پیام جنرال دوستم بمناسبت فاجعۀ میرزاولنگ سرپل

بسم الله الرحمن الرحیم
پیام الحاج ستر جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری بمناسبت فاجعۀ پیش آمده در میرزاولنگ ولایت سرپل

طالبان _ سپاه ننگین و مزدور بیگانگان دو روز پیش از استقامت های مختلف بر دره میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل یورش بردند که با مقاومت شدید پولیس محلی و نیرو های مقاومت خیزش مردمی مواجه شدند.
پس از جنگ های شدید به دلیل کمبود مهمات و تجهیزات جنگی و عدم دریافت کمک از سوی نیرو های دولتی، این نیروها در محاصره طالبان در آمده و سرانجام دشمن بر این مناطق استیلا یافت.

خانواده های زیادی که مورد خشم طالبان قرار داشتند همین اکنون در زیر سلطه طالبان قرار دارند و جنگجویان این گروه ده ها تن از نیرو های پلیس محلی و خیزش مردمی را تیر باران کرده اند و هنوز معلومات دیگری از وضعیت خانواده های گیرمانده در چنگال طالبان در دست نیست:
انالله و انا الیه راجعون

من از این طریق در حالی که از فاجعۀ پیش آمده شدیداً متأثرشده ام مراتب تسلیت وهمدردی خویش را به همه خانواده هایی که عزیران شان را در این رویداد خونین از دست داده اند، ابراز داشته برای شهدا بهشت برین و برای بازمانده گان و دوستان شان صبر و استقامت آرزو دارم.
من از همه مردم دلیر و مقاوم این ولایت و دیگر ولایت ها خواهشمندم که با دلاوری و شجاعت در برابر دشمنان ایستاده شوند و نگذارند تا پای ناپاک طالبان به مناطق شان برسد و سبب بروز حوادث مشابه گردد.

امروز پس از سه روز از گذشتن این رویداد، واکنشی از سوی نیرو های دولتی در این مورد صورت نگرفته است و این کار عمق فاجعه را بیشتر خواهد کرد و سرنوشت خانواده های گیرمانده در آن مناطق را به مخاطره می اندازد و امیدوارم که به این وضعیت رسیده گی شود.
یک بار دیگر مراتب تسلیت خویش را به همه خانواده های داغدار ابراز نموده و برای آرامش ارواح شهدا اتحاف دعا می کنم.

پرویز بشرمل

 

+++++++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

تکرار نسل کشی یکاولنگ با تفاوت زمانی در میرزا ولنگ

بنام خداوند آگاهی و عدالت

مردم میرزار ولنگ طی دوشبانه روز با سلاح ابتدایی و دست داشته شان تا آخرین نفس و آخرین مرمی قهرمانانه از عزت، شرف، ناموس و خاک شان دفاع کردند ولی با تمام شدن مهمات و با بسیج شدن کامل تروریستان طالب، داعش و حملات سنگین با سلاح های پیشرفته از سه طرف، منطقه استراتژیک میرزا ولنگ ولسوالی صیاد سقوط نمود.

پس از سقوط میرزا ولنگ تروریستان جنایتکار، زنان، مردان، پیر، جوان، اطفال خرد سال را بصورت انفرادی و دسته جمعی تیرباران کردند، خانه ها را چور و چپاول و منابر و مساجد را به آتش کشیدند.

اهالی میرزا ولنگ تا دقایق که تلفن کار می کرده و تا لحظات قبل از قتل عام دسته جمعی شان با مسوولین حکومتی در تماس بودند و مسوولین طراز اول از فرستادن نیروهای هوایی و زمینی اطمینال کامل دادند ولی متاسفانه نه تنها که نیروی کمکی و حمایتی فرستاده نشد بلکه وعده ها و دروغ های مسوولین امنیتی مردم را اغفال نمودند و اطمینان کاذب باعث آن شد، مردم تا آخرین دقایق به نقل مکان به جای امن تلاش نکنند، تااینکه همه شان جام شهادت را نوشیدند.
حکومت وحدت ملی به سادگی با اندک ترین توجه می توانست ازین نسل کشی در میرزاولنگ جلوگیری نماید ولی شوربختانه برای همه ثابت شده است، حلقات در درون حکومت در پی اینست تا افغانستان را سوریه دوم بسازند و با تمام توان تلاش دارند تا پروژه تروریسم درافغانستان و منطقه موفقانه تطبیق شود.

چند کار که باید عاجل روی دست گرفته شود:
1.

مردم از هر راه ممکن اسلحه خریداری نمایند، وجوهات و کمک های مالی را روی بخش دفاعی ترکیز نمایند و کسانی که در گذشته در پروسه دی دی آر نقش داشتند و مردم را خلع سلاح نمودند، به این واقعیت پی برده باشند که جنایت تاریخی را مرتکب شده اند.

2.

شوراهای مساجد، منابر، قریه، ولسوالی و نواحی از کابل تا ولایات جلسات دایر نمایند افراد داو طلب برای دفاع از مال جان مردم را لیست نمايند و شوراهای دفاع از مردم بصورت قطعي تشكيل شود.

3.

نهادهای تاثیر گذار با حکومت وحدت ملی بشینند حکومت وحدت ملی مسئوولیت یکی از چهار ارگان امنیتی؛ شورای امنیت، وزارت دفاع، وزارت داخله و یا ریاست امنیت ملی و ریاست یکی از قل اردوها را به مردم هزاره بسپارد.

4.

نسل کشی میرزا ولنگ از طرف حکومت و مجامع بین المللی بصورت همه جانبه مورد بررسی قرار گرفته، قناعت مردم حاصل شود. تروریستان که دست به نسل کشی زده اند نه از عراق نه از سوریه و نه هم از کشورهای دیگر آمده اند بلکه همان جنایتکاران هستند که مردم آنها را دقیق می شناسند.

5.

با تشریک مساعی تمام طرفها و قوت ها تروریستان جنایتکار باید درولایت های شمال خصوصا ولایت سرپل نابود شوند، و مرکز سوق و اداره شان که در ولسوالی کوهستانات ولایت سرپل وجود دارد هرچه عاجل از بین برده شود.

ذوالفقار امید

 

++++++++++++++++++++++++

روستای مردیان جوزجان سقوط کرد

 

روستای مردیان ولسوالی فیض آباد جوزجان بدست طالبان سقوط كرد.

شیر محمد نور، عضو شورای ولایتی جوزجان می گوید که مرکز ولسوالی مردیان در محاصره طالبان است و اگر عملیات گسترد راه اندازی نشود، این ولسوالی بدست طالبان سقوط خواهد کرد.

وی می گوید هم اكنون راه ولسوالی مردیان با مركز مسدود است و ساكنان این ولسوالی با دشواری روبرو شده اند.

این درحالی است که سخنگوی والی از سقوط روستای مردیان اظهار بی خبری می کند، اما می افزاید هم اكنون یك پاسگاه خیزش های مردمی در روستای جنگل اریغ ولسوالی مردیان و دو پاسگاه امنیتی در روستای كلاه شاخ ولسوالی آقچه به دست طالبان است

+++++++++++++++++++++++++++++++

سیر تا پیاز سقوط میرزا ولنگ از زبان محمد محقق

نسل كشى سيستماتيك میرزا ولنگ نتیجه بی تفاوتی سکتورهای امنیتی است

محمد محقق؛ معاون دوم رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی خبر سقوط فاجعه بار منطقه استراتژيك ميرزا ولنگ را از حوادث دردناك و فراموش نشدنى توصیف کرد که یک زمان حساس به وقوع پیوست.

به گزارش خبرگزاری آوا، محمد محقق در پیامی به تشریح سقوط تنگه میرزا ولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل پرداخت و بیان داشت: در اين جنگ كه از نيمه شب ١٢ اسد ١٣٩٦ آغاز و تا ساعت ٢ بجه شب ١٤ اسد ١٣٩٦ دوام كرد مردم بارها از منطقه شان قاطعانه دفاع كردند و دشمن را با وارد كردن تلفات عقب راندند.

اما به دليل تهاجم وسيع دشمن از سه جهت و نبود كمك هوايى و زمينى مؤثر از ناحيه دولت ، شكست خوردند و در نيمه شب ١٤ اسد ١٣٩٦ افراد بسيج مردمي ميرزا ولنگ كه مؤظف به دفاع از منطقه بودند از سنگرهاى شان عقب نشينى و مردم آن منطقه نيز راه مهاجرت را در پيش گرفتند.

بنا به گفته ی محقق ، در جريان جنگ و عقب نشينى ياد شده، پنج نفر بسيج مردمى شهيد و تعدادى هم زخمى شدند و طالبان و افراد داعش بر منطقه مسلط شدند و فاجعه اصلی با روشن شدن هوا درصبحگاه ١٤ اسد به وقوع پیوست و طی آ« مهاجمينى كه از سه جهت بر منطقه حمله كرده بودند راه عبور مهاجرين مردمى را در تنگى ميرزا ولنگ بند ساخته و از انتقال مهاجرين به منطقه امن جلو گيرى كردند.
با تسلط يافتن طالبان و داعش بر منطقه ميرزا ولنگ به رهبرى ملا عطاء الله والى و ملا نادر قوماندان طالبان و غضنفر قوماندان داعش و باقى ماندن تعداد از خانواده هاى بيدفاع جنايات هولناكى زير به وقوع پيوست؛

(١)

مهاجمين از ميان مردم ملكى آن منطقه تعداد ٢٥ نفر را در يك منطقه بنام باغ سيد اسماعيل و ٩ نفر از بزرگان و موى سفيدان آن منطقه را در محلات ديگر تير باران كرده به شهادت رسانيده اند كه تعداد مجموع شهدا با يك نفر سرباز اردوى ملى به ٤٠ نفر ميرسد.
(٢)

برخى مساجد، حسينيه ها و نمادهاى دينى مردم را به آتش كشيدند.
(٣)

قوماندانهاى مسلط بر منطقه بر مردم فشار مضاعف وارد ميكنند تا اموال و دارايى مردم را به بهانه سلاح و مهمات مورد دستبرد قرار دهند.

معاون دوم رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در این پیام یادآور می شود که اقدامات لازم را براى جلو گيرى از وقوع اين فاجعه انجام داده و به همین منظور، صبح زود هنگام ١٢ اسد با جناب رييس اجرائيه تماس گرفته و اهميت اين منطقه و خطرات سقوط آن و احتمال وقوع يك فاجعه انسانى را گوشزد نموده که داکتر عبدالله عبدالله اطمينان داد كه با وزارت دفاع هماهنگى ميكنم كه هم كمك هوايى و هم زمينى انجام شود و هدايت هم دادند .

محقق یادآور شد، شب ١٣ اسد با وزير دفاع در تماس شدم تا بدانم چى اقداماتى صورت گرفته. متوجه شدم كه وی از منطقه و اهميت سوق الجيشى آن براى ولايت سرپل شناخت ندارد و اقدامى هم انجام نداده بود، فقط همين قدر گفت كه يك منطقه سرپل يكتعداد نفر پوليس محلى چند سنگر را رها كرده. من با اصرار تاكيد كردم كه بايد به آن منطقه كمك هوايى صورت گيرد تا منطقه حفظ شود. با بى ميلى وعده داد، ولى فردای آن به روز ١٣ اسد با اينكه كوردينات هاى منطقه هم داده شده بود هيج كارى انجام نشد تا اينكه مردم شكست خوردند و اين فاجعه تكان دهنده صورت گرفت.

اين يك بُعد فاجعه هست كه يك منطقه مهم و استراتژيك به دست دشمن افتاد و تعدادى زيادى مردم ملكى طى يك نسل كشى سيستماتيك بشهادت رسيد.

وی تصریح کرد: بُعد ديگر فاجعه از اين قرار است كه حكومت و وزارتهاى دفاعى و امنيتى در اين قضيه نوعى بى تفاوتى و عدم احساس مسئوليت از خود نشان دادند كه موجب خلق سؤالها و تحليل هايى ذيل ميگردد .
اول : آيا حكومت به اندازه اى ضعيف و وامانده شده است كه توان دفاع از مناطق تحت كنترول خود را از دست داده و از بروز هيچگونه حوادث تلخ جلو گيرى نميتواند؟
دوم : آيا سيستم دفاعی و امنيتى دولت بحدى نا كار آمد و فاقد عناصر متخصص و استراتژيست هستند كه حوادث را قبل از وقوع آن تحليل و ارزيابى و قرار لازم را صادر نميتوانند و نيز از انجام عملياتهاى تعيين كننده و مؤثر براى ختم و يا مهار گروههاى هراس افگن عاجز اند؟
سوم : يا اينكه در راستاى طرح ناامن سازى شمال و تبديل كردن اين منطقه به وزيرستان شمالى ديگر و تدارك تخته خيزى براى گروههاى داعشى همسو و بيرون مرزى جهت اعزام به آسياى ميانه اقداماتى كه ملت اطلاع ندارد در حال اجراء است به قرار زیر؛

(١)

ايجاد يك كوريدور امنيتى براى عبور دهشت افگنان از هلمند به فارياب،
(٢)

ايجاد مراكز بزرگ و امن آموزشيى نظامى و فكرى براى گروهاى دهشت افگن وابسته به داعش كه نمونه هاى از آن در ولسوالى خواجه سبز پوش ، دره سردابه ميباشد كه داراى امكانات وسيع هست و حتى طياره بدون سرنشين و ساير مراكز در دره قرايى ولسوالى المار و خواجه كنتى در قيصار و مراكزى در كوهستانات كه اين مراكز از يكسال بدين سو فعال اند و از سوى دولت وقوتهاى بين المللى كدام مزاحمتى عليه آنها وجود ندارد،
(٣)

پروازهاى هليكوپترهاى نظامى مشكوك و ناشناخته بر مناطق مختلف کشور و انتقال تجهیزات نظامی و تخنیکی برای تروریستان. این در حاليست که يك طياره تركى را كه به جنرال دوستم نسبت داده شد، پيش از رسيدن به مرزهای افغانستان شناسايى و راهگیری شد، ولى پروازهاى اين هليكوپترها هيچگاه شناسايى و به اطلاع مردم نرسيد،
(٤)

زمینه سازی برای سقوط دادن تدريجى ولسواليهاى شمال و در نهايت سقوط بعضى ولايات،
(٥)

پروژه سازی برای ممانعت از بازگشت جنرال دوستم معاون اول رياست جمهورى به كشور،
(٦)

اختلاف اندازى ميان اقوام و جريانهاى سياسى،
كه اينها همه جزئى از يك سناريوى كثيف و ويرانگر است كه هم چيز را به نابودى تهديد ميكند.

با توجه به مندرجات فوق الذكر هرچه باشد، نتيجه يكى است و آن كشتار مردم و تخريب ولايات شمال از بادغيس تا بدخشان است و نيز تسلط يافتن افراطيون خارجى بر اين خطه مردخيز و فرهنگ دوست. بايد ياد آور شوم كه اگرچه در اين ميان مردم شمال، خصوصاً جامعه هزاره و شيعه بيشترين آسيب را در جريان تطبيق اين سناريوى پليد ميبينند و اما گردانندگان این صحنه متوجه باشند كه دود اين ماجرا به چشم خود آنان نيز خواهد رفت.

وی اين مصيبت عظمىٰ و قتل عام سازماندهی شده را كه در ميرزاولنگ واقع شد ، به ملت بزرگ افغانستان، جامعه هزاره و اهل تشيع ، خصوصاً خانواده هاى معظم شهداء و مجروحين و مهاجرين تسليت گفت از خداوند منّان براى شهداء علو درجات، براى مجروحين شفاى عاجل وبراى بازماندگان صبر و اجر مسألت کرد.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم و معاون رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی از دولت و قوتهاى بين المللى خواست كه به تعهدات شان در قبال ملت مبنى بر تامين امنيت و رفاه براى مردم و دفاع از مرزهاى افغانستان صادقانه عمل نموده از قربانى شدن مردم براى مطامع ديگران جلو گيری و از مردم شهید پرور میرزاولنگ دلجویی لازم را به عمل آورند.

 

Advertisements