محمد نور والی بلخ و سایر رهبران شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان پذیرفتنی نیست.

به قول فرهمند، جنرال دوستم گفته‌است که مردم با تمام قوت در برابر چنین دسایس ایستاده‌گی می‌کنند.

آقای دوستم گفته‌است ناامنی‌ها در شمال افغانستان نیز از جایی منشا می‌گیرد که ترس از ایجاد شورای عالی ایتلاف برای نجات افغانستان دارند و به زودی در میان مردم با سایر رهبران موجودیت و تشکیل این ایتلاف اعلام خواهد شد.

این اظهارات از سوی جنرال دوستم در حالی مطرح شده که عطا محمد نور والی بلخ و یکی از اعضای شورای ایتلاف برای نجات افغانستان اخیرا تنش‌های تازه‌یی را با رهبری حکومت به راه انداخته‌است.

در هفتۀ جاری آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ از سوی نیروهای عطا محمد نور پس از درگیری میان دوطرف، بازداشت گردید.

در پی این روی‌داد، عطا محمد نور محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس جمهور و معصوم ستانکزی رییس عمومی امنیت ملی را به طرح پروژۀ توطیه‌آمیز و ایجاد ناامنی در بلخ متهم کرد .خامه پرس

 

+++++++++++++++++++++++++

قوه قضایی باید فیصله کند

آنچه در فرودگاه بلخ رخ داده است، بسیار شرم‌آور و مایه تاسف است. سازمان‌های مختلف دولتی باید از قبل هماهنگ می‌کردند، تا ماجرا به اینجا ختم نمی‌شد. در آن ولایت پولیس، قضا، اداره دولتی و نهادهای حکومتی وجود دارند، هیچ نیازی نبود که شماری از هواداران یک عضو شورای ولایتی و پشتیبانان والی بلخ به جان هم بیفتند. روایت هر دو طرف ماجرا از رویداد نشان می‌دهد که مجموع نهادهای دولتی در بلخ، با بی‌کفایتی عمل کرده‌اند. روشن است که هر دو طرف ماجرا به گونه‏ای روایت خود را تنظیم کرده‌اند که بار ملامتی به شانه‌های طرف مقابل بیفتد.
حال وظیفه نهادهای عدلی و قضایی است تا قضیه را بی‌طرفانه ارزیابی کنند. وزارت داخله هم باید یک کارگروه فنی را موظف کند تا حقیقت ماجرا روشن شود. هر دو طرف ماجرا باید به نهادهای عدلی و قضایی باور کنند و اجازه دهند که این نهادها کار خود را انجام دهند. باید روشن شود که حقیقت ماجرا چه بود و چه کسانی مقصر بوده‌اند.
حکومت باید اجازه ندهد که شهر مزار و در مجموع ولایت بلخ، دستخوش تنش شود و زنده‌گی عادی مردم برهم بخورد. نیروهای امنیتی و مجموع سازمان‌های دولتی باید در هماهنگی با هم‌دیگر وضعیت مزار را به حالت عادی برگردانند. باید به هر دو طرف ماجرا قناعت داده شود که به بررسی‌های عدلی و قضایی راضی شوند و به حکم محکمه قناعت کنند.
هواداران والی بلخ و عضو شورای ولایتی آن ولایت هم باید قضیه را قومی نسازند. دامن‌زدن به تنش‌های قومی نه به سود بلخ است و نه به سود مجموع افغانستان. مردم افغانستان می‌خواهند در کنار هم‌دیگر زنده‌گی مسالمت‌آمیز داشته باشند. دامن‌زدن به تنش‌های قومی، بر خلاف آرمان‌های مردم افغانستان است.
دولت باید با هر مقامی که نفرت نژادی را تبلیغ می‌کند، برخورد جدی کند. سران حکومت باید به هر کسی که نفرت نژادی را تبلیغ می‌کند، حالی کنند که کارش خطرناک است. چنین اشخاص و افرادی باید به دادگاه سپرده شوند. در وضعیتی که کشور دستخوش ناامنی است و طالبان در اطراف شهرها سنگر گرفته‌اند، به سیاستمداران کشور لازم است تا وحدت و هم‌بستگی اجتماعی مردم افغانستان را نگهدارند، نه این‌که آن را برهم بزنند. سیاستمدارانی که میان مردم نفوذ دارند باید ضریب همبسته‌گی اجتماعی را بیشتر بسازند. دامن‌زدن به نفرت نژادی افغانستان را روندایی می‌سازد. هیچ آرمان سیاسی آن قدر مقدس نیست که به‌خاطر آن خون ریختانده شود.
یگانه راه حل آنچه که در فرودگاه بلخ اتفاق افتاد، این است که مقام‌های عدلی و قضایی به صورت عینی و بی‌طرفانه، قضیه را بررسی کنند و ملامت و سلامت را تشخیص دهند. تبلیغ نفرت نژادی، تنش‌زایی، برهم‌زدن نظم عمومی در شهرمزار و شعاردهی علیه این یا آن مقام، هیچ مشکلی را حل نمی‌کند. سران حکومت، مقام‌های ولایت بلخ، نهادهای دولتی آن ولایت و تمام کسانی که در شهر مزار از نفوذ و اعتبار اجتماعی برخوردار هستند باید به صورت هماهنگ کار کنند، تا طرف‌های منازعه قوه قضایی کشور را به عنوان داور نهایی قبول کنند و اجازه دهند که این نهاد کارش را انجام دهد. سران حکومتی باید تدابیری روی دست گیرند، تا حوادثی از این دست در ولایات دیگر، اتفاق نیفتد. مردم افغانستان آرامش می‌خواهند8صبح.

++++++++++++++++++++++++++++++++++++.

«بازداشت» یک وکیل شورای ولایتی بلخ، ۲ کشته و ۱۶ زخمی برجا گذاشت

چهارشنبه ۲۵ اسد ۱۳۹۶ – ظفرشاه رویی

مقام‌های محلی ولایت بلخ تأیید کرده‌اند که در جریان بازداشت محمدآصف مهمند یک عضو شورای ولایتی این ولایت در میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، دو نفر کشته و ۱۶ تن دیگر زخمی شده‌اند.
یک منبع در فرماندهی پولیس ولایت بلخ بدون ارایه‌ی جزییاتی در این باره گفت: «فقط گفته می‌توانم که در جریان بازداشت محمدآصف مهمند ۱۶ نفر زخمی و ۲ نفر کشته شده‌اند.» تاکنون به صورت دقیق مشخص نیست که افراد کشته و زخمی‌شده مربوط به کدام طرف درگیری بوده‌اند.
در همین حال، منیراحمد فرهاد سخنگوی والی بلخ نیز، درگیری مسلحانه در جریان بازداشت آقای مهمند را تأیید کرده می‌‌گوید که در نتیجه‌ی این درگیری دو تن از مأموران پولیس زخمی شده‌اند. آقای فرهاد تأیید کرد که گزارش‌هایی در باره‌ی کشته و زخمی شدن افراد بیشتری نیز شنیده‌اند، اما او گفت تنها زخمی‌شدن دو مأمور پولیس را تأیید می‌کند.
سخنگوی والی بلخ می‌افزاید که حکم بازداشت محمدآصف مهمند بر اساس مکتوب رسمی عنوانی فرماندهی پولیس بلخ از سوی اداره‌ی سارنوالی امنیت ملی و جرایم سنگین وزارت امور داخله به اتهام جعل و تزویر اسناد و هم‌چنین امضای مقام‌های حکومتی در قراردادها صادر شده و دوشنبه شام، زمانی که آقای مهمند از کابل به بلخ برمی‌گشت، پولیس برای بازداشت او اقدام کرد. آقای فرهاد گفت: «قبل از ورود آقای مهمند به میدان هوایی افراد مسلح متعلق به گل‌رحمان همدرد، پسر جمعه‌خان همدرد، می‌خواستند با تعداد زیادی از وسایل و تجهیزات نظامی داخل محوطه‌ی میدان شوند که از طرف پولیس سرحدی میدان هوایی ممانعت صورت می‌گیرد، این افراد با مقاومت سخت و مشاجره‌ی لفظی پولیس سرحدی میدان مواجه می‌شوند و در نتیجه قوماندانی امنیه ولایت بلخ با فشار زیاد توانست که آقای مهمند را تحت بازداشت خود قرار بدهد.»
سخنگوی والی بلخ هم‌چنین گفت: «این افراد مسلح می‌خواستند آقای مهمند را با اسکورت خاص امنیتی و افراد مسلح بیش از حد، به مقصدی که داشتند از میدان بیرون بکنند و انتقال بدهند.»
در همین حال، برخی از مقام‌های امنیتی ولایت بلخ در گفت‌وگو با رسانه‌ها، دست‌داشتن نیروهای پولیس این ولایت در بازاشت محمد‌آصف مهمند را رد کرده می‌گویند که افراد مربوط به عطامحمد نور والی بلخ در این قضیه دخیل بوده‌اند. اما منیراحمد فرهاد این اظهارات را رد کرده می‌گوید: «آقای مهمند را مستقیماً پولیس قوماندانی امنیه بلخ بازداشت کرده و شب نزد پولیس باقی می‌ماند و امروز (سه‌شنبه) به سارنوالی امنیت تحویل داده می‌شود.»
در همین حال، عطامحمد نور والی بلخ، محمدحنیف اتمر مشاور امنیت ملی رییس‌جمهور و معصوم ستانکزی رییس اداره امنیت ملی را متهم به دست‌داشتن در این قضیه کرده است. آقای نور با گذاشتن تصاویری از جریان بازداشت محمدآصف مهمند در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشته است: «مشاور محترم شورای امنیت ملی (آقای حنیف اتمر) و رییس محترم عمومی امنیت ملی (آقای معصوم ستانکزی)! با طرح پروژه‌های توطیه‌آمیز، بلخ را که از امنیت و آرامش نسبی برخوردار است، ناآرام نسازید.» والی بلخ در این باره جزییات بیشتری ارایه نکرده است.
در همین حال، محمدابراهیم خیراندیش، عضو دیگر شورای ولایتی بلخ که با محمدآصف مهمند هم‌سفر بوده است، می‌گوید زمانی که ساعت شش و بیست دقیقه‌ی عصر دوشنبه به میدان هوایی مولانا جلال‌الدین محممد بلخی رسیدند، هنگام خروج از ترمینال میدان، توسط افراد مسلح سید شاه معاون امنیت محاصره شدند. آقای خیراندیش با توضیح جریان این روی‌داد در صفحه‌ی فیس‌بوک خود افزوده که وی و محمدآصف مهمند پس از محاصره افراد مسلح معاون امنیت، خود را فوراً به داخل موتر زرهی که در میدان منتظرشان ایستاد بود، رسانده‌‌اند و تا ساعت ده شب در محاصره قرار داشته‌اند. به گفته‌ی او، پس از این ساعت فرمانده پولیس ولایت بلخ با محافظانش نزد آنان رفت تا موضوع را حل کند. محمدابراهیم خیراندیش می‌افزاید که فرمانده پولیس ولایت بلخ با دو پیشنهاد وارد گفت‌وگو شد، یکی این‌که محمدآصف مهمند به فرماندهی پولیس منتقل شود و این پیشنهاد توسط آقای مهمند رد شد. آقای خیراندیش می‌افزاید که پیشنهاد دومی فرمانده پولیس انتقال محمدآصف مهمند بنا به درخواست والی بلخ به کابل بوده است. این عضو شورای ولایتی تأکید کرده که محمدآصف مهمند، پیشنهاد دومی را قبول کرد و تا صبح آنان در میدان منتظر ماندند.
آقای خیراندیش هم‌چنین می‌افزاید: «محافظین ما در بیرون از میدان به تعداد ۱۰ نفر که در پسته دومی میدان متوقف شده بودند، به ما گیرمانده‌های محاصره امنیتی در داخل تماس گرفتند که مسیر میدان از چوک کابل بانک تا ورودی میدان بسته است و به ما اجازه نمی‌دهند که بیاییم. آن‌ها می‌گفتند که تعداد کمی از نیروهای قطعه‌ی خاص و نظم عامه و حدود یک هزار نفر افراد مسلح شخصی غیر مسوول و حربکی میدان را محاصره کرده‌اند، گپ از چه قرار است؟ بعد از جویایی احوال از قوماندان امنیه، او اذعان کرد که فرمان او حتا توسط افراد پولیس حاضر در میدان شنیده نمی‌شود و ما فهمیدیم که به فرمان شخص عطامحمد نور میدان هوایی توسط اشخاص مسلح ناشناخته محاصره شده است.»
محمدابراهیم خیراندیش هم‌چنین تأکید کرده که حوالی ساعت یک و نیم شب بود که حدود چهل نفر از گاردهای شخصی عطامحمد نور وارد میدان هوایی شده و حین ورود بر آنان تیراندازی کرده‌اند. آقای خیراندیش می‌گوید که در نتیجه این تیراندازی سه تن از محافظان فرمانده پولیس زخمی شدند. به گفته او، گاردهای شخصی آقای نور، محمدآصف مهمند را بازداشت کرده و با خود بردند. این عضو شورای ولایتی می‌گوید: «ما که خلع سلاح بودیم و محافظان ما که در بیرون میدان قرار داشتند هیچ مقاومتی از جانب ما صورت نگرفت و فیری هم نشد، اما محافضان شخصی مرتبط به وکلا که به تعداد ۱۰ نفر بودند، هم‌زمان با تیراندازی بر ما در میدان، به آن‌ها نیز در مسیر میدان تیراندازی شده و در این حین یک نفر از محافظان مهمند شهید و ۴ نفر زخمی شدند و با اندکی مقاومت همه‌گی آن‌ها توسط افراد مسلح غیرمسوول خلع سلاح شدند.»
هنوز اصل قضیه به خوبی روشن نشده و نهادهای مسوول تا این دم در این زمینه واکنش نشان نداده‌اند8صبح

 

+++++++++++++++++++++++++++++++++++.

روند توطئه چینی ها و دسیسه سازی

روند توطئه چینی ها و دسیسه سازی های طراحی شده توسط شبکه های مختلف فاشیستی ,شوونیستی و تروریستی دستگاه پختونیزم اوغانی که ارگ و پست های مهم دولتی را بکمک اشغالگران در قبضه دارند ,
بر ضد اقوام تحت ستم در کشور ادامه داشته,از انتقال تروریستان توسط چرخبالهای ارتش به صفحات شمال گرفته ,تا طراحی های قتل های عام در مساجد مسلمانان, نسل کشی های بیرحمانه و به آتش کشیدن منازل و کشتزار های آنان یک لحظه ای آرام نیستند .
پیشرفت ها و دستاوردهای مختلفی که در عرصه های امنیتی ,اقتصادی , ساختمانی, بازسازی شهری ,توسعه معارف ,بهداشتی ,و فرهنگی در این مناطق خصوصن در شهر مزارشریف نصیب مردم گردیده ,
آتش خشم حسادت و انتقام را , بر اندام های فاشیستان و تروریستان اوغانی برافروخته,و آنانرا وادار ساخته تا شب و روز بخاطر تخریب, و نابودی این دستاوردها و موفقیت های اقوام زحمتکش این مناطق, پلانگزاری ها و نقشه کشی ها کنند.
فاشیستان بخاطر نیل به این اهداف غیر انسانی خود از همه گزینه ها استفاده نموده یکی از طرق جدید توطئه های آنان پرونده سازی های جعلی و تقلبی برای سرکوب مخالفین میباشد.
فاشیستان بعد از ترتیب پرونده کون بابه ایشجی, اینبار در فکر توطئه جدیدی ازهمین سریال برآمده ,و قصد دارند تا با براه اندازی پرونده کون آصف مهمند که یک جوانک لچک ,بیسواد,بیحیا و از قبل مانند گلبدین و ایشجی پیشینه‌ای بچه بریشی ,رقصیدن در میدانهای بچه بازی, بستن زنگ ها در پا ها و پوشیدن لباس زنانه یی را دارد, میخواهند که یکی دیگر از چهره های مؤثر جبهه نجات ملی را که توانسته با اقدامات پیشگیرانه جلو توسعه غژدی پرستی و توسعه فرهنگ قبیله را در صفحات شمال بگیرد, از سر راه خود دور ساخته, و پس از تاراج و غارت دارایی های ملکی و دولتی و همچنان قتل های عام و نسل کشی های بیرحمانه باشندگان بومی این مناطق توسط طالبان ,کار تک قومی سازی حکومت و تک قومی سازی در کشور را یکطرفه ساخته و قلمرو افغانستان را از وجود اقوام غیر پشتون که طبق احصایه های دوران نورمحمد تره کی 68 فیصد نفوس را در کشور تشکیل میدهند پاکسازی کنند که خیالی بیهوده و احمقانه ای بیش نیست.
اما فاشیستان باید بدانند که اقوام تحت ستم نیز آرام ننشسته, صدای اعتراضات, نفرت و انزجار شان را برضد سیاست های قومگرایانه غژدی پرستان روزتا روز رساتر بلند میکنند .
تاریخ ثبوت نموده که فاشیستان و تروریستان درین یا آن کشوری عمر کوتاه و ذلت باری داشته و محکوم به شکست حتمی میباشند که در کشور مانیز چنین خواهد شد.
قابل یاد آوری میباشد که اقوام تحت ستم درین مدت کوتاه خوشبختانه توانسته اندتا با بر اندازی ده ها تظاهرات در داخل و خارج از کشور , با تشکیل گردهم آیی ها و کار های روشنگری از سدنی گرفته تا بروسل و واشنگتن چهره های خشن فاشیستان اوغانی, اهداف غیر انسانی فاشیستان و جنایت های نابخشودنی آنانرا به جهانیان و باداران امریکایی شان افشا نموده و حمایت جهانیان رابدست آورند که نویدی خوبی برای مقاومتگران جبهات ضد استبدادی ,ضد تروریستی و ضد فاشیستی در کشور میباشد . با حرمت خلیل دلارام

 

+++++++++++++++++++++++++++++++

واشنگتن پُست: خودسری‌های غنی اوضاع را شکننده کرده است

روزنامۀ امریکایی واشنگتن پُست نگاشته است که محمداشرف غنی، رییس حکومت وحدت ملی به دلیل استفادۀ بیش از حد از صلاحیت‌های وظیفه‌یی‌اش حکومت را به طرف شکننده‌گی پیش برده است.این روزنامه با اشاره به بروز اختلافات اخیر در افغانستان گفته است که نابه‌سامانی‌ها سیاسی–اجتماعی در افغانستان سبب شده تا حکومت به پرتگاه سقوط برود. افزایش بیکاری، خشونت و نارضایتی‌ها در افغانستان سبب شده تا محمداشرف غنی منزوی شود و انتقاد‌ها ادامه یابد.این انتقاد باعث محاصره آقای غنی شده است، چهره‌های سیاسی، قشر دانشگاهی و حتا یکی از جنرال‌های پیشین حکومت پیشین، در یکی از ایتلاف‌ها در برابر حکومت غنی قرار گرفته است.
پیش از این برخی از چهر‌های سیاسی و قشر تحصیل‌ یافته به دلیل آنچه که ناکامی حکومت در آوردن اصلاحات در نهادهای حکومتی می‌دانند به ایجاد ایتلاف‌ها و روند‌ها دست‌ز‌دند. این جریان‌ها حکومت فعلی را در آوردن اصلاحات در نهادهای دولتی و سکتور امنیتی ناکام می‌دانند.
این روزنامه نوشته که رییس حکومت وحدت ملی در محاصره قرار دارد، خشونت و بی‌کاری ادامه دارد.
به نوشته واشنگتن پُست، نارضایتی، قهر، نا امیدی و فرصت طلبی سیاسی در افغانستان باعث شکننده‌گی اوضاع در این کشور شده است.
واشنگتن پُست می‌نویسد که با توجه به چنین یک وضعیت در دو ماه گذشته ایتلاف‌های عجیبی در افغانستان شکل گرفتند که برنامه‌های خوبی دارند، اما ترکیب رهبران این ایتلاف‌ها چنان است که نمی‌شود بالای آن‌ها اعتماد کرد.
نویسندۀ این مقاله باور دارد که شماری از این رهبران فرمانده‌های پیشین جهادی‌ و شماری دیگر هم جوانان تحصیل کرده‌اند.
واشنگتن پُست نوشته ‌است که حتا یک جنرال پیشین افغانستان نیز در جبهۀ به نام حزب وطن{عبدالجبار قهرمان} در برابر حکومت به رهبری غنی سهم دارد.
به نوشتۀ روزنامه، این ایتلاف‌ها و حرکت‌ها هر چند خواسته‌های متفاوت دارند، اما در یک مسأله اتحاد نظر دارند، آن این‌که حکومت به رهبری محمد اشرف غنی در حفظ امنیت مردم و به وجود آوردن زمینه‌های کاری ناکام بوده است.
برخی از چهر‌ه‌ها در داخل نظام و بیرون نظام محمد اشرف غنی رییس حکومت وحدت ملی را به انحصار قدرت متهم می‌کنند. آنان باور دارند که آقای غنی در حال حاضر بیش از ۱۴ نهاد موازی با وزارت‌خانه‌های را در ارگ ایجاد کرده و صلاحیت‌ برخی از وزیران را نیز گرفته است.
در همین حال، آگاهان باور دارند که صلاحیت برخی از‌ وزیران تا حد کاهش یافته که حتا یک کارمند پایین رتبه را نیزتعین کرده‌نمی‌توانند. اما یک حلقۀ مشخص شش نفری در ارگ تمام صلاحیت‌های را تحت کنترول خود دارد.
واشنگتن پُست می‌نگارد که محمد اشرف غنی، رییس حکومت وحدت ملی از صلاحیت‌های خود استفادۀ بیش از حد کرده و به نظریات مختلف توجه نکرده‌است.
نویسندۀ روزنامه واشنگتن پُست پیشنهاد می‌کند که محمد اشرف غنی باید هر چه زودتر اقدام کند، اصلاحات موثر به وجود آورد و حکومت شکنندۀ خود را مشروعیت ببخشد.
این در حالی است که اندکی پس از ایجاد حکومت وحدت ملی، اختلاف‌های درون نظام به اوج خود رسید. محمداشرف غنی و داکتر عبدالله عبدالله دو شریک حکومت وحدت ملی نتوانستند روی موضوعات دورن نظام کنار بیایند. دایر کردن لویه‌جرگه تعدیل قانون اساسی از مواد درشت توافق‌نامۀ سیاسی میان هردو طرف بود که به اجرایی کردن آن به تفاهم نرسیدن. خود سری‌های رییس حکومت وحدت ملی سبب چالش‌های جدی میان او و رییس اجرایی حکومت وحدت ملی شده است، در حال حاضر به دلیل انحصار قدرت و افزایش اختلاف‌ها میان هر دو طرف ماه‌ها رییس حکومت وحدت ملی با رییس اجرایی با دیدار و گفت‌وگو ندارد.مانده گار