والی سرپل می گوید که براساس گزارش ها تروریستان بین ۳۰ الی ۴۰ تن از غیرنظامیان را در روستای «میرزاولنگ» ولسوالی صیاد سرپل به قتل رسانده و مساجد و منابر را به آتش کشیده اند.

به‌گزارش  سایت همایون بنقل ازخبرگزاری صدای افغان(آوا)، محمد ظاهر وحدت والی سرپل امروز در یک نشست خبری در این ولایت در مورد فاجعه در میرزاولنگ معلومات داد و گفت که در میان شهدا، محاسن سفیدان، زنان و کودکان نیز شامل هستند.

آقای وحدت گفت:” تروریستان خون آشام با اشغال این روستا دست به کشتار بی رحمانه افراد ملکی و بیگناه زدند. طبق گزارشات اولیه شورشیان بین ۳۰ تا ۴۰ تن از مردمان بی گناه را به شکل بی رحمانه که در بین شان اطفال، زنان و محاسن سفیدان شامل میباشد تیرباران نموده و همچنان مساجد و منابر را به آتش کشیدند

.”

او افزود: ما تلاش نهایی را کردیم تا از به وجود آمدن فاجعه جلوگیری کنیم، نیروهای مستقر در شهر را در دو گروپ به ساحه اعزام کردیم و در عین حال تقاضای کمک هوایی و زمینی را از سکتورهای مرکزی نمودیم؛ اما تا آخرین لحظات این کمک ها صورت نگرفت.

به گفته والی سرپل، به دلیل نرسیدن کمک و تجمع بیش از حد دشمن از سایر ولایات روستای میرزاولنگ سقوط کرد.

والی سرپل همچنان افزود: با آنکه کمک های هوایی و زمینی از بیرون ولایت برای ما صورت نگرفت اما اگر قضیه میرزاولنگ مدیریت درست نمیشد عمق فاجعه بیشتر از این می‌بود.

وی همچنان تاکید کرد که اکثریت باشنده های روستای میرزاولنگ در نتیجه درگیری ها بیجا شده و به مرکز ولسوالی صیاد و مرکز شهر سرپل پناه آورده اند و امکانات که در اختیار حکومت محلی قرار داشت برای بیجا شده ها صورت گرفته و می‌گیرد؛ اما عمق فاجعه بیشتر است.

او از موسسات خیریه داخلی و خارجی و حکومت مرکزی خواست هرچه زودتر برای کمک رسانی به ورثه شهدا، مجروحین و بیجا شده گان بشتابند.
آقای وحدت از حکومت مرکزی همچنان خواست برای بازپسگیری روستایی میرزاولنگ هرچه زودتر وارد اقدام شده نیروهای هوایی و زمینی را به این ولایت بفرستند در غیر آن سقوط ولسوالی صیاد و پس از آن سقوط شهر سرپل دور از تصور نخواهد بود.

تروریستان سه روز قبل با جمع آوری جنگجو از ولایات جوزجان، فاریاب، غور و بادغیس از سه استقامت بالای منطقه میرزاولنگ ولسوالی صیاد ولایت سرپل حملات تهاجمی شانرا آغاز نمودند که پس از ۴۸ ساعت نبرد طاقت فرسا توانستند نیمه های شب منطقه میرزاولنگ را به کنترول خود درآوردند.

این در حالیست که طالبان با نشر اعلامیه گفته است که افراد این گروه پس از حمله “گسترده” در میرزاولنگ این منطقه را در کنترول خود درآوردند

+++++++++++++++++++++++++

مطالب مرتبط

داعش 26 دهقان را در میرزااولنگ ولسوالی صیاد تیرباران کرد

رییس شورای ولایتی سرپل می گوید: افراد داعش از میان ۲۷ زارعی که روز گذشته از روستای میزرااولنگِ ولسوالی صیاد ربوده بودند، ۲۶ تن آنان را شب گذشته اندکی دورتر از این روستا تیرباران کرده‌اند.

به گزارش سایت همایون بنقل از خبرگزاری صدای افغان(آوا) ، محمدنور رحمانی، رییس شورای ولایتی سرپل به سلام‌وطندار گفته است: افراد زیردست شیرمحمد غضنفر، یکی از فرماندهان گروه داعش از میان ۲۷ کشاورزی که روز گذشته از روستای میزرااولنگِ ولسوالی صیاد ربوده بودند، ۲۶ تن آنان را شب گذشته اندکی دورتر از این روستا تیرباران کرده‌اند.

رحمانی گفته است: آنان روز گذشته با شماری از موسفیدان برای پادرمیانی به خاطر رهایی این افراد از چنگ داعش به درۀ میرزااولنگ رفته بودند، اما به علت درگیری‌ میان نیروهای امنیتی، طالبان و داعش موفق به این کار نشدند.

ذبیح‌الله امانی؛ سخنگوی والی سرپل این خبر را تأیید و یا رد نمی‌کند اما می‌گوید که قرار است امروز شماری از مو سفیدان و بزرگان قوم به خاطر انتقال اجساد غیرنظامیانی که در جریان درگیری‌های یک روز گذشته در درۀ میرزااولنگ از سوی طالبان و داعشیان کشته شده‌اند به این روستا فرستاده شوند.

سخنگوی والی سرپل در بارۀ آمار این کشته‌شدگان نیز چیزی نمی‌گوید، اما یک منبع محلی که نخواست نامش فاش شود می‌گوید که تاکنون ۳۳ غیرنظامی و ۸ نیروی خیزش مردمی در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

گروه داعش و طالبان تاکنون در این باره چیزی نگفته اند.

روستای میرزااولنگِ ولسوالی صیاد سرپل روز گذشته به دست طالبان سقوط کرد و پس از آن گروه داعش نیز به این ولسوالی آمده و با طالبان یکجا شده‌اند.

Advertisements